Jump to content

Sony Ericsson T650i


millis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 310
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χτες είδα στη βιτρίνα μιας cosmote το πράσινο t650, οπότε μάλλον έχει έρθει!

Μπορει να ητανε replica :blink: !!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ξερω αν το παρατηρησατε αλλα η κεραια αν δεν κανω λαθος βρισκεται στο κατω μερος τις συσκευης,αυτο ειναι ακομα καλυτερο,παρα να δειχνει μικρες μετρησεις sar,γιατι η ακτινοβολια που εκπεμπει δεν φευγει απο το σημειο που εφαπτεται με το αυτι, και πιστευω λογο ηψηλου sar θα εχει και καλυτερο σημα. Στο gsmarena φενεται καθαρα.

 

Πρέπει να καταλάβουμε όλοι μας τι ακριβώς είναι το SAR γιατί όλος και περισσότερος ντόρος γίνεται για αυτό και κάπου μπλεκόμαστε και πανικοβαλλόμαστε χωρίς λόγο.

 

Οι τιμές SAR που δίνουν οι εταιρείες, αποτελούν τις ΜΕΓΙΣΤΕΣ που έχουν παρατηρηθεί στο στάδιο των δοκιμών. Έτσι, εάν ένα μοντέλο έχει π.χ. τιμή 1,50 (λέμε τώρα) δεν σημαίνει ότι συνέχεια... τηγανίζει κανείς σαγανάκι επάνω του, αλλά ότι ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΑΥΤΗ στην προσπάθειά του να επικοινωνήσει με το δίκτυο.

 

Πιστεύω ότι θα ήταν πολύ πιο χρήσιμο αντί οι εταιρείες να ανακοινώνουν την μέγιστη τιμή που μπορεί να πιάσει ένα κινητό, να ανακοινώνουν την μέση τιμή υπό καθεστώς stand-by και ομιλίας. Τότε θα σχηματίζαμε πολύ καλύτερη εικόνα... Anyway.

 

Επίσης, υψηλό SAR δεν σημαίνει και καλό σήμα και δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι το πιστεύουν αυτό. Υψηλό SAR σημαίνει ότι το κινητό μπορεί να «φορτσάρει» για να δει το δίκτυο, κάτι που είναι συνδυασμός διάφορων παραγόντων, όπως τα υλικά κατασκευής, ο πομποδέκτης, κάλυψη από τον πάροχο κτλ κτλ κτλ.

 

Στην περίπτωση του Τ650, οι υψηλές τιμές που ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ να πιάσει, πιθανότατα έχουν να κάνουν με το ότι είναι μεταλλικό, άρα είναι λογικό ο πομποδέκτης να προσπαθεί περισσότερο να «δει» το δίκτυο σε σχέση με π.χ. το Κ610 που είναι πλαστικούρα, εξού και το υψηλό SAR.

 

Όσον αφορά το ότι η κεραία είναι στο κάτω μέρος του κινητού και όχι κοντά στο αυτί, δεν έχει καμμία σημασία για μένα. ΟΚ, είναι κοντά στους λεμφαδένες τώρα... so what? Αντί να βγάλει κανείς καρκίνο στον εγκέφαλό θα βγάλει στους λεμφαδένες, ΕΑΝ ΟΝΤΩΣ τα κινητά επιφέρουν βλάβες στην υγεία, κάτι που ακόμα δεν το ξέρουμε, ούτε γνωρίζουμε και το μέγεθος της ζημιάς που ΜΠΟΡΕΙ να προκαλέσουν.

 

Με λίγα λόγια, θεωρώ οποιαδήποτε συζήτηση για το SAR άνεϋ πρακτικής σημασίας, μιας και ό,τι και να πούμε, το λέμε κυριολεκτικά στον αέρα. Ακόμα και οι μέγιστες τιμές που δέχεται η Ε.Ε. και οι ΗΠΑ για να επιτρέψει την κυκλοφορία ενός κινητού, είναι λίγο-πολύ αυθαίρετες και απλά τις έχουν θεσπίσει για να έχουν ένα σημείο αναφοράς και να θέσουν ένα «ψυχολογικό όριο» ώστε να είναι όσο πιο ήρεμος ο κόσμος. Στην πραγματικότητα κανείς δεν ξέρει ποια είναι τα μέγιστα επιτρεπόμενα όρια, για τον απλούστατο λόγο ότι δεν υπάρχουν επαρκή στατιστικά στοιχεία που να αποδεικνύουν την σχέση SAR και βλαβών στην υγεία του χρήστη.

 

Να λέμε τις αλήθειες λοιπόν, και εάν θέλουμε πραγματικά να προστατευόμαστε ας μιλάμε όποτε είναι αναγκαίο πραγματικά και επιτέλους ας καταλάβουμε ότι το κινητό δεν είναι παιχνίδι ώστε να ασχολούμαστε όλη μέρα μαζί του.

Link to comment
Share on other sites

Ας καταλήξουν πρώτα κάπου οι αρμόδιοι επιστήμονες για την επικινδυνότητα του πράγματος.

Υπάρχουν αρκετά διαφορετικές εκτιμήσεις από τους ειδικούς. Ούτε ότι προκαλεί καρκίνο είναι σίγουρο.

Πολλοί βέβαια λένε ότι οι εταιρίες της κινητής τηλεφωνίας είναι που "ανακαλύπτουν" τις αντικρουόμενες θεωρίες αλλά ούτε κι αυτό μπορώ να το δεχθώ επειδή έτσι ακούγεται.

Προσωπικά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου και περιμένω. Όπως και για αρκετά άλλα πράγματα θα μάθουμε αργά ή γρήγορα τι ακριβώς ισχύει. Μέχρι τότε πάντως μπορούμε να ελαχιστοποιήσουμε τον κίνδυνο με τον γνωστό τρόπο. Δεν υπάρχει ούτε λόγος πανικού ούτε λόγος να αψηφούμε τις πιθανές συνέπειες.

Link to comment
Share on other sites

Τα φλας θεματα παιζουν και σε αλλα κινητα;

Δοκιμασα να στειλω ενα σε γου880 (που εχει κιαυτο φλας) και εμφανιζε το μενου οπως και τα κλασικα. Τι ισχυει;

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Τα φλας θεματα παιζουν και σε αλλα κινητα;

Δοκιμασα να στειλω ενα σε γου880 (που εχει κιαυτο φλας) και εμφανιζε το μενου οπως και τα κλασικα. Τι ισχυει;

 

Σημαίνει ότι όταν μεταφέρουμε ένα θέμα, flash ή μη-flash, στέλνονται μόνο τα χρώματα του μενού, της stand by οθόνης κτλ. Τα εικονίδια δεν αλλάζουν, ούτε τα εφέ.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα το κινητάκι και φαίνεται ιδιαίτερα συμπαθητικό αν και υπερτιμημένο. Εντύπωση μου έκανε φυσικά η συσκευασία του που έχει έναν αέρα πολυτέλειας, η μικρή του οθονίτσα (αρνητική) και το φοβερό πληκτρολόγιο. Επειδή έχω πολύ καιρό να χρησιμοποιήσω SE, μήπως ξέρετε αν σε κατάσταση αναμονής μπορεί να εμφανίζει ρολόι, ημερομηνία κλπ. ή είναι στάνταρ η μαυρίλα;
Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα το κινητάκι και φαίνεται ιδιαίτερα συμπαθητικό αν και υπερτιμημένο. Εντύπωση μου έκανε φυσικά η συσκευασία του που έχει έναν αέρα πολυτέλειας, η μικρή του οθονίτσα (αρνητική) και το φοβερό πληκτρολόγιο. Επειδή έχω πολύ καιρό να χρησιμοποιήσω SE, μήπως ξέρετε αν σε κατάσταση αναμονής μπορεί να εμφανίζει ρολόι, ημερομηνία κλπ. ή είναι στάνταρ η μαυρίλα;

 

Ενεργοποιείς το «Ρολόι Λειτουργίας Ύπνου» από τις ρυθμίσεις της οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιείς το «Ρολόι Λειτουργίας Ύπνου» από τις ρυθμίσεις της οθόνης.

 

Δεν βρήκα τέτοια επιλογή πουθενά. Στις Ρυθμίσεις οθόνης έχει: Φόντο, Θέματα, Οθόνη έναρξης, Screen Saver, Μέγεθος ρολογιού, Φωτεινότητα, Επεξ. ονομ. γραμ. Μήπως κάπου αλλού; Αν και το έχω ψάξει αναλυτικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρήκα τέτοια επιλογή πουθενά. Στις Ρυθμίσεις οθόνης έχει: Φόντο, Θέματα, Οθόνη έναρξης, Screen Saver, Μέγεθος ρολογιού, Φωτεινότητα, Επεξ. ονομ. γραμ. Μήπως κάπου αλλού; Αν και το έχω ψάξει αναλυτικά.

 

ΩΧ, έχεις δίκιο, μόλις ανακάλυψα ότι και στο Κ530 μου δεν υπάρχει τέτοια επιλογή (υπήρχε στα παλαιότερα SE). Κρίμα... :(

Link to comment
Share on other sites

Hi παιδες και εγω εχτες το μεσημερι το πηρα..

Εχω καποιες αποριες ομως..

 

Το πισω LED δεν το εχω δει ποτε να αναβει (ειχα τσεκαρει κατι video στο YouTube) και η μικρη καμερα μπροστα δεν ξερω πως ανοιγει..(λογικα μονο με την βιντεο-κληση)

 

 

Κατα τα αλλα πολυ καλο, αν και δυσκολα βρισκεις themes και flash στο διαδικτυο λογω της μεγαλης αναλυσης της οθονης (240x320)..

Link to comment
Share on other sites

Hi παιδες και εγω εχτες το μεσημερι το πηρα..

Εχω καποιες αποριες ομως..

 

Το πισω LED δεν το εχω δει ποτε να αναβει

 

Organiser, Φλας;

Link to comment
Share on other sites

Hi παιδες και εγω εχτες το μεσημερι το πηρα..

Εχω καποιες αποριες ομως..

 

Το πισω LED δεν το εχω δει ποτε να αναβει (ειχα τσεκαρει κατι video στο YouTube) και η μικρη καμερα μπροστα δεν ξερω πως ανοιγει..(λογικα μονο με την βιντεο-κληση)

 

 

Κατα τα αλλα πολυ καλο, αν και δυσκολα βρισκεις themes και flash στο διαδικτυο λογω της μεγαλης αναλυσης της οθονης (240x320)..

Εγω θα ελεγα οτι βρισκεις πολυ ευκολα.αλλωστε μπορεις να βαλεις themes και απο αλλα κινητα οπως (k800i,k810i,w880i,w850i,s500i,w580i).

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους...

Δεν άντεξα στον πειρασμό και το πήρα. Το έχω (σε μπλε βέβαια) εδώ και μία εβδομάδα και μπορώ να πω ότι για mainstream (όχι SmartPhone, όχι CamerPhone, όχι MusicPhone) είναι πολύ καλό. Η γνωστή καλή camera των hi-end "Κ series" σε ένα μικρό σώμα, με autofocus μάλιστα, μεταλικό σασσί, περίεργα (τουλάχιστον) εφέ φωτισμού και designάτο keyboard. Μια χάρα! Μοναδικό μελανό σημείο η σχετικά μικρή οθόνη των 1.9 ιντσών, αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα, έτσι δεν είναι?

Να πω εδώ για ένα φίλο που ρώτησε παραπάνω, τα flash lite menus ΔΕΝ μεταφέρονται σε άλλα κινητά, ακόμα και αν είναι συμβατά. Η "μεταφορά/αντιγραφή" μεταφέρει μόνο το .thm αρχείο (το θέμα) και όχι το συνοδευτικό .swf (το flash αρχείο για τα menus). Για να περάσετε ένα νέο flash theme στο κινητό σας, χρειάζεται ολόκληρη διαδικασία εγκατάστασης, που περιγράφεται αναλυτικά εδώ.

Όσον αφορά στο led ειδοποίησης που (θεωρητικά) ανάβει στο πίσω μέρος για missed events (κλήσεις, sms κλπ.) ούτε εγώ έχω καταφέρει να το δω ενεργοποιημένο.

Φιλικά...

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κατοχος και γω ενος τ650 εδω και 4 μερες.Προσπαθω να ξαναπετυχω το πισω ledaki αναμμενο αλλα δυστυχως μονο μια φορα ημουν τυχερος να το δω και δεν ξερω για ποιο λογο αναψε.:wacko:Εχω ενα παραπονο μονο απο την συσκευη που απο οτι διαβαζω απτους αλλους κατοχους δεν ισχυει.Ειναι αυτο με την μπαταρια!:cry:Δεν μου κραταει παραπανω απο μια μερα!!!Ελεος.Τι να φταιει?Η μπαταρια να ειναι ελλαττωματικη η το τηλεφωνο?:mad:

Ado racing team

...for these ten seconds or less,I'm free...

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα παραπονο μονο απο την συσκευη που απο οτι διαβαζω απτους αλλους κατοχους δεν ισχυει.Ειναι αυτο με την μπαταρια!:cry:Δεν μου κραταει παραπανω απο μια μερα!!!Ελεος.Τι να φταιει?Η μπαταρια να ειναι ελλαττωματικη η το τηλεφωνο?:mad:

 

Προσωπικά η μπαταρία μου βγάζει ΕΥΚΟΛΑ 2,5 μέρες, ΧΩΡΙΣ βέβαια να το κλείνω το βράδυ. Γενικά μιλάω περί τα 15, βία 20 λεπτά ημερησίως, δεν είμαι από αυτούς που το κάνουν "σκουλαρίκι". Έχεις κάνει πλήρεις κύκλους φόρτισης-αποφόρτισης της μπαταρίας; Θεωρητικά, μετά από 4-5 πλήρεις τέτοιους κύκλους η μπαταρία φτάνει στο optimum επίπεδό λειτουργίας της. Για δες το...

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει τρεις φορες φορτιση ενω εχει σβησει μονο του γιαυτο το λογο αλλα τπτ.Πηρα την υποστηριξη της sonyericsson και απο οτι φαινεται καποια στιγμη θα πρεπει να το παω για να δουν αν φταιει η μπαταρια η το τηλεφωνο.:worry:οσο για το led το πισω απο οτι μου ειπαν αναβει μονο οταν το τηλεφωνο φορτιζει και εχει δεχτει καποια κληση η μηνυμα.Δεν το εχω checkarei ακομα.:confused:

Ado racing team

...for these ten seconds or less,I'm free...

Link to comment
Share on other sites

Thelw na rwthsw kati esas pou to ehete kamposon kairo, pws metakineiste deksia kai aristera me to kentriko plhktro? fainetai toso konta sta diplana tou. Se mia wind pou to eida gia ligo mou fanhke oligon dysxrhsto...:wacko:

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Thelw na rwthsw kati esas pou to ehete kamposon kairo, pws metakineiste deksia kai aristera me to kentriko plhktro? fainetai toso konta sta diplana tou. Se mia wind pou to eida gia ligo mou fanhke oligon dysxrhsto...:wacko:

Θεμα συνηθειας ειναι.κι εγω την πρωτη φορα που το επιασα μου φανηκε δυσχρηστο.αλλα μετα που το ειχα για καποιες ωρες..τα πραγματα αλλαξαν.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χα...

Σήμερα είδα (επιτέλους) και το led της πίσω όψης αναμένο. Είχα αναπάντητη που δεν την είχα πάρει χαμπάρι. Πήρα το τηλέφωνο στο χέρι μου να τραβήξω μία photo και είδα να ανάβει πίσω μία λεπτή led γραμμή, εκεί που το πλαστικό άπτεται του μετάλου. Πάντως, είναι κουλό. Και άλλες φορές είχα χαμένη κλήση ή χαμένο sms και δεν το είχα δει να ανάβει. Δεν έχω εξήγηση φίλοι μου. Είδωμεν...

Όσο για την ευχρηστία του κεντρικού πλήκτρου, ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα, τουλάχιστον στον υπογράφοντα. Δεν συνάντησα καμία δυσκολία στη χρήση του. Όλα πιστεύω ότι είναι θέμα συνήθειας.

CostasP | Proud AlfaHolic | Alfas: Giulietta, Alfetta, 75, 146, 156, 147, (Abarth 500 time-out) πάλι 156, πάλι 147 και πλέον... Jeep Renegade :yawn: !

Current Toys: Apple MacBook Air 11 ('15), Asus Transformer Book T100, Samsung Galaxy Tab3 7.0", Apple TV2, iPad2 32GB WiFi, iPad Mini Retina 16GB WiFi, iPhone 6S 64GB, iPhone 7 Plus 128GB, iPhone XS 256 GB

Link to comment
Share on other sites

Geia sas kai apo emena:)

Shmera to phra kai ego kai 8a h8ela na rotiso, h syskeuh apo thn mama tis exei mono ena 8ema ?

eikones, ringtone, tpt kainourio?

Yparxei kapou to uliko pou exei apo thn mama tou to telephono?

Euxaristo poly.

[sIGPIC][/sIGPIC]Ericsson 197,337,388,768,688,788,T39,T68_SE P900,K500,P910,K750,W800,K800,W910,T650,C905,X1,X10mini+pro_Nokia 6150,3210,8210,7110,6510,3650,6100,6600,6680,9500_Motorola MicroTac 7500,StarTac130,V3x,K1_Panasonic G500,GD90,GD92_Siemens C25,SL45,SX1,S65_Sharp GX20,GX30_Samsung D600,B2100,Galaxy SIII, Sonim XP1, Qtek8010,2020i,S100,9100,8310_iPAQ 6515,hx4700_O2 XDA IIs_Dell Axim X51V_FSC N560_MIO A701_SONY Xperia S,J,T,,Z,Z2_Z5_iPhone 3GS,4,5.6,7
Link to comment
Share on other sites

Geia sas kai apo emena:)

Shmera to phra kai ego kai 8a h8ela na rotiso, h syskeuh apo thn mama tis exei mono ena 8ema ?

eikones, ringtone, tpt kainourio?

Yparxei kapou to uliko pou exei apo thn mama tou to telephono?

Euxaristo poly.

 

Φυσικά και έχει. Γιατί, το δικό σου μόνο ένα θέμα έχει;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson T650i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...