Jump to content

ΗΣΑΠ - Γραμμή 1 (Πειραιάς - Κηφισιά)


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οχι, απλα δεν σπανε και ξαναφτιαχνουν οπως κανουν στην ειρηνη...

 

απο ταχυτητα δεν ξερω..

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η ταχύτητα, ίδια μου φαίνεται αλλά μάλλον είναι μέχρι να στρώσει καλά η γραμμή.:)
Κύριος είναι μόνο ο ΘΕΟΣ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μετά την απόφαση να ξυλωθεί η νέα γραμμή ανάμεσα στους σταθμούς Ηράκλειο-Ειρήνη δεν έγινε καμία εργασία εκτός την αφαίρεση ενός πολύ μικρού τμήματος του τσιμέντου.έτσι θα το αφησουν?:O:blink::shifty::wacko:
Κύριος είναι μόνο ο ΘΕΟΣ.
Link to comment
Share on other sites

σου κανει εντυπωση? τωρα θα εχουν κολλησει σε γραφειοκρατικα θεματα.. "εγω δεν ειμαι υπευθυνος γιαυτο, πανε στην αλλη υπηρεσια", ο ΗΣΑΠ θα κυνηγαει τον Ακτορα, ο Ακτορας θα πηγαινει στο Υπουργειο Μεταφορων κλπ κλπ

 

και ολα αυτα ενω τα τρενα καθυστερουν... ειναι παντελως ΓΕΛΟΙΟ αυτο το σκηνικο..

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε πότε θα γίνει το κλείσιμο της σύραγγας Ομόνοια-Μοναστηράκι?
Κύριος είναι μόνο ο ΘΕΟΣ.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
εχουν ΠΟΛΛΗ πλακα εκει στον ΗΣΑΠ. το τμημα Ηρακλειο-Ειρηνη συνεχιζει να ειναι στη μεση και μαλλιστα εχουν εξαφανιστει και τα συνεργεια που δουλευαν. εδω και 1 μηνα περιπου ειναι παρατημενο στη μεση το συγκεκριμενο εργο, ΧΩΡΙΣ να προχωρα και προκαλωντας ΣΥΜΦΟΡΗΣΗ. αναρρωτιεμαι αν σκοπευει το κρατος να επιτρεψει η διαφωνια μεταξυ ΗΣΑΠ και Ακτορα να παει σε δικαστικη διαμαχη και ενα σωρο χρονοβορες διαδικασιες. ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ, σε ΟΛΟΥΣ ανεξαιρετως.

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εγώ δεν έχω καταλάβει το λόγο που γίνεται αυτή η αλλαγή στις γραμμές και προκαλείται αυτή η ταλαιπωρία. Η μόνη δικαιολογία που έχει βάση είναι να γίνεται για λόγους ασφάλειας, αν το παλιό δίκτυο είχε πρόβλημα. Αλλιώς δε νομίζω να υπάρχει και μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα των τρένων ή τουλάχιστον εγώ δεν την αντιλαμβάνομαι. Ελπίζω βέβαια να διαψευστώ όταν τελειώσει :p
Link to comment
Share on other sites

οταν ξεκινησαν ειχαν πει σε 3 μηνες θα τελειωσουν μαρτιο του 09.

εχουμε φτασει ιουλιο και ακομα φτιαχνουν.

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβες.. ακομη δεν εχουν φτιαξει ΟΥΤΕ το 10% της γραμμης......

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

αυτοι εκει στον ΟΑΣΑ (οργανισμος με χαρακτηρα βιτρινας προφανως αφου ΚΑΝΕΙΣ δεν κανει κατι σοβαρο εκει) εχουν πολυ πλακα..

 

την ωρα που η Αττικο Μετρο αποφασιζει να κλεισει το μετρο μετα την εθνικη αμυνα, την ωρα που η Προαστιακος για να φτιαξει το Σ.Κ.Α. αποφασιζει να ριξει τα δρομολογια προς Σταθμο Λαρισσης σε 1 την ωρα, αποφασιζει ΚΑΙ ο ΗΣΑΠ να κοψει για 1 μηνα τον ηλεκτρικο απο Νεα Ιωνια μεχρι ειρηνη..

 

πραγματικα ειναι για ΠΟΛΛΕΣ ΦΑΠΕΣ ολοι τους εκει μεσα.. ΠΟΛΛΕΣ φαπες, και λιγα λεω...

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω καταλάβει το λόγο που γίνεται αυτή η αλλαγή στις γραμμές και προκαλείται αυτή η ταλαιπωρία. Η μόνη δικαιολογία που έχει βάση είναι να γίνεται για λόγους ασφάλειας, αν το παλιό δίκτυο είχε πρόβλημα. Αλλιώς δε νομίζω να υπάρχει και μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα των τρένων ή τουλάχιστον εγώ δεν την αντιλαμβάνομαι. Ελπίζω βέβαια να διαψευστώ όταν τελειώσει :p

Δηλαδή όταν περνάς από Θησείο δε νιώθεις ότι για λίγο σταματάει να τρέμει το σύμπαν στο τρένο;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Αυτό που έχω καταλάβει εγώ από την αλλαγή της γραμμής του ΗΣΑΠ είναι ότι ο θόρυβος έχει αυξηθεί και μάλιστα σημαντικά. Σε περιοχή που έχει γίνει η αλλαγή της γραμμής ο θόρυβος έχει αυξηθεί σημαντικά και ενώ πριν ακουγόταν μόνο όταν υπήρχε ησυχία τώρα ακούγεται συνέχεια. Άραγε απομένει να κάνουν κάποια ακόμη εργασία όταν τελειώσει όλη η γραμμή ή αυτό ήταν? Ένας από τους κύριους λόγους αλλαγής της γραμμής δεν ήταν της μείωσης του θορύβου???? Αντ' αυτού θα έχουμε αύξηση????? Ο 2ος λόγος που γίνονται τα έργα είναι η μείωση του χρόνου από 51 λεπτά(και όχι 60 όπως έχει γραφτεί) Κηφισιά - Πειραιάς να γίνει 44-45 λεπτά, δηλαδή μιλάμε για 6 λεπτά διαφορά. Λέτε να αξίζει 1 1/2 χρόνος ταλαιπωρία των επιβατών για να έχουμε περισσότερο θόρυβο και να συντομεύσουμε την διαδρομή 6 ή έστω και 10 λεπτά?????
Link to comment
Share on other sites

αν στη μεση μπαινει και θεμα ασφαλειας, τοτε ναι αξιζει. αν δεν μπαινει, τοτε μαλλον οχι. αλλα φανταζομαι οι μελετες που εχει κανει ο ΗΣΑΠ θα εχουν καποια παραπανω στοιχεια.

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω καταλάβει εγώ από την αλλαγή της γραμμής του ΗΣΑΠ είναι ότι ο θόρυβος έχει αυξηθεί και μάλιστα σημαντικά. Σε περιοχή που έχει γίνει η αλλαγή της γραμμής ο θόρυβος έχει αυξηθεί σημαντικά και ενώ πριν ακουγόταν μόνο όταν υπήρχε ησυχία τώρα ακούγεται συνέχεια. Άραγε απομένει να κάνουν κάποια ακόμη εργασία όταν τελειώσει όλη η γραμμή ή αυτό ήταν? Ένας από τους κύριους λόγους αλλαγής της γραμμής δεν ήταν της μείωσης του θορύβου???? Αντ' αυτού θα έχουμε αύξηση????? Ο 2ος λόγος που γίνονται τα έργα είναι η μείωση του χρόνου από 51 λεπτά(και όχι 60 όπως έχει γραφτεί) Κηφισιά - Πειραιάς να γίνει 44-45 λεπτά, δηλαδή μιλάμε για 6 λεπτά διαφορά. Λέτε να αξίζει 1 1/2 χρόνος ταλαιπωρία των επιβατών για να έχουμε περισσότερο θόρυβο και να συντομεύσουμε την διαδρομή 6 ή έστω και 10 λεπτά?????

και η πλακα ειναι οτι οταν ξεκινησαν ελεγαν οτι σε 3 μηνες θα εχουν τελειωσει.

Link to comment
Share on other sites

Πότε αναμένεται να ολοκληρωθούν τα έργα βελτίωσης της γραμμής του ΗΣΑΠ;

Είναι μεγάλη ταλαιπωρία να περιμένεις 6 κι 7 λεπτά τους συρμούς στην Ομόνοια και μάλιστα σε ώρες αιχμής.

Link to comment
Share on other sites

αν στη μεση μπαινει και θεμα ασφαλειας, τοτε ναι αξιζει. αν δεν μπαινει, τοτε μαλλον οχι. αλλα φανταζομαι οι μελετες που εχει κανει ο ΗΣΑΠ θα εχουν καποια παραπανω στοιχεια.

 

εγώ πάντως, δεν θυμάμαι να'χει γίνει κανένα σοβαρό ατύχημα στον ΗΣΑΠ.

Link to comment
Share on other sites

Πότε αναμένεται να ολοκληρωθούν τα έργα βελτίωσης της γραμμής του ΗΣΑΠ;

Είναι μεγάλη ταλαιπωρία να περιμένεις 6 κι 7 λεπτά τους συρμούς στην Ομόνοια και μάλιστα σε ώρες αιχμής.

 

Υποτίθεται πως θα ολοκληρωθούν στο α΄ τρίμηνο του 2010 με κόστος 79,1 εκατ. ευρώ.

Πάντως όσοι μπορούν να παρακάμψουν τον ηλεκτρικό όσο διαρκούν τα έργα και να χρησιμοποιήσουν συνδυασμό προαστιακού και μετρό το συνιστώ. Παρόλο ότι είναι περισσότερες αλλαγές μέσων είναι πιο γρήγορα και κυρίως πιο ανθρώπινα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως, δεν θυμάμαι να'χει γίνει κανένα σοβαρό ατύχημα στον ΗΣΑΠ.
θεμα ασφαλειας δε σημαινει δραση κατασταλτικα (αφου γινει καποιο ατυχημα) αλλα ΚΥΡΙΩΣ προληπτικα (προτου γινει). αρα βασει αυτου, και εαν εχουν ενδειξεις πως το δικτυο, λογω παλαιοτητας κυριως, εγκυμονει κινδυνους, ορθως κανουν οτι κανουν.

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κατά τέσσερις μήνες παρατείνεται η ταλαιπωρία όσων χρησιμοποιούν για τις μετακινήσεις τους τον ηλεκτρικό σιδηρόδρομο. Τα έργα εκσυγχρονισμού στις γραμμές των ΗΣΑΠ αναμένεται να ολοκληρωθούν τον Ιούνιο και όχι τον Φεβρουάριο, όπως προέβλεπε το χρονοδιάγραμμα.

 

Κατά συνέπεια, όπως αναφέρουν τα Νέα, οι τροποποιήσεις στα δρομολόγια του Ηλεκτρικού τα Σαββατοκύριακα και τις καθημερινές, με άμεσες επιπτώσεις στις μετακινήσεις τους επιβατικού κοινού, θα συνεχιστούν για ένα εξάμηνο.

 

Τα έργα εκσυγχρονισμού των ΗΣΑΠ άρχισαν στις αρχές του 2009, ενώ με την ολοκλήρωσή τους ο ηλεκτρικός σιδηρόδρομος θα μοιάζει περισσότερο με το Μετρό, καθώς ολόκληρο το δίκτυο των γραμμών θα στηρίζεται σε σκυρόδεμα.

 

Αυτό θα επιτρέπει αφενός την ανάπτυξη μεγαλύτερων ταχυτήτων από τους συρμούς (άνω των 110 χλμ. την ώρα) και αφετέρου τη μείωση των κραδασμών και του θορύβου εντός και εκτός των βαγονιών.

 

Πηγή: http://www.in.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εχω μια απορια ρε παιδια. αυτος ο "μην τον χαρακτηρισω" ΗΣΑΠ, στην παρουσα φαση (δηλαδη οσο διαρκουν τα εργα) δικαιολογειται να εισπραττει εισητηρια?

 

μενω μοσχατο και δουλευω κατω πατησια. εκτος απο το καθιερωμενο εδω και 1 χρονο 15λεπτο αναμονης στο σταθμο του τρενου, εχω συν τοις αλλοις να παρω λεωφορειο απο το μοσχατο, ενω και στα κατω πατησια δε σταματαει το τρενο αρα πηγαινω αγιο λευτερη και γυρναω με τα ποδια. δηλαδη εγω υποχρεουμαι να δινω 2 ευρω τη μερα για τετοιου ειδους υπηρεσια? πραγματικα ετσι και δω ελεγκτη στον ΗΣΑΠ θα τον στολισω πατοκορφα...

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

εχω μια απορια ρε παιδια. αυτος ο "μην τον χαρακτηρισω" ΗΣΑΠ, στην παρουσα φαση (δηλαδη οσο διαρκουν τα εργα) δικαιολογειται να εισπραττει εισητηρια?

 

μενω μοσχατο και δουλευω κατω πατησια. εκτος απο το καθιερωμενο εδω και 1 χρονο 15λεπτο αναμονης στο σταθμο του τρενου, εχω συν τοις αλλοις να παρω λεωφορειο απο το μοσχατο, ενω και στα κατω πατησια δε σταματαει το τρενο αρα πηγαινω αγιο λευτερη και γυρναω με τα ποδια. δηλαδη εγω υποχρεουμαι να δινω 2 ευρω τη μερα για τετοιου ειδους υπηρεσια? πραγματικα ετσι και δω ελεγκτη στον ΗΣΑΠ θα τον στολισω πατοκορφα...

 

Κι όμως οι έλεγχοι έχουν ενταθεί κι αυστηροποιηθεί. Και το πάω ένα βήμα παραπέρα. Είναι δυνατόν να βάζουν πρόστιμα για 10-15 λεπτά υπέρβαση του χρόνου;; Τη στιγμή που οι καθυστερήσεις είναι ακόμα μεγαλύτερες;;

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

ποιο έλεγχοι?στο ΗΣΑΠ εχω να δω ελεγκτη απο τοτε που είχαν γινει οι μεγαλες ανατιμήσεις (2008 νομιζω).για μια εβδομαδα εμπαιναν καθε πρωι και εκαναν ελεγχους..ειχαν πιασει αρκετο κοσμο.

τωρα ειδικα που δεν χωραμε ουτε εμεις που πληρώνουμε δεν πιστευω να τολμήσει να ερθει κανεις για εισιτήριο εκτος αν κανουν τον ελεγχο σε ωρες που δεν εχει πολυ κοσμο...

Link to comment
Share on other sites

μια απλη αποριουλα παιδες. ο ΗΣΑΠ τι ειδους φορεας ειναι? ημιδημοσιος? γιατι νομιζω ειναι ΗΣΑΠ Α.Ε. και διαχειριζεται δημοσια περιουσια. το λεω επειδη πιστευω πως θα μπορουσε να γινει, τουλαχιστον οσο διαρκουν τα εργα και τρωμε τοση ταλαιπωρια, μια κινηση αντιστοιχη με αυτη των διοδιων και τις εταιριες που τα διαχειριζονται. το θεωρω ΚΟΡΟΙΔΙΑ να πληρωνω 35 ευρω το μηνα για τετοια ταλαιπωρια.

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εδω και 4-5 μερες εχουν σταματησει ολα τα συνεργεια στα εργοταξια του ΗΣΑΠ. στην αρχη θεωρησα πως εχουν παρει προκλητικα αδειες οι εργαζομενοι, αλλα σημερα μολις ακουσα ενα μηχανοδηγο να λεει "εχουμε σοβαρο προβλημα, μας παρατησε ο Ακτορας"...

 

ξερει κανεις τι εχει γινει και γιατι τοσες μερες το εργο εχει μεινει πισω..?

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

μας παρατησε ο Ακτορας"...

 

και μας άφησε στο έλεος του θεού συμπληρώνω....

 

δυστυχώς πάλι ένα σημαντικό έργο πάει για καθυστέρηση ετών μάλλον...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...