Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτή είναι η διαδικασία, ομως την αναλαμβάνει η εταιρία που θα επιλέξεις να κανεις τη σύνδεση και όχι εσυ.
Link to comment
Share on other sites

H Cosmote κάνει εγκαταστάσεις τέτοιες. Στην πολυκατοικία του πατέρα μου στο Παλαιό Φάληρο, η Cosmote έχει φέρει ένα κουτί με το λογότυπο της, και το έχει ανεβάσει στον 4ο και τελευταίο όροφο. Όταν τον ρώτησα τί είναι αυτό το κουτί, μου είπε ακριβώς αυτό. Οπτική ίνα.

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγώ ότι την δουλειά αυτή δεν θα την κάνεις εσύ.

Την κάνει η εταιρεία που έχει αναλάβει την εγκατάσταση οπτικής ίνας στην περιοχή σου (όχι ο πάροχος που θα επιλέξεις).

Την δική μου περιοχή έχει αναλάβει η Cosmote. Όταν ζήτησε κάποιος να συνδεθεί στην Wind, ήρθε η Cosmote, έκανε όλη την εγκατάσταση μέσα στην πολυκατοικία (σε όλους τους ορόφους) και μετά ήρθε η Wind για να βάλει την οπτική μέσα στο διαμέρισμα και να ενεργοποιήσει την σύνδεση. Δύο διαμερίσματα έχουμε οπτική στην πολυκατοικία. Και οι δύο στην Wind αλλά η εγκατάσταση εκτός και εντός πολυκατοικίας είναι της Cosmote. Επίσης, η εγκατάσταση εντός της πολυκατοικίας ήταν πολύ καλή και διακριτική. Πέρασαν την οπτική ίνα μέσα από ένα στύλο/κάγκελο της σκάλας που ξεκινάει από το ισόγειο και πάει μέχρι τον 4ο (τελευταίο) όροφο, μοιράζοντας παροχές σε κάθε όροφο. Σε άλλη πολυκατοικία έχω δει να έχουν ανεβάσει καναλάκι στο κλιμακοστάσιο. Σε κάθε περίπτωση πάντως δεν είναι κάτι που θα πρέπει να περιμένεις να κάνεις ανακαίνιση για να βάλεις την οπτική. Ακόμα και σε μονοκατοικία αν είσαι, διακριτική θα είναι η εγκατάσταση (αν και κάθε σπίτι έχει τις ιδιαιτερότητές του).

Link to comment
Share on other sites

. Σε κάθε περίπτωση πάντως δεν είναι κάτι που θα πρέπει να περιμένεις να κάνεις ανακαίνιση για να βάλεις την οπτική. Ακόμα και σε μονοκατοικία αν είσαι, διακριτική θα είναι η εγκατάσταση (αν και κάθε σπίτι έχει τις ιδιαιτερότητές του).

 

Εμένα μου είπαν για αρκετές τρύπες και μάλιστα και μέσα στο διαμέρισμα, οπότε με αποκαρδίωσε κάπως

Link to comment
Share on other sites

Μια τρύπα γίνεται μέσα στο διαμέρισμα για να περάσει η οπτική, και μερικές για να στερεώσουν το κουτάκι.

Υπάρχει σε διπλανό forum ένα θέμα που κάτοχοι γραμμών FTTH έχουν δημοσιεύσει φωτογραφίες από τις εγκαταστάσεις τους. Μερικές εγκαταστάσεις είναι σαν έργα τέχνης, οι τεχνικοί έχουν κάνει τόσο καλή δουλειά που δεν είναι καθόλου άσχημο το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα την βοήθεια σας ….. σε 200αρα γραμμή θέλω ένα πολύ καλό Router γιατί με της Cosmote έχω αρκετά προβλήματα εδώ και πολύ καιρό , επίσης θέλω να έχει και τις δυο μπάντες σας ευχαριστώ

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

H Asus βγάζει πολύ καλά ρούτερ. Και αν συνδυάσεις 2 ή περισσότερα έχεις και AiMesh.

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα την βοήθεια σας ….. σε 200αρα γραμμή θέλω ένα πολύ καλό Router γιατί με της Cosmote έχω αρκετά προβλήματα εδώ και πολύ καιρό , επίσης θέλω να έχει και τις δυο μπάντες σας ευχαριστώ

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

θα έλεγα asus αλλά ετσι δεν θα εχεις voip (τα περισσότερα μοντέλα δεν υποστιριζουν voip στην ελλαδα)

ετσι μονόδρομος κάνα 250 - 300 ευρω στο fritzbox

 

 

+ πολύ σημαντικό πάρε πρώτα κωδικούς voip από την cosmote και αν σου της δώσει μετα προχώρα αλλιώς δεν θα εχεις τηλέφωνο

Link to comment
Share on other sites

θα έλεγα asus αλλά ετσι δεν θα εχεις voip (τα περισσότερα μοντέλα δεν υποστιριζουν voip στην ελλαδα)

 

ετσι μονόδρομος κάνα 250 - 300 ευρω στο fritzbox

 

 

 

 

 

+ πολύ σημαντικό πάρε πρώτα κωδικούς voip από την cosmote και αν σου της δώσει μετα προχώρα αλλιώς δεν θα εχεις τηλέφωνο

Μπορεί να μην τον ενδιαφέρει η σταθερή τηλεφωνία... Εξάλλου δεν το ανέφερε πουθενά....

 

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην τον ενδιαφέρει η σταθερή τηλεφωνία... Εξάλλου δεν το ανέφερε πουθενά....

 

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

καλά προφανώς αν δεν θελει να εχει τηλέφωνο καθολου ναι παει σε asus τον 150 ευρω και θα ειανι βασιλιάς αν θελει και τηλέφωνο μονόδρομος το fritz

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλό μεσημέρι σε όλους

έκανα αλλαγή συμβολαίου απο 50αρα σε 100αρα.το προγράμμα μου είναι είναι το COSMOTE Double Play Fiberspeed 100 xl..περιοχη Νίκαια-κορυδαλος κ αφού δεν έπιανε την ταχύτητα πηγαινε από 44 μεχρι 65 ενσύρματατο έδωσαν βλάβη κ ήρθε ο τεχνικός σήμερα μετά από κάποιες μέρες κ μετά το έλεγχο είπε ότι θα το δώσει για αλλαγή πόρτας της γραμμής το οποίο είναι 3-5 εργάσιμες κ αυτό κ παρεμβαλεται κ το σαββατοκύριακο να προσθέσω... Από την ώρα που έφυγε δε πιάνω ούτε τα 50 της παλιάς ταχύτητας.... Μέχρι 30 μου δίνει κ πρέπει να περιμένω πάλι μέρες....ο πρόλογος ήταν για να δείτε τι τραβάω με την cosmote συν το πόσες ώρες αναμονής περιμένεις για να βρεις εκπρόσωπους...

Η ερώτηση είναι...εχω ρωτήσει κ έχω δει κ σε άλλα φορουμς σχετικά για το σπλίττερ το οποίο λένε ότι εφόσον είναι voip vdsl πλέον δε χρειάζεται το σπλίτερ κ τα φίλτρα πια....? κ ότι φταίνει για την ΜΕΙΩΣΗ ταχύτητας??k o τεχνικός που είχε έρθει πριν 1.5 χρόνο για την 50αρα τότε κ αυτός σήμερα το σπλιττερ το αφηνουν πάνω...μάλιστα ο σημερινός μου είπε να έχω το δικό τους μόνο κ καλά....γιατί το αφήνουν τότε αφού δε χρειάζεται???

 

τελικά τι ισχύει??

Link to comment
Share on other sites

τα εβγαλα μόνος κ αφησαν μονο το ρουτερ κ το καλωδιο στη πρίζα , οι μετρήσεις είναι μέχρι 35 πλεον για 100 γραμμη ενω πριν επιανε τα 70 πριν το σκάλισμα των τεχνικών...

σήμερα ξαναήρθαν οι τεχνικοί, είδαν κ αποφάνθηκαν ότι η μέτρηση έξω από την πολυκατοικία έρχεται 100 κανονικά κ το πρόβλημα είναι εντός κτιρίου στις εσωτερικές γραμμές κ δε μπορούν να κανουν κάτι...στέκει αυτό που λένε???το λένε για να είναι καλύμένοι σαν εταιρεία μη ζητήσω διακοπή κτλ?? τι πρ΄πει να γίνει δηλαδή που ενω πληρωνω για 100αρα πιανω πλεον 35?

Link to comment
Share on other sites

Εχω δορυφορικό OTE TV και Hybrid και πρόσφατα περασα στην vodafon σε σταθερο και Internet . Με την αλλαγή του παροχου έχασα το Replay TV και ο δέκτης του ΟΤΕ δεν συνδέετε στο Internet . Ξέρει κάποιος, η εχει το ιδιο πρόβλημα ωστε να με βοηθήσει να λύσω το πρόβλημα . Εχω επικοινωνήσει και με τους δυο παροχους αλλά καμία λύσει , εχω αλλάξει μέχρι και δεκτη αλλά το πρόβλημα παραμένει , εχω αλλάξει καλώδια και οποία άλλη αλλαγή μπορούσα να κανω . Ολα τα υπόλοιπα όπως Internet τηλεοράσεις ενας άλλος δέκτης που δουλεύει μόνο με Internet καθώς και λαπτοπ και κομπιούτερ δουλεύουν κανονικά μόνο το ΟΤΕ tv εχει πρόβλημα . cosmote tv δεκτη τον KAON NS 1110H και router το sercomm H300-s της vodafone :!::!::!::!: .Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Εχω δορυφορικό OTE TV και Hybrid και πρόσφατα περασα στην vodafon σε σταθερο και Internet . Με την αλλαγή του παροχου έχασα το Replay TV και ο δέκτης του ΟΤΕ δεν συνδέετε στο Internet . Ξέρει κάποιος, η εχει το ιδιο πρόβλημα ωστε να με βοηθήσει να λύσω το πρόβλημα . Εχω επικοινωνήσει και με τους δυο παροχους αλλά καμία λύσει , εχω αλλάξει μέχρι και δεκτη αλλά το πρόβλημα παραμένει , εχω αλλάξει καλώδια και οποία άλλη αλλαγή μπορούσα να κανω . Ολα τα υπόλοιπα όπως Internet τηλεοράσεις ενας άλλος δέκτης που δουλεύει μόνο με Internet καθώς και λαπτοπ και κομπιούτερ δουλεύουν κανονικά μόνο το ΟΤΕ tv εχει πρόβλημα . cosmote tv δεκτη τον KAON NS 1110H και router το sercomm H300-s της vodafone :!::!::!::!: .Ευχαριστώ
Με την εφαρμογή της κοσμοτε για smart TV δοκίμασες φίλες;

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα δεν άλλαξε ο κανονισμός της ΕΕΤΤ και η όταν λήγει το συμβόλαιο ανανεώνεται στην ίδια τιμή; (αν δε κάνω λάθος)
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Είναι υποχρεωμένοι να σε ενημερώσουν απλά όταν πλησιάζει η λήξη του συμβολαίου σου.

Αν το ανανεώνανε αυτόματα, χωρίς συγκατάθεση τότε θα ήταν παράνομο και το συμβόλαιο πρακτικά θα είχε άπειρη διάρκεια.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεται αν μπορώ στο σταθερό μου τηλέφωνο να κάνω φραγή συγκεκριμένου τηλεφωνικού αριθμού;
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Εχω ασύρματη συσκευή Panasonic.

Στο menu της έχει ρύθμιση "φραγή ενοχλητικών κλήσεων".

Δες αν έχεις κάτι τέτοιο στην συσκευή σου, γιατί μέσω Web ή ρουτερ, δεν γίνεται.

Να πω πως, όποιον έχω στη λίστα, χτυπάει μια φορά και κλείνει.

 

-------

Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεται αν μπορώ στο σταθερό μου τηλέφωνο να κάνω φραγή συγκεκριμένου τηλεφωνικού αριθμού;

 

εννοεις φραγη μιας εισερχομενης κλησης ; ή μιας εξερχομενης κλησης; .

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά έχω σοβαρό προβλημα και θέλω την γνώμη σας/εμπειρία, ακολουθεί σεντόνι.

 

Εδώ και 1χρονο έχω βάλει κόσμοτε αλλά συνεχώς έχω προβλήματα απλό ADSL (έχω αλλάξει 4ρουτερ, ρυθμίσεις βακαου, ρούτερ, καινούργια καλώδια κτλπ) αμέτρητες κλήσεις με αποτέλεσμα να μου πουν ότι δηλώθηκε ασυμβατότητα περιοχής και έτσι δεν αλλάζει κάτι, εκτός και βάλω το μπουστερ (προφανώς όχι δωρεάν που θα έπρεπε) άρα 30€ το μήνα από 25€.το κύριο προβλήμα πέρα ότι δεν πιάνει πανω από 8mbs είναι ότι δεν είναι σταθερό και κολανε τα streaming είτε ανοιγοκλείνει το ρούτερ.

 

Με τεχνικό που μίλησα μου είπε να κάνω υπομονή να τελειώσει(ήδη ένα χρόνο παράταση/υποθετικά τέλος του 21) η wind τα έργα για οπτικές όπου έχει πάρει εργολαβία για την περιοχή είτε να παίξω μπάλα με δορυφορικο ίντερνετ τύπου skytelekom.

 

Το ερώτημα είναι αν πάω σε Vodafone θα είναι καλύτερα η έστω το ίδιο χαλί η χειρότερα?στα 18€...?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημέρα σας, ανοίγω ένα θέμα που θα απασχολήσει τις επόμενες ημέρες αρκετούς νέους φοιτητές που θα νοικιάσουν σπίτι στον τόπο σπουδών τους.

Νοίκιασα ένα σπίτι (στην Θεσσαλονίκη γιατί αυτό ίσως παίζει τον ρόλο του). Στο σπίτι είδα ότι υπάρχει μπριζάκι τηλεφωνικής γραμμής. Δεν γνωρίζω αν ο προηγούμενος ενοικιαστής είχε ή δεν είχε τηλέφωνο αλλά σε κάθε περίπτωση με το που έφυγε πήρε μαζί του και τον αριθμό που είχε.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω πως πρέπει να κινηθώ τώρα ώστε αν αποκτήσω τηλέφωνο και internet ή μόνο internet.

Τι επιλογές έχω; Θα καθυστερήσει αρκετά η διαδικασία ή όχι;

Υπάρχει περίπτωση να καλυφθώ με κάτι ασύρματο;

Ευχαριστώ

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, tempo said:

καλημέρα σας, ανοίγω ένα θέμα που θα απασχολήσει τις επόμενες ημέρες αρκετούς νέους φοιτητές που θα νοικιάσουν σπίτι στον τόπο σπουδών τους.

Νοίκιασα ένα σπίτι (στην Θεσσαλονίκη γιατί αυτό ίσως παίζει τον ρόλο του). Στο σπίτι είδα ότι υπάρχει μπριζάκι τηλεφωνικής γραμμής. Δεν γνωρίζω αν ο προηγούμενος ενοικιαστής είχε ή δεν είχε τηλέφωνο αλλά σε κάθε περίπτωση με το που έφυγε πήρε μαζί του και τον αριθμό που είχε.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω πως πρέπει να κινηθώ τώρα ώστε αν αποκτήσω τηλέφωνο και internet ή μόνο internet.

Τι επιλογές έχω; Θα καθυστερήσει αρκετά η διαδικασία ή όχι;

Υπάρχει περίπτωση να καλυφθώ με κάτι ασύρματο;

Ευχαριστώ

Εάν θέλεις μόνο Internet, μπορεί να υπάρχει και κάλυψη WISP (ασύρματο) στην περιοχή που σε ενδιαφέρει.

Ανάλογα με τις ανάγκες, μπορείς να κάνεις και χρήση πακέτου κινητής τηλεφωνίας με router.

Κατά τα άλλα, η νέα γραμμή συνήθως παίρνει καμιά δεκαριά μέρες, εφόσον υπάρχει διαθεσιμότητα.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, minast said:

Εάν θέλεις μόνο Internet, μπορεί να υπάρχει και κάλυψη WISP (ασύρματο) στην περιοχή που σε ενδιαφέρει.

Ανάλογα με τις ανάγκες, μπορείς να κάνεις και χρήση πακέτου κινητής τηλεφωνίας με router.

Κατά τα άλλα, η νέα γραμμή συνήθως παίρνει καμιά δεκαριά μέρες, εφόσον υπάρχει διαθεσιμότητα.

Το ασύρματο internet έχει περιορισμό στον όγκο δεδομένων ή κάνω λάθος;

Πως μπορώ να δω αν υπάρχει διαθεσιμότητα νέας γραμμής; Πρέπει να πάω στον ΟΤΕ ή και σε οποιονδήποτε άλλο πάροχο;

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...