Jump to content

Μετεγγραφές φοιτητών


hackfree
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

η αληθεια ειναι οτι δεν ανεβηκα αρκετα ψαγμενος και το εχω μετανοιωσει απειρα γι'αυτο... ειναι διαφορετικα τα πραγματα εδω...ισως να ειναι και δικο μ λαθος που δεν εχω συνηθισει ακομα τον τροπο ζωης και την ελλειψη των φιλων μου και ολα τα σχετικα...ξερεις πως ειναι αυτα... σε ευχαριστω παντως αν και με προσγειωσες καπως :p
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 240
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κατ αρχην μεταγγραφη γινεται στο 2ο ετος.

δηλαδη θα πρεπει να τελειωσεις το 1ο ετος,το 2ο, και μετα να δωσεις τα μαθηματα(προυποθεση να τα εχεις περασει ολα).

αλλα δυστυχως εχουν καταργηθει απο το 2002 ή 2003,δε θυμαμαι

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο για το δευτερο ετος το ηξερα και εγω αλλα ελεγα μηπως καποιος γνωριζει κατι παραπανο...
Link to comment
Share on other sites

Προτού ανοίξουμε ένα θέμα, χρησιμοποιούμε την Αναζήτηση. I promise, δεν δαγκώνει.

 

Συνενώθηκε με το προϋπάρχον.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
γεια σε ολους! ειμαι πρωτοετης φοιτητρια στο τμημα της φυσικοθεραπειας στο αιγιο κ θελω να κανω αμοιβαια μεταγραφη στο αντιστοιχο τμημα της αθηνας.δεν εχω βρει ακομα καποιον οποτε αν καποιος ενδιαφερεται ας μου απαντησει.επισης θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζετε αν εχω ελπιδες για την αμοιβαια μεταγραφη γιατι σημερα που πηγα κ εβαλα αγγελιες στο τει αθηνων μου ελεγαν στη γραμματεια οτι αυτο εχει καταργηθει.
Link to comment
Share on other sites

πλέον έχουν καταργηθεί οι αμοιβαίες μεταγραφές ;)

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους! ειμαι πρωτοετης φοιτητρια στο τμημα της φυσικοθεραπειας στο αιγιο κ θελω να κανω αμοιβαια μεταγραφη στο αντιστοιχο τμημα της αθηνας.δεν εχω βρει ακομα καποιον οποτε αν καποιος ενδιαφερεται ας μου απαντησει.επισης θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζετε αν εχω ελπιδες για την αμοιβαια μεταγραφη γιατι σημερα που πηγα κ εβαλα αγγελιες στο τει αθηνων μου ελεγαν στη γραμματεια οτι αυτο εχει καταργηθει.

 

Δεν ισχυουν πλεον οι αμοιβαιες μετεγγραφες αλλα ισως να συμφωνησουν τα τμηματα να την κανουν αν βρεις καποιον. Θα πρεπει να μιλησετε με τους προϊσταμενους γιατι οι μετεγγραφες εγκρινονται απο επιτροπη και καπως θα πρεπει να αιτιολογουνται.

 

Σχετικα τωρα με αυτο που θελεις, αν το τμημα στην Αθηνα εχει υψηλοτερη βαση απο το Αιγιο, τοτε ειναι λιγο δυσκολο να βρεις καποιον που περασε Αθηνα και θελει να παει Αιγιο.

 

Καλη τυχη :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σας παιδιά!!

 

θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που απασχολεί πολλούς φίλους μου όπως και εμενα!!!ισχύει πλέον ότι αν περάσεις όλα τα μαθήματα το πρώτο έτος k βγάλεις βαθμό πάνω από 5-6 δεν ξέρω ακριβώς να έρθεις στην αντίστοιχη σχολη στην πόλη της μόνιμης κατοικίας σου? π.χ. εμείς που είμαστε από αθηνα γίνεται να έρθουμε εδώ άμα το κάνουμε αυτό στην σχολη μας στην επαρχία? σας ευχαριστώ :)

Edited by eLeKtriK EyE
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!!

 

θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που απασχολεί πολλούς φίλους μου όπως και εμενα!!!ισχύει πλέον ότι αν περάσεις όλα τα μαθήματα το πρώτο έτος k βγάλεις βαθμό πάνω από 5-6 δεν ξέρω ακριβώς να έρθεις στην αντίστοιχη σχολη στην πόλη της μόνιμης κατοικίας σου? π.χ. εμείς που είμαστε από αθηνα γίνεται να έρθουμε εδώ άμα το κάνουμε αυτό στην σχολη μας στην επαρχία? σας ευχαριστώ :)

Ελένη καλωσόρισες, σε παρακαλώ πολύ να γράφεις Ελληνικά γιατί τα greeklish απαγορεύονται.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!!

 

θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που απασχολεί πολλούς φίλους μου όπως και εμενα!!!ισχύει πλέον ότι αν περάσεις όλα τα μαθήματα το πρώτο έτος k βγάλεις βαθμό πάνω από 5-6 δεν ξέρω ακριβώς να έρθεις στην αντίστοιχη σχολη στην πόλη της μόνιμης κατοικίας σου? π.χ. εμείς που είμαστε από αθηνα γίνεται να έρθουμε εδώ άμα το κάνουμε αυτό στην σχολη μας στην επαρχία? σας ευχαριστώ :)

 

Καλησπερα!

 

Γενικα, βλεπω πως επεσε συμμαζεμα στο χαμο-μπορντ*λο που γινοταν με το θεμα και πολλα αλλα θεματα:

 

Η δεύτερη δράση αφορά τις μετεγγραφές των φοιτητών και σπουδαστών. Στόχος είναι η διαδικασία της μετεγγραφής να ολοκληρώνεται τον Οκτώβριο και όχι το Γενάρη. Με τον τρόπο που θα λειτουργήσει από τις 4 Οκτώβρη όλο το σύστημα κάθε φοιτητής θα μπορεί πολύ απλά πια, μέσα από τον υπολογιστή του κάνοντας την αίτηση, να ολοκληρώνει άμεσα τις διαδικασίες.

 

* Δεν χάνεται έτσι το πρώτο εξάμηνο σπουδών που κατά κανόνα έχαναν οι φοιτητές που ζητούσαν μετεγγραφές.

* Τελειώνει η ανασφάλεια του πού θα σπουδάσει και οι ανώφελες μετακινήσεις από πόλη σε πόλη και από Ίδρυμα σε Ίδρυμα.

* Διευκολύνεται η λειτουργία των Σχολών και των διοικητικών υπηρεσιών των Σχολών που κατανάλωναν όλο το 1ο εξάμηνο σ’ αυτές τις διαδικασίες.

* Διευκολύνεται ο φοιτητής, που κάνει όλες τις διαδικασίες που χρειάζονται ηλεκτρονικά και με πολύ σαφή τρόπο, υπό τη ρητή προϋπόθεση ότι όλα τα στοιχεία που καταθέτει είναι ακριβή. Προσλαμβάνουμε τη δήλωση του κάθε φοιτητή ως απολύτως αληθή. Σε περίπτωση όμως που καταχωρούνται ανακριβή στοιχεία, τότε χάνει το δικαίωμα εγγραφής του.

* Απαλλάσσεται η οικογένεια συνολικά από περιττές δαπάνες που μακροπρόθεσμα έχουν επιπτώσεις στο οικογενειακό εισόδημα, αν σκεφτούμε ότι κατά κανόνα τα παιδιά που μετεγγράφονται χάνουν ένα εξάμηνο από τις σπουδές τους.

* Και τέλος, η αναλογική κατανομή των μετεγγραφομένων σε ομοειδή τμήματα, όπως είχαμε εξηγήσει στην τροπολογία για τις μετεγγραφές, θα αποσυμφορήσει τα κεντρικά Ιδρύματα, ώστε να διευκολυνθεί η λειτουργία τους.

 

Αλλα απ'οσο βλεπω στην περυσινη εγκυκλιο μετεγγραφων (δε βλεπω να εχει εκδοθει φετινη ακομη) και τις διευκρινησεις, δεν εχουν αλλαξει και πολλα πραγματα.

 

Πραγμα που σημαινει πως δεν ισχυει κατι τετοιο. Οι μετεγγραφες στις οποιες αναφερεσαι ισχυουν για οικογενειες με χαμηλο εισοδημα και με ποσοτικο περιορισμο. Οπως και να εχει, καλη τυχη :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα!

 

Ενδιαφέρομαι για αμοιβαια μεταγραφή από Ιατρική Πάτρας σε Ιατρική Αθήνας. Αν υπάρχει κάποιος από Πάτρα (ή Πελοπόνησσο γενικότερα) που σπουδάζει Αθήνα και θέλει να γυρίσει Πάτρα, παρακαλώ ας ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
παιδια γεια σας :) ξερει κανεις αν και πως μπορει καποιος να ερθει απο ενα παν. του εξωτερικου σε καποιο αντιστοιχο στην ελλαδα!!!!εχω ακουσει για ενα προγραμμα που αν κανεις αιτησει και γινεις δεκτος περνας με μονιμη μεταγραφη σε οποιο παν της ευρωπης θες (δεν ξερω αν ισυχει για ελλαδα) αν ξερει καποιοσ ασ με βοηθειση :cry: ειναι αναγκη
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Γεία σας, είμαι καινούργιος ,οπότε δείξτε κατανόησει αν κάνω λάθος σε κάτι ως προς τον τρόπο χρήσεις του .Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζεται σχετικά με τις μεταγραφές των προτοετών φοιτητών.Πέρασα σε σχολή που δεν υπάρχει αντίστοιχο τμήμα στην Αθήνα ή πουθενά αλλού στην Ελλάδα και υπέθεσα πως δεν έχω δυνατότητα μεταγραφείς.Παρόλα αυτά κάποιοι μου είπαν και δεν ξέρω κατά πόσο ισχυεί, ότι απο την στιγμή που η οικογενειά μου είναι τρίτεκνοι και ο ένας γονιός είναι ανεργος θα μπορούσα να κάνω μεταγραφή (προσωπικά μου φαίνεται παράλογο) στην Αθήνα.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γειά σας φέτος πέρασα στη σχολή τμήμα επιστημών της προσχολικής αγωγής και του εκπαιδευτικου σχεδιασμου στη ΡΟΔΟ και επιθυμώ αμοιβαία μεταγραφη στο αντοιστιχο πανεπιστήμιο της ΠΑΤΡΑΣ. Οπότε ενδιαφέρετε ας επικοινώνησε μαζί μου στο email aretoula96@hotmail.gr. Ευχαριστώ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γειά σας φέτος πέρασα στη σχολή νηπιαγωγων στη ΡΟΔΟ Και επιθυμώ αμοιβαία μεταγραφη με το αντοιστιχο πανεπιστήμιο της ΠΑΤΡΑΣ. Άμα θέλετε στείλτε μου στο aretoula96@hotmail.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...