Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κοίτα, περίμενε να το φτιάξουν και βλέπεις πιο θα κρατήσεις.. Πάντως από προσωπική εμπειρία με τα TP-Link, πράγματι πάντα συγχρόνιζαν πιο χαμηλά από οποιοδήποτε άλλο modem έμπαινε στην γραμμή..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

εχω Forthnet αρκετα χρονια αλλα μετακομιζω στο εξωτερικο και δεν μπορω να κρατγησω την γραμμη.

Η Forthnet μου ειπε οτι αν δεν μεταφερω την γραμμη θα χρεωθω καποια τελη 100++

Τελικα τους ειπα οτι βρηκα να γινει η μεταφορα στον αδερφο μου,

ο οποιος μενει σε χωριο.

 

Το δικτυο της Forthnet δεν φτανει στο χωριο.

Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Θα ζητήσεις κατάργηση της γραμμής, και σε περίπτωση που είσαι σε δέσμευση, θα πρέπει να πληρώσεις και την ανάλογη ρήτρα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μην αναφέρεις κάτι για αδερφούς και λοιπά.

Πηγαινε και κάνε αίτηση μεταφοράς της γραμμής στο χωριό και αν σου πούνε μα σου μου του στείλε καταγγελία στην εεττ για μη κάλυψη από παροχο και θ αποχρεωθεις την ποινή.

Edited by johnpats
:)
Link to comment
Share on other sites

Μην αναφέρεις κάτι για αδερφούς και λοιπά.

Πηγαινε και κάνε αίτηση μεταφοράς της γραμμής στο χωριό και αν σου πούνε μα σου μου του στείλε καταγγελία στην εεττ για μη κάλυψη από παροχο και θ αποχρεωθεις την ποινή.

 

αυτο προσπαθω να κανω, αλλα δεν ξερω αν θα το δεχτουν :worry:

Link to comment
Share on other sites

αυτο προσπαθω να κανω, αλλα δεν ξερω αν θα το δεχτουν :worry:

 

 

δεν ευθυνεσαι εσυ αν δεν εχουν κάλυψη...μην κανείς μεταβίβαση ονόματος ομως.

αν αρνηθούν εεττ...

:)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ήρθε ένας λογαριασμός πιστωτικός σταθερής που δεν έχουμε από 2008 ως 2020!!!! Επιστροφή 10 ευρώ περίπου. Ξέρετε τι αφορά; Έχει λάβει κανείς άλλος;
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μόλις μου έστειλε μήνυμα η πρώην μου, ότι μου ήρθε μετά από 12 χρόνια λογαριασμός στο σπίτι της με ένα υπόλοιπο 98 ευρώ. Το περίεργο είναι ότι στο application της Cosmote δεν έχει περάσει το υπόλοιπο κάτω από το ΑΦΜ μου.

Θα πάω από κει να ρωτήσω...

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γεια σας,

ένα σύντομο ιστορικό και η ερώτηση μου στο τέλος.

 

Έχω ADSL 24Mbps στον ΟΤΕ. Η πραγματική ταχύτητα είναι 14Μbps.

Πριν απο 1,5 χρόνο μου έγινε προσφορά να αναβαθμίσω σε VDSL 50Mbps την οποία και δέχθηκα. Το αποτέλεσμα δεν ήταν το αναμενόμενο και η ταχύτητα μου ήταν το πολύ 25Μbps. Απο τον ΟΤΕ μου είπαν ότι η γραμμή μου δεν μπορεί να σηκώσει τις μεγάλες ταχύτητες και έγινε υποβάθμιση/επιστοφή της γραμμής στα 24Μbps.

Πρίν απο 6 μήνες σε όλη την πόλη και την γειτονιά μου μπήκαν οπτικές ίνες (απο συνεργεία του ΟΤΕ).

Σήμερα δέχθηκα ένα τηλεφώνημα απο τον ΟΤΕ και με πληροφόρησαν ότι λόγω των οπτικών ινών πλέον οι ταχύτητες είναι σημαντικά καλύτερες και αν θέλω να αναβαθμίσω στα 50Mbps. Φυσικά δεν μιλάμε για internet μέσω οπτικής ίνας, απλά έγιναν καλύτερες οι ταχύτητες. Οι οπτικές μπήκαν και έχουν φθάσει μέχρι την είσοδο της κάθε πολυκατοικίας άλλα στο sfbb δεν υπάρχει κάποια προσφορά.

 

Η ερώτηση μου είναι η εξής: είναι δυνατό να έχουν αλλάξει προς το καλύτερο οι ταχύτητες και οι συνδέσεις των ADSL ή/και VSDL με την ύπαρξη των οπτικών ινών (όπως μου είπε η κυρία στο τηλέφωνο); Μπορεί να δω καλύτερα αποτελέσματα σε σχέση με την προ 1,5 χρόνου απόπειρα αναβάθμισης που περιγράφω σε προηγούμενη παράγραφο;

 

Ευχαριστώ

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω εκτροπή απο σταθερό Nova (χωρίς χρόνο ομιλίας προς κινητά) σε κινητό Vodafone υπάρχει χρέωση αν δεν απαντηθεί η κλήση στο κινητό ή χρεώνεται το σταθερό απο την στιγμή που ξεκινάει την εκτροπή;
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει η κλήση να απαντηθεί για να χρεωθεί το σταθερό σου. Αν έχεις τηλεφωνητή, μετράει σαν απάντηση η προώθηση στον τηλεφωνητή κι άρα χρεώνεσαι.

Αν δεν έχεις τηλεφωνητή και η κλήση δεν απαντηθεί, δεν χρεώνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία γιατί θέλω να κάνω εκτροπή τους ενοχλητικούς αριθμούς ώστε να τους βάλω σε φραγή στο κινητό επειδή δεν έχω αυτή την δυνατότητα στην συσκευή του σταθερού μου. Αλλά η κλήση όταν εκτρέπεται στο κινητό θα φαίνεται ο αριθμός που έχει προωθήσει το σταθερό στο κινητό ή φαίνεται σαν να καλεί το σταθερό; Edited by AkisHD
Link to comment
Share on other sites

Θα φαίνεται ο αριθμός που καλεί στο σταθερό και μερικά κινητά δείχνουν ότι προέρχεται από προώθηση (με βελάκι συνήθως δίπλα από τον αριθμό)
Link to comment
Share on other sites

Το vdsl είναι πιο ευαίσθητο στην απόσταση από το adsl. Αν έπιανες 25 στα 50, λογικά σε είχαν συνδέσει απευθείας με το αστικό κέντρο και όχι σε καμπίνα. Αν ήσουν σε καμπίνα πιθανότατα θα έπιανες ακριβώς 50. Αν άλλαξε κάτι και μπορούν να σε βάλουν σε καμπίνα, σίγουρα θα έχει βελτίωση. Μετά την υποβάθμιση, δεν κατάλαβα, πιάνεις ξανά 14 ή 24;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχουμε εξελίξεις. Τις αναμενόμενες...

69ca474caa5f9a69a517282de2746b38.jpg

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Υπάρχει 14 μέρες χρονικό διάστημα για να κάνεις υπαναχωρηση συμβολαίου. Προσοχή όμως αν έχεις και κινητό cosmote και σταθερό και θες να φτιάξεις cosmote one μην το κάνεις διότι βάσει τιμοκαταλογου χάνεις το δίκαιωμα υπαναχωρησης
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις συμβόλαιο σε κατάστημα δεν υπάρχει δικαίωμα υπαναχώρησης.

Αν το κάνεις από απόσταση θα ολοκληρωθεί σε 14 ημέρες.

Τελικά , όχι, δεν έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης,

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα

Ξέρετε αν υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης Ιnternet με ή χωρίς τηλέφωνο με συμβόλαιο φοιτητικό για 12 μήνες στο Ηράκλειο?

Από ότι είδα όλοι δίνουν 24 μήνες ελάχιστη παραμονή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η κοτε κάνει 12 μηνη στην αρχή και μετά σε ανανεώνει για αλλά 2 χρόνια. Ρώτα σε κατάστημα καλύτερα

 

Edit: τηλέφωνο εννοείται ότι έχεις κανονικά απλα δεν έχεις κάποιο πρόγραμμα με λεπτά ομιλίας απ όσο ξέρω για κοσμοτε φοιτητικό. Δλδ σε παίρνουν κανονικά (εισερχόμενες) και χρεώνεσαι για εξερχόμενες βάσει τιμοκαταλογου

Edited by johnny_htc
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα στο φόρουμ,

 

Λέμε με τη γεινότισα μου να αναβαθμίσει τη γραμμή της (από WIND έως 24 σε WIND έως 100mbps) και να μου δίνει ίντερνετ μέσω καλωδίου ethernet. Το μόνο κακό είναι ότι δεν είναι και η πιο προσεκτική χρήστης στον κόσμο (κατεβάζει και κάνει κλικ σε ό,τι βρει). Εμένα από την άλλη με λες και λίγο παρανοϊκό (τα θέλω όλα ενσύρματα και προτιμώ να δουλεύω σε Linux, άντε και σε macOS και κάνω προσεκτική χρήση -ειδικά τώρα που το χω κάνει home office)

Στου ΟΤΕ το Speedport στο μενού του WiFi σου δίνει την επιλογή SSID Isolation (για απομόνωση των διαφορετικών SSID μεταξύ τους) αλλά και Client Isolation within the same SSID.

Μπορώ να το αυτό σε wireless-wired ώστε να μη βλέπει κανείς κανέναν και να μην μπορεί να κολλήσει ιό κανένας από κανέναν; Και αν ναι, το κάνει αυτό το ρουτερ της WIND ή θα πρέπει να αγοράσω κάτι άλλο; To ιδανικό σενάριο είναι να μπορεί αυτή να έχει TV & PC wired και το κινητό της WiFi και εγώ όλα wired.

Edited by alouci
Link to comment
Share on other sites

Το ZTE H288A που μου έχουν δώσει από τη Wind βλέπω να έχει SSID isolation στις ρυθμίσεις. Για το άλλο δεν βλέπω κάτι. Υπολόγισε πως αν το τηλέφωνό της είναι (ή μετατραπεί σε) voip, router δεν θα μπορείς να αλλάξεις με άλλο.
Link to comment
Share on other sites

Το ZTE H288A που μου έχουν δώσει από τη Wind βλέπω να έχει SSID isolation στις ρυθμίσεις. Για το άλλο δεν βλέπω κάτι. Υπολόγισε πως αν το τηλέφωνό της είναι (ή μετατραπεί σε) voip, router δεν θα μπορείς να αλλάξεις με άλλο.

 

Αυτό είναι στις ρυθμίσεις του WLAN έτσι; Στο (ενσύρμματο) LAN έχει τέτοια ρύθμιση; Δηλαδή αν πιάσει κάτι στο Desktop της που το έχει και αυτό σε καλώδιο θα το δώσει και σε μένα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι στις ρυθμίσεις wlan. Η επόμενη κίνηση ήταν να κοιτάξω εκεί που λέει lan αλλά σαν βλέπω κάτι.

 

Sent from my XT1068

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...