Jump to content

E-TEN X800


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν μπορω να καταλαβω πως ετσι ελαφρα τη καρδια βγαζουν καποιοι μια οθονη vga μαπα :O

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 731
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και λοιπόν;

όποιος θέλει να φορά παρωπίδες δικαίωμα του

 

σε λίγο θα βγει κάποιος με κάνα παλιότερο HP να πει τι καλά που είναι με 240x240

---

NLS

ilogic.gr

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να καταλαβω πως ετσι ελαφρα τη καρδια βγαζουν καποιοι μια οθονη vga μαπα :O

 

Δεν είπες κανείς ότι είναι μάπα...

Αλλά μερικές φορές όταν δεις κάτι από κοντά και πολύ περισσότερο αν το χρησιμοποιήσεις για λίγες μέρες βλέπεις ότι το "και gαμw" δεν είναι και τόσο...

I'm back :p
Link to comment
Share on other sites

άνοιξε κάνα iGO, κάνε την force VGA και τρέξε κάνα excel ή δες κάνα PDF και τα ξαναλέμε

 

Μηπως να κανω και κουτσο ή να χτυπησω καμμια σκορδαλια?

 

Ειπαμε ουσιαστικη διαφορα δεν ειδα.και αναφερομαι συνολικα στο rendering εφαρμογων,σε video κτλ

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

δεν απαντάω σε χαζές ειρωνίες

 

αν δεν είδες ουσιαστική διαφορά, δεν υπάρχει, είμαστε οκ;

 

αυτό που έχεις είναι τέλειο, αλήθεια σου λέω

---

NLS

ilogic.gr

Link to comment
Share on other sites

δεν απαντάω σε χαζές ειρωνίες

 

αν δεν είδες ουσιαστική διαφορά, δεν υπάρχει, είμαστε οκ;

 

αυτό που έχεις είναι τέλειο, αλήθεια σου λέω

 

Τι εχω δλδ και ειναι τελειο?Εκανα καμμια συγκριση?και ξαναλεω ουσιαστικη διαφορα δεν ειδα.Αυτο που ειδα ειναι μια οργανωμενη προασπαθεια οτι η συσκευη ειναι τελεια χαρις στη σουπεργουαου οθονη της,τη στιγμη μαλιστα που τα οποια προβληματα αντιμετωπιζει,ακομα και η καθυστερημενη κυκλοφορια του οφειλονται εν πολλοις στην οθονη.

Και δε θα περιμενω 200 χρονια μεχρι να πω την αποψη μου.Διοτι μηπως και το X500+ που πλεον περναει στην ιστορια ηταν η συνταρακτικη επιτυχια?

Η μηπως οσοι εχουν τη συσκευη πραγματικα στα χερια τους,και ποσταρουν εδω την εκθειαζουν?

Οπως αλλωστε εχω αναφερει στο νημα αυτο δεν θεωρω οτι οι hardware πλατφορμες και οι εξελιξη στη αποδοση και χωητικοτητα των μπαταριων εχουν φτασει σε τετοια επιπεδα ωστε να ευνοουν τη χρηση VGA οθονων.Ακομα κι ετσι σε αυτες τις διαστασεις(διαγωνιος 2.8") μαλλον αντενδεικνυται καθως η πυκνοτητα των pixels μαλλον μειωνει στην ευκρινεια παρα την αυξανει.Ιδανικη θα ηταν σε οθονη 3.5" οπως δλδ στα περισσοτερα pocket pc's

 

τεσπα με funboys δεν εβγαζα ποτε ακρη και δεν ελπιζω να βγαλω και τωρα γι αυτο και δε συνεχιζω.Οσοι παρακαολουθησουν την πορεια του εν λογω μοντελου θα μπορουν συντομα να κρινουν αν ηταν επιτυχια ή αποτυχια

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Τώρα να με λένε "funboy" στα 33 μου και μάλιστα χωρίς να έχω τη συσκευή (και χωρίς να έχω και σκοπό να την πάρω), είναι ενδιαφέρον.

 

Θα έλεγα λίγο να μετριάσεις τους τόνους σου, γιατί όπως εσύ δεν μπορείς να αντιμετωπίζεις "funboys" και εγώ δεν μπορώ να αντιμετωπίζω "αντιπολίτευση έτσι για να έχουμε" (χωρίς να λέει κάτι).

 

Επί της ουσίας λοιπόν, περισσότερα pixel στην ίδια επιφάνεια = περισσότερα DPI = ΠΑΝΤΑ καλύτερη ευκρίνεια! Μακάρι να έφταναν σε πρακτική εφαρμογή (άρα ανάλογη ταχύτητα κλπ.) pixels σε μέγεθος... μορίου (δόση υπερβολής ε). Θα φτάναμε να έχουμε ουσιαστικά "αναλογικές" οθόνες.

 

Πως εσύ βλέπεις κάτι με 4 φορές τα pixels και δεν σου φαίνεται διαφορά ΕΜΦΑΝΩΣ ορατή δεν ξέρω. Εγώ σήμερα είδα πάλι δίπλα δίπλα ένα Kaiser και ένα X800 και δυστυχώς η διαφορά ήταν εμφανής ακόμα και σε απλό text.

 

Βάλε να δεις καμιά φώτο με VGA-aware viewer (πχ. Resco).

Βάλε το iGO όπως είπα (να δεις μέρα με τη νύχτα).

 

Να δεχτώ ότι τα 2.8" κάνουν το pixelιασμα να μην είναι "τρομερό" στις QVGA, αλλά όχι να λέμε ότι η VGA δεν είναι βελτίωση. Μας διαβάζουν άνθρωποι (με λογική).

 

Δεν ξέρω αν το συγκεκριμένο μοντέλο θα πάει καλά (νομίζω για τα μέτρα της ETEN θα πάει, δυστυχώς η HTC από το πουθενά έγινε η Nokia του WM, γιαυτό λέω για τα μέτρα της ΕΤΕΝ), εγώ ασχολούμαι με το τι εστί VGA.

---

NLS

ilogic.gr

Link to comment
Share on other sites

Τώρα να με λένε "funboy" στα 33 μου και μάλιστα χωρίς να έχω τη συσκευή (και χωρίς να έχω και σκοπό να την πάρω), είναι ενδιαφέρον
.

 

Ο ορος funboy ειναι απλως ενας ορος.δεν υπονοω τπτ για την ηλικια σου

 

Θα έλεγα λίγο να μετριάσεις τους τόνους σου, γιατί όπως εσύ δεν μπορείς να αντιμετωπίζεις "funboys" και εγώ δεν μπορώ να αντιμετωπίζω "αντιπολίτευση έτσι για να έχουμε" (χωρίς να λέει κάτι).

 

να μετριασω βεβαιως,Ομως εγω εκανα ποστ μιας περιοδου και δεχτηκα την εαρινη επιθεση 4-5 χρηστων μεταξυ αυτων και τη δικη σου.καποιοι αλλοι λοιπον ειναι on the edge

 

Επί της ουσίας λοιπόν, περισσότερα pixel στην ίδια επιφάνεια = περισσότερα DPI = ΠΑΝΤΑ καλύτερη ευκρίνεια! Μακάρι να έφταναν σε πρακτική εφαρμογή (άρα ανάλογη ταχύτητα κλπ.) pixels σε μέγεθος... μορίου (δόση υπερβολής ε). Θα φτάναμε να έχουμε ουσιαστικά "αναλογικές" οθόνες.

 

παρε μια 17αρα CRT(για να μη μπλεξουμε με Native αναλυσεις) και δοκιμασε ολες τις προσφερομενες απο το λειτουργικο αναλυσεις.Ο μεσος ανθρωπος( με λογικη ) θα καταληξει στην 1204x768 αντε μια κλιμακα παραπανω.Βαλε και τη μεγιστη δυνατη που υποστηριζει η καρτα γραφικων σου και αντε βγαλε ακρη οσο κι αν ρυθμισεις την επιμερους αναλυση των εικονιδιων και των υπολοιπων στοιχειων.

 

Πως εσύ βλέπεις κάτι με 4 φορές τα pixels και δεν σου φαίνεται διαφορά ΕΜΦΑΝΩΣ ορατή δεν ξέρω. Εγώ σήμερα είδα πάλι δίπλα δίπλα ένα Kaiser και ένα X800 και δυστυχώς η διαφορά ήταν εμφανής ακόμα και σε απλό text.

 

η διαφορα ειναι πραγματι ορατη αλλα οχι η εντυπωσιακη που διαβαζω εδω μεσα.οφειλα και γω οπως και συ νακαταθεσω την αποψη μου

 

Βάλε να δεις καμιά φώτο με VGA-aware viewer (πχ. Resco).

Βάλε το iGO όπως είπα (να δεις μέρα με τη νύχτα).

 

Να δεχτώ ότι τα 2.8" κάνουν το pixelιασμα να μην είναι "τρομερό" στις QVGA, αλλά όχι να λέμε ότι η VGA δεν είναι βελτίωση. Μας διαβάζουν άνθρωποι (με λογική).

 

πραγματι το μελλον ειναι στις Vga.Αλλα οχι στις 2.8 και οχι με αυτο hardware.Διοτι περα απο την αισθητικη,ποσο χρονο θα παρει να φορτωσει ενα spreadsheet η ενα pdf?Και σε ποση ωρα θα κλεισει το igo εξαιτιας του memory leakage που επιβαρυνεται απο την αναλυση?

 

Δεν ξέρω αν το συγκεκριμένο μοντέλο θα πάει καλά (νομίζω για τα μέτρα της ETEN θα πάει, δυστυχώς η HTC από το πουθενά έγινε η Nokia του WM, γιαυτό λέω για τα μέτρα της ΕΤΕΝ), εγώ ασχολούμαι με το τι εστί VGA

 

ειπαμε ειναι το μελλον,απλως οι υλοποιησεις της eten ειναι ετεροχρονισμενες

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

H vga με την qvga δεν έχουν καμία μα καμία σχέση οπτικά. Τώρα όλα τα άλλα τύπου "δεν είπα ότι είναι το ίδιο αλλά ότι δεν έχουν τρομερή διαφορά", "το Χ500+ δεν έκανε επιτυχία", "το μέλλον δεν είναι στις vga 2,8", "ο μέσος άνθρωπος στα pc επιλέγει 1024χ768" κλπ, συγχωρέστε με αλλά είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Ότι μέγεθος και να έχει η οθόνη του ppc, η vga γ@μ@ει. Και αν συνοδεύεται και από έναν καλό επεξεργαστή (marvel), και γ@μ@ει και δέρνει!!! Βλέπε qtek 9000 (3,6), I-Mate Ultimate 6150 (2,8) και gibabyte g-smart i350 (2,6). Και δεν έχω δει τόσο καιρό που έχω το 9000 κάνε φοβερό memory leakage...
Link to comment
Share on other sites

Ο ορος funboy ειναι απλως ενας ορος.δεν υπονοω τπτ για την ηλικια σου

 

στην πρόταση που είπα για την ηλικία μου, είπα και άλλα πράγματα ώστε να μην χαρακτηρίζομαι funboy

 

παρε μια 17αρα CRT(για να μη μπλεξουμε με Native αναλυσεις) και δοκιμασε ολες τις προσφερομενες απο το λειτουργικο αναλυσεις.Ο μεσος ανθρωπος( με λογικη ) θα καταληξει στην 1204x768 αντε μια κλιμακα παραπανω.Βαλε και τη μεγιστη δυνατη που υποστηριζει η καρτα γραφικων σου και αντε βγαλε ακρη οσο κι αν ρυθμισεις την επιμερους αναλυση των εικονιδιων και των υπολοιπων στοιχειων.

 

λάθος είσαι πάλι

 

ΚΑΙ η CRT έχει native pixel resolution. Όχι με την έννοια των απολύτως "φυσικών" pixels, που έχει η LCD, αλλά με την CRT πάλι έχουμε ένα τριγωνάκι (ή γραμμούλα) χρωματισμένων κόκκων φωσφόρου που είναι συγκεκριμένα σε αριθμό (όπως και οι τρύπες του λεγόμενου "κτενωτού φίλτρου") - αρκεί να δεις μια CRT από ΠΟΛΥ κοντά - και εννοείται ότι όσο είσαι μέσα σε αυτό το εύρος είσαι οκ, μετά τα πράγματα γίνονται θαμπά

 

αυτό λοιπόν που βάζεις ως παράδειγμα είναι χρήσιμο για αποπροσανατολισμό, αλλά δεν λέει αυτό που λέω

 

όταν μια LCD είναι QVGA, είναι QVGA - τα pixel είναι ΑΚΡΙΒΩΣ 320x240 και "αναβοσβήνουν" σε ότι χρώμα να'ναι ακριβώς 320x240, ούτε περίπου, ούτε λιγότερα, ούτε περισσότερα, ούτε φυσικά θα "χύνεται" κανένα pixel ώστε να έχεις θάμπωμα

 

ομοίως και η VGA, ομοίως και όσο πυκνή την ΦΤΙΑΞΕΙΣ

 

αν λοιπόν αύριο φτιάξει κάποιος (έχουν φτιάξει βασικά) μια 2.8" σε 1024x768, θα είχαμε μια οθονίτσα με σχεδόν ΑΟΡΑΤΑ pixel (όταν ανάβει ένα μόνο του)... ούτε θαμπά ούτε τίποτα τέτοιο, οπότε θα είχαμε πχ. non-antialised fonts που θα φαινόντουσαν super-smooth σαν να είναι antialized (βλέπε cleartype στα WM), αλλά ΧΩΡΙΣ να είναι (και φυσικά τελικά ΛΙΓΟΤΕΡΟ θαμπά μια και το antializing κάνει ουσιαστικά θάμπωμα) και τελικά... πιο γρήγορα από το να υποχρεώνεις το σύστημα να κάνει antializing

 

και τέλος πάντων μη πάμε όσο μακριά πήγα

 

μια απλή ευθεία μαύρη γραμμή με κλίση πχ. 23 μοιρών σε μια άσπρη οθόνη... δες πως είναι στο ένα μηχάνημα και πως στο άλλο

 

όσο και να το συζητήσουμε, η μέρα είναι μέρα και η νύχτα νύχτα, πως να το κάνουμε τώρα

---

NLS

ilogic.gr

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ προβλημα ομως το δικο μας δεν ειναι αυτο που συζητατε και ουτε προσωπικα με ενδιαφερει παραπανω,αλλα το προβλημα με την μνημη και αν το κινητο κολλαει ή οχι.Να παω να το αγορασω αυριο?Δεν ξερω.Κολλαει πολυ ?λιγο?αρκετα?Δεν ξερω.Η οθονη ειναι vga και η μνημη 64.Αυτα πανε.Τελος.Δεν αλλαζουν.Το θεμα ειναι το περνουμε ή παμε παρακατω?Γιατι αν το p3300 ειναι αρκετα ποιο γρηγορο με 200 ομαπα κιολας,τοτε σας χαριζω τα παραπανω pixel μιας και θα χρειαζονται για να βλεπεις καθαρα το μηνυμα ''please wait'' σε σουπερ vgara οθονη.Αχ ρε eten.Λιγο μνημη ακομη και ολα θα ηταν καλυτερα....:mad:

TrelosPlanitis.blogspot.com

- ολα τα τρελά εδώ .. -

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη Vga είναι απλά τεράστιο πλεονέκτημα, όποιος έχει δει την vga και ακόμα λέει οτι προτιμά την qvga, λοιπάμαι αλλά κοροιδεύει τον εαυτό του. Τα ίδια επίσης και για τις ίντσες, οι 2.8 είναι μια χαρά, θέλω να μπορώ να βάζω το κινητό στην τσέπη του παντελονιου, όχι να είμαι όλη την ώρα με θήκες κτλ.

Το έχω πει πολλές φορές, αν δεν του φορτώσεις ένα τσουβάλι today screens το μηχανάκι είναι φανταστικό, έχει το καλύτερο με μεγάλη απόσταση gps(να φανταστείτε είχα φορτώσει μια αεροφωτογραφία ενος κτηρίου στο pathaway και έκανα βόλτες γύρω απο το κτήριο και το μηχανάκι με εμφάνιζε πάντα με ακρίβεια ενός μέτρου το πολύ απο εκεί που ήμουνα, 2 φίλοι μου τοπογράφοι τρελάθηκαν με το που το είδαν), φοβερή οθόνη και wifi, και θα είναι για αρκετούς μήνες το μόνο που θα έχει αυτό το πακέτο σε λογικό μέγεθος(sirfstarIII, VGA, 3.5G, Wifi στα 150γρ) . Τα μόνα του ελατώματα είναι ότι δεν παίζει xvid 640x480, και έχει μέτρια κάμερα (+τα 64μνήμης). Αν είχε φτιάξει και αυτά, τότε θα μιλάγαμε για συσκευή χιλιόμετρα μπροστά απο τις άλλες.

Glofiish X800
Link to comment
Share on other sites

Kαι στη μισή ίντσα η VGA είναι καλύτερη από μια χαμηλότερης ανάλυσης. Εδώ έχουμε όμως μια συσκευή που προφανώς δεν την υποστηρίζει σωστά και απ' όσα διαβάζω συμπεραίνω πως λειτουργεί εις βάρος της απόδοσης και της καλής λειτουργίας της. Διαλέγετε και παίρνετε. :rolleyes:
Πουθενά δεν αξιοποιείται τόσο πολύ το χρήμα, όσο μέσα στα σώβρακα των ανθρώπων :lol:
Link to comment
Share on other sites

ουφ κουραστικα με τισ αναλυσεις επι της οθονης...Το θεμα ειναι οτι η οθονη του Χ800 ειναι πολυ καλητερη απο του καισερ που εχω(οπτικα τουλαχιστον),τωρα σε αλλους τομοις οι γνωμες ποικιλουν, δεν ξερω,αλλα συγουρα δεν μπορω να δεχτω οτι και το Χ800 ειναι φολα,απλα να ασχολιθεις θελει,αν κρινω απο την εμπιρεια μου με τα ετεν!

A good wife always forgives her husband when she's wrong.

Φιλιππος

Link to comment
Share on other sites

να πω και γω την γνωμη μου και ας μην ειμαι ειδικος:

ενα ppc phone δεν μπορει να κρινεται απο ενα και μονο χαρακτηριστικο.

κρινεται συνολικα αν ειναι λειτουργικο, ομορφο,γρηγορο,αξιοπιστο χωρις ματζουνια.

οταν ειχε βγει το 3300 οι ιδιοι που σημερα αδιαφορουν για την ταχυτητα του x800 γελαγαν με το 3300 επειδη ο ομαπας σερνοταν.

σημερα που το x800 λενε μερικοι οτι ειναι πιο αργο και απο το 3300 με τον ομαπα και θελει αλχημειες (αφαιρεση προγραματων)για να λειτουργησει υποτυποδως οι ιδιοι δεν ενοχλουνται γιατι λεει εχει vga οθονη.

2 μετρα και 2 σταθμα?

ωραια ειναι η vga αλλα αν ειναι να χαλαει ολη την συσκευη αστο καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου, δεν είναι δυο μέτρα δύο σταθμά...

 

Καταρχήν δε νομίζω πως έχει κάποια σχέση η ταχύτητα του P3300 με το X800. Όσο το έπιασα στα χέρια μου η αποκρίσεις του σε θέματα menu (στο Πλαίσιο με full προγράμματα και χωρίς restart) ήταν πολύ καλύτερες από αυτές του P3300, που μέχρι και στα πολύ απλά "κολλώνει" και "κόλλωνε" από πάντα.

 

Συνεχίζοντας, άλλο να θυσιάζεις την ταχύτητα χωρίς ουσιαστικό λόγο κι άλλο να κερδίζεις κάτι από αυτό. Το P3300 ουσιαστικά δεν έδινε κάτι παραπάνω από το X500, από την άλλη το X800 έχει ένα πολύ σοβαρό πλεονέκτημα σε σύγκριση με τις συσκευές της αγοράς, τη VGA οθόνη του, για να μην αναφέρω καν την τιμή ή το GPS...

 

Τέλος, για να σου απαντήσω όπως το πας εσύ, εάν για τόσο καιρό μας έχετε ζαλίσει με το P3300 και ότι η ταχύτητα του είναι ικανοποιητική, ποιος είναι καν ο λόγος που αναφέρετε αυτό σα μειονέκτημα του X800? Μάλλον δε θυμάστε ή δεν ήσασταν καν εδώ ένα χρόνο πριν ;)

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου, δεν είναι δυο μέτρα δύο σταθμά...

 

Τέλος, για να σου απαντήσω όπως το πας εσύ, εάν για τόσο καιρό μας έχετε ζαλίσει με το P3300 και ότι η ταχύτητα του είναι ικανοποιητική, ποιος είναι καν ο λόγος που αναφέρετε αυτό σα μειονέκτημα του X800? Μάλλον δε θυμάστε ή δεν ήσασταν καν εδώ ένα χρόνο πριν ;)

 

ο λογος που αναφερουν σαν μειονεκτημα την ταχυτητα του x800 ειναι οτι σε σχεση με τον ανταγωνιστη του ειναι πιο αργο.και ο ανταγωνιστης του δεν ειναι το 3300 αλλα το touch cruise.

το 3300 (ειχε αλλα χαρισματα) ειναι μια γενια πισω και ηταν ανταγωνιστης του x500 αν δεν κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες τι ήθελα να πω...

 

...από την άλλη το X800 έχει ένα πολύ σοβαρό πλεονέκτημα σε σύγκριση με τις συσκευές της αγοράς...

 

Δε συγκρίνω το X800 με το P3300. Λέω πολύ απλά, από τη στιγμή που δε σας πείραζε η ταχύτητα στο P3300, για πιο λόγο να σας πειράζει τώρα. Από τη στιγμή που η ταχύτητα στο X500 δεν έπαιζε ρόλο (για πολλούς), γιατί στο cruise πρέπει να παίζει και άρα το X800 είναι μάπα?

 

Κι άσε τα άλλα χαρίσματα γιατί δε νομίζω πως συγκρίνονται καν με το χάρισμα που λέγετε VGA (άσε το GPS σε σύγκριση με αυτό του cruise)...

Link to comment
Share on other sites

(άσε το GPS σε σύγκριση με αυτό του cruise)...

 

Το GPS του Χ800 είναι απλά ότι πιο κορυφαίο υπάρχει...:D

Ακόμα και σε σύγκριση με το GPS του Χ500 είναι μέρα με την νύχτα,πιάνει χαλαρά 2 δορυφόρους περισσότερους απο το Χ500 και απο ισχύ σήματος των δορυφόρων απλά μ@μ@ει:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν επιμενω,δεν θελω να χαλασω το θεμα.

ειναι προφανες οτι και το x800 εχει την χαρη του.(vga,gps)

οπως και καθε συσκευη εχει στοιχεια που το κανουν το καλυτερο για οσους το επιλεγουν.

εγω δεν θα το επιλεξω γιατι δεν μου κανει αλλα δεν μπηκα εδω για να το θαψω.

μια γνωμη ειπα.

και ευχομαι οσοι το επιλεξουν να το χαρουν.

Link to comment
Share on other sites

vga με την qvga δεν έχουν καμία μα καμία σχέση οπτικά. Τώρα όλα τα άλλα τύπου "δεν είπα ότι είναι το ίδιο αλλά ότι δεν έχουν τρομερή διαφορά", "το Χ500+ δεν έκανε επιτυχία", "το μέλλον δεν είναι στις vga 2,8", "ο μέσος άνθρωπος στα pc επιλέγει 1024χ768" κλπ, συγχωρέστε με αλλά είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε. Ότι μέγεθος και να έχει η οθόνη του ppc, η vga γ@μ@ει. Και αν συνοδεύεται και από έναν καλό επεξεργαστή (marvel), και γ@μ@ει και δέρνει!!! Βλέπε qtek 9000 (3,6), I-Mate Ultimate 6150 (2,8) και gibabyte g-smart i350 (2,6). Και δεν έχω δει τόσο καιρό που έχω το 9000 κάνε φοβερό memory leakage...

 

ε τι να πω και γω τωρα?Να παιρνει προφυλαξεις μιας και το Σαββατο ηταν η παγκοσμια μερα κατα του AIDS?Δεν γινεται κουβεντα ετσι

 

τωρα αν οι επεξεργαστες νεας γενιας επαρκουν απο μονοι τους,χωρις ενα dedicated chip για 2D,3D και gfx επιταχυνση,το βλεπει κανεις στα benchmarks.

 

και η sharp εχει απλα feature phones με vga τις 2.4".Αυτο τι λεει?Πρεπει πρωτα απο ολα το λειτουργικο & το interface να αναδεικνυει την vga,και δευτερευοντως οι εφαρμογες

 

το 9000 με τι λειτουργικο δεν χανει μνημη?

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

στην πρόταση που είπα για την ηλικία μου, είπα και άλλα πράγματα ώστε να μην χαρακτηρίζομαι funboy

 

 

 

λάθος είσαι πάλι

 

ΚΑΙ η CRT έχει native pixel resolution. Όχι με την έννοια των απολύτως "φυσικών" pixels, που έχει η LCD, αλλά με την CRT πάλι έχουμε ένα τριγωνάκι (ή γραμμούλα) χρωματισμένων κόκκων φωσφόρου που είναι συγκεκριμένα σε αριθμό (όπως και οι τρύπες του λεγόμενου "κτενωτού φίλτρου") - αρκεί να δεις μια CRT από ΠΟΛΥ κοντά - και εννοείται ότι όσο είσαι μέσα σε αυτό το εύρος είσαι οκ, μετά τα πράγματα γίνονται θαμπά

 

αυτό λοιπόν που βάζεις ως παράδειγμα είναι χρήσιμο για αποπροσανατολισμό, αλλά δεν λέει αυτό που λέω

 

όταν μια LCD είναι QVGA, είναι QVGA - τα pixel είναι ΑΚΡΙΒΩΣ 320x240 και "αναβοσβήνουν" σε ότι χρώμα να'ναι ακριβώς 320x240, ούτε περίπου, ούτε λιγότερα, ούτε περισσότερα, ούτε φυσικά θα "χύνεται" κανένα pixel ώστε να έχεις θάμπωμα

 

ομοίως και η VGA, ομοίως και όσο πυκνή την ΦΤΙΑΞΕΙΣ

 

αν λοιπόν αύριο φτιάξει κάποιος (έχουν φτιάξει βασικά) μια 2.8" σε 1024x768, θα είχαμε μια οθονίτσα με σχεδόν ΑΟΡΑΤΑ pixel (όταν ανάβει ένα μόνο του)... ούτε θαμπά ούτε τίποτα τέτοιο, οπότε θα είχαμε πχ. non-antialised fonts που θα φαινόντουσαν super-smooth σαν να είναι antialized (βλέπε cleartype στα WM), αλλά ΧΩΡΙΣ να είναι (και φυσικά τελικά ΛΙΓΟΤΕΡΟ θαμπά μια και το antializing κάνει ουσιαστικά θάμπωμα) και τελικά... πιο γρήγορα από το να υποχρεώνεις το σύστημα να κάνει antializing

 

και τέλος πάντων μη πάμε όσο μακριά πήγα

 

μια απλή ευθεία μαύρη γραμμή με κλίση πχ. 23 μοιρών σε μια άσπρη οθόνη... δες πως είναι στο ένα μηχάνημα και πως στο άλλο

 

όσο και να το συζητήσουμε, η μέρα είναι μέρα και η νύχτα νύχτα, πως να το κάνουμε τώρα

 

ωχ αμα θεωρεις και τις τρυπουλες τις μασκας σαν pixel,ναι πραγματι δεν μπορω να σου απαντησω.Πολυ φτωχο επιχειρημα...

 

το super smooth που αναφερεις καταληγει και super κουραστικο,οπως φαινεται απο το απλο παραδειγμα που ανεφερα προκειμενου να καταλαβει και ενας αδαης,τι σημαινει (υπερ)υψηλη αναλυση σε οποιαδηποτε επιφανεια(ποσο μαλλον σε μικρη επιφανεια)τωρα αν το θεωρεις αποπροσανατολισμο...

 

οσο για το AA το θεωρεις ημιμετρο αν καταλαβα καλα?Μια πρωτοποριακη τεχνικη που χρονια τωρα παντρεει την ποιοτητα με τις επιδοσεις?Ημαρτον

 

Δε θα χεις δει φαινεται οθονες QVGA Lg και Samsung κινητων με AA

για το εκτιμησεις

 

Και για να εξηγουμαι διοτι μαλλον καποιοι δειχνουν "υπερβολικο" ζηλο να απαντησουν στα ποστ μου,δεν απαξιωνω ουτε αφοριζω τις VGA,τη γνωμη απλα λεω σχετικα με το ποιοι μεγεθος επιφανειας θεωρω ιδανικο.

 

Εκει που εχω σοβαρη ενσταση και οχι μονο εγω απο οτι φαινεται ειναι με την κακη υλοποιηση η μαλλον ενσωματωση μιας VGA στο X800.Τοσος κοσμος γραφει γνωμες και αναφερει γεγονοτα για να βοηθησει οσους ενδιαφερονται για το μοντελο να εχουνμια ολοκληρωμενη αποψη.Δε βλεπω κατι κακο

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to E-TEN X800

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...