Jump to content

[Επίσημο] Nokia N95 - Μέρος I


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε επίσκεψή μου σήμερα σε Nokia Shop, ρώτησα αν υπάρχει το Ν95 διαθέσιμο και πήρα την κορυφαία απάντηση ότι πρέπει να το παραγγείλω και αν (η λέξη κλειδί είναι το αν) υπάρχει στα κεντρικά θα το έχω σε 2 μέρες. Αλλιώς άγνωστο!

Δηλαδή η Alpha Copy θέλει να μας πει ότι δεν μπορεί να στείλει μερικές συσκευές σε κάθε Nokia Shop όπου τα σκας σε ρευστό και χωρίς δόσεις??? Για τη συσκευή ναυαρχίδα της??? Εντελώς απαράδεκτη, θα προτιμήσω Πλαίσιο ή κάποια άλλη αλυσίδα όπου θα έχει να μου δώσει άμεσα τη συσκευή που θέλω να αγοράσω !!!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και εγω πλαισιο η e shop περιμενω ελπιζω να το εχουν σε αρκετες ποσοτητες την παραλλη βδομαδα που θα μπει ο Ιουνιος.Μια ερωτηση για τους κατοχους¨Το εχει δοκιμασει κανεις ειτε για πλοηγηση ειτε για οτιδηποτε αλλο μεσω UMTS?
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όσοι από εσάς έχετε αποκτήσει το Ν95 και πριν από αυτό είχατε κάποιο κινητό με έκδοση Symbian OS διαφορετική του OS9, πώς μεταφέρατε επαφές, μηνύματα, ρυθμίσεις κλπ??? Είναι κάτι βέβαια που αφορά όλα τα καινούργιο τηλέφωνα που βασίζονται στην 3rd Edition, αλλά είπα να το ρωτήσω εδώ.

 

Είχα ακούσει για μία εφαρμογή ονόματι "transfer" ή κάτι τέτοιο, την οποία στέλνει το καινούργιο τηλέφωνο στο παλιό προκειμένου να αντιγράψει όλα τα προαναφερθέντα δεδομένα μέσω υπερύθρων ή BT, αλλά δε μπορώ να καταλάβω πώς λειτουργεί κάτι τέτοιο, δεδομένων των διαφορετικών εκδόσεων λειτουργικού που μπορεί να έχουν τα δύο τηλέφωνα, π.χ. να είχε ένα Ν70 και να θέλει να μεταφέρει τα δεδομένα του στο Ν95.

Το έχετε αντιμετωπίσει??? Τι κάνατε?

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Contacts transfer λέγεται η εφαρμογή. Υπάρχει για έκδοση 2nd αλλά και 3rd edition. Έτσι, την εγκαθιστάς και στα 2 σου τηλέφωνα, και μεταφέρεις τις επαφές. για όλ ατ αυπόλοιπα, χρησιμοποιείς απλά την μεταφορά που έχει εγκατεστημένη η νέα συσκευή. Επιλέγεις τι είδους αρχεία θέλεις να μεταφέρεις παο το παλιό σου τηλέφωνο στο νέο, και όαλ γίνονται εύκολα και γρήγορα.
Link to comment
Share on other sites

Contacts transfer λέγεται η εφαρμογή. Υπάρχει για έκδοση 2nd αλλά και 3rd edition. Έτσι, την εγκαθιστάς και στα 2 σου τηλέφωνα, και μεταφέρεις τις επαφές. για όλ ατ αυπόλοιπα, χρησιμοποιείς απλά την μεταφορά που έχει εγκατεστημένη η νέα συσκευή. Επιλέγεις τι είδους αρχεία θέλεις να μεταφέρεις παο το παλιό σου τηλέφωνο στο νέο, και όαλ γίνονται εύκολα και γρήγορα.

mipos ksereis pou mporo na vro auti tin efarmogi??

Burn the rubber, not your soul...
Link to comment
Share on other sites

mipos ksereis pou mporo na vro auti tin efarmogi??

 

οτι θελεις εδω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=106593

και δες και εδω

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Contacts transfer λέγεται η εφαρμογή. Υπάρχει για έκδοση 2nd αλλά και 3rd edition. Έτσι, την εγκαθιστάς και στα 2 σου τηλέφωνα, και μεταφέρεις τις επαφές. για όλ ατ αυπόλοιπα, χρησιμοποιείς απλά την μεταφορά που έχει εγκατεστημένη η νέα συσκευή. Επιλέγεις τι είδους αρχεία θέλεις να μεταφέρεις παο το παλιό σου τηλέφωνο στο νέο, και όαλ γίνονται εύκολα και γρήγορα.

 

Όχι, εννοώ αυτό το δεύτερο που είπες, το "μεταφορά" (άλλωστε αυτό που ανέφερα ήταν "transfer" και όχι "contacts transfer" :)). Πώς δουλεύει ακριβώς αυτό??? Μέσω bluetooth φαντάζομαι, αλλά πώς; Το παλιό τηλέφωνο δίνει άδεια πρόσβασης στο καινούργιο μέσω BT για να κάνει download τα προσωπικά στοιχεία ή κάτι τέτοιο???

Δεν έχω δουλέψει κάτι παρόμοιο, γι' αυτό και ρωτάω :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Και όμως σου δίνει κανονικά άδεια πρόσβασης και σου μεταφέρει τα πάντα. Και ας είναι συσκευές με διαφορετική έκδοση symbian. Εγώ έτσι μετέφερα τα δεδομένα μου απο το Ν70 στο 3250 και στο Ν91.

 

Πάντως, σου είπα και για το coantcts transfer γιατί κάνει πολύ καλύτερη μεταφορά στην βάση δεδομένων των επαφών. Σώζει ομάδες, και τα πάντα απο ρυθμίσεις που υπάρχουν στις επαφές σου (όπως τα μετονομασμένα πεδία).

Link to comment
Share on other sites

δεν βλεπω το λογο γιατι να μην την δεχεται.

εγω προσωπικα πηρα αυτη

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=56583853&product=923745

οσο για 4GB το βλεπω λιγο χλωμο να την δεχεται.

Μάλλον δεν τη δεχεται,την πηρα για το Ν73 κι έφαγα πακέτο..πωλειται οσο οσο...:X :X :X

Johny
Link to comment
Share on other sites

Και όμως σου δίνει κανονικά άδεια πρόσβασης και σου μεταφέρει τα πάντα. Και ας είναι συσκευές με διαφορετική έκδοση symbian. Εγώ έτσι μετέφερα τα δεδομένα μου απο το Ν70 στο 3250 και στο Ν91.

 

Πάντως, σου είπα και για το coantcts transfer γιατί κάνει πολύ καλύτερη μεταφορά στην βάση δεδομένων των επαφών. Σώζει ομάδες, και τα πάντα απο ρυθμίσεις που υπάρχουν στις επαφές σου (όπως τα μετονομασμένα πεδία).

 

Ναι, το contacts transfer το είχα υπόψη μου. Αυτό φαντάζομαι πρέπει να είναι εγκατεστημένο και στις δύο συσκευές (η αντίστοιχη έκδοση ανάλογα με το λειτουργικό του κάθε τηλεφώνου φυσικά) για να μπορέσεις να κάνεις μεταφορά.

Με αυτό τι κάνεις? Synchronize σε πραγματικό χρόνο ένα-ένα τα αρχεία ή κάνεις export τη βάση δεδομένων σε ένα compact αρχείο από το ένα τηλέφωνο που το κάνεις import στο άλλο???

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εξαγωγή απο το παλιό τηλέφωνο, στέλνεις το αρχείο στο καινούριο, το βάζεις στον κατάλληλο φάκελο (βασική προυπόθεση να ξέρεις που ακριβώς πρέπει να το τοποθετήσεις), και κάνεις import.
Link to comment
Share on other sites

το κουφο ειναι οτι δεν υπαρχει σε νοκια σοπς αλλα σε βονταφον σοπς!!παντως το ν95 ξερει κανεις τι ram εχει?γιατι να γεμιζει τοσο ευκολα!

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

παντως το ν95 ξερει κανεις τι ram εχει?γιατι να γεμιζει τοσο ευκολα!

Έχει τσιπάκι 64ΜΒ με τα 20ΜΒ απο υτά να είναι ελέυθερα. Τα 20 Μβ όμως αυτά μειώνονται ανάλογα με το πόσα προγράμματα έχεις εγκατεστημένα και το πόσα απο αυτά τρέχουν στο background. Για παράδειγμα εμένα, μετά απο επανεκκινηση, υπάρχουν μόλις 17ΜΒ ελεύθερα και μετά παο προσεκτική χρήση, 12 με 14. Γιατί, ως γνωστόν, όταν ανοίγεις και έπειτα κλείνεις εφαρμογές, δεν ελευθερόνονται όλατα ΜΒ που καταναλώνονται απο αυτά όταν τρέχουν.

 

Απαράδεκτα νούμερα για τέτοιο τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Έχει τσιπάκι 64ΜΒ με τα 20ΜΒ απο υτά να είναι ελέυθερα. Τα 20 Μβ όμως αυτά μειώνονται ανάλογα με το πόσα προγράμματα έχεις εγκατεστημένα και το πόσα απο αυτά τρέχουν στο background. Για παράδειγμα εμένα, μετά απο επανεκκινηση, υπάρχουν μόλις 17ΜΒ ελεύθερα και μετά παο προσεκτική χρήση, 12 με 14. Γιατί, ως γνωστόν, όταν ανοίγεις και έπειτα κλείνεις εφαρμογές, δεν ελευθερόνονται όλατα ΜΒ που καταναλώνονται απο αυτά όταν τρέχουν.

 

Απαράδεκτα νούμερα για τέτοιο τηλέφωνο.

ισως σε μελλοντικες αναβαθμισεις το τλεφωνο να λειτοργησει διαφορετικα.εχω αλλη μια απορια:γιατι η ελληνκη version του κινητου φοραει την παλια εκδοση?μπορει το λειτουργικο του(συμβιαν ος) να αναβαθμιστει με καποιον τροπο?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Το οτι φοράει την έκδοση λογισμικού 10 και όχι την 11, δεν είναι τίποτα το τρομερό. Πολύ εύκολ απερνάς μόνο σου την 11 και όπια νεότερη βγεί.

 

Τώρα, αν εννοείς αν μπορούμε με κάποιο τρόπο να κάνουμε την συσκευή μας απο 3rd edition feature pack 1 σε feature pack 2, θα σε απογοητεύσω. Προς το παρόν, με αυτά που ξέρουμε, δεν είναι εφικτό κάτι τέτοιο. Ίσως στο μέλλον, βγεί κάποιο εργαλείο που να μας επιτρέπει να περνάμε νεότερη έκδοση symbian.

 

Για το οτι μπορεί με μελλοντικές αναβαθμίσεις να στρώσει η λειτουργία του και να μην αντιμετοπίζουμε σοβαρό πρόβλημα ;eλλειψης ram, σίγουρα αυτό θα γίνει. Έχει γίνει κιόλας με την 11 η οποία βελτιώνει την διαχείρηση της ram.

 

Πρίν λίγα λεπτά το αναβάθμισα. Θα πω τις εντυπώσεις μου απο αύριο.

 

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι οτι ενώ μετά την επαναφορά του back up παο την κάρτα μνήμης, επανήλθαν όλες οι ρυθμίσεις και τα δεδομένα, δεν επανήλθαν οι μόνο σημειώσεις ημερολογίου. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί.

 

Επίσης, όλα τα προγράμματα που είχ αεγκαταστήσει δεν επανήλθαν εκτός απο 2 συγκεκριμένα. Το handy clock και το handy taskman. Όσοι δηλαδή έχετε περασμένες εφαρμογές της Epocware, πολύ πιθανόν να μην χρειαστεί να τις ξαναεγκαταστησετε.

 

Το ελληνικό nokia software updater δε μου δούλεψε ενώ με το αγγλικό έκανα πανεύκολα την αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Για παλιοτερα Νοκια πως μεταφερεις τις επαφες γρηγορα και σωστα?Εχω ας πουμε το 7600 και σε μια επαφη εχω πολλα νουμερα,μπορω με τη μια να τα περασω στο Ν95(ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΡΩ)η ΘΑ το κανω χειροκινητα?
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εκεί πας με πιο παραδοσιακούς τρόπους. Πχ με pc suite. Αν όμως δεν έχεις παρα πολλές επαφές, καλύτερα να το κάνεις χειροκίνητα μία μία αποστολή παρά να μπλέκεις με νεότερες και συμβατές εκδόσεις του pc suite.

 

Η μεταφορά δεδομένων όλων των νεότερων series 60, ξέρω οτι έχουν και κάποια συμβατότητα με series 40 συσκευές (δεν το έχω δοκιμάσει και δε μπορώ να το επιβεβαιώσω). Δοκιμάζεις αυτό και αν δεν πετύχει, λαμβάνεις υπόψιν σου τα παραπάνω. :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω γυρω στα 120 νουμερα οταν ερθει εκεινη η ωρα:happy: :happy: :happy: :happy: :happy: θα δουμε
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερες παιδια μπορω να ρωτησω κατι??? Οταν προσπαθω να δω βιντεο που εχω τραβηξει λαμβανω το μηνυμα general memory full close some applications and try again. Δηλαδη ψιλοcrasharei, το κουλο ομως ειναι οτι δεν εχω τιποτα ανοιχτο. Επισης τηλεφωνησα στη ΝΟΚΙΑ Βουλιαγμενης σχετικα με το θεμα εγκαταστασης Ελληνικου μενου και μου ειπαν πως δεν υπαρχει τιποτα και οτι μεχρι να ερθει το τηλεφωνο (τελη Μαιου) δεν προκειται να μπορεσουν με εξυπηρετησουν. Τελικα ηρθε η δεν ηρθε;;;

Σημειωση: το κινητο το πηρα απο Αγγλια Στις 10 Απριλιου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Ευχαριστώ για την διευκρίνηση για το τι κάρτα μνήμης παίρνει τελικά και επίσης θα ήθελα να πω στον emperor69 πως χωρίς να έχω το κινητό ακόμα από όσες φωτό έχω δει (για ΚΙΝΗΤΟ) είναι ότι καλύτερο έχω δει.Δες συγκριση Ν95 με Canon Ixus 400 5megapixel προηγούμενα.Πολύ μικρές οι διαφορές.Καλύτερη είναι η Ixus σε σχέση με την ανάλυση σε κάποια πράγματα.:) .

 

Θα σου πω μόλις το δω από κοντά την Δευτέρα που θα το έχω.:happy:

 

 

Οι φωτογραφίες που τραβάει το Ν95 μου φαίνονται σαν να είναι ένας πολύ αληθοφανής ΠΙΝΑΚΑΣ. Δεν ξέρω αν φταίει το ότι δεν έχω βγάλει ακόμα σε φως ηλίου, πάντως του k800 μου πολύ καλύτερες. Δώστε μαιλ να σου στείλω να δεις.

 

Προς τι οι ανακατωσούρα για το αν είναι Live αφού λέμε το έχουμε μπροστά μας και είναι!! τέλος!

 

Αν θέλεις σε παρακαλώ μου λές όταν λες αγόρασες License για την πλοήγηση τι ακριβώς εννοείς γιατί δεν το κατάλαβα.

Αγοράζεις το δικαίωμα για πλοήγηση μία για πάντα; Για κάποιο συγκεκριμένο χρόνικό (ημερολογιακό διάστημα); Για κάποιε ώρες πλοήγησης;

Μου εξηγείς αμα θέλεις σε παρακαλώ;

 

Επανέρχομαι μήπως δεν έγινα κατανοήτός. Αναφέρεις πλοήγηση με το gps του N95 και όχι με ένα άλλο gps;

Έτσι;

 

Προφανώς πλοήγηση με Ν95. Αγορασα για έναν χρόνο χρήση.

 

Φίλε μου απο που προκύπτει οτι ειναι; Μπορεις να το διευκρινίσεις, γιατι εχω επιφυλλαξεις. σε ευχαριστω

 

Για να είμαστε και σαφης, VL Κινητό εννοούμε κινητό με δυνατότητα πλοήγησης στο VL και όχι Vodafone branded Κινητό. Και το δικό μου όπως φανταζομαι και όλα τα άλλα μπαίνει κανονικά στο Vl

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερες παιδια μπορω να ρωτησω κατι??? Οταν προσπαθω να δω βιντεο που εχω τραβηξει λαμβανω το μηνυμα general memory full close some applications and try again. Δηλαδη ψιλοcrasharei, το κουλο ομως ειναι οτι δεν εχω τιποτα ανοιχτο. Επισης τηλεφωνησα στη ΝΟΚΙΑ Βουλιαγμενης σχετικα με το θεμα εγκαταστασης Ελληνικου μενου και μου ειπαν πως δεν υπαρχει τιποτα και οτι μεχρι να ερθει το τηλεφωνο (τελη Μαιου) δεν προκειται να μπορεσουν με εξυπηρετησουν. Τελικα ηρθε η δεν ηρθε;;;

Σημειωση: το κινητο το πηρα απο Αγγλια Στις 10 Απριλιου.

 

Λογικά έχεις το παλιό firmware.

Όταν το κανεις αναβάθμιση δεν θα σου βγάζει αυτό το μήνυμα.

Για τα Ελληνικά μπορείς να το κανεις και μονος σου, debrand και αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί πας με πιο παραδοσιακούς τρόπους. Πχ με pc suite. Αν όμως δεν έχεις παρα πολλές επαφές, καλύτερα να το κάνεις χειροκίνητα μία μία αποστολή παρά να μπλέκεις με νεότερες και συμβατές εκδόσεις του pc suite.

 

Η μεταφορά δεδομένων όλων των νεότερων series 60, ξέρω οτι έχουν και κάποια συμβατότητα με series 40 συσκευές (δεν το έχω δοκιμάσει και δε μπορώ να το επιβεβαιώσω). Δοκιμάζεις αυτό και αν δεν πετύχει, λαμβάνεις υπόψιν σου τα παραπάνω. :)

 

Δεν έχω κάνει ποτέ upgrade σε NOkia, Μπορείς να μου περιγράψεις τη διαδικασία? Ρωτάω γιατί στη σελίδα δεν βλέπω διαθέσιμη αναβάθμιση για το ν95

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Τα μηνυματα που βγαζουν τα κινητα οτι η μνημη ειναι πλήρης και οτι πρεπει να κλειστουν καποιες εφαρμογες, ειναι προβλημα που με την νεοτερη αναβαθμιση λύνεται. Μπειτε στο http://europe.nokia.com/A4176089 , επιλέξτε το Ν95 και κατεβαστε την νεοτερη εκδοση. συνδεστε το κινητο με τον υπολογιστη και καντε την αναβαθμιση. Υπόθεση 20 λεπτων ειναι.. να μην περιμενετε και τα NOKIA shops, πότε θα ξυπνησουν...
[sIGPIC][/sIGPIC]ΣΣΣ... Μας ακούνε!!!
Link to comment
Share on other sites

ok τώρα κατέβασα το software updater

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

Re pedia me ti sindromi sto gps ti akribos ginete?

Σαν θα πεθάνω βάλτε μου,το κινητό στ'αυτάκι,για να μιλάω στα βαθιά με κανα πιπινάκι!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3 KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...