Jump to content

[Επίσημο] Motorola RAZR2 V8/V9


lordelesar
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε πιστεύω ότι είναι απο το εξωτερικό αλλά και να είναι απο το εξωτερικό τι σε ενοχλεί; Μπορείς να περάσεις Ελληνικά ύστερα αν δεν έχει ήδη ... Μήπως όμως καλύτερα να περιμένεις για το V8 των 2GB; Στο κάτω κάτω τι να το κάνεις το 3G V9 χωρίς video call και τέτοιες χρεώσεις mobile Internet που έχουμε στο Ελλάντα; Αφού έχει βγάλει η Moto διαφήμιση με μείωση τιμών για V8 και V9, αν δε το έχουν ήδη στις αποθήκες τους τα καταστήματα, πιστεύω απλά δε το βγάζουν μαζί με το V8 2GB που επίσης νομίζω ότι το έχουν για να ξεστοκάρουν (γι αυτό και η μείωση τιμών για να ξεστοκάρουν τα παλιά των 450mb), θα το φέρουν σύντομα. Πάντως αν το θέλεις πάρτο απο όποιον το έχει ήδη δηλ. apothema.gr να ησυχάσεις.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ρε παιδια, συγνωμη για την οικειοτητα, αλλα θα δειρω κανεναν πωλητη στο τελος....

το v9 εχει ερθει στο ελλαντα ναι η οχι? ρωταω στον γερμανο και δεν εχουν ιδεα, στο e-shop, τα ιδια, στο megamarket ακομα χειροτερα, στο plaisio τα ιδια,δεν ξερουν δεν ειδαν δεν ακουσαν...ωσπου πηγαινω στο site της μοτορολα και παθαινω σοκ! ουτε αυτοι ξερουν κατι....ακομα το v8 διαφημιζουν...παντως στο apothema.gr το βρηκα με 285 ευρω και με αμμεση διαθεσιμοτητα....λετε να ειναι απο εξωτερικο η κατι τετοιο...ας με διαφωτισει καποιος γιατι και τα νευρα μου χαλια ειναι....

Σήμερα το πρωΐ στην Στουρνάρη έκανα επιτόπια έρευνα για το V9.

E-shop: Δεν το έχουν.

Πλαίσιο: Δεν το έχουν.

Microland: Δεν το έχουν.

Γερμανός: Είναι ενήμεροι για την προσφορά η οποία θα τρέξει έως 06/02/2008, υπήρχε τιμοκατάλογος αλλά χωρίς την έκπτωση και πιθανώς να το παραλαμβάνανε σήμερα.

Cosmote: Δεν το έχουν, παρ'όλα αυτά υπάρχει στον καινούργιο κατάλογο που πήρα από το κατάστημα με τιμή €399,84 χωρίς σύνδεση, €273,70 στο C120, €220,15 στο C360 και €136,85 στο C600. Σε αυτές δεν περιλαμβάνεται η έκπτωση του 28%.

Wind: Είναι ενήμεροι για την προσφορά, υπάρχει τιμοκατάλογος και θα το παραλαμβάνανε πιθανώς και σήμερα.

Vodafone: Είναι ενήμεροι για την προσφορά η οποία θα τρέξει έως 08/02/2008, υπάρχει τιμοκατάλογος και η συσκευή θα είναι unbranded.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωΐ στην Στουρνάρη έκανα επιτόπια έρευνα για το V9.

E-shop: Δεν το έχουν.

Πλαίσιο: Δεν το έχουν.

Microland: Δεν το έχουν.

Γερμανός: Είναι ενήμεροι για την προσφορά η οποία θα τρέξει έως 06/02/2008, υπήρχε τιμοκατάλογος αλλά χωρίς την έκπτωση και πιθανώς να το παραλαμβάνανε σήμερα.

Cosmote: Δεν το έχουν, παρ'όλα αυτά υπάρχει στον καινούργιο κατάλογο που πήρα από το κατάστημα με τιμή €399,84 χωρίς σύνδεση, €273,70 στο C120, €220,15 στο C360 και €136,85 στο C600. Σε αυτές δεν περιλαμβάνεται η έκπτωση του 28%.

Wind: Είναι ενήμεροι για την προσφορά, υπάρχει τιμοκατάλογος και θα το παραλαμβάνανε πιθανώς και σήμερα.

Vodafone: Είναι ενήμεροι για την προσφορά η οποία θα τρέξει έως 08/02/2008, υπάρχει τιμοκατάλογος και η συσκευή θα είναι unbranded.

 

Απο τη δικη μου επισκεψη σημερα στο Mall ακουσα τα εξης :

 

Wind - Ξερουμε για την προσφορα, αλλα για V9 δε ξερω τιποτα, ουτε εχω ουτε ξερω αν θα φερω - δε ξερω καν οτι υπαρχει.

 

Vodafone - Ξερουμε για την προσφορα, V9 δεν εχω τωρα αλλα θα φερω τις επομενες μερες, μου εδωσαν και τιμη με επιδοτηση για το V9 μαλιστα.

 

Πλαισιο - Δε ξερω τιποτα για την προσφορα, τιμη του V8 στο συστημα ηταν προ εκπτωσης ακομα. Το V9 δεν το ηξερε αλλα οταν το εβαλε στο συστημα του το εβγαλε με τιμη μαζι με την εκπτωση (285 περιπου) και ετσι το εμαθε και ο υπαλληλος.

 

Εχω αποφασισει εγω για το V9 απο τη στιγμη που δεν φερνουν το V8 με 2gb και δεν ειμαι διατεθημενος να χασω την περιοδο της εκπτωσης. Το προβλημα μου ειναι οτι αυτη τη στιγμη μονο απο Vodafone ειμαι σιγουρος πως θα μπορω να το παρω, αλλα τα προγραμματα τους δεν με βολευουν. Θελω ομιλια+μυνηματα μαζι με παγιο οχι πανω απο 20 ευρω και αυτο υπαρχει μονο στη Wind που δεν εχουν ιδεα για το κινητο :(

 

Μαλλον θα περιμενω καμια εβδομαδα μπας και τους ερθει επιφοιτηση και αν δε το φερουν παω αναγκαστικα vodafone.

Link to comment
Share on other sites

To v9, που έχει videocall, δεν έχει έρθει ακόμα στην Ελλάδα.

Απλό είναι.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωΐ στην Στουρνάρη έκανα επιτόπια έρευνα για το V9.

E-shop: Δεν το έχουν.

Πλαίσιο: Δεν το έχουν.

Microland: Δεν το έχουν.

Γερμανός: Είναι ενήμεροι για την προσφορά η οποία θα τρέξει έως 06/02/2008, υπήρχε τιμοκατάλογος αλλά χωρίς την έκπτωση και πιθανώς να το παραλαμβάνανε σήμερα.

Cosmote: Δεν το έχουν, παρ'όλα αυτά υπάρχει στον καινούργιο κατάλογο που πήρα από το κατάστημα με τιμή ?399,84 χωρίς σύνδεση, ?273,70 στο C120, ?220,15 στο C360 και ?136,85 στο C600. Σε αυτές δεν περιλαμβάνεται η έκπτωση του 28%.

Wind: Είναι ενήμεροι για την προσφορά, υπάρχει τιμοκατάλογος και θα το παραλαμβάνανε πιθανώς και σήμερα.

Vodafone: Είναι ενήμεροι για την προσφορά η οποία θα τρέξει έως 08/02/2008, υπάρχει τιμοκατάλογος και η συσκευή θα είναι unbranded.

Το Motorola V9 υπάρχει επίσης στο oteshop.gr με τιμή 403,41 Ευρώ χωρίς σύνδεση σε 12 άτοκες δόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Είναι η πρώτη φορά που σκέφτομαι να αγοράσω κινητό Motorola. Ενδιαφέρομαι για το V8, το οποίο από την πρώτη φορά που το είδα από κοντά το "ερωτεύτηκα"! Τι λέτε, αξίζει η αγορά του? Το κινητό τρέχει java εφαρμογές?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το v8, αξιζει να το αγορασεις!! ειναι ενα πολυ καλο και αξιοπιστο κινητο!!(αργοτερα θα ασχοληθεις παραπανω)

java εφαρμογες τρεχει, αλλωστε ειναι και Linux συσκευη!!:D

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

ρε παιδια, ργω το ν9 το ειχα δει στην vodafone πρωτη φορα...:blink:

γτ ολοι το ψαχνεται?...

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Το Motorola V9 υπάρχει επίσης στο oteshop.gr με τιμή 403,41 Ευρώ χωρίς σύνδεση σε 12 άτοκες δόσεις.

Σήμερα το πρωΐ στον Γερμανό στην Κάνιγγος βρήκα το Motorola V9. Η τιμή του με την προσφορά είναι €175,00 στο Cosmote 120 μέσω πιστωτικής κάρτας.

Υπάρχει επίσης στο Πλαίσιο με τιμή €173,74 στο Cosmote 120, €179,69 στο Vodafone 100 και €289,00 χωρίς σύνδεση σε 12 άτοκες δόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κλειστό λειτουργικό είναι, δεν μπορείς να βάλεις παρά μόνο java εφαρμογούλες.

Απλά, είναι ένα άλλο μενού που σταδιακά θα γίνει το στάνταρ μενού της μοτορόλα.

Είναι καλύτερο από το μενού του v9, με καλύτερα γραφικά, περισσότερες δυνατότητες μορφοποίησης, κλπ κλπ, αλλά μέχρι εκεί.

Η εμμονή με το "κλειστό" λογισμικό βλέπω συνεχίζεται ...

Αλλό ήταν το JUIX σε παλιότερες συσκευές και άλλο το υπάρχόν firmware.

ΔΕΝ είναι "κλειστό" λογισμικό...

Σε Linux workstation μπορεί κάποιος να το κάνει re-compile ολόκληρο ... Το source code ολοκλήρο είναι στο https://opensource.motorola.com/sf/frs/do/viewRelease/projects.rokrz6/frs.rokrz6.r60_g_80_31_15r

Αν πάλι (most likely :/ ) θέλει κάποιος να "παίξει" από windows ας ρίξει μια ματιά στο http://www.rasputin007.co.uk/storage/webpages/cygwin/index.htm

my 2 cents ... βαριέμαι να γράψω άλλα δε είμαι και πάνω απο το myphone.gr ...

 

p.s. Ναι δεν υπάρχει SDK .. ακόμα και ούτε σου δίνουν crosscompiler etc αλλά αυτό δε το κάνει μη opensource.

Ρίξτε και μια ματιά στο http://wiki.openezx.org/Main_Page

Link to comment
Share on other sites

παιδια εδω

https://opensource.motorola.com/sf/projects/razr2v8

και εδω

https://opensource.motorola.com/sf/projects/rokrz6

λεει : Native Linux SDK's will be posted on MOTODEV when available.

Αρα συντομα θα βγει sdk (ηδη υπαρχει σε beta μορφη).

Οποτε συντομα θα αρχισουν να βγαινουν εφαρμογες, και επειδη απο Hardware το κινητο ειναι κορυφη πιστευω θα κανει τρελα πραγματα.Μεχρι τοτε Java

Ομως το κινητο δεν ειναι open source.Open source ειναι ο πυρηνας( 2.6 linux ο πιο προσφατος που εχει βγει).

Οσοι θελετε να αρχισετε να το πειραζετε δειτε κατι καλο http://www.rasputin007.co.uk/storage/webpages/v8_cg/

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

Παντως τις τελευταιες μερες και παρα το γεγονος οτι εχει την τελευταια αναβαθμισμενη εκδοση απο το σερβις τησ Μοτορολα εχει αρχισει να παθαινει κατι μικροκολληματακια η εξωτερικη οθονη. Μια φορα κολλησε το κατω μερος της, στη θεση των πληκτρων αφης, σε κατασταση αναμονης και μια αλλη φορα, παλι σε κατασταση αναμονης, κολλησε ολοκληρη η εξωτερικη οθονη και σταματησε να δειχνει το ψηφιακο ρολοι.:confused:
Link to comment
Share on other sites

To V9 τα σπαει!!!

Η οθονη εινα πεντακαθαρη!!!ΣΕ φωτοφραφιες απο ψηφιακη δεν παιζεται...!

Μου κανουν εντυπωση η φωτογραφιες του...ειναι πολυ καλυτερες απο αυτες του κ800...η τουλαχιστων τις αναδικνυει η οθονη...

μεγια μου!!!ΚΟΥΚΛΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΤΙΜΟ!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παντως τις τελευταιες μερες και παρα το γεγονος οτι εχει την τελευταια αναβαθμισμενη εκδοση απο το σερβις τησ Μοτορολα εχει αρχισει να παθαινει κατι μικροκολληματακια η εξωτερικη οθονη. Μια φορα κολλησε το κατω μερος της, στη θεση των πληκτρων αφης, σε κατασταση αναμονης και μια αλλη φορα, παλι σε κατασταση αναμονης, κολλησε ολοκληρη η εξωτερικη οθονη και σταματησε να δειχνει το ψηφιακο ρολοι.:confused:

 

Με το προηγούμενο firmware δεν έχω κανένα πρόβλημα ή κόλλημα μέχρι τώρα:rolleyes:

 

To V9 τα σπαει!!!

Η οθονη εινα πεντακαθαρη!!!ΣΕ φωτοφραφιες απο ψηφιακη δεν παιζεται...!

Μου κανουν εντυπωση η φωτογραφιες του...ειναι πολυ καλυτερες απο αυτες του κ800...η τουλαχιστων τις αναδικνυει η οθονη...

μεγια μου!!!ΚΟΥΚΛΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΤΙΜΟ!

Το v9 έχει την ίδια οθόνη με το v8.

Και φυσικά είναι Η κορυφαία και εκτός ανταγωνισμού(σε αυτά τα χρώματα και αυτές τις διαστάσεις).

Η κάμερα επίσης είναι κοινή.

Πέρασε τις φώτο στο pc και τα λέμε μετά:(

Με γεία το κινητό:):)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

παιδια εδω

https://opensource.motorola.com/sf/projects/razr2v8

και εδω

https://opensource.motorola.com/sf/projects/rokrz6

λεει : Native Linux SDK's will be posted on MOTODEV when available.

Αρα συντομα θα βγει sdk (ηδη υπαρχει σε beta μορφη).

Οποτε συντομα θα αρχισουν να βγαινουν εφαρμογες, και επειδη απο Hardware το κινητο ειναι κορυφη πιστευω θα κανει τρελα πραγματα.Μεχρι τοτε Java

Ομως το κινητο δεν ειναι open source.Open source ειναι ο πυρηνας( 2.6 linux ο πιο προσφατος που εχει βγει).

Οσοι θελετε να αρχισετε να το πειραζετε δειτε κατι καλο http://www.rasputin007.co.uk/storage/webpages/v8_cg/

Το *software* του κινητού είναι opensource ... ο πυρήνας είναι ενα source package από τα 50 που κάνει release η motorola όπως την υποχρεώνει το GPL. Τα "πολυδιαφημιζόμενα" patches της montavista ειναι στο hardhat-R60_G_80.31.15R.tgz

(μαζί με τον kernel του platform)

Αυτό που χρειάζεται καποιος είναι ένα toolchain το top Makefile κτλ.

Το GPL licence υπάρχει μέχρι και σαν html file σε directory στo προσβάσιμο filesystem από το κινητο.

Μόλις βρώ χρόνο (αν βρώ θα κάνω ένα πιο εκτενές post).

Link to comment
Share on other sites

Το V9 έχει δεύτερη (VGA) κάμερα για βίντεοκλήσεις; Στις φώτο δεν βλέπω κάτι.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το v9 έχει την ίδια οθόνη με το v8.

Και φυσικά είναι Η κορυφαία και εκτός ανταγωνισμού(σε αυτά τα χρώματα και αυτές τις διαστάσεις).

Η κάμερα επίσης είναι κοινή.

Πέρασε τις φώτο στο pc και τα λέμε μετά:(

Με γεία το κινητό:):)

 

Tι made in είναι το V9 για όσους το πήραν ;

Στα V8,όσα είναι Σιγκαπούρης και εχουν Sharp οθόνη,όσα είναι Γερμανικά (Sharp ,Panasonic ή made for Motorola ) ,όσα είναι Κινέζικα είναι Samsung

 

-Στις Sharp οθόνες όλα δείχνουν λαμπερά,ακόμα και οι μέτριες φωτό της μηχανής,αλλά το πιό πρακτικό είναι στο φως της ημέρας ότι μπορείς να γράφεις εύκολα SMS.

Link to comment
Share on other sites

Το V9 έχει δεύτερη (VGA) κάμερα για βίντεοκλήσεις; Στις φώτο δεν βλέπω κάτι.

Όχι, η Motorola δεν έχει βάλει δεύτερη κάμερα στην συσκευή υποστηρίζοντας Video telephony με την ονομασία See What I See capable.

Η βιντεοκλήση γίνεται μέσω της εξωτερικής κάμερας και της εξωτερικής οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

Είδα και γω το V9 από κοντά.

Η εντύπωση που μου έδωσε ήταν ότι είναι ελφρώς πιο παχύ απ'το V8.

Λίγο πιο γρήγορο στα menu, αλλά απτην άλλη όχι τόσο ωραίο στα γραφικά του.

 

Αλλά αυτό που με ενθουσίασε ήταν οι πιο πολλές λειτουργίες που είχε η εξωτερική οθόνη αφής!! Δηλ. είχε να δεις φωτογρφίες, βίντεο, και άνοιγες και το music player. ;)

 

Ζήλεψα!!! :)

 

Λέτε να γίνει κάτι και στο V8 με κάποιο update αργότερα...? :O

Link to comment
Share on other sites

Είδα και γω το V9 από κοντά.

Η εντύπωση που μου έδωσε ήταν ότι είναι ελφρώς πιο παχύ απ'το V8.

Λίγο πιο γρήγορο στα menu, αλλά απτην άλλη όχι τόσο ωραίο στα γραφικά του.

 

Αλλά αυτό που με ενθουσίασε ήταν οι πιο πολλές λειτουργίες που είχε η εξωτερική οθόνη αφής!! Δηλ. είχε να δεις φωτογρφίες, βίντεο, και άνοιγες και το music player. ;)

 

Ζήλεψα!!! :)

 

Λέτε να γίνει κάτι και στο V8 με κάποιο update αργότερα...? :O

Αυτές ακριβώς ήταν οι πρώτες μου σκέψεις για το V8. Αφού υπάρχει η λειτουργία αφής στην εξωτερική οθόνη γιατί στο καλό δεν την εκμεταλλεύτηκαν? Θα προσέθετε πολλούς πόντους και στην ευχρηστία και στο WOW!

Link to comment
Share on other sites

Το *software* του κινητού είναι opensource ... ο πυρήνας είναι ενα source package από τα 50 που κάνει release η motorola όπως την υποχρεώνει το GPL. Τα "πολυδιαφημιζόμενα" patches της montavista ειναι στο hardhat-R60_G_80.31.15R.tgz

(μαζί με τον kernel του platform)

Αυτό που χρειάζεται καποιος είναι ένα toolchain το top Makefile κτλ.

Το GPL licence υπάρχει μέχρι και σαν html file σε directory στo προσβάσιμο filesystem από το κινητο.

Μόλις βρώ χρόνο (αν βρώ θα κάνω ένα πιο εκτενές post).

πιθανοτατα εχεις εσυ δικιο.

Αλλα το θεμα ειναι οτι καταρχην δεν εχεις δικαιωμα να πηραξεις τιποτα αφου ολα τα code groups εκτος απο 2 εχουν ψηφιακη υπογραφη.

Επιπλεον και που ειναι open, τι νοημα εχει αφου δεν εχεις τον compiler ωστε αφου τροποποιησεις τον source code να τον κανεις compile.Αρα και να εχεις το πηγαιο κωδικα δεν μπορεις να τον κανεις τιποτα.

Ισως εχω αδικο, διορθωσε με.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2681837#post2681837

Oδηγος flashing για το Motorola A1200 (MING) ή πως να τρεχει επιπλεον εφαρμογες (εκτος απο τις Java που τρεχει ετσι κι' αλλιως)

Επιπλεον οδηγος για να φτιαξετε το δικο σας firmware

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα από τα V8 και V9. Ποιες οι κύριες διαφορές των 2 τηλεφώνων? Πάντως από τιμή το πρώτο στην Wind το βρήκα στα 265 ευρώ, ένω το δεύτερο στα 288 ευρώ. Το V9 απ'ότι μου είπαν είναι 3G, το οποίο ελάχιστα με ενδιαφέρει! Τη βοήθεια σας παρακαλώ!

Και κάτι ακόμη: στο αρχικό πακέτο αγοράς συμπεριλαμβάνεται θήκη μεταφοράς?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτές ακριβώς ήταν οι πρώτες μου σκέψεις για το V8. Αφού υπάρχει η λειτουργία αφής στην εξωτερική οθόνη γιατί στο καλό δεν την εκμεταλλεύτηκαν? Θα προσέθετε πολλούς πόντους και στην ευχρηστία και στο WOW!

 

Μπορεί αργότερα...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πηρα το V8 πριν 2 μερες και εχω παθει...πολυ καλο mp3 καλος συγχρονισμος με επαφες,ωραια γραφικα...τωρα για open source κλπ θα διαβασουμε και θα δουμε...261 euro απο το πλαισιο...
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...