Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε οποιονδήποτε πάροχο, αλλά ακόμη και να σου δείξουν διαθεσιμότητα στην σελίδα, δεν είναι σίγουρη η διαθεσιμότητα βρόχου.
Ο βρόχος θα συνδεθεί υποχρεωτικά από ΟΤΕ, εσύ όμως μπορείς να κάνεις αίτηση σε όποιον πάροχο θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, minast said:

Σε οποιονδήποτε πάροχο, αλλά ακόμη και να σου δείξουν διαθεσιμότητα στην σελίδα, δεν είναι σίγουρη η διαθεσιμότητα βρόχου.
Ο βρόχος θα συνδεθεί υποχρεωτικά από ΟΤΕ, εσύ όμως μπορείς να κάνεις αίτηση σε όποιον πάροχο θέλεις.

...και πως γνωρίζουμε για την διαθεσιμότητα βρόχου;

Τι στοιχεία πρέπει να πάω πχ στον ΟΤΕ για να με πληροφορήσουν για διαθεσιμότητα βρόχου;

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα να σε ενημερώσουν για διαθεσιμότητα. 

Κάνεις αίτηση και απλά περιμένεις. Αν είσαι τυχερός θα γίνει γρήγορα η σύνδεση. Αν όχι, ελπίζεις να ανοίξει σύντομα θέση....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ανανέωσε κανείς πρόσφατα το full pack( με σπόρτς) πακέτο;ακούω πολλούς τελευταία που τους προσφέρουν ανανεώσεις ακόμα και με αναβαθμίσεις σε καλύτερες τιμές χωρίς τα σπόρτς.

Λογικά αυτό δείχνει ότι θεωρούν δύσκολο πλέον και μετά τη σύμπραξη wind nova να ανανεώσουν τα novasports.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, αυτή τη περίοδο τρέχει μια καμπάνια σε όλους τους πελάτες με αθλητικά να υποβαθμίσουν χωρίς να πληρώσουν τέλος υποβάθμισης, με χαμηλότερη τιμή και μέχρι τέλος του μήνα και με 100€ κουπόνι από Κωτσόβολο.

Δεν γνωρίζουμε ακόμα γιατί. Αν φύγουν τα Nova sports, θα είναι υποχρεωμένη να αφήσει τους πελάτες να φύγουν αζημίως (εφόσον είναι triple play πλέον όλοι). ίσως θέλει να μειωθούν οι πελάτες που μπορεί να της φύγουν σε περίπτωση που δεν επιτευχθεί συμφωνία μεταξύ Nova και Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned
  • 6 months later...

https://sofokleous10.gr/2022/04/12/το-βρώμικο-παιχνίδι-της-vodafone-στο-ελληνικό/

 

Δε ξέρω αν το βάζω στο σωστό θέμα αλλά το άρθρο έχει σημασία.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παίδες γρήγορη ερώτηση. Έσκαψαν πριν μια βδομάδα από βόνταφον για οπτική έξω από το σπίτι μου (Θεσσαλονίκη). Μετά από πόσο καιρό συνήθως ενεργοποιείται? 

Link to comment
Share on other sites

Παίρνει από ένα μήνα και πάνω. Αυτό είναι το σίγουρο.

Poco X3 Pro

Link to comment
Share on other sites

On 15/7/2022 at 12:49 ΠΜ, aaaaztek84 said:

Παίδες γρήγορη ερώτηση. Έσκαψαν πριν μια βδομάδα από βόνταφον για οπτική έξω από το σπίτι μου (Θεσσαλονίκη). Μετά από πόσο καιρό συνήθως ενεργοποιείται? 

Κάτω Τούμπα έσκαψε η vodafone μέσα στον Απρίλη και ακόμη περιμένω την ενεργοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

στο σπίτι υπάρχει μια τηλεφωνική πρίζα όπου και έχω πάνω το router.

Επειδή όμως δε με βολεύει το σημείο, θέλω να μεταφέρω το router, δυστυχώς σε άλλο σημείο που δεν υπάρχει τηλεφωνική πρίζα.

Οπότε θα βάλω εξωτερικό καλώδιο από την τηλεφωνική πρίζα μέχρι το σημείο που θα μπει το router.

Το μήκος του καλωδίου θα είναι περίπου 10 μέτρα.

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής: Αν βάλω απλό τηλεφωνικό καλώδιο rj11 θα έχω απώλεια στην ταχύτητα του internet ή δεν παίζει ρόλο;

Εάν επηρεάζει με απώλεια, τότε αντί για τηλεφωνικό καλώδιο, μπορώ να βάλω πχ. καλώδιο δικτύου utp cat5/5e/6 με φις/κλιπς rj11, και γενικότερα για καλύτερη απόδοση ή λέω βλακείες;

Join The Life
Link to comment
Share on other sites

Από την εμπειρία μου, υπάρχει απώλεια και αν το μέρος που θα τοποθετηθεί είναι πολυσύχναστο δηλ. ανοιγοκλείνουν πόρτες, το πατάνε, το ρουφάει η σκούπα κ.λπ., δε σου το συνιστώ καθόλου. Καλύτερα να πάρεις ένα UTP, οποιοδήποτε, και σε ένα ζεύγος του να πρεσαρεις 2 RJ11 βύσματα.
Υπ 'οψιν ότι δεν υπάρχει έτοιμο UTP με RJ11 στις άκρες του, πρέπει ή να το φτιάξουν στο μαγαζί ή να πάρεις πρέσα και να το κάνεις εσύ.
Poco X3 Pro via Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα σας, θα ήθελα τη βοήθεια σας. Θέλω να κρατήσω ένα σταθερό νούμερο vodafone (σε γραφείο) αλλά χωρίς internet (θα δίνω από το κινητό μου που έχω απεριόριστα) και χωρίς καθόλου χρόνο ομιλίας (ούτε σε σταθερά, ούτε σε κινητά, πάλι το κινητό μου θα χρησιμοποιώ). Ουσιαστικά θέλω να δέχομαι μόνο κλήσεις, τίποτα άλλο!

Ποιά είναι η οικονομικότερη λύση; γνωρίζετε;

Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους βοηθήσουν😀

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Να το κάνεις φορητότητα σε VoIP πάροχο πχ Modulus ή Intertelecom. Αυτό σημαίνει βέβαια ότι χρειάζεσαι ή router με VoIP, που να έχει ανοιχτές τις ρυθμίσεις βέβαια, ή να στήσεις ένα πρόγραμμα στον υπολογιστή και να μιλάς από εκεί.

Poco X3 Pro via Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

https://techmaniacs.gr/xepagonei-epiteloys-to-ergo-optikon-inon-se-perioches-choris-emporiko-endiaferon-oi-perioches/

"Το Ελεγκτικό συνέδριο ανοίγει τον δρόμο για την υπογραφή της σύμβασης ΣΔΙΤ για το έργο Υποδομές Υπερυψηλής Ευρυζωνικότητας Ultra-Fast Broadband προυπολογισμού 870 εκατομμυρίων ευρώ και με τον δεύτερο ανάδοχο την Terna Fiber. Μόλις τον περασμένο Ιούνιο υπογράφθηκε η σύμβαση με τον ΟΤΕ που είναι επίσης ανόδοχος του έργο.

Πρόκειται για ένα από τα σημαντικότερα έργα στην Ελλάδα, τόσο μεγάλου προϋπολογισμού που υλοποιείται με τη Σύμπραξη Ιδιωτικού και Δημοσίου Τομέα στην Ελλάδα και ένα από τα μεγαλύτερα στην Ευρώπη. Στόχος να καλύψει περιοχές που δεν έχουν εμπορικό ενδιαφέρον, ώστε να γίνουν επενδύσεις από τους παρόχους για τουλάχιστον 100Mbps με δυνατότητα αναβάθμισης στο μέλλον ως 1GBps.Η

Terna Fiber που αποτελεί κοινοπραξία της ΤΕΡΝΑ ενεργειακής και της Grid Telecom θα υπογράψει με το υπουργείο Ψηφιακής Διακυβέρνησης τη δεύτερη σύμβαση του UFFBB. Με αυτήν αναλαμβάνει την υλοποίηση του δικτύου υπερυψηλών ταχυτήτων σε τέσσερις από τις επτά περιοχές lots."

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα . Μια ερώτηση άσχετου περί ίντερνετ. Μέχρι πόσο είναι η υποτιθέμενη ταχύτητα μέσα από καφαο?Fttc ? Ο κουνιάδος μου σε πολυκατοικία στον πρώτο όροφο με cosmote του δίνει φουλ 200αρα. Μέχρι τι ταχύτητα μπορούν οι παροχοι να δώσουμε μέσα από καφαο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Μια ερώτηση άσχετου περί ίντερνετ. Μέχρι πόσο είναι η υποτιθέμενη ταχύτητα μέσα από καφαο?Fttc ? Ο κουνιάδος μου σε πολυκατοικία στον πρώτο όροφο με cosmote του δίνει φουλ 200αρα. Μέχρι τι ταχύτητα μπορούν οι παροχοι να δώσουμε μέσα από καφαο;
Καλησπέρα. Απ όσο γνωρίζω Cosmote και Vodafone, FTTC δίνουν μέχρι 200 και η Nova μέχρι 100. Για παραπάνω ταχύτητες, μόνο FTTH. Δεν έχει σχέση ο όροφος φυσικά, επειδή το ανέφερες. Η διαφορά 1ου με 5ου είναι μηδαμινή μπροστά στην απόσταση που μπορεί να έχει το οίκημα από το καφαο (ώστε να υπολογίσουμε απόσταση χαλκού) αλλά φυσικά και την ποιότητα του χαλκού, που πάντα παίζει ρόλο όταν θέλουμε να ανεβούμε σε ταχύτητες,καθως και συνδεσμολογιες. Ο κουνιάδος σου για να κλειδώνει ακατεβατα 200αρα, θεωρητικά έχει τα πάντα "τέλεια" μέχρι τη πρίζα του τηλεφώνου του.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, johnny_htc said:

Καλησπέρα. Απ όσο γνωρίζω Cosmote και Vodafone, FTTC δίνουν μέχρι 200 και η Nova μέχρι 100. Για παραπάνω ταχύτητες, μόνο FTTH. Δεν έχει σχέση ο όροφος φυσικά, επειδή το ανέφερες. Η διαφορά 1ου με 5ου είναι μηδαμινή μπροστά στην απόσταση που μπορεί να έχει το οίκημα από το καφαο (ώστε να υπολογίσουμε απόσταση χαλκού) αλλά φυσικά και την ποιότητα του χαλκού, που πάντα παίζει ρόλο όταν θέλουμε να ανεβούμε σε ταχύτητες,καθως και συνδεσμολογιες. Ο κουνιάδος σου για να κλειδώνει ακατεβατα 200αρα, θεωρητικά έχει τα πάντα "τέλεια" μέχρι τη πρίζα του τηλεφώνου του.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ναι έχεις δίκιο. Φουλ 200αρα από cosmote σε συγχρονισμό έχει και στα speedtest πάη κανόνι 200-20

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

https://techmaniacs.gr/ypoyrgeio-psifiakis-diakyvernisis-kathe-spiti-me-optiki-ina-mechri-to-2027/

"Ακόμη, μεγάλα έργα όπως το Ultra-Fast Broadband, το Smart Readiness, το Gigabit Voucher και το WiFi4Greece θα φέρουν την Ελλάδα στο νέο τηλεπικοινωνιακό τοπίο. Στόχος μας είναι έως το 2027 να καλύπτεται κάθε κτίριο με οπτική ίνα και το 94% της χώρας με 5G."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...