Jump to content

Sony Ericsson P1i


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είσαι λακωνικότατος και περιεκτικότατος! Ευχαριστώ. ;)

Κάποιες απορίες:

α) Ποιες οι διαφορές ανοιχτού-κλειστού λειτουργικού στα τηλέφωνα; Ποια λειτουργικά ανήκουν στο ένα και ποια στο άλλο;

β) Ποια μοντέλα της Samsung θα ικανοποιούσαν τις απαιτήσεις μου; (μου αρέσει η οθόνη αφής). Σημειωτέον: Θέλω οπωσδήποτε υποστήριξη Ελληνικών χαρακτήρων (ειδικά στις επαφές) και σύνθετη αναζήτηση στον τηλεφωνικό κατάλογο (κάτι που δεν το έχει το Ρ1).

 

α) Φαντάσου την διαφορά μεταξύ TV και PC. To μεν πρώτο έχει συγκεκριμένα πράγματα στην ROM του και κάνει απλά πράγματα τα οποία δεν επιδέχοντε αλλαγή. Στο PC κάνεις ότι θέλεις, βάζεις προγράμματα, κάνεις customizations παντώς είδους (στο software) κτλ. Απλά η TV ανοίγει με ένα κουμπί και δεν θα σου "κρασάρει", το PC πρέπει να boot, καμία φορά θα έχεις κολλήματα κτλ.

Στην πρώτη κατηγορία ανοίκουν όλα τα κινητά που λέγονται feature phones όπως το Sony Ericsson K800 ή τα S40 της Νοκια κτλ.

Στην δευτερη κατηγορία έχουμε τα εξής:

i) Symbian S60 - κύριος κατασκευαστής Νοκια και μετά Samsung. Εκτός από το Νοκια 5800, δεν έχουν οθόνες αφής. Στο μέλλον φυσικά αναμένονται πολλές συσκυές.

ii) Symbian UIQ - Sony Ericsson P series, M600, W950/960, G700/900, και μερικά Motorola. Καλή πλατφόρμα αλλά δεν θα την ξαναδείς.

iii)Windows Mobile. Νομίζω οτι δεν χρειάζεται εξηγήσεις.

iv) Linux - Δεν παίζει πολύ στην αγορά. Κάποια Motorola στο παρελθόν, αλλά πρόσφατα δεν έχω ακούσει κάτι καινούργιο.

v) Mac OS. To iphone που μας έχει ζαλήσει. Βέβαια "παίζει" κατά πόσο είναι ανοιχτού λειτουργικού (εκτός από hackers).

 

β) Κάποια LG και Samsung κλειστού λειτουργικού που έχουν οθόνες αφής, έχουν ελείψεις στον τηλεφωνικό κατάλογο. Για Symbian S60 σε Samsung υπάρχουν μερικά καλά αλλά κανένα με οθόνη αφής.

 

Είσαι και δύσκολος πελάτης......

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχει καλή τιμή SAR;

 

SAR info: 0,56 W/kg

 

( P1i_SAR_ROW_R1A_Multilingual.pdf )

Link to comment
Share on other sites

 

β) Κάποια LG και Samsung κλειστού λειτουργικού που έχουν οθόνες αφής, έχουν ελείψεις στον τηλεφωνικό κατάλογο. Για Symbian S60 σε Samsung υπάρχουν μερικά καλά αλλά κανένα με οθόνη αφής.

 

Είσαι και δύσκολος πελάτης......

 

Ήσουν πάλι κατατοπιστικότατος!

 

ΟΚ ας συμβιβαστώ λοιπόν όσο αφορά την οθόνη αφής. Πάμε σε κινητά χωρίς οθόνη επαφής. Ποιο έχει καλύτερο τηλεφωνικό κατάλογο από το Ρ1 με σύνθετη αναζήτηση κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Ποιο έχει καλύτερο τηλεφωνικό κατάλογο από το Ρ1 με σύνθετη αναζήτηση κλπ;

 

Για περισσότερες απαντήσεις και για να μην βγαίνουμε και offtopic..

Άνοιξε ένα Νέο θέμα στην ενότητα "Διαξιφισμοί" και γράψε τι κινητό

θες, η τι θες να σου προσφέρει :).

Link to comment
Share on other sites

Για περισσότερες απαντήσεις και για να μην βγαίνουμε και offtopic..

Άνοιξε ένα Νέο θέμα στην ενότητα "Διαξιφισμοί" και γράψε τι κινητό

θες, η τι θες να σου προσφέρει :).

 

Έχω ήδη ανοίξει, και έχω ήδη παραπέμψει να γράφουν εκεί αλλά φευ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Mpohalos αλλά η συγκεκριμένη είναι πολύ ακριβή και επίσης συνοδεύεται από ειδικό καπάκι επειδή είναι μεγαλύτερη σε διαστάσεις.

 

Έψαξα στο ebay και βρήκα την bst-40 Li-ion με 1200 mAh στα 3.5 ευρώ + έξοδα αποστολής 2.5 ευρώ. Έδωσα παραγγελία για δύο κομμάτια σύνολο <10 ευρώ! :D

 

@ ecep σου έστειλα pm με λεπτομέριες - αν δεν έχεις βρει ήδη

Εχθές τις παρέλαβα, φόρτισα τη μια και περιμένω αποτελέσματα... :)

Θα ’θελα να ’μουνα παιδί…
Link to comment
Share on other sites

Εχθές τις παρέλαβα, φόρτισα τη μια και περιμένω αποτελέσματα... :)

 

Αναμένουμε και εμείς εντυπώσεις ...

Link to comment
Share on other sites

Αναμένουμε και εμείς εντυπώσεις ...

Λοιπόν από εχθές στις 0700 που το έβγαλα από τη φόρτιση μέχρι σήμερα 1600, έχω μιλήσει συνολικά 96 λεπτά εισ/εξ, το bluetooth μόνιμα ενεργοποιημένο και περίπου μια ώρα ράδιο και είναι στο 74%. Τα πάει καλά μέχρι τώρα αν και τα μέγιστα πρέπει να τα αποδώσει μετά την τρίτη φόρτωση. :)

Επίσης να σημειώσω πως είναι 24 ώρες το 24ωρο ανοικτό λόγω υποχρεώσεων...

Θα ’θελα να ’μουνα παιδί…
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν από εχθές στις 0700 που το έβγαλα από τη φόρτιση μέχρι σήμερα 1600, έχω μιλήσει συνολικά 96 λεπτά εισ/εξ, το bluetooth μόνιμα ενεργοποιημένο και περίπου μια ώρα ράδιο και είναι στο 74%. Τα πάει καλά μέχρι τώρα αν και τα μέγιστα πρέπει να τα αποδώσει μετά την τρίτη φόρτωση. :)

Επίσης να σημειώσω πως είναι 24 ώρες το 24ωρο ανοικτό λόγω υποχρεώσεων...

λινκ για τη μπαταρια δωσε σε παρακαλω

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

λινκ για τη μπαταρια δωσε σε παρακαλω

 

Ξέμεινες από μπαταρία George :p

Link to comment
Share on other sites

Ξέμεινες από μπαταρία George :p

 

το δουλευω πολυ το κινητακι ....ακι μου :D

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

το λινκ που μου ειχες στειλει παλαιοτερα ισχυει?

Ναι φίλε κανονικά... θα ανεβάσω και καμιά φωτό αργότερα

Θα ’θελα να ’μουνα παιδί…
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα ενώ πήγα να βγάλω την γραφίδα απ' το κινητό, μου έμεινε στο χέρι το μαύρο επάνω κομμάτι της και το υπόλοιπο μέσα στο κινητό... Δεν βγαίνει με τίποτα... :angry:
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η μια από τις δύο με το κουτί της και με το φάκελο παραλαβής:

http://xs434.xs.to/xs434/08495/img_0253152.jpg.xs.jpg

Θα ’θελα να ’μουνα παιδί…
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η μια από τις δύο με το κουτί της και με το φάκελο παραλαβής:

http://xs434.xs.to/xs434/08495/img_0253152.jpg.xs.jpg

 

Στείλε και απο εδώ κανένα pm. Πάντα είναι χρήσιμη μια 2η , 3η μπαταρία για backup...:D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φίλοι μου. Ξέρει κάποιος να μου πει τι είναι οι Συναλ/γες πληρωμών και πως λειτουργεί ?

Επίσης, τώρα τελευταία έχω αντιληφθεί ότι το Jog Dial δεν λειτουργεί και πολύ καλά. Άλλες φορές χρειάζεται 2-3 κινήσεις για να κατέβει μια γραμμή, και άλλες φορές ενώ το κατεβάζω, η οθόνη στιγμιαία ανεβαίνει και μετά κατεβαίνει. Έχετε αντιληφθεί καμία δυσλειτουργία, εσείς?

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα στο ebay τα παρακάτω μοντέλα GPS :

Holux M1000

Holux M1200

Holox 66

Fuzion G66 Touch Bluetooth GPS Receiver

BlueNext BN800GR

20 Channel SiRF 3 GPS Receiver With Activepilot UK And Ireland Maps

 

Έχει αγοράσει ποτέ κανένας κάποιο από αυτά? Δουλεύουν στο P1i ή θα τα βάλω διακοσμητικά στο αυτοκίνητο μαζί με το αποσμητικό?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, τώρα τελευταία έχω αντιληφθεί ότι το Jog Dial δεν λειτουργεί και πολύ καλά. Άλλες φορές χρειάζεται 2-3 κινήσεις για να κατέβει μια γραμμή, και άλλες φορές ενώ το κατεβάζω, η οθόνη στιγμιαία ανεβαίνει και μετά κατεβαίνει. Έχετε αντιληφθεί καμία δυσλειτουργία, εσείς?

Με το jog το έχω παρατηρήσει κι εγώ, και δεν ξέρω αν υπάρχει γιατριά...

Θα ’θελα να ’μουνα παιδί…
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, τώρα τελευταία έχω αντιληφθεί ότι το Jog Dial δεν λειτουργεί και πολύ καλά. Άλλες φορές χρειάζεται 2-3 κινήσεις για να κατέβει μια γραμμή, και άλλες φορές ενώ το κατεβάζω, η οθόνη στιγμιαία ανεβαίνει και μετά κατεβαίνει. Έχετε αντιληφθεί καμία δυσλειτουργία, εσείς?

και μένα μου το κάνει αυτό και μου την έχει δώσει άγρια :mad:

 

έχω μια υποψία ότι είναι απο τότε που έβαλα την τελευταία αναβάθμιση, αλλά μπορεί να είναι κ θέμα hardware. όταν βρω χρόνο κ όρεξη μπορεί να του κάνω ένα φλασάρισμα μπας κ στρώσει

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μπορώ να πω με βεβαιότητα πως η μπαταρία είναι ισάξια της εργοστασιακής αναφορικά με την αυτονομία.
Θα ’θελα να ’μουνα παιδί…
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μπορώ να πω με βεβαιότητα πως η μπαταρία είναι ισάξια της εργοστασιακής αναφορικά με την αυτονομία.

 

Ωραιότατα, γιατι την παράγγειλα και εγώ. Ώρες ώρες το net έχει καλές ευκαιρίες!

:D

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson P1i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...