Jump to content

Φορητότητα αριθμού


konv
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορειτε να μου δωσετε πληροφοριες με το πως μπορω να κανω φορητοτητα απο Vodafone σε Cosmote?

Θα πας σε κάποιο κατάστημα Cosmote ή "Γερμανός" και θα ζητήσεις μεταφορά του αριθμού σου από την Vodafone στην Cosmote.Αν στην Vodafone ο αριθμός σου είναι επώνυμος θα πρέπει να έχεις μαζί σου την ταυτότητα και το ΑΦΜ σου.Η φορητότητα δεν στοιχίζει και θα πραγματοποιηθεί μέσα σε 10-15 μέρες.

 

Σημείωση:Aν στην Vodafone ο αριθμός σου είναι καρτοκινητό χωρίς να έχεις δώσει στοιχεία (ανώνυμο) μπορείς να το μεταφέρεις και στην Cosmote ανώνυμα μόνο μέσω τηλεφώνου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 500
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλη την παρέα.

 

Μήπως γνωρίζει κανείς ποιά ειναι η διαδικασία η οποία πρέπει να ακολουθηθεί στην παρακάτω περίπτωση ?

 

Υπάρχουν 3 εταιρικά νούμερά (με υπόλοιπο συμβολαίου ακόμα) στην voda

τα οποία 1) θέλουμε να μεταφέρουμε σε άλλη εταιρία (ακόμα δεν εχει αποφασιστεί)

και

2) κατα πάσα πιθανότητα να μετατρέψουμε και σε καρτοκινητά.

 

Ποιά ειναι η διαδικασία η οποία πρέπει να ακολουθηθεί ?

 

Πρώτα πρέπει να γίνει αίτηση διακοπής συμβολαίου στην Voda και αμέσως αίτηση για φορητότητα και αλλαγή σε καρτοκινητό στην καινούργια εταιρία...

 

Η πάω κατ'ευθείαν στην καινούργια εταιρία και κάνοντας την αίτηση τις φορητότητας αυτομάτως αποδεσμέυομαι απο το συμβόλαιο τις Voda ? :blink::O

 

Σημαντικό ειναι φυσικά να κρατήσω τα νούμερα.. και αυτο που με προβληματίζει ειναι "αν" ακολουθήσω την πρώτη τακτική μεχρι να πάνε τα νούμερα στην νέα εταιρία υπάρχει κυνδυνος να χαθουν οι αριθμοί ??

 

Φιλικά

Ακης

"Ολυμπιακός τε και αιγάλεω αεί νικάν, έτεροι δε γαμησθώσιν" :D

Μητροπουλέων ο Παράγκιος 330 BC

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις αίτηση διακοπής στη Vodafone, ξέχασε τα τα νούμερα.

 

Πας απευθείας στην άλλη εταιρία και αναλαμβάνουν αυτοί την όλη διαδικασία.

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Τα νουμερα μπορουν να γινουν καρτοκινητα στην αλλη εταιρεια, δεν τα χανεις. Σαφως και θα πληρωσεις στη βοντα αναποσβεστο ποσο επιδοτησης για ολα (γιατι ζητας φορητοτητα χωρις να εχει κλεισει χρονο το συμβολαιο). Πας απλα στο καταστημα της εταιρειας που επιθυμεις και ξεκινας τη διαδικασια (αν και θα σε πεισουν να τα μεταφερεις σε συμβολαιο παλι, η φορητοτητα σε καρτοκινητη ειναι μπελας και πολυ δουλεια για το "τιποτα" για το καταστημα, δυστυχως...)

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κανει χθες τηλεφωνικα αιτηση φορητοτητας απο Vodafone σε cosmote.

 

Πριν λιγο με πηραν τηλ απο Vodafone και ου εκαναν την εξης δελεαστικη προταση...

 

Μειωση του παγιου απο 32,5 ευρω (200 λεπτα ομιλιας) σε 16,5 ευρω για ενα χρονο !!!!!

 

Επιδοτηση συσκευης απο 92 ευρω σε 178 !!!!!

 

Φυσικα και δεχτηκα !!!!!

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

και που ειναι το περιεργο? έτσι κάνουν σε όλους οσους κανουν αιτηση φορητοτητας σε άλλη εταιρεια
Link to comment
Share on other sites

και που ειναι το περιεργο? έτσι κάνουν σε όλους οσους κανουν αιτηση φορητοτητας σε άλλη εταιρεια

 

Δεν ειπα οτι ειναι περιεργο αλλα καποιοι οπως εμενα πιθανον δεν το ξερουν.Ακομα και αν δεν εχουν σκοπο να κανουν φορητοτητα πιθανον να το σκεφτουν το "κολπο".

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει για όλους αυτό. Παίζει ρόλο τι είδους πελάτης ήσουν (και δε μιλάμε μόνο για το ύψος των λογαριασμών, είναι πολλά τα κριτήρια) και αν θέλουν να σε κρατήσουν. Το να παίρνεις ρίσκο για να δεις αν θα σου κάνουν προσφορά δεν είναι ασφαλές, εκτός αν φυσικά θες να κάνεις φορητότητα. Στην περίπτωση σου, προφανώς και τους συνέφερε να σε κρατήσουν και γι αυτό τόσο δέλεαρ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει για όλους αυτό. Παίζει ρόλο τι είδους πελάτης ήσουν (και δε μιλάμε μόνο για το ύψος των λογαριασμών, είναι πολλά τα κριτήρια) και αν θέλουν να σε κρατήσουν. Το να παίρνεις ρίσκο για να δεις αν θα σου κάνουν προσφορά δεν είναι ασφαλές, εκτός αν φυσικά θες να κάνεις φορητότητα. Στην περίπτωση σου, προφανώς και τους συνέφερε να σε κρατήσουν και γι αυτό τόσο δέλεαρ.

 

Εγω ειχα σοπο να κανω φορητοτητα λογω χορηγιας της Voda στον ...Θρυλο μιας και ειμαι Παναθας και με τα κοκκινα δεν τα πολυπαω καλα αλλα μπροστα στο οικονομικο συμφερον το ...παραβλεπω !!!

 

Λογαρισμους εκανα μονο το παγιο των 200 λεπτων και ειμαι συνδρομητης καπου 3 χρονια. Πληρωμη λογαριασμων παντα ΟΚ μιας και πληρωνοντουσαν με πιστωτικη.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Με ειχαν παρει και μενα τηλεφωνο οταν εκανα φορητοτηα, σε καρτοκινητο ομως εμενα, αλλα δεν με επεισαν. Μου αρεσε σαν κινηση ομως.
Link to comment
Share on other sites

Σε φίλο μου έγινε το ανάποδο......τον πήραν από την cosmote όταν έκανε συμβόλαιο για την vodafone......Το πόσα του έδωσαν για να παραμείνει στην εταιρία είναι αστείο......Θυμάμαι ότι ενώ έκανε λογαριασμούς και δεν χρησιμοποιούσε τις επιδοτήσεις, η επιδότηση που του έδωσαν μετά από 3χρόνια ήταν αστεία ακόμη και με την βελτιωμένη προσφορά για να μην καταργήσει την σύνδεση......

 

Όσο για το χροηγός του οσφπ-πάο κ.α. απλά το προσπερνάω......όταν ο κόκκαλης κόβει από 50-100euro δεν ξέρω εγώ πόσα από τους εργαζόμενους στην ΙΝΤΡΑΚΟΜ προκειμένου να παραμείνει βιώσιμος και την επομένη ανακοινώνει την μεταγραφή του Ντιόγο με πόσα εκατομύρια τι να λέμε.......

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δικαιωμα για φορητοτητα εχεις οταν η συνδεση σου κλεισει τον χρονο και πανω??

Όχι.Μπορείς να κάνεις φορητότητα και στη μέση της σύνδεσής σου αλλά θα πληρώσεις κάποιο ποσό από την επιδότηση που έχεις πάρει.:)

Link to comment
Share on other sites

Όχι.Μπορείς να κάνεις φορητότητα και στη μέση της σύνδεσής σου αλλά θα πληρώσεις κάποιο ποσό από την επιδότηση που έχεις πάρει.:)

 

Αν εχεις παρει επιδοτηση.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από μένα,

 

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το χρονικο διάστημα που απαιτείτε για να ολοκληρωθεί η φορητότητα από σύνδεση cosmote σε σύνδεση vodafone.

 

Προσωπικά, κατέθεσα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά στο κατάστημα της vodafone την Παρασκευή 24 Απριλίου και μου έιπαν ότι σε 10 ημέρες θα μου στείλουν μήνυμα για να περάσω να πάρω την κάρτα sim και την συσκευή (lg arena).

Από τότε έχουν περάσει 13 ημερολογιακές και 11 εργάσιμες ημέρες (συμπεριλαμβανονται τα Σάββατα) και δεν έχω καμία ενημέρωση.

Επικοινώνησα με το κατάστημα vodafone και δεν γνωρίζουν την εξέλιξη της διαδικασίας. Επίσης, δεν έχω δεχτεί καμία κλήση από την cosmote για να με παροτρείνουν να παραμείνω στην εταιρεία τους.

 

Ανησυχώ μήπως έχει χαθεί το θέμα και περιμένω άδικα συσκευή και σύνδεση.

Έχει κανείς κάποια παρόμοια εμπειρία? είναι φυσιολογικοί οι χρόνοι ή όντως κάτι "παίζει"?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από μένα,

 

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το χρονικο διάστημα που απαιτείτε για να ολοκληρωθεί η φορητότητα από σύνδεση cosmote σε σύνδεση vodafone.

 

Προσωπικά, κατέθεσα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά στο κατάστημα της vodafone την Παρασκευή 24 Απριλίου και μου έιπαν ότι σε 10 ημέρες θα μου στείλουν μήνυμα για να περάσω να πάρω την κάρτα sim και την συσκευή (lg arena).

Από τότε έχουν περάσει 13 ημερολογιακές και 11 εργάσιμες ημέρες (συμπεριλαμβανονται τα Σάββατα) και δεν έχω καμία ενημέρωση.

Επικοινώνησα με το κατάστημα vodafone και δεν γνωρίζουν την εξέλιξη της διαδικασίας. Επίσης, δεν έχω δεχτεί καμία κλήση από την cosmote για να με παροτρείνουν να παραμείνω στην εταιρεία τους.

 

Ανησυχώ μήπως έχει χαθεί το θέμα και περιμένω άδικα συσκευή και σύνδεση.

Έχει κανείς κάποια παρόμοια εμπειρία? είναι φυσιολογικοί οι χρόνοι ή όντως κάτι "παίζει"?

 

Ευχαριστώ

Θα καλέσεις το 13894 από το κινητό σου Κοσμοτέ για να ρωτήσεις για την εξέλιξη της διαδικασίας!Θα τους πεις ότι δεν έχεις ενημέρωση απ'το κατάστημα όπου έκανες το αίτημα φορητότητας.

 

Να ξέρεις πάντως ότι η Κοσμοτέ εξαντλεί τις προθεσμίες όταν είναι να φύγει κάποιος απ'το δίκτυό της,το τραβάει απ'τα μαλλιά το θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Από τότε έχουν περάσει 13 ημερολογιακές και 11 εργάσιμες ημέρες (συμπεριλαμβανονται τα Σάββατα) και δεν έχω καμία ενημέρωση.

 

Μην μετράς και τα Σάββατα σαν εργάσιμες μέρες!

Άρα έχουν περάσει λιγότερες απ'όσες λες

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κι απ' το κατάστημα που έκανες την αίτηση μπορείς να δεις τι παίζει ακριβώς ;)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
θελω να κανω Φορητότητα Αριθμού στην vodafone ξερετε αν μαζι με την καινουργια σιμ δινουν και καποιον αλλο κενουργιο αριθμο?

ζήσε την ζωή σου σαν να ήταν το τελευταίο λεπτό γιατί είναι πολύ μικρή και δεν ξέρεις πότε μπορεί να τελειώσει και μην κολλάτε πουθενά γιατί σπάνια η μοίρα έχει αφήσει σε

εμάς το προνόμιο της επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

μα η έννοια της φορητότητας είναι να μεταφέρεις τον αριθμό σου ακριβώς όπως είναι σε άλλη εταιρία χωρίς να αλλάξει ουτε ένα ψηφίο.

αν εννοείς αν δίνουν δεύτερο νούμερο σαν δώρο δεν το νομίζω...

Μαμά έφαγα και τα 1000 λεπτά αυτό τον μήνα! Μπορώ να φάω τώρα παγωτό?:happy:
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο ενοο αν δινουν δευτερο σαν δωρο?γιατι αστην cosmote δηνουν.

ζήσε την ζωή σου σαν να ήταν το τελευταίο λεπτό γιατί είναι πολύ μικρή και δεν ξέρεις πότε μπορεί να τελειώσει και μην κολλάτε πουθενά γιατί σπάνια η μοίρα έχει αφήσει σε

εμάς το προνόμιο της επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε προσφορά σε δεύτερη σύνδεση έκαναν δώρο το 50% του παγίου της δεύτερης γραμμής. Αλλά έληξε.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

παιδια την καρτα που δινει η cosmote einai κατι σαν promotion και λεω μηπωσ το κανει και η vodafone,δεν με απασχολουν οι συνδεσεις.

ζήσε την ζωή σου σαν να ήταν το τελευταίο λεπτό γιατί είναι πολύ μικρή και δεν ξέρεις πότε μπορεί να τελειώσει και μην κολλάτε πουθενά γιατί σπάνια η μοίρα έχει αφήσει σε

εμάς το προνόμιο της επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

Καρτοκινητό εννοείς? Αυτά τα δίνουν σε ανανεώσεις συμβολαίων.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...