Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6120 classic


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν καταλαβαίνω τί γράφεις γιατί βγαίνουν στα κινέζικα!

.....

Βασικα ίσως υπάρχει πρόβλημα με την sim. Το μήνυμα αυτό το εμφανίζει όταν η κάρτα δεν �*χει πρόσβαση στο δίκτυο. Και το το λογικό είναι να λ�*ει πρώτα αδυναμία εγγραφής και μετά να χάνεται το σήμα.

Δοκίμασε να βγάλεις την κάρτα και να την ξανάβάλεις . Επιπλ�*ον, βαλε μια άλλη sim και δες αν γίνεται το ίδιο. Αν το πας στη νοκια μπορεί να σ'το στείλουν μετά και από καν�*να μήνα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα!

Πριν 15 μερες πηρα κ εγω στα χερια μου το 6120 το οποιο ομολογω οτι με έχει εντυπωσιάσει αρκετα!

Είναι το πρώτο κινητό s60 που αγοράζω και ειναι λίγο δυσκολη η προσαρμογη μου. Μου παρουσιασε ενα προβληματακι με την ενεργη αναμονή (δεν εδειχνε στην ταπετσαρια της καταχωρησεις της ημερας που ειχα στο ημερολόγιο), το πηγα σε ενα Νοκια Shop μου εκαναν μια αναβαθμιση (4,21) και ολα καλα!! εχω την εντύπωση οτι τωρα πηγαινει πιο γρηγορα!!

Αλλά με ψιλο απογοητευσε διότι σε ολα τα s40 που ξερω και που είχα είχαν στο μητρώο μετρητη μηνυμάτων, το 6120 δεν εχει :( !!

Επειδη εχω πακετο μηνυμάτων μου ειναι πολυ δυσκολο να ξερω ποσα μηνυματα εχω στειλει παρολο που δεν στελνω και παρα πολλα!!

ξερει κανεις καμια εφαρμογή η κατι άλλο που να μας κανει τα πραγματα πιο ευκολα? :happy:

Link to comment
Share on other sites

Αλλά με ψιλο απογοητευσε διότι σε ολα τα s40 που ξερω και που είχα είχαν στο μητρώο μετρητη μηνυμάτων, το 6120 δεν εχει :( !!

Επειδη εχω πακετο μηνυμάτων μου ειναι πολυ δυσκολο να ξερω ποσα μηνυματα εχω στειλει παρολο που δεν στελνω και παρα πολλα!!

ξερει κανεις καμια εφαρμογή η κατι άλλο που να μας κανει τα πραγματα πιο ευκολα? :happy:

 

Σωστή! Κι εγώ ψάχνω κάτι τέτοιο αν υπάρχει. Αν και είμαι S60 χρήστης εδώ και πολύ καιρό, ένα τέτοιο εργαλείο πάντα μου έλειπε.

 

Το μόνο που κάνω είναι να μη σβήνω το φάκελο "Σταλμένα" μέχρι τις 4 του μηνός κάθε μήνα που ξέρω ότι ανανεώνεται το πακέτο μου, για να ξέρω πάντα στο περίπου πόσα μνμτα έχω στείλει. Στο περίπου όμως γιατί αν τα περισσότερα είναι 2 σε 1 ή 3 σε ένα φασκελοκουκούλωστα...

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που κάνω είναι να μη σβήνω το φάκελο "Σταλμένα" μέχρι τις 4 του μηνός κάθε μήνα που ξέρω ότι ανανεώνεται το πακέτο μου, για να ξέρω πάντα στο περίπου πόσα μνμτα έχω στείλει. Στο περίπου όμως γιατί αν τα περισσότερα είναι 2 σε 1 ή 3 σε ένα φασκελοκουκούλωστα...

 

 

Ναι αυτο σκεφτηκα κ εγω αλλα νομιζω ειναι λιγο μπερδεμα!!

 

Ας ελπισουμε σε μια καλη αναβαθμιση στο μελλον! αν και μου φαινεται πολυ απιθανο!!:)

Link to comment
Share on other sites

Η εξελιξη της ταχυτητας στην εκκινηση κινητων.....

6120c vs N70

 

 

18 δευτερολεπτα διαφορα......

 

Σημερα διαπιστωσα οτι εχω την 3.70 εκδοση.

Που μπορω,αν χρειαζεται και αξιζει τον κοπο να κατεβασω,νεοτερο λογισμικο για το 6120c?

AEKαρα ole ole ole ole ole!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο σκεφτηκα κ εγω αλλα νομιζω ειναι λιγο μπερδεμα!!

 

Ας ελπισουμε σε μια καλη αναβαθμιση στο μελλον! αν και μου φαινεται πολυ απιθανο!!:)

Μη περιμένεις άδικα, δεν πρόκειται να γίνει σε αναβάθμιση του 6120...

 

 

Σημερα διαπιστωσα οτι εχω την 3.70 εκδοση.

Που μπορω,αν χρειαζεται και αξιζει τον κοπο να κατεβασω,νεοτερο λογισμικο για το 6120c?

Αναβαθμίσεις μπορείς να κάνεις από το σπίτι σου μέσω του Nokia Software Updater. Όσο αφορά το 6120 τώρα, υπήρχε η έκδοση 4.21 πριν λίγο καιρό αλλά την κατέβασαν, ο λόγος άγνωστος. Αν πας σε Nokia Shop θα σου κάνουν.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Η εξελιξη της ταχυτητας στην εκκινηση κινητων.....

6120c vs N70

 

 

18 δευτερολεπτα διαφορα......

 

Σημερα διαπιστωσα οτι εχω την 3.70 εκδοση.

Που μπορω,αν χρειαζεται και αξιζει τον κοπο να κατεβασω,νεοτερο λογισμικο για το 6120c?

 

τι να πω κι εγω που το προηγουμενο κινητο μου ηταν το Ν70 :lol:

btw ,αν εξαιρεσεις την ταχυτητα του..το αγαπησα :p

Link to comment
Share on other sites

Είμαι νιούμπης στα symbian και προχτές αγόρασα το 6120. Θα ήθελα τα φώτα σας.

 

α) Έχω ένα πρόβλημα με το προεγκατεστημένο Quickoffice. Προσπαθώ να ανοίξω κάποια σχετικώς σύνθετα αρχεία του Word, αρχίζει να φορτώνει το έγγραφο, γεμίζει η μπάρα και εκεί κολλάει το κινητό. Ξεκολλάει μόνο εάν πατήσω το πλήκτρο Μενού. Φταίει ότι τα κείμενα είναι μεγάλα/σύνθετα; Εχει κάποιον τέτοιο περιορισμό μεγέθους αρχείου το Quickoffice; Φταίει το κινητό (3.83 firmware); Κάποια απλούστερα έγγραφα τα ανοίγει κανονικά.

 

β) Xάνω κάποιο επεισόδιο ή το pdf viewer της Acrobat όντως δεν προσαρμόζει το κείμενο στην οθόνη (εκτός απο το ζουμ) και πρέπει αναγκαστικά να κάνω δεξιά-αριστέρα για να διαβάσω μια πρόταση;

 

γ) Υπάρχουν άλλα προγράμματα εναλλακτικά αυτών των δύο;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Είμαι νιούμπης στα symbian και προχτές αγόρασα το 6120. Θα ήθελα τα φώτα σας.

 

α) Έχω ένα πρόβλημα με το προεγκατεστημένο Quickoffice. Προσπαθώ να ανοίξω κάποια σχετικώς σύνθετα αρχεία του Word, αρχίζει να φορτώνει το έγγραφο, γεμίζει η μπάρα και εκεί κολλάει το κινητό. Ξεκολλάει μόνο εάν πατήσω το πλήκτρο Μενού. Φταίει ότι τα κείμενα είναι μεγάλα/σύνθετα; Εχει κάποιον τέτοιο περιορισμό μεγέθους αρχείου το Quickoffice; Φταίει το κινητό (3.83 firmware); Κάποια απλούστερα έγγραφα τα ανοίγει κανονικά.

 

Προφανώς το αρχείο που θες να ανοίξεις είναι πολύ βαρή για το κινητό και κολάει. Αν παρόλα αυτά θέλεις να το ανοίξεις, μπες στο xxxxxxxxx στο section Symbian 9 Apps και κάνε αναζήτηση για το officesuite. Είναι αντίστοιχο με το quickoffice (αν όχι καλύτερο) και με έχει βοηθήσει πολλές φορές να ανοίξω πολύ μεγάλα αρχείο. Επίσης σου δίνει την δυνατότητα να επεξεργαστείς τα αρχεία σου.

 

β) Xάνω κάποιο επεισόδιο ή το pdf viewer της Acrobat όντως δεν προσαρμόζει το κείμενο στην οθόνη (εκτός απο το ζουμ) και πρέπει αναγκαστικά να κάνω δεξιά-αριστέρα για να διαβάσω μια πρόταση;

 

γ) Υπάρχουν άλλα προγράμματα εναλλακτικά αυτών των δύο;

 

Ευχαριστώ

 

Η οθόνη είναι ιδιαίτερα μικρή. Σε Ν95 πχ δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα. Προφανώς το 6120 δεν είναι το ιδανικό τηλέφωνο για να διαχειρίζεσαι εφαρμογές γραφείου. Αυτό δε σημαίνει οτι δεν μπορείς να το κάνεις. Απλά πρέπει να συμβιβαστείς με την μικρή του οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, mirrorofsorrow.

 

Το Officesuite έκανε μια χαρά τη δουλειά του. Ψάχνοντας για αυτό, έπεσα πάνω και στο PDF+ που κάνει την δουλειά που δεν κάνει το Adobe Acrobat 1.5, δηλαδή text-wrapping, ώστε να μην χρειάζεται να βγάζει κανείς τα μάτια του.

Link to comment
Share on other sites

Mε την 2gb καρτα μνημης το 6120c καθυστερει φανερα.

Δεν ξερω πως θα αντιδρα οταν γεμισει περισσοτερο η καρτα,αφου τωρα εχει μολις 400mb.

Aπο τη αλλη,μειωνοντας την φωτεινοτητα της οθονης στο μινιμουμ,

δεν με ενοχλει ουτε με δυσκολευει σε οποιαδηποτε εργασια,ειδα σχεδον

μια μερα διαφορα!!!!!

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.. πήγα να βάλω ένα quickoffice update που κατέβασα κ τώρα δεν ανοίγει το quickoffice... Συγκεκριμένα μου λέει "Μενού: Μη υποστηριζόμενη λειτουργία (-5)" ... Τι φταίει? τι να κάνω ώστε να το επαναφέρω να ανοίγει κανονικά το quickoffice που είχα?

His wicked sense of humour /// suggests exciting sex

his fingers focus on her /// touches /// Venus is a boy

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά

 

Το κινητό φορτίζει μέσω υπολογιστή, ή άδικα απροσπαθώ;

 

Άδικα προσπαθείς.

Για να φορτίσεις το κινητό σου μέσω USB χρειάζεσαι αυτό.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως δεν έχει mini usb υποδοχή, όπως το 6120.

 

Αναρωτιέμαι αν δοκιμάσω φορτιστές από άλλα κινητά που έχουν mini usb, όπως π.χ το Qtek, υπάρχει περίπτωση να δουλέψει; Αν το δοκιμάσω απλώς, υπάρχει περίπτωση να κάνω καμιά ζημιά;

 

Ο λόγος είναι ότι έχω μείνει χωρίς τον φορτιστή της συσκευής και θα μείνω έτσι για περίπου μια βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως δεν έχει mini usb υποδοχή, όπως το 6120.

 

Αναρωτιέμαι αν δοκιμάσω φορτιστές από άλλα κινητά που έχουν mini usb, όπως π.χ το Qtek, υπάρχει περίπτωση να δουλέψει; Αν το δοκιμάσω απλώς, υπάρχει περίπτωση να κάνω καμιά ζημιά;

 

Ο λόγος είναι ότι έχω μείνει χωρίς τον φορτιστή της συσκευής και θα μείνω έτσι για περίπου μια βδομάδα.

Και άλλο καλώδιο να βάλεις δεν θα φορτίζει. Αυτό που σου πρότεινε ο Πάνος είναι ένα καλώδιο που συνδέεται στο υπολογιστή μέσω του USB , και από την άλλη μεριά το συνδέεις τη θύρα του φορτιστή.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως μπορεί κάποιος να μου πει ποιες είναι οι διαφορές μεταξύ 6120 και 6121? Το 6121 έχει όντως HSDPA 3.6?

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως μπορεί κάποιος να μου πει ποιες είναι οι διαφορές μεταξύ 6120 και 6121? Το 6121 έχει όντως HSDPA 3.6?

Nokia 6121

850/900/1800/1900/WCDMA 2100/WCDMA 900

 

Nokia 6120

850/900/1800/1900/WCDMA 2100/WCDMA 850

 

Η διαφορά είναι η υποστήριξη του Αμερικάνικου 3G!

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως δεν έχει mini usb υποδοχή, όπως το 6120.

 

Αναρωτιέμαι αν δοκιμάσω φορτιστές από άλλα κινητά που έχουν mini usb, όπως π.χ το Qtek, υπάρχει περίπτωση να δουλέψει; Αν το δοκιμάσω απλώς, υπάρχει περίπτωση να κάνω καμιά ζημιά;

 

Ο λόγος είναι ότι έχω μείνει χωρίς τον φορτιστή της συσκευής και θα μείνω έτσι για περίπου μια βδομάδα.

 

Βασικά το έχω δοκιμάσει εγώ,εμφανίζει μόλις το συνδεσεις με usb φορτιστή οτι σου εμφανίζει και όταν το συνδέεις κανονικά με Pc,μεταφορά δεδομένων κτλ.

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

Ειδα το 6120c,στο media markt νομιζω,με ροζ εμφανιση.χε χε χε χε χε

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Nokia 6121

850/900/1800/1900/WCDMA 2100/WCDMA 900

 

Nokia 6120

850/900/1800/1900/WCDMA 2100/WCDMA 850

 

Η διαφορά είναι η υποστήριξη του Αμερικάνικου 3G!

 

 

Σ' ευχαριστώ πολύ. Οπτικά και λειτουργικά είναι ίδια ακριβώς? Μήπως γνωρίζεις (ή κάποιος άλλος) αν το 6121 έχει όντως HSDPA 3.6Mbps. Αλλού διαβάζω για απλό HSDPA και αλλού για 3.6. Ποιο από τα δύο ισχύει?

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ. Οπτικά και λειτουργικά είναι ίδια ακριβώς? Μήπως γνωρίζεις (ή κάποιος άλλος) αν το 6121 έχει όντως HSDPA 3.6Mbps. Αλλού διαβάζω για απλό HSDPA και αλλού για 3.6. Ποιο από τα δύο ισχύει?

Λειτουργικά είναι τα ίδια.

Την ίδια HSDPA δυνατότητα έχουν στα 3.6Mbit/s.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Φοβερο θεματακι.

Κανει το 6120c.....iphone,με ολες τις λειτουργειες στην οθονη αναμονης.

 

xxxxxxxxxxxxxxxxxx

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...