Jump to content

[Επίσημο] Nokia N95 - Μέρος I


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους, πριν απο 2 μερες αγορασα το Ν95 , εχω διαβασει και ακουσει αρκετα σχετικα με τον δεκτη gps γι΄αυτο και θελω λιγη βοηθεια.

καταρχην, το προγραμμα της nokia θελει συνδρομη 70 ευρω για 3 χρονια , σωστα ???

επισης,θελω να ρωτησω αν καθε φορα που θες να χρησ/σεις το gps, χρειαζεται και συνδεση gprs για να κατεβαζει τους χαρτες ??? Αν χρειαζεται η συνδεση...υπαρχει τροπος να φορτωσω τους χαρτες στο κινητο ή στην καρτα μνημης...?

Τελος ηθελα να ρωτησω τι αλλες επιλογες εχω ,εκτος απο τους χαρτες την nokia,

και ποιο ειναι καλητερο.

ευχαριστω πολυ παιδια....

 

Δεν χρειάζεται να συνδεθείς με gprs ή 3G!

Μπορείς να κατεβάσεις τους χάρτες με το pc σου μέσω του προγράμματος Nokia Map Loader το οποίο βρίσκεις εδώ.

Θα το εγκαταστήσεις και θα συνδέσεις το κινητό με το pc ως «μαζική αποθήκευση» και θα επιλέξεις τους χάρτες που θες να περάσεις σ’ αυτό.

Υπάρχουν και άλλα προγράμματα όπως το Route 66, το TomTom κλπ. Αν θες μπορείς να τα βρεις στα γνωστά σημεία….

 

Για περισσότερες πληροφορίες περί του Route 66 βλέπεις εδώ.

 

Για περισσότερες πληροφορίες περί του TomTom βλέπεις εδώ.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Nosferatu με το δικό μου το HDW-3 δεν έχω καμία αποσύνδεση, τουλάχιστον δεν μου έχει τύχει ποτέ, με την 11άρα δεν το είχα δοκιμάσει, αλλά από τη στιγμή που έχω τη 12 το χρησιμοποιώ κανονικά. Η μοναδική διαφορά είναι ότι όταν πηγαίνω στο άλλο δωμάτιο και παρεμβάλλονται ένας ή 2 τοίχοι ακούω τον άλλον ή τη μουσική με παράσιτα, όχι ότι δεν καταλαβαίνω τι λένε, απλά είναι που "πάει" να χάσει τη συνδεσιμότητα, και αυτό με σύγκριση πάντα με το 7610 στο οποίο δεν είχα ποτέ πρόβλημα, στον ίδιο χώρο δε έχω τέλεια ακουστική ακόμα και με αυτό το bluetooth που είναι τριετίας.

 

Ευχαριστώ για την πληροφορία, όμως έχω ήδη αγοράσει το 2ο handsfree για την συσκευή αυτή το οποίο είναι το i-tech clip II mini λόγω της ιδιότητας να συνδέεται με 2 κινητά ταυτόχρονα.

Το πρόβλημά μου παραμένει η μη ύπαρξη ενός μονού καλωδιακού handsfree το οποίο είναι χρήσιμο σε διάφορες καταστάσεις... Την επόμενη φορά που θα ασχοληθώ με Nokia, θα δω αν έχει πρώτα τα αξεσουάρ που χρειάζομαι! Είναι τελείως απαράδεκτο ένα κινητό των 730 ευρώ να μην έχει μονό καλωδιακό handsfree!!! Δεν είναι όλοι οι χρήστες του παιδάκια που ακούνε όλη μέρα (λέμε τώρα με τη μπαταρία του) μουσική !!!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ ΠΩΣ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΧΑΡΤΕΣ?? ΤΟ ΠΗΡΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΑΠΟ ΤΑ ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ ΤΟΥ, ΠΕΡΑ ΤΟΥ ΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ. ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΥΠΟΔΕΙΞΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΔΙΑΘΕΣΙΜΗ ΕΙΝΑΙ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΗ,.........

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΟΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ ΠΩΣ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΧΑΡΤΕΣ?? ΤΟ ΠΗΡΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΑΠΟ ΤΑ ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ ΤΟΥ, ΠΕΡΑ ΤΟΥ ΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ. ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΥΠΟΔΕΙΞΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΔΙΑΘΕΣΙΜΗ ΕΙΝΑΙ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΗ,.........

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΟΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

 

Καλορίζικο… και καλώς ήρθες στο forum!

Μπορείς να κατεβάσεις τους χάρτες με το pc σου μέσω του προγράμματος Nokia Map Loader το οποίο βρίσκεις εδώ.

Θα το εγκαταστήσεις και θα συνδέσεις το κινητό με το pc ως «μαζική αποθήκευση» και θα επιλέξεις τους χάρτες που θες να περάσεις σ’ αυτό.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε το προτο ποστ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=164791

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την πληροφορία, όμως έχω ήδη αγοράσει το 2ο handsfree για την συσκευή αυτή το οποίο είναι το i-tech clip II mini λόγω της ιδιότητας να συνδέεται με 2 κινητά ταυτόχρονα.

Το πρόβλημά μου παραμένει η μη ύπαρξη ενός μονού καλωδιακού handsfree το οποίο είναι χρήσιμο σε διάφορες καταστάσεις... Την επόμενη φορά που θα ασχοληθώ με Nokia, θα δω αν έχει πρώτα τα αξεσουάρ που χρειάζομαι! Είναι τελείως απαράδεκτο ένα κινητό των 730 ευρώ να μην έχει μονό καλωδιακό handsfree!!! Δεν είναι όλοι οι χρήστες του παιδάκια που ακούνε όλη μέρα (λέμε τώρα με τη μπαταρία του) μουσική !!!

 

Γιατί δεν κόβεις το καλώδιο του ενός ακουστικού;

In my dream I was drowning my sorrows

But my sorrows, they learned to swim

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ουδέποτε αντιμετώπισα πρόβλημα αποσύνδεσης με το δικό μου bluetooth handsfree... Μια χαρα τη βγάζω... Και επειδή ειπώθηκε πιο πάνω ότι τα μαμίσια handsfree ειναι άβολα, και εγώ αυτη την άποψη είχα μέχρι πως ακριβώς "μπαίνουν" πάνω σου... Ειναι πολύ βολικα και καθόλου άσχημα.. Δεν κρέμονται απλά...
[sIGPIC][/sIGPIC]ΣΣΣ... Μας ακούνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Αν διάβασα καλά στο service manual, είναι κολλημένο στην πρόσοψη με κάποια "φλάτζα" που θέλει αντικατάσταση μαζί με την πρόσοψη. :worry:

 

Περιλαμβανεται τελικα εαν η προσοψη ειναι original

http://img408.imageshack.us/img408/1171/16082007162pt5.th.jpg http://img408.imageshack.us/img408/9104/16082007163ix2.th.jpg

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

επανερχομε στο θεμα του τζογου.εκανα μια δοκιμη,αντικαταστησα το λαμακι και το πλαστικο τησ δικιασ μου συσκευησ με το αντιστοιχο μιασ που δεν ειχε τζογο και το αποτελεσμα ηταν το ιδιο αρα για το τζογο μαλλον ευθυνετε και κατι αλλο.παντωσ λυση εγω βρηκα,εβαλα ενα πολυ μικρο κομματι σελοτειπ(το λευκο που ειναι σαν ριζοχαρτο)και ο μηχανησμοσ σταθεροποιηθηκε.ειδωμεν.....
Link to comment
Share on other sites

Πριν απο λίγες μερες έγινα και εγώ κάτοχος του Ν 95.Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Οταν ανοίγω για να τραβήξω μια φωτο, κολλάει το κινητο.Μονο εαν του βγαλω την μπαταρια και την ξαναβάλω συνεχίζει.Κατάφερα μια φωτο να βγάλω μονο,μετα ξανακόλησε και ετσι κανει συνεχεια.Εαν πάω να δω τις φωτογραφίες κολλαει παλι. Συμβαινει και σε άλλους αυτο; Σας ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολύ. Και σήμερα ημουνα στα κεντρικά της Νοκια. Να σε ρωτησω και κατι αλλο με τον φορτιστη: αυτο το καρφι που εχει για να το φορτιζεις, θελει προσοχή. Σε εμενα βγαινει πολύ εύκολα. Ετσι κανει και σε σενα;
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς την επαφή που έχει το κινητό στη βάση για να κάνει επαφή με το βύσμα του φορτιστή θα σε απογοητελυσω και πάλι... Ελπίζω να μήν έκανες καμία απότομη κίνηση ενώ το φόρτιζες. Αν φορτίζει κανονικά πάντως είναι ενθαρυντικό αυτό
Link to comment
Share on other sites

Σ'εμένα δε συμβαίνει κάτι τέτοιο.Ο φορτιστής εφαρμόζει άψογα στο Ν95.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να αποθηκεύσω άμεσα τις επαφές μου στη μνήμη του ηλεκτρονικού υπολογιστή; Το έχω επιχειρήσει αρκετές φορές,αλλά μόλις αποσυνδέσω το κινητό τηλέφωνο οι επαφές σταματούν να εμφανίζονται στο λαπτοπ.

Link to comment
Share on other sites

εφαρμοζει και φορτιζει κανονικα, αλλα εαν το κουνισεις λιγακι βγαινει.μου βαλανε ενα αλλο στην Νοκια και στεκοτανε κανονικα. Θα ξαναπω και θα τους το δειξω
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει ο αδερφος μου το NOKIA N95 αλλα τελικα μετα απο αυτους τους λιγους μηνες που το εχει, τελικα τιποτα δεν εχει αξιοποιησει. Αντε λιγο την φωτογραφικη μηχανη. Οποτε ηθελα να σας ρωτησω

 

1. Να του κανω αναβαθμιση στην εκδοση 12? Απο οτι μου ειπε, δεν εχει αντιμετωπισει κανενα προβλημα μεχρι τωρα στο κινητο για αυτο και δεν θελω να του το χαλασω.

 

2. Τι προγραμματα χρησιμοποιειτε εσεις για να τα κατεβασω να του τα βαλω? Απο απλα μεχρι πολυπλοκα...

 

3. Γιατι δεν μπορω να το συνδεσω στο wifi δικτυο μου? Εχω WPA-PSK TKIP encryption στο ρουτερ αλλα δεν μπορω να βρω πουθενα να βαλω το password...Ενω το βρισκει το δικτυο, δεν δουλευει το ιντερνετ στο κινητο...

 

Και οτι αλλο ισως χρειαστω που απο την εμπειρια σας να το εχετε συναντησει...

Link to comment
Share on other sites

Σ'εμένα δε συμβαίνει κάτι τέτοιο.Ο φορτιστής εφαρμόζει άψογα στο Ν95.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να αποθηκεύσω άμεσα τις επαφές μου στη μνήμη του ηλεκτρονικού υπολογιστή; Το έχω επιχειρήσει αρκετές φορές,αλλά μόλις αποσυνδέσω το κινητό τηλέφωνο οι επαφές σταματούν να εμφανίζονται στο λαπτοπ.

Βασικα,αν εχεις card reader κανε αντιγραφη των επαφων στην καρτα,και μετα βαλε την καρτα στο Pc και κανε copy-paste οπου θες,μετα με outlook ή nokia pc suite τις βλεπεις.

Αν δεν εχεις card reader απλα βαζεις το καλωδιο στο τηλεφωνο και το pc με εγκατεστημενο παντα το nokia pc suite,και οταν συνδεθει και πας στο my computer εκει τωρα εχει κατω κατω εικονιδιο της Νοκια,αν μπεις εκει θα εχει το κινητο σου,αν ξαναμπεις εχει φακελο που λεει επαφες,ξανα ολα copy-paste και μετα με outlook ή nokia pc suite τις βλεπεις.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Εγω είχα πρόβλημα με το "καρφί" στο οποίο συνδέεται ο φορτιστής μιας και κάποια φορά, μόλις πήγα να βάλω τον φορτιστή, αυτός πήγε στην μία άκρη της τρύπας και το έσπρωξε στην ακρη και δεν μπορούσε να συνδεθει.

In my dream I was drowning my sorrows

But my sorrows, they learned to swim

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας.... πριν λίγες μέρες πήρα το N95 και έχω πάθει πλάκα μου αρέσει πάρα πολύ...

 

Να ρωτήσω κάτι όμως.... ξέρει κανείς πως βάζεις μεγάλη φωτό (όλη την οθόνη) όταν σε παίρνει κάποιος...? θενκς....

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο… και καλώς ήρθες στο forum!

Μπορείς να κατεβάσεις τους χάρτες με το pc σου μέσω του προγράμματος Nokia Map Loader το οποίο βρίσκεις εδώ.

Θα το εγκαταστήσεις και θα συνδέσεις το κινητό με το pc ως «μαζική αποθήκευση» και θα επιλέξεις τους χάρτες που θες να περάσεις σ’ αυτό.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟΣΩΡΙΣΜΑ. ΘΑ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΩ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας.... πριν λίγες μέρες πήρα το N95 και έχω πάθει πλάκα μου αρέσει πάρα πολύ...

 

Να ρωτήσω κάτι όμως.... ξέρει κανείς πως βάζεις μεγάλη φωτό (όλη την οθόνη) όταν σε παίρνει κάποιος...? θενκς....

 

για εφαρμογες υπαρχει το αναλογο θεμα

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=106593

χρειαζεσαι το προγραμμα fs caller

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=106593&page=39

post #762:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει ο αδερφος μου το NOKIA N95 αλλα τελικα μετα απο αυτους τους λιγους μηνες που το εχει, τελικα τιποτα δεν εχει αξιοποιησει. Αντε λιγο την φωτογραφικη μηχανη. Οποτε ηθελα να σας ρωτησω

 

1. Να του κανω αναβαθμιση στην εκδοση 12? Απο οτι μου ειπε, δεν εχει αντιμετωπισει κανενα προβλημα μεχρι τωρα στο κινητο για αυτο και δεν θελω να του το χαλασω.

 

2. Τι προγραμματα χρησιμοποιειτε εσεις για να τα κατεβασω να του τα βαλω? Απο απλα μεχρι πολυπλοκα...

 

3. Γιατι δεν μπορω να το συνδεσω στο wifi δικτυο μου? Εχω WPA-PSK TKIP encryption στο ρουτερ αλλα δεν μπορω να βρω πουθενα να βαλω το password...Ενω το βρισκει το δικτυο, δεν δουλευει το ιντερνετ στο κινητο...

 

Και οτι αλλο ισως χρειαστω που απο την εμπειρια σας να το εχετε συναντησει...

 

1)να την βαλεις την 12.κανενας δεν ειχε προβλημα αλλα ολοι την βαλαμε.βαλτην.

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγεί έκδοση του destinator για symbian; Διαβασα αυτό εδώ :

http://www.destinatortechnologies.net/uk/partner/trader/products/dsp/symbian.html

 

Ξέρει κανείς άν κυκλοφορεί ήδη και απο που μπορούμε να το αγοράσουμε; Γιατι το software που έχει η nokia είναι καλο αλλα απο κάλυψη στην επαρχία δεν τα πάει καθόλου καλα...

Link to comment
Share on other sites

παιδες να ρωτησω κατι? για να ενεργοποιησω το gps πρεπει να παρω τηλ την cosmote και να τους πω τι? οι περαιτερω ρυθμισεις που χρειαζονται?

 

thanks

Link to comment
Share on other sites

παιδες να ρωτησω κατι? για να ενεργοποιησω το gps πρεπει να παρω τηλ την cosmote και να τους πω τι? οι περαιτερω ρυθμισεις που χρειαζονται?

 

thanks

 

οχι φιλε δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα ουτε να ενεργοποιησεις

κατι δες λιγο το manual να δεις τι πρεπει να κανεις.

το μονο που πρεπει να κανεις ειναι να περασεις τους χαρτες

της Ελλαδος.

υπαρχει και το αναλογο θεμα περι GPS

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=164791 :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...