Jump to content

E-TEN X800


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το έχω σκεφτεί κι εγώ, αλλά έχω πρόβλημα χώρου. Με τα λεφτά που έδωσα για 5 PPC,, θα έπαιρνα 24 πλυντήρια, αλλά δεν έχω που να τα βάλω. :p
Πουθενά δεν αξιοποιείται τόσο πολύ το χρήμα, όσο μέσα στα σώβρακα των ανθρώπων :lol:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 731
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν αγοράσω από expansys

http://www.expansys.com.gr/p.aspx?i=157127

 

είναι φαντάζωμαι στα αγγλικά όλο το πακέτο

 

Windows mobile 6.0 prof. ?

 

Έχει κάποιο πρόβλημα με τις ελληνικές εταιρείες τηλεφωνίας ??

 

Ευχαριστώ

 

.........

Ά και αν πάθει κάτι !:worry: που το πάω για φτιάξιμο ? (στο πλαίσιο ?)

VW Jetta 1.4 TSI :happy: ΜΙΟ Α501

 

Looking into the future . . . You can see your self !

 

George M.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
.........

Ά και αν πάθει κάτι !:worry: που το πάω για φτιάξιμο ? (στο πλαίσιο ?)

 

An to pareis apo expansys to plaisio den se kalyptei, to stelneis pisw se aftous kai aftoi eksw... kai meta mi sou pw pote tha to pareis pisw giati tha apogoitefteis! :X

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

An to pareis apo expansys to plaisio den se kalyptei, to stelneis pisw se aftous kai aftoi eksw... kai meta mi sou pw pote tha to pareis pisw giati tha apogoitefteis! :X

 

Τελικά αξίζει να γλυτώσεις 100-150 ευρώ και να έχεις το άγχος του service ?

 

Βάλε και τα μεταφορικά για το service + την αναμονή

και άντε να βγάλεις άκρη !

VW Jetta 1.4 TSI :happy: ΜΙΟ Α501

 

Looking into the future . . . You can see your self !

 

George M.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αξίζει να γλυτώσεις 100-150 ευρώ και να έχεις το άγχος του service ?

 

Βάλε και τα μεταφορικά για το service + την αναμονή

και άντε να βγάλεις άκρη !

 

Κι εγω αυτη την εντυπωση ειχα..οτι το σερβις της ΕΤΕΝ το αναλαμβανει το ΠΛΑΙΣΙΟ εδω...

ΛΑΘΟΣ..

Το Χ500 το πηγα στο Πλαισιο για φτιαξιμο και αυτοι το εστειλαν Γερμανια...Θα ερθει πισω σε 1-2 μηνες μου ειπαν...

Βεβαια τουλαχιστον γλυτωσα απο τις διαδικασιες και τα εξοδα να το στειλω εγω εξω...

Αυτος ηταν και ο λογος που εφαγα τρελλο ξενερωμα με την ΕΤΕΝ και πηρα το TyTN II της HTC(που εχει το σερβις εδω στην Ελλαδα),αντι να περιμενω το Χ800...

Και πιστεψτε με οτι αισθανομαι πολυ χαρουμνος απο αυτη την επιλογη..Βεβαια δεν εχω πιασει το Χ800 στα χερια μου για να τα συγκρινω...ΑΛΛΑ ΚΡΙΝΟΝΤΑΣ απο το Χ500..

Αν η ΕΤΕΝ με το Χ800..

-Ανεβει οροφους (οχι σκαλες),στη ποιοτητα κατασκευης,χρησιμοποιωντας πιο ποιοτικα υλικα (και οχι οταν βαζεις το βυσμα των ακουστικων,να κανεις το σταυρο σου μη κολλησει η επαφη παλι μεσα και χρειαστει να το βαζεις-βγαζεις συνεχεια μεχρι που να ξεκολλησει για να σου δωσει ηχο στο ακουστικο)..

-Βελτιωσει την ακουστικη του τηλεφωνου και στο εξωτερικο και στο εσωτερικο ηχειο(και οχι οταν σε παιρνουν να σε ακουν σαν να εισαι σε πηγαδι)...

-Μπορεσει να διαχειριστει σωστα τη VGA οθονη με τον 500αρη επεξεργαστη και να δωσει γενικα ενα τηλεφωνο αναλογο η και ταχυτερο απο το Χ500+ οσον αφορα το τρεξιμο των εφαρμογων.

-Δεν υποχρεωσει τους πρωτους αγοραστες να γινουν Beta Testers,εφοδιαζοντας το τηλεφωνο με μια οσο το δυνατον bug-free ROM και οχι να πρεπει μεσα στο πρωτο μηνα να αλλαξεις 2-3 ROM και αντε απο τη αρχη στησε-ξεστησε το μηχανακι (Μ600 και Χ500)..

-Δωσει ενα τηλεφωνο που απο τη πρωτη μερα βαζωντας τη sim card να ειναι λειτουργικο..Και οχι να κανεις το σταυρο σου αν θα ανοιξει απο το stand-by (STD-sleep to death problem του M600),η αν θα σου ερθει το μηνυμα που σου εστειλαν (sms problem του X500)..

-Εχει το ιδιο ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ GPS,αναλογο του Χ500..

-Αποκτησει σερβις στην Ελλαδα..

-Εχει ανταγωνιστικη τιμη...

ΤΟΤΕ θα ειναι μια πραγματικα δελεαστικη επιλογη..

Αν και πιστευω οτι ΔΕΝ προκειται δυστυχως να γινει σχεδον τιποτα απο τα παραπανω...Ο δρομος ειναι μακρυς και πολυ ανηφορικος για την ΕΤΕΝ..

Ισως να διακρινετε μια πικρια στο ποστ μου αυτο...Ετσι ειναι αλλωστε με τους μεγαλους ερωτες..Οπως εγω με την ΕΤΕΝ..Παρολα τα προβληματα που ειχαμε στη συμβιωση..

Ομως για να φτασω εγω να δωσω 800 ευρω στη "μισητη" HTC...φανταστειτε ποσο ψηλα εβαλε τον πηχυ με το TyTN II..

Παντως ειλικρινα ευχομαι να με εκπληξει ευχαριστα η ΕΤΕΝ και να το μετανιωσω που βιαστηκα να παρω το HTC...

Αν και δε το βλεπω...

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω αυτη την εντυπωση ειχα..οτι το σερβις της ΕΤΕΝ το αναλαμβανει το ΠΛΑΙΣΙΟ εδω...

ΛΑΘΟΣ..

Το Χ500 το πηγα στο Πλαισιο για φτιαξιμο και αυτοι το εστειλαν Γερμανια...Θα ερθει πισω σε 1-2 μηνες μου ειπαν...

Βεβαια τουλαχιστον γλυτωσα απο τις διαδικασιες και τα εξοδα να το στειλω εγω εξω...

Αυτος ηταν και ο λογος που εφαγα τρελλο ξενερωμα με την ΕΤΕΝ και πηρα το TyTN II της HTC(που εχει το σερβις εδω στην Ελλαδα),αντι να περιμενω το Χ800...

Και πιστεψτε με οτι αισθανομαι πολυ χαρουμνος απο αυτη την επιλογη..Βεβαια δεν εχω πιασει το Χ800 στα χερια μου για να τα συγκρινω...ΑΛΛΑ ΚΡΙΝΟΝΤΑΣ απο το Χ500..

Αν η ΕΤΕΝ με το Χ800..

-Ανεβει οροφους (οχι σκαλες),στη ποιοτητα κατασκευης,χρησιμοποιωντας πιο ποιοτικα υλικα (και οχι οταν βαζεις το βυσμα των ακουστικων,να κανεις το σταυρο σου μη κολλησει η επαφη παλι μεσα και χρειαστει να το βαζεις-βγαζεις συνεχεια μεχρι που να ξεκολλησει για να σου δωσει ηχο στο ακουστικο)..

-Βελτιωσει την ακουστικη του τηλεφωνου και στο εξωτερικο και στο εσωτερικο ηχειο(και οχι οταν σε παιρνουν να σε ακουν σαν να εισαι σε πηγαδι)...

-Μπορεσει να διαχειριστει σωστα τη VGA οθονη με τον 500αρη επεξεργαστη και να δωσει γενικα ενα τηλεφωνο αναλογο η και ταχυτερο απο το Χ500+ οσον αφορα το τρεξιμο των εφαρμογων.

-Δεν υποχρεωσει τους πρωτους αγοραστες να γινουν Beta Testers,εφοδιαζοντας το τηλεφωνο με μια οσο το δυνατον bug-free ROM και οχι να πρεπει μεσα στο πρωτο μηνα να αλλαξεις 2-3 ROM και αντε απο τη αρχη στησε-ξεστησε το μηχανακι (Μ600 και Χ500)..

-Δωσει ενα τηλεφωνο που απο τη πρωτη μερα βαζωντας τη sim card να ειναι λειτουργικο..Και οχι να κανεις το σταυρο σου αν θα ανοιξει απο το stand-by (STD-sleep to death problem του M600),η αν θα σου ερθει το μηνυμα που σου εστειλαν (sms problem του X500)..

-Εχει το ιδιο ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ GPS,αναλογο του Χ500..

-Αποκτησει σερβις στην Ελλαδα..

-Εχει ανταγωνιστικη τιμη...

ΤΟΤΕ θα ειναι μια πραγματικα δελεαστικη επιλογη..

Αν και πιστευω οτι ΔΕΝ προκειται δυστυχως να γινει σχεδον τιποτα απο τα παραπανω...Ο δρομος ειναι μακρυς και πολυ ανηφορικος για την ΕΤΕΝ..

Ισως να διακρινετε μια πικρια στο ποστ μου αυτο...Ετσι ειναι αλλωστε με τους μεγαλους ερωτες..Οπως εγω με την ΕΤΕΝ..Παρολα τα προβληματα που ειχαμε στη συμβιωση..

Ομως για να φτασω εγω να δωσω 800 ευρω στη "μισητη" HTC...φανταστειτε ποσο ψηλα εβαλε τον πηχυ με το TyTN II..

Παντως ειλικρινα ευχομαι να με εκπληξει ευχαριστα η ΕΤΕΝ και να το μετανιωσω που βιαστηκα να παρω το HTC...

Αν και δε το βλεπω...

Γιατί τόσο κράξιμο για την ETEN; Απο εμπειρία που είχα με το Μ600 δεν είχα κανενα παραπονό. Το μόνο αρνητικό ήταν το πρωτόγωνο υλικό κατασκευής του πλαστικού, αλλά και πάλι αυτά είναι ψιλά γράμματα. Νομίζω πως είσαι πολύ αυστηρός με την εταιρία γενικά και με το Χ800 ειδικά. Και πιστεύω πως βιάστηκες να πάρεις ένα PPC με chip Qualcomm.

Apple PowerUser - iMac/MacBook Pro/iPad/iPhone
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας δει από κοντά και πιάσει το Χ800, μπορώ να πω ότι η κατασκευή του είναι σαφώς καλύτερη από τα προηγούμενα μοντέλα.

 

Βέβαια άλλο να δει κάποιος το τελικό μηχάνημα και να το πιάσει στο ένα χέρι και στο άλλο να βάλει τον (όποιο) ανταγωνιστή του.

 

Για μένα το θέμα κατασταλάζει στο εξής:

 

TyTN 2: Έχει keyboard, έχει GPS, έχει καλύτερη κάμερα, έχει μεγαλύτερη RAM και ROM... από εκεί και πέρα ΔΕΝ έχει VGA (και όποιος έχει μηχάνημα με VGA ΔΥΣΚΟΛΑ το αφήνει... ειδικά σε χρήση GPS), ένα chipset τα κάνει όλα (ναι αυτό το βάζω ως ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ) και τέλος, δεν έχει ράδιο (αν νοιάζει κάποιους).

 

X800: Έχει VGA, έχει ΣΑΦΩΣ καλύτερο GPS chip (καμία συζήτηση για το θέμα), έχει δυνατότερο CPU, έχει δυνατότερη μπαταρία και έχει και ράδιο. ΟΜΩΣ, δεν έχει πληκτρολόγιο, δεν έχει σοβαρή RAM και ROM (ειδικά σε αυτό δεν καταλαβαίνω τη ΒΛΑΚΕΙΑ της E-TEN που επιμένει σε χαζές χωρητικότητες μόνο και μόνο για να βγάζει το μοντέλο "plus" μετά!), έχει μέτρια κάμερα για τα σημερινά δεδομένα...

 

Το θέμα είναι ΠΟΤΕ τελικά θα έρθει στα μαγαζιά!

 

Και στη σκιά των δυο τους, έχουμε το λεγόμενο "M900" (δηλ. Χ800 -άρα και όλα τα συν και όλα τα μείον του- αλλά με πληκτρολόγιο), που ενώ έλεγε η E-TEN ότι θα εμφανιστεί φέτος, τελικά έχω αμφιβολίες (θα είχε εμφανιστεί ΕΣΤΩ κάποια αναφορά) και το HTC Omni που λέγεται ότι θα είναι wide VGA κιόλας (αλλά και αυτό με τα άλλα πλην του TyTN 2) αλλά τελικά δεν δίνω ούτε 5% να εμφανιστεί το 2007 (ειδικά εφόσον η HTC ανακοίνωσε τι θα βγάλει μέχρι τέλος του χρόνου).

 

Ποιός έχει υπομονή;

 

Εγώ για το Χ800 τουλάχιστον θα περιμένω, να το πιάσω μαζί με το Kaiser στα χέρια μου και βλέπουμε... όσο για τα άλλα... αν δεν έχει εμφανιστεί έστω κάποια αναφορά για κάποιο από τα δυο, δεν θα περιμένω άλλο.

---

NLS

ilogic.gr

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν κοντά στο να αγοράσω το X500+, αλλά τελικά προτίμησα να περιμένω λίγο για το X800, ειδικά αφότου είδα την τιμή του στο expansys (520 ευρά).

 

NLS, τα προβλήματα του Χ500+, ειδικά με την οθόνη, θέλω να πιστεύω ότι έχουν διορθωθεί στο Χ800, σωστά; μπόρεσες να ψάξεις καθόλου αυτό το θέμα; κατα τα άλλα νομίζω ότι το μόνο πραγματικό ελάττωμα του Χ800 είναι τα 64MB RAM, η κάμερα είναι κάτι δευτερεύον και το πληκτρολόγιο είναι θέμα επιλογής- σε άλλους αρέσει και σε άλλους όχι.

Glofiish X800
Link to comment
Share on other sites

Γιατί τόσο κράξιμο για την ETEN; Απο εμπειρία που είχα με το Μ600 δεν είχα κανενα παραπονό. Το μόνο αρνητικό ήταν το πρωτόγωνο υλικό κατασκευής του πλαστικού, αλλά και πάλι αυτά είναι ψιλά γράμματα. Νομίζω πως είσαι πολύ αυστηρός με την εταιρία γενικά και με το Χ800 ειδικά. Και πιστεύω πως βιάστηκες να πάρεις ένα PPC με chip Qualcomm.

 

Πρωτον,οτι βιαστηκα να παρω ένα PPC με chip Qualcomm και επεξεργαστη Qualcomm,εχεις δικιο...Αφου ομως σε ολα τα τεστ στο εξωτερικο,λεγανε οτι ηταν ετη φωτος απο τους ΟΜΑΠΑ,γιατι να μη το κανω?Και το chip αν οχι ισαξιο με το SirfIII,ειναι τουλαχιστον "λειτουργικο" και απροβληματιστο..

Υπηρχαν διαφορες γνωμες σχετικα και με τον επεξεργαστη της Qualcomm..Ακομα ομως και η πιο αυστηρη τον τοποθετουσε πολυ κοντα σε επιδοσεις με τον Samsung..

Αλλωστε και οταν χρησιμοποιουσαμε τους Intel Bulverde,παλι με τον ιδιο σκεπτικισμο,προσεγγιζαμε τους Samsung..Αλλα δεν μας απογοητευσαν...

Οσον αφορα τα προβληματα που ανεφερα...

ΔΕ ξερω απο που πηρες το Μ600...Αν το πηρες απο ΠΛΑΙΣΙΟ..Ευχαριστω πολυ...Εγω το ειχα παρει 3 μηνες πριν απο το εξωτερικο και βιωσα ολες τις παιδικες αρρωστιες του..Οταν ηρθε στο Πλαισιο με την Ελληνικη ρομ,τα προβληματα ειχαν ηδη λυθει..

Το Χ500 ομως ηρθε ταυτοχρονα με το εξωτερικο...Και μπορει στην Ελληνικη ROM το sms problem να λυνοτανε σχετικα ευκολα,βαζοντας την ευρεση δικτυου στο "μη αυτοματο",αλλα στην Αγγλικη ρομ,τραβηξανε πολυ ζορι μεχρι να βγει το patch RILMUX...

Και παλι ομως,δεν ειναι σωστο,να δινεις τοσα λεφτα και να μην εχεις ενα κινητο που ΑΠΟ ΤΗ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ,να σε καλυπτει απροβληματιστα,ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ,στο να περνεις και να δεχεσαι τηλεφωνηματα και μηνυματα...

Επισης..το προβλημα με το βυσμα του Χ500,δεν ηταν υπαρκτο?Η ησουνα ο μοναδικος τυχερος σε ΟΛΟ το κοσμο που δε σου κολλησε ποτε?Γιατι στο ETEN forum ΟΛΟΙ ειχανε καποια στιγμη αυτο το προβλημα...

Για να μη μιλησω βεβαια και για την ακουστικη πηγαδιου...Οχι οτι με απασχολει και πολυ..αλλα οταν περνεις ενα αλλο τηλεφωνο,οπως το Καιζερ καλη ωρα,και ακους και σε ακουνε λες και εχεις ΝΟΚΙΑ,τοτε αναθεωρεις τις αποψεις σου..

Και για τη καμερα...εμενα δεν με απασχολει καθολου γιατι ΔΕΝ εχω βγαλει ΠΟΤΕ φωτο με το κινητο...Αν ομως βγει στο μελλον ενα PPC,με καμερα αναλογη των απλων κινητων,που λενε 2 μεγαπιξελ και ειναι 2 μεγαπιξελ (γιατι οι φωτο του ΕΤΕΝ με τα 2 μεγαπιξελ ηταν χειροτερες και απο του ΝΟΚΙΑ 6600 με τα 0,3 μεγαπιξελ),τοτε δε θα με χαλουσε καθολου...Και μπορει να εβγαζα και καμμια φωτο...

Τελος...Η VGA οθονη ειναι οντως ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ πλεονεκτημα...

Αλλα επειδη δε μπορουμε να τα εχουμε ολα...

Εγω προσωπικα,οπως και η συντριπτικη πλειοψηφια,προτιμω QVGA,με ανωτερη

α)ποιοτητα κατασκευης,

β)ακουστικη

γ)οθονη (και οχι με το "φαινομενο σταγονας" που ειχε το Χ500-αλλο ενα προβλημα που ειχα ξεχασει να αναφερω)

Να εχει πληκτρολογιο,

η ROM να ειναι σχεδον Bug-Free και με το που θα βαλω τη sim μεσα ΝΑ ΕΧΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟ και οχι να ξοδευω το χρονο μου στο φορουμ της ΕΤΕΝ,παρεα με τους αλλους χρηστες για να υποδικνυω στην ΕΤΕΝ τι να διορθωσει στην επομενη ρομ...

Κι ας ειναι ΛΙΓΟ πιο αργο στις εφαρμογες και το GPS...

Αυτα ολα βεβαια ειναι εικασιες...γιατι αν ΟΝΤΩΣ το Χ800 ΔΕΝ εχει τετοια προβληματα,τοτε θα χτυπησει στα ισια το Καιζερ..Αν κρινω ομως απο το ρυθμο βελτιωσης απο το Μ600 στο Χ500...τοτε η ΕΤΕΝ πρεπει να υπερβαλει τις προσπαθειες της...

Κι αυτος στη τελικη ηταν ο λογος που με εντυπωσιασε η HTC..Απο τη ΧΕΛΩΝΑ το Αρτεμις,εβγαλε ενα μηχανακι που χανει μεν ακομα απο την ΕΤΕΝ,αλλα στο φωτο-φινις και οχι πριν ξεκινησει καν ο αγωνας...

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

sorry παιδες αλλα θα συμφωνησω ενα δισεκατομμυριο φορες με τον dj ολα οσα αναφερει τα εχω περασει με τα ετεν που ειχα στην κατοχη στην κατοχη μου θελω παρα πολυ το x800 να εχει περασει τις παιδικες αρρωστειες που ειχαν τα προηγουμενα μοντελα , το ευχωμαι και το ελπιζω.
Link to comment
Share on other sites

a.Θα συμφωνίσω μαζί σας στο ότι οι αρχικές ROM περιείχαν bugs. Ελπίζω η ROM με την οποία θα ξεκινήσει η διάθεση του X800 να είναι άκρως λειτουργική. Αλλά πιστεύω πως τα προβλήματα πρέπει να εντοπίζονται στην αρχή τους, γι' αυτό με ενδιαφέρει πόσο γρήγορα ανταποκρίνεται η εταιρεία να κυκλοφορήσει αναβαθμισμένη ROM. Αυτό είναι το νόημα του update.

 

b.Η ακουστική του Μ600 ήταν πολύ κακή(με ρύθμιση της registry τα πράγματα ήταν λίγο καλύτερα).

 

c.Το θέμα της κάμερας δεν με απασχολεί καθόλου γιατί ήδη έχω ένα SE K800 και σύντομα θα το αντικαταστήσω με ένα SE K850.

 

d.Το πληκτρολόγιο είτε το έχεις είτε όχι, χρειάζεσαι και τα δυο σου χέρια. Οπότε είναι στα γούστα του καθενός. Προσωπικά πιστεύω πως ανεβάζει αδικαιολόγητα την τιμή της συσκευής.

 

Γι'αυτό εγώ προσωπικά εστιάζω στα εξής χαρακτηριστικά που συγκεντρώνει το X800:

-Ισχυρό επεξεργαστή

-Κορυφαίο GPS

-Οθόνη VGA

Και είναι, πιστεύω, αυτά που κερδίζουν τον ανταγωνισμό.

Apple PowerUser - iMac/MacBook Pro/iPad/iPhone
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είχα Χ500 και Ρ3300...

Τελικά, πούλησα το Χ500 και κράτησα το Ρ3300 και βρήκα την υγειά μου, που παρ' όλο που είναι πιο αργό, ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΓΚΡΙΝΩ...

Ο τρόπος και η ποιότητα που φτιάχνουν συσκευές οι Κινέζοι (μιλάω για καθαρά κινέζικες εταιρείες, χωρίς ευρωπαϊκές προδιαγραφές) τελικά δεν μου αρέσει... :mad:

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

a.Θα συμφωνίσω μαζί σας στο ότι οι αρχικές ROM περιείχαν bugs. Ελπίζω η ROM με την οποία θα ξεκινήσει η διάθεση του X800 να είναι άκρως λειτουργική. Αλλά πιστεύω πως τα προβλήματα πρέπει να εντοπίζονται στην αρχή τους, γι' αυτό με ενδιαφέρει πόσο γρήγορα ανταποκρίνεται η εταιρεία να κυκλοφορήσει αναβαθμισμένη ROM. Αυτό είναι το νόημα του update.

 

b.Η ακουστική του Μ600 ήταν πολύ κακή(με ρύθμιση της registry τα πράγματα ήταν λίγο καλύτερα).

 

c.Το θέμα της κάμερας δεν με απασχολεί καθόλου γιατί ήδη έχω ένα SE K800 και σύντομα θα το αντικαταστήσω με ένα SE K850.

 

d.Το πληκτρολόγιο είτε το έχεις είτε όχι, χρειάζεσαι και τα δυο σου χέρια. Οπότε είναι στα γούστα του καθενός. Προσωπικά πιστεύω πως ανεβάζει αδικαιολόγητα την τιμή της συσκευής.

 

Γι'αυτό εγώ προσωπικά εστιάζω στα εξής χαρακτηριστικά που συγκεντρώνει το X800:

-Ισχυρό επεξεργαστή

-Κορυφαίο GPS

-Οθόνη VGA

Και είναι, πιστεύω, αυτά που κερδίζουν τον ανταγωνισμό.

 

a.Αν υπαρχουν ΣΟΒΑΡΑ προβληματα στη ρομ,να μη το κυκλοφορησουν...Οσο και γρηγορα να ανταποκριθουν..Ακομα και 1 λεπτο αφου το κυκλοφορησουν..

Δε φταιει σε τιποτα ο αγοραστης να γινεται beta-tester...

b.Γιατι δηλαδη?..Πρεπει ο αγοραστης ενος PPC phone της ΕΤΕΝ να ειναι προγραμματιστης Η/Υ και χακερ για να ξερει να επεμβει στη registry ωστε να ακουει κανονικα απο το ακουστικο?Με αυτη τη λογικη απενοχοποιεις και τον αγοραστη του Αρτεμις που ναι μεν ηταν χελωνα,αλλα αν ησουνα χακερ το εφερνες καπως "στα ισια" του..

c. και d. συμφωνω απολυτα...ουτε η καμερα με τρελλαινει ουτε το πληκτρολογιο..

Με λιγα λογια,ΘΕΛΩ τα PPC Phones να "εκλαικευτουν"...Να μπορει να το αγορασει και ενας απλος χρηστης που το μονο που τον ενδιαφερει,ειναι ενα ΚΙΝΗΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ,που να προσφερει και τις δυνατοτητες να το χρησιμοποιησει και σαν "κινητο γραφειο" για τα ραντεβου του,να σερφαρει στο ιντερνετ με ΙΕ και να κατεβαζει τα e-mail του,να εχει MSN και GPS...

Και να μπορει να το κανει ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ απο τη πρωτη στιγμη..Οχι να πρεπει να "σπουδασει" προγραμματιστης-χακερ,η να βγαζει τα ματια του στα διαφορα φορουμς για να βρει τροπους να "λειτουργησει" το τηλεφωνο...

Και οσον αφορα τα χαρακτηριστικα του Χ800,που εστιαζεις...

Συμφωνω απολυτα...Ομως θα συμπληρωσω και

-Καλη ποιοτητα κατασκευης και οχι κινεζικη πλαστικουρα σα το Μ700

-Να γινουν πραγματικοτητα οι ευχες σου.."Ελπίζω η ROM με την οποία θα ξεκινήσει η διάθεση του X800 να είναι άκρως λειτουργική"

-Να αποκτησει τεχνικη υποστηριξη στην Ελλαδα και οχι στο παραμικρο να πρεπει να το στελνουν στη Γερμανια για 1-2 μηνες..

Γιατι ΧΩΡΙΣ αυτα τα 3 πραγματα...Και ο κορυφαιος επεξεργαστης και το κορυφαιο GPS και η VGA γαι μενα ειναι αχρηστα...Οταν υπαρχει στην αγορα το "αντιπαλο δεος" του Καιζερ,(που ναι μεν δεν εχει VGA αλλα στα αλλα δυο τα καταφερνει μια χαρα),που με την ιδια ευκολια που μπορει να το χειριστει ο "γνωστης",ο απλος επιχειρηματιας..ΜΠΟΡΕΙ ακομα και η κυρα-Καλλιοπη που θελει να αποθηκευει τις συνταγες μαγειρικης..Χωρις να σπουδασει χακερ..

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Καλα τα λετε αλλα τα Ετεν ειχαν ΜΑΧ 699 Ευρω (αρχικη τιμη και κατω)!!Ενω ο Τυταν 799!!Παντα η τιμη ηταν παραγοντας για την τελικη ποιοτητα κατασκευης!Ειδικα σε συσκευες με παρομοιες δυνατοτητες και σε μια τιμη γυρω στα 700, τα 100 ευρω παραπανω ειναι ενα μεγαλο ποσοστο % και αρα εκει δικαιολογητε και η πιοτητα των υλικων και κατασκευης για οσους ειχαν προβληματα και παραπονα.

A good wife always forgives her husband when she's wrong.

Φιλιππος

Link to comment
Share on other sites

Καλα τα λετε αλλα τα Ετεν ειχαν ΜΑΧ 699 Ευρω (αρχικη τιμη και κατω)!!Ενω ο Τυταν 799!!Παντα η τιμη ηταν παραγοντας για την τελικη ποιοτητα κατασκευης!Ειδικα σε συσκευες με παρομοιες δυνατοτητες και σε μια τιμη γυρω στα 700, τα 100 ευρω παραπανω ειναι ενα μεγαλο ποσοστο % και αρα εκει δικαιολογητε και η πιοτητα των υλικων και κατασκευης για οσους ειχαν προβληματα και παραπονα.

 

Θα συμφωνησω μαζι σου...Για ολα τα προηγουμενα μοντελα της HTC,η σχεση τιμης με το τι σου προσφεραν,ηταν υπερβολικη...Το Αρτεμις σε καμμια περιπτωση δεν αξιζε τα λεφτα του!!

Σε ενα προηγουμενο ποστ,ανεφερα οτι ενας φιλος μου που δουλευει Πλαισιο,μου ειπε οτι απο τη μερα που βγηκε το Καιζερ,μηδενιστηκαν οι πωλησεις του Μ700 και μαλλον θα πεσει αρκετα η τιμη του..

Και οντως ετσι εγινε...Το Μ700 επεσε στα 549 ευρω..

Ακομα και ΤΩΡΑ ομως..Μου λεει πως οποιος πιανει τα 2 μοντελα στα χερια του,προτιμαει να δωσει 800 για το Καιζερ,περα 549 για το Μ700!!!ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ διαφορα εχουν σα ποιοτητα κατασκευης!!!Γιατι για μια εξτρα καμερα για βιντεοκλησεις και 3G,ΚΑΝΕΝΑΣ δε δινει 250 ευρω παραπανω...ΠΡΕΠΕΙ να συντρεχουν ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ λογοι για να σκασει 250 ευρω παραπανω...

Και αν βγηκε η μπαχατελα το Αρτεμις στα 699 ευρω (με το Χ500 στα 599 ευρω),τοτε το Καιζερ επρεπε συμφωνα με τα παραπανω που εχει και τη τεραστια βελτιωση στο performance,να βγει στα 1000..ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΑΛΜΑ εκανε η HTC...

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Το Μ700έχει τα χάλια του από τη μέρα που βγήκε, μόνο το Χ500 άξιζε. Ας περιμένουμε να θάψουμε το Χ800 όταν έρθει με το καλό όμως. :p
Πουθενά δεν αξιοποιείται τόσο πολύ το χρήμα, όσο μέσα στα σώβρακα των ανθρώπων :lol:
Link to comment
Share on other sites

Και αν βγηκε η μπαχατελα το Αρτεμις στα 699 ευρω (με το Χ500 στα 599 ευρω),τοτε το Καιζερ επρεπε συμφωνα με τα παραπανω που εχει και τη τεραστια βελτιωση στο performance,να βγει στα 1000..ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΑΛΜΑ εκανε η HTC...

για τα eten δεν θα διαφωνησω.

για το αρτεμις ομως...οχι και μπαχατελα!

εισαι υπερβολικος.

ηταν και ειναι απο τις πιο ολοκληρωμενες ,ευκολοχρηστες και ομορφες (αν οχι η ομορφοτερη)συσκευες.ακομα και με τον omap πουλησε τρελλα... ισως γιατι δεν αγοραζουν ολοι ppc-phone για να κανουν μετρησεις ταχυτητας στην αποκριση ,ουτε για βιντεοπροβολεα για τα ξεχασμενα divx τους...

Link to comment
Share on other sites

για τα eten δεν θα διαφωνησω.

για το αρτεμις ομως...οχι και μπαχατελα!

εισαι υπερβολικος.

ηταν και ειναι απο τις πιο ολοκληρωμενες ,ευκολοχρηστες και ομορφες (αν οχι η ομορφοτερη)συσκευες.ακομα και με τον omap πουλησε τρελλα... ισως γιατι δεν αγοραζουν ολοι ppc-phone για να κανουν μετρησεις ταχυτητας στην αποκριση ,ουτε για βιντεοπροβολεα για τα ξεχασμενα divx τους...

 

Συμφωνω..

Για εμας ομως τους "ψαγμενους" που θελουμε το μηχανακι να πεταει παντου...ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ..

Για ολους τους αλλους μια χαρα ηταν..Δεν αξιζε ομως να ειναι ακριβοτερο απο το Χ500..Επρεπε να ειχαν την ιδια τιμη...

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Το Μ700έχει τα χάλια του από τη μέρα που βγήκε, μόνο το Χ500 άξιζε. Ας περιμένουμε να θάψουμε το Χ800 όταν έρθει με το καλό όμως. :p

 

Εγω δε ξεκιναω με τη προοπτικη "να το θαψω" οταν ερθει...

Μακαρι να ειναι τοσο μπροστα απο τα προηγουμενα ΕΤΕΝ,που να το επαινεσω...

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

E-Ten Glofiish X800 Written Review

 

http://www.cellubration.com/content/view/87/1/

Πουθενά δεν αξιοποιείται τόσο πολύ το χρήμα, όσο μέσα στα σώβρακα των ανθρώπων :lol:
Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι διάβασα M900 ίσως βγει νωρίτερα από το X800. Λένε για νοέμβριο. Στο παρακάτω έχει και φωτογραφία του η οποία είναι απογοητευτική για μένα. Περίμενα από την ETEN να βγάλει το M900 καλύτερο εξωτερικά από το M700. Ενας από τους λόγους που περίμενα και πήγα στο Kaiser ήταν και αυτός. Πάντως λέει early photos οπότε δεν είναι και 100% σίγουρο ότι θα βγει έτσι.

 

Καλά τα specs αλλά και λίγη εμφάνιση δεν βλάπτει.

 

http://babelfish.altavista.com/babelfish/trurl_pagecontent?lp=nl_en&url=http%3A%2F%2Fwww.pocketinfo.nl%2Fnieuws%2Fhardware%2F9210%2Fprimeur-foto-en-specificaties-van-de-e-ten-glofiish-m800.html

“Life doesn't imitate art, it imitates bad television”

Woody Allen

 

~ Ηλίας ~

Link to comment
Share on other sites

Eten X800 preview

 

http://img.smape.com/images/review/Eten/X800/phs/E-TEN_glofiish_X800_017.jpg

 

As we see, both A702 and P526 have CPUs insufficiently weak for their flagship status, so neither does good at solving complicated tasks. But the X800 was the biggest disappointment – it’s hard to understand why it does so badly with a 500 Mhz CPU. We tried running the test for a few times, guessing at first that there was some error or inaccuracy in the calculations, but the results always were the same – comparing it a similar VGA-supplied i350 model, the results look rather pessimistic. We’d suggest E-TEN issuing a patch or two similar to X500 patches which once were released in abundance for that particular model. Unfortunately E-TEN seem to be unable to release bug-free devices that wouldn’t need patching.

 

το θάψανε πριν βγει.............κρίμα:O

Samsung Note II
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to E-TEN X800

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...