Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα παιδια.Θα ηθελα τη βοηθεια σας μιας και ειμαι λιγο ασχετος.Έχω Internet στον 1ο οροφο με το ρουτερ στο δωματιο μου και θέλω να δωσω στο κατω σπίτι στο ισογειο το οποιο ειναι καινουριο,.Θέλω να μου προτεινεται την καλυτερη δυνατη λυση.Να προσπαθησω με καποιο extender να στειλω το σήμα κάτω με αμφιβολα ισως αποτελεσματα ή υπάρχει τροπος να παρω internet κατευθειαν απο το κουτι του ote εξωτερικα με καποια συνδεση?ίσως αυτο που ρωταω να ειναι βλακεια.Θελουμε να παιξουμε στην ιδια συνδεση και τα 2 σπιτια γι αυτο ρωταω για την καλυτερη δυνατη λυση.Ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε ενα ethernet από μπαλκόνι σε μπαλκόνι με μια πολύ μικρή τρύπα στο τοίχο κάτω, και μετά την κλείνεις με σιλικόνη γύρω γύρω και βάζεις ένα router σκέτο κάτω το οποίο και ασύρματα θα δίνει αλλά και με ethernet αν έχει σταθερό υπολογιστή..
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε ενα ethernet από μπαλκόνι σε μπαλκόνι με μια πολύ μικρή τρύπα στο τοίχο κάτω, και μετά την κλείνεις με σιλικόνη γύρω γύρω και βάζεις ένα router σκέτο κάτω το οποίο και ασύρματα θα δίνει αλλά και με ethernet αν έχει σταθερό υπολογιστή..

 

Δυστυχως κατι τετοιο ειναι δυσκολο γιατι το ρουτερ ειναι στην εντελως αλλη πλευρα του σπιτιου.Σε περιπτωση που μπει wifi extender σε σημειο που πιανει 1 με 2 γραμμες το ιντερνετ τοτε θα το δυναμωνει και θα το κανει 3-4 ή καμια σχέση?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.Θα ηθελα τη βοηθεια σας μιας και ειμαι λιγο ασχετος.Έχω Internet στον 1ο οροφο με το ρουτερ στο δωματιο μου και θέλω να δωσω στο κατω σπίτι στο ισογειο το οποιο ειναι καινουριο,.Θέλω να μου προτεινεται την καλυτερη δυνατη λυση.Να προσπαθησω με καποιο extender να στειλω το σήμα κάτω με αμφιβολα ισως αποτελεσματα ή υπάρχει τροπος να παρω internet κατευθειαν απο το κουτι του ote εξωτερικα με καποια συνδεση?ίσως αυτο που ρωταω να ειναι βλακεια.Θελουμε να παιξουμε στην ιδια συνδεση και τα 2 σπιτια γι αυτο ρωταω για την καλυτερη δυνατη λυση.Ευχαριστώ πολύ.

 

Επειδή το έχουμε κάνει στο αδελφού μου με 10 και ισόγειο, υπάρχουν 2 λύσεις να ψάξεις:

1. κατέβασμα με καλώδιο στο ισόγειο, εκεί προσθέτεις ένα ρουτερ το οποίο θα δίνει και ασύρματα. Καλύτερη λύση για ταχύτητα αλλά θέλει δικτυακές γνώσεις (που δεν έχω) για να σου πω πως οι ιρ που θα δίνει το κατω ρούτερ θα ανήκουν στο επάνω δίκτυο. μπορεί να υπάρχουν δυσκολίες φυσικής προσβασης (που θα κατεβάσεις καλώδιο, εσωτερικά ή εξωτερικά, και πως θα το βάλεις μέσα στο σπίτι).

 

2. extender που θα μπει με lan στο κύριο ρουτερ του 1ου και θα "κοιτάει" όσο το δυνατον καλύτερα τον αποκάτω όροφο για να δώσει ασύρματα. Ευκολότερη υλοποίηση αλλά θα έχει μονο ασύρματη πρόσβαση κάτω, σίγουρα με τοίχους και παρεμβολές από άλλα wifi θα έχεις επίπτωση σε ποιότητα σήματος και ταχύτητες, και ίσως μεγαλύτερο κόστος (αφού θα πρέπει να πάρεις κάτι καλό) με πιο αβέβαιο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Ασύρματα από πάνω κάτω μη το κάνεις.. Από τα 20mbps πχ θα πιάνεις τα 5 με το ζόρι.. Για να παίξει η πάνω σύνδεση κάτω χωρίς κανένα θέμα παίρνεις ένα lan μεγάλο.. 20-30 μέτρα.. Δε χάνεις ταχύτητα με το LAN.. Και το συνδέεις κάτω είτε σε ρουτερ είτε σε switch που βγάζει άλλα 5-6 ethernet για άλλες συσκευές.. Και μετά από το switch δίνεις σε ένα extender για να έχει το σπίτι όλο WiFi.. Αλλιώς καλώδιο από πάνω σε ρουτερ κάτω.
Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω τι πατέντα έκανα στο εξοχικό μου προ 7ετίας, και δουλεύει μια χαρά.

Είναι 4 σπίτια εκ των οποίων 2 είναι δικά μας. Έχω σταθερή σύνδεση κάτω και ήθελα να μεταφέρω το σήμα στο σπίτι του αδερφού μου πάνω. Αρχικά χρησιμοποιούαα ένα 2ο ρούτερ που ήξερα πως έχει πιο καλό wifi από το πρώτο, συνδεδεμένο με το πρώτο με καλώδιο δικτύου, αλλά δεν έπιανε καλά.

Η ιδέα για την πατέντα μου ήρθε όταν παρατήρησα το καλώδιο δικτύου που χρησιμοποιούσα, το οποίο αποτελείται από 4 καλώδια, έστω και αν το βύσμα έχει 8 ακροδέκτες. Αν με 4 καλώδια μεταφέρεται σήμα δικτύου, αρκούσε να βρω κάποιον τρόπο να το στείλω πάνω.

Και θυμήθηκα, καθώς ήμουν παρών όταν βάζαμε τα ηλεκτρικά (πρίζες κλπ) πως ο ηλεκτρολόγος για το τηλέφωνο είχε χρησιμοποιήσει καλώδιο utp cat 6. Το οποίο περιέχει 4 ζεύγη, άρα 8 καλώδια εκ των οποίων χρησιμοποιούνται για την μεταφορά του τηλεφωνικού σήματος μόνο 2, δηλαδή έμεναν ελεύθερα 6 καλώδια.

Το ψάχνω λίγο θεωρητικά και βλέπω πως το cat 6 έχει όριο τα 100 μέτρα, απόσταση που φτάνει και με το παραάνω για να περάσει μέσα από 2 σπίτια, έστω και αν οι πρίζες που είναι στο κάθε σαλόνι είναι οι τελευταίες.

Οπότε είπα να το δοκιμάσω.

Η δυσκολία ήταν η εξής. Αφού επέλεξα τα 4 καλώδια που θα χρησιμοποιούσα (χρωματικά), απαιτούσε να ανοίξω κάθε τηλεφωνική πρίζα και να τα συνδέσω μεταξύ τους, καθώς δεν ενώνονταν πουθενά (ήταν σαν να παίρνει ένα καλώδιο utp από το εξωτερικό κουτί που φτάνει στην πρώτη πρίζα, από εκεί ένα δεύτερο που πάει στην επόμενη, και τέλος ένα τρίτο που πήγαινε στην τελευταία).

Αφού το έκανα αυτό και στα 2 σπίτια, μετά άνοιξα το κεντρικό κουτί στο έξωτερικό μέρος της οικοδομής όπου καταλήγουν όλα τα τηλεφωνικά καλώδια, και αφού είχα βρει ποιο αντιστοιχεί σε ποιο, συνέδασα τα αντίστοιχα χρώματα μεταξύ τους. Έσφαξα και ένα καλώδιο δικτύου και το ένωσα από ένα κομμάτι σε κάθε άκρη του για να μπει στα ρούτερ και το δοκίμασα. Δούλευε τέλεια. Στην ουσία είχα φτιάξει ένα καλώδιο δικτύου μήκους περίπου 20-30 μέτρων, το οποίο ήταν περασμένο μέσα από τα σπίτια. Για την ταχύτητα των 3,5mbps που έχει το dsl εδώ στο νησί δεν είχε την παραμικρή πτώση.

Αργότερα πήρα και 2 διπλές πρίζες που έχει μαζί και βύσμα τηλεφώνου και δικτύου, ώστε να το κάνω πιο κομψό και να μην φαίνεται ένα καλώδιο να βγαίνει από τον τοίχο, και όλα είναι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως κατι τετοιο ειναι δυσκολο γιατι το ρουτερ ειναι στην εντελως αλλη πλευρα του σπιτιου.Σε περιπτωση που μπει wifi extender σε σημειο που πιανει 1 με 2 γραμμες το ιντερνετ τοτε θα το δυναμωνει και θα το κανει 3-4 ή καμια σχέση?
Η εισοδο;ς θα είναι πάντα μια ή δύο γραμμές .

 

Sent from my Moto G (5S) using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω αποφασισει ακομα γιατι υπαρχει θεμα...

ΔΕΝ εχει στη γειτονια μου ΚΑΘΟΛΟΥ καμπινες - οποτε τι κανουμε τι να διαλεξω ;

ADSL-VDSL ;

 

 

κατω τουμπα περιοχη Αγιος Φανουριος ( αν υπαρχει ατομο που μενει εδω σε εμενα θα βοηθησει ! )

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω τι πατέντα έκανα στο εξοχικό μου προ 7ετίας, και δουλεύει μια χαρά.

Είναι 4 σπίτια εκ των οποίων 2 είναι δικά μας. Έχω σταθερή σύνδεση κάτω και ήθελα να μεταφέρω το σήμα στο σπίτι του αδερφού μου πάνω. Αρχικά χρησιμοποιούαα ένα 2ο ρούτερ που ήξερα πως έχει πιο καλό wifi από το πρώτο, συνδεδεμένο με το πρώτο με καλώδιο δικτύου, αλλά δεν έπιανε καλά.

Η ιδέα για την πατέντα μου ήρθε όταν παρατήρησα το καλώδιο δικτύου που χρησιμοποιούσα, το οποίο αποτελείται από 4 καλώδια, έστω και αν το βύσμα έχει 8 ακροδέκτες. Αν με 4 καλώδια μεταφέρεται σήμα δικτύου, αρκούσε να βρω κάποιον τρόπο να το στείλω πάνω.

Και θυμήθηκα, καθώς ήμουν παρών όταν βάζαμε τα ηλεκτρικά (πρίζες κλπ) πως ο ηλεκτρολόγος για το τηλέφωνο είχε χρησιμοποιήσει καλώδιο utp cat 6. Το οποίο περιέχει 4 ζεύγη, άρα 8 καλώδια εκ των οποίων χρησιμοποιούνται για την μεταφορά του τηλεφωνικού σήματος μόνο 2, δηλαδή έμεναν ελεύθερα 6 καλώδια.

Το ψάχνω λίγο θεωρητικά και βλέπω πως το cat 6 έχει όριο τα 100 μέτρα, απόσταση που φτάνει και με το παραάνω για να περάσει μέσα από 2 σπίτια, έστω και αν οι πρίζες που είναι στο κάθε σαλόνι είναι οι τελευταίες.

Οπότε είπα να το δοκιμάσω.

Η δυσκολία ήταν η εξής. Αφού επέλεξα τα 4 καλώδια που θα χρησιμοποιούσα (χρωματικά), απαιτούσε να ανοίξω κάθε τηλεφωνική πρίζα και να τα συνδέσω μεταξύ τους, καθώς δεν ενώνονταν πουθενά (ήταν σαν να παίρνει ένα καλώδιο utp από το εξωτερικό κουτί που φτάνει στην πρώτη πρίζα, από εκεί ένα δεύτερο που πάει στην επόμενη, και τέλος ένα τρίτο που πήγαινε στην τελευταία).

Αφού το έκανα αυτό και στα 2 σπίτια, μετά άνοιξα το κεντρικό κουτί στο έξωτερικό μέρος της οικοδομής όπου καταλήγουν όλα τα τηλεφωνικά καλώδια, και αφού είχα βρει ποιο αντιστοιχεί σε ποιο, συνέδασα τα αντίστοιχα χρώματα μεταξύ τους. Έσφαξα και ένα καλώδιο δικτύου και το ένωσα από ένα κομμάτι σε κάθε άκρη του για να μπει στα ρούτερ και το δοκίμασα. Δούλευε τέλεια. Στην ουσία είχα φτιάξει ένα καλώδιο δικτύου μήκους περίπου 20-30 μέτρων, το οποίο ήταν περασμένο μέσα από τα σπίτια. Για την ταχύτητα των 3,5mbps που έχει το dsl εδώ στο νησί δεν είχε την παραμικρή πτώση.

Αργότερα πήρα και 2 διπλές πρίζες που έχει μαζί και βύσμα τηλεφώνου και δικτύου, ώστε να το κάνω πιο κομψό και να μην φαίνεται ένα καλώδιο να βγαίνει από τον τοίχο, και όλα είναι καλά.

 

αυτο το ειχα παρατηρησει στην γιαγια μου στο τηλεφωνικο καλωδιο που εχει μεσα 4 δικλωνα , και λεω σιγουρα βολευει για μεταφορα ethernet! αλλα παρατηρησα οτι κοβονται πολυ γρηγορα τα ελασματα οποτε δεν το ρισκαρα να το κανω .

κατι αλλο την λυση με powerline την εχετε δοκιμασει; ξερουμε εαν εχει το ιδιο ρολοι το κατω σπιτι; επισης αμα ειναι τριφασικο ή οχι; .

τελος θα προτεινα την λυση με την μεταφορα ethernet μεσω καλωδιου κεραιας( για δες αυτο https://ilka.gr/products/proionta-cctv/463-folksafe-fs-7001p-102.html , αλλα και αυτο https://ilka.gr/products/ethernet-transmision/464-folksafe-fs-7001-102.html δες και εδω https://ilka.gr/products/proionta-cctv/2324-comnet-clfe1eoc-103.html δες οδηγιες εδω https://digitaltvinfo.gr/articles/technical-library/item/7806- ειναι κοστοβορα αλλα υπαρχει και αυτη η λυση ως εσχατη. τελος θα ηθελα να ρωτησω εαν το κατω σπιτι εχει καμια σωληνα ή κατι που να συνδεει πχ εξωτερικα το ενα σπιτι με το αλλο μηνπως περαγες ethernet μεσα απο υδροροη το εχω ακουσει και αυτο . αλλα και παλι αμα εχει την ιδια κεραια και παλι μπορεις να περασεις καλωδιο ethernet απο πανω κατα μηκος με το καλωδιο της κεραιας προς τα κατω! και να μπει μεσα στο σπιτι .

Κατι αλλο αμα δεν μπορεσεις να δεις το ενδεχομενο για εξωτερικο wifi extender εξωτερικου χωρου δες αυτο https://www.skroutz.gr/s/5102889/Ubiquiti-NanoStation-Loco-M2.html#reviews διαβαζω τα καλυτερα σχολια που πχ με καιρικες συνθηκες να μην εχεις προβλημα με το wifi.

 

Ακυρο για τα πρωτα 2 link αφορουνε για καμερα δεν αφορουνε για ιντερνετ , δεν το εχω δοκιμασει μεσω καλωδιου κεραιας βεβαια , αλλα βλεπω οτι υπαρχει και στο ebay και συμφερει η τιμη του https://www.ebay.com/bhp/coax-ethernet-adapter

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χρειάζομαι τη βοήθειά σας,

θέλω να έχω ιντερνετ σε ένα διαμέρισμα στον Πειραιά για τους επόμενους 6 μήνες. Το πρόβλημα είναι οτι στην περιοχή δεν πιάνει καλό 4g και διστάζω να πάρω κάποιο πακέτο μέσω κινητής τηλεφωνίας. Υπάρχει κανένας άλλος τρόπος, π.χ. να βάλω τηλέφωνο εκεί και στο εξάμηνο να το μεταφέρω σε άλλη περιοχή; Μπορώ να έχω τον λογαριασμό στο όνομά μου χωρίς την εμπλοκή του ιδιοκτήτη του διαμερίσματος; Έχει κανείς να μου προτείνει κάτι γιατί όσο και αν διαβάζω και αν απευθύνομαι στην εξυπηρέτηση πελατών εταιρειών, έχω μπερδευτεί αρκετά.

Ευχαριστώ πολύ

 

για τι χρηση χρειαζεσαι το ιντερνετ; πχ αμα ειχες δεδομενα πχ καποια gb θα σε βολευε; .

πχ η nova εχει ενα προγραμμα προπληρωμενο για 1 χρονο με 15 ευρω τον μηνα που το προπληρωνεις και ξεμπερδευεις για 1 χρονο . δεν ξερω αμα μεταφερεις την γραμμη εαν θα υπαρχει διαθεσιμοτητα στην περιοχη που θα την πας .

Απο την αλλη ο οτε εχει προγραμμα με μονο ιντερνετ στα 23,15 ευρω εχει 24 μηνη δεσμευση, αλλα αμα θελεις να μεταφερεις την γραμμη πιστευω οτι σιγουρα θα μπορεσεις, οσο για την vodafone εχει προσφορα με γραμμη εως 24 , 240 λεπτα προς κινητα και απεριοριστα σταθερα με 20,40 ευρω. Αλλα και η wind μονο ιντερνετ με παγιο 19 ευρω! ( αλλα δεν ξερω αμα θα εχει διαθεσιμοτητα στην περιοχη σου ! ) .

Επισης αμα εχει ο γειτονας μπορεις να του ζητησεις τον κωδικο και να πληρωνεται μισο μισο το παγιο και ετσι συμφερει και τους 2! .

Απο την αλλη αμα στην περιοχη σου υπαρχει καποιο δικτυο κινητης με καλυτερο σημα 3g/4g και σε βολευει με ογκοχρεωση το ιντερνετ τοτε παιρνεις ενα mifi ή μια συσκευη παλιου κινητου και την βαζεις να εκπεμπει wifi ( wifi hotspot ) και την βαζεις σε οποιο παραθυρο και ψιλο σημειο εχει καλυτερο σημα και εισαι οκ! , ουτε δεσμευσεις ουτε τιποτα! και εχεις wifi σε ολο το σπιτι.

 

Στον Πειραιά έχει καλό 4G η wind.

Μπορείς να δεις και αυτό https://www.toptelephony.gr/adsl/

Στον Πειραιά έχει καλό 4G η wind.

Μπορείς να δεις και αυτό https://www.toptelephony.gr/adsl/

τι εταιρεια ειναι αυτη; πρωτη φορα την βλεπω , μηνπως αφορα μονο επαρχια; .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.Θα ηθελα τη βοηθεια σας μιας και ειμαι λιγο ασχετος.Έχω Internet στον 1ο οροφο με το ρουτερ στο δωματιο μου και θέλω να δωσω στο κατω σπίτι στο ισογειο το οποιο ειναι καινουριο,.Θέλω να μου προτεινεται την καλυτερη δυνατη λυση.Να προσπαθησω με καποιο extender να στειλω το σήμα κάτω με αμφιβολα ισως αποτελεσματα ή υπάρχει τροπος να παρω internet κατευθειαν απο το κουτι του ote εξωτερικα με καποια συνδεση?ίσως αυτο που ρωταω να ειναι βλακεια.Θελουμε να παιξουμε στην ιδια συνδεση και τα 2 σπιτια γι αυτο ρωταω για την καλυτερη δυνατη λυση.Ευχαριστώ πολύ.
Επειδή τυχαίνει να είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα, θα σου πω τη λύση που έδωσα.

Αν ήταν μεγαλύτερη η απόσταση ή πιο πολλοί όροφοι θα κάναμε κάτι άλλο. Αλλά εφόσον η διαφορά είναι ένα πάτωμα, δεν χρειάζονται πολλά πολλά.

Καταρχάς γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να αλλάξεις ρούτερ. Τα ρούτερ των εταιρειών είναι χάλια, και όσον αφορά την ταχύτητα και όσον αφορά την απόσταση του WiFi. Αναλόγως της γραμμής σου (aDSL ή VDSL) υπάρχουν καταπλητικά ρούτερ όπου η διαφορά στην απόδοση θα είναι η μέρα με τη νύχτα. Ψάξε στο Skroutz για Asus Router. Υπάρχουν πολλά και σε τιμές για όλα τα πορτοφόλια. Επίσης πολλά από αυτά τα πουλάνε ως μεταχειρισμένα στο Facebook στη μισή τιμή. Τά πιο πολλά Asus Router έχουν 2 επεξεργαστές, έναν για τη γραμμή ως το ρούτερ, και άλλον έναν για τη διαχείριση του WiFi. Οπότε δεν κολλάει ότι και να του κάνεις. Στην τερματίζει τη γραμμή σου.

Αγοράζοντας 2 ρούτερ, ένα ακριβό για σένα και ένα πιο φτηνό για το ισόγειο και μέσω του συστήματος iMesh που θα βρεις ενσωματωμένο στα ρούτερ, η σύνδεση μεταξύ τους θα είναι παιχνιδάκι και η κάλυψη η μεγαλύτερη δυνατή.

Μην καταφύγεις σε λύσεις των Repeaters των 40 ευρώ γιατί δε θα ικανοποιηθείς.

 

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

η wind εχει προγραμμα με μονο ιντερνετ στα 19 ευρω αλλα δεν ξερω στην περιοχη σου ποσο καλη ειναι .

επισης η nova εχει προπληρωμενο προγραμμα με μονο ιντερνετ 15.75 ευρω τον μηνα *12 μηνες ελαχιστη παραμονη δηλαδη με 189 ευρω ξεμπερδεψες για ενα χρονο ! δες εδω http://www.nova.gr/gr/upiresies-gia-to-spiti/internet/nova_adsl24/, ή αμα δεν θελεις να προπληρωσεις εχει 18,80 ευρω με δεσμευση για 24 μηνες.

ο οτε εχει προγραμμα με μονο ιντερνετ εως 24 στα 23,15 ευρω.

δες την διαθεσιμοτητα στην περιοχη σου πρωτα και μετα επελεξε ή ρωτα καποιον γνωστο σε εναλλακτικο παροχο πρωτα , πριν αλλαξεις παροχο! .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Eγω πληρώνω ακριβός 15.77 στην forthnet (nova) τωρα , αν δεν πάρω κανένα τηλέφωνο .... σίγουρα μετά το προπληρωμένο θα συνεχίσει ετσι αορίστου,

 

δεν πιστεύω να βρεις άλλο φθηνότερο πακέτο για μόνο ίντερνετ απεριόριστο και σε σταθερή σύνδεση σε τέτοια τιμή κάτσε εκεί που είσαι. πάντως ρώτησε μετά όταν πάει αορίστου χρόνου εάν αλλάζει η τιμή αλλιώς ξανά ανανέωσε το πακέτο. αν από την άλλη δεν έχεις καλή εμπειρία από την εταιρεία κοιτάξε στην wind μετά τα 19 ευρώ! που είναι η αμέσως επόμενη επιλογή.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

τι εταιρεια ειναι αυτη; πρωτη φορα την βλεπω , μηνπως αφορα μονο επαρχια; .

 

Η toptelephony είναι Θεσσαλονίκη αλλά...

Μια αναζήτηση στο google θα πείσει τον καθένα ότι δεν...

:cat:
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα αναρτήθηκε 18/11/2018.. Απο τότε πέρασαν σχεδόν οι 6 μήνες που ήθελε το νετ ο συμφορουμίτης και τελικά δεν μάθαμε ποια εταιρεία προτίμησε :lol:
Link to comment
Share on other sites

Παλιά κάπου ειχε πάρει το αυτι μου για κάποιες προπληρωμένες κάρτες μονο για ιντερνετ.κάνουν για λαπτοπ ?γνωριζει κάποιος που μπόρων να μαθω περισσότερα?

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνει για λαπτοπ ναι.αλλά από ότι καταλαβα μάλλον δεν κάνει.θα περάσω από κάποιο μστάζι να δω παντως.Ευχαριστω.μπορει να βαλω την κάρτα σιμ σε μια παλιά συσκευή και το στέλνω στο λαπτοπ.μάλλον κάτι τέτοιο θα κανω Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Τι όγκο θέλεις ? το κινητό σου δεν μπορεί να στείλει ιντερνετ στο λαπτοπ ? νομίζω αυτή είναι η καλύτερη λύση για λίγα gb , για πολλά νομίζω η wind έχει καλύτερες λύσεις

αρκετα.οποτε θα αρχισω το ψαξιμο απο την wind.ευχαριστω.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Α ξέχασα υπάρχει και η vodafone cu καρτοκινητο με το παιχνιδάκι bigbang ... πρέπει να παίζεις 2 λεπτα την μέρα (θέλει σχετικά τελευταίες εκδόσεις android - ios) και μέτα αγοράζεις πακέτα όπως 4.5 ευρώ - 10gb για μια εβδομάδα ... είναι από τα καλύτερα που υπάρχουν.
α ωραια θα περασω και απο βοδαφον να ριξω μια ματια.ευχαριστω

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Εδώ και 2 μήνες περίπου έχω πρόβλημα με το ίντερνετ και συνεπώς και το τηλέφωνο. Στις αρχές είχα αραιά και που κάποιες αποσυνδέσεις αλλά δεν ήταν ενοχλητικές. Το πρόβλημα επιδεινώθηκε όμως με αποτέλεσμα να πέφτει το ίντερνετ και να κάνει ώρες να έρθει και να μην έχουμε ούτε τηλέφωνο. Εννοείτε πήρα στον ΟΤΕ τηλέφωνο ότι είχα αυτό το θέμα αλλά όταν ήρθαν δεν βρήκαν κάτι και όταν ήρθε σπίτι να δει την γραμμή είδε ότι το καλώδιο που είχα στο FEC έβγαζε πόσα σφάλματα. Το άλλαξα με τυποποιημένο όπως μου είπε είχα κανονικά ίντερνετ αλλά μετά από μία μέρα πάλι το ίδιο. Οπότε ξαναπήρα στον τεχνικό ήρθε μετά από λίγο αλλά την ώρα που ήρθε είχα κανονικά ίντερνετ οπότε δεν του έβγαζε κάτι και μου είπε θα αλλάξουμε πόρτα για να δούμε που είναι το πρόβλημα. Μου είπε ότι θα πέσει για λίγο η γραμμή για κάνα τέταρτο αλλά αυτό δεν έγινε ποτέ. Την υπόλοιπη μέρα είχα ίντερνετ με λίγες αποσυνδέσεις αλλά κρατούσαν ίντερνετ. Την επόμενη μέρα που ξύπνησα δεν είχα καθόλου ίντερνετ ούτε τηλέφωνο μέχρι και πριν λίγο σήμερα. Το θέμα είναι τώρα ότι είχα σπαστεί γιατί σήμερα έπρεπε να έρθουν να το δουν και ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Που λέτε λοιπόν αφού είδα ότι δεν συγχρονίζει δεν άναβε καν το DSL πήγα και κούναγα τα καλώδια στην κεντρική πρίζα του τηλεφώνου γιατί από κάτω φαίνονται λίγο και βλέπω το DSL να αρχίζει να ανάβει και να χάνει να ξανανοίγει μέχρι που ήρθε το ίντερνετ. Το θέμα μου είναι τώρα αυτό ο ΟΤΕ θα το καλύψει σαν βλάβη επειδή είναι μέσα στο σπίτι μου η θα πρέπει να έρθει τεχνικός να το φτιάξει; Να πω ότι δεν είχαν πειραχτεί τα καλώδια εκεί και ότι μπορεί να έτυχε αυτό που έκανα.

Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου, μπορείς να ανοίξεις και συ την τηλεφωνική πρίζα να δεις τι γίνεται μέσα. Θα βρεις και σχετικά βίντεο στο YouTube.
:cat:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Πριν την Μεγάλη Εβδομάδα (κάπου κοντά στις 20/04) άρχισα να παρατηρώ ολιγόλεπτες αποσυνδέσεις στο internet ανά τακτά χρονικά διαστήματα.

Με τα πολλά, Μεγάλη Παρασκευή 26/04 ενημερώνω την εξυπηρέτηση πελατών, η οποία πράγματι εντόπισε αρκετές αποσυνδέσεις.

Την Παρασκευή μετά το Πάσχα (03/05) ήρθε τεχνικός του παρόχου, ο οποίος δήλωσε ότι επιδιόρθωσε το πρόβλημα, το οποίο κατά δήλωσή του ήταν στον κεντρικό κατανεμητή της πολυκατοικίας. Εγώ δεν ήμουν παρόν κατά την επισκέψή του και τηλεφωνικά μου είπε ότι ενδεχομένως κάποιος κάτι αν είχε πειράξει στον κατανεμητή.

Δυστυχώς, την επόμενη ημέρα ξανά αποσυνδέσεις.

Νέα τηλέφωνα στην εξυπηρέτηση πελατών και δρομολόγηση επίσκεψης τεχνικού του Ο.Τ.Ε., η οποία και πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 09/05. Ο εν λόγω τεχνικός δεν ήρθε στο διαμέρισμα, άρα ο έλεγχος του έγινε από τον κατανεμητή και πίσω.

Την Παρασκευή 10/05 δέχομαι μήνυμα από τον πάροχο ότι το πρόβλημα διορθώθηκε.

Πράγματι, δεν διαπιστώνω εκ νέου αποσυνδέσεις, όμως η ταχύτητά μου έχει μειωθεί τουλάχιστον κατά 40%. Μέχρι και πριν τις επισκευές κλείδωνα λίγο πριν τα 11 Mbps, ενώ τώρα μετά βίας έφτανα στα 7 Mbps.

Νέα τηλέφωνα στην εξυπηρέτηση πελατών και εκ νέου απομακρυσμένες διορθώσεις στη γραμμή. Από την εξυπηρέτηση πελατών ενημερώθηκα ότι το πρόβλημα θα προωθηθεί πλέον στην ανώτερη τεχνική υποστήριξη και νεότερα θα έχω από Δευτέρα 13/05.

Κάποιος που έχει σχετικές γνώσεις, μπορεί να μου πει εάν βλέπει κάτι ιδιαίτερο στις ενδείξεις του router μου;

Link Status Connected

Modulation Type ADSL_2plus

Actual Rate (Up/Down) 958/7645 kbps

Attainable Rate (Up/Down) 960/8936 kbps

Noise Margin (Up/Down) 5.9/6.5 dB

Line Attenuation (Up/Down) 14.9/27.7 dB

Output Power (Up/Down) 12.6/19.7 dBm

Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved

Interleave Depth (Up/Down) 8/64

Interleave Delay (Up/Down) 13.35/16.2 ms

INP (Up/Down) 1/1.5 symbols

LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM

CRC Errors (Up/Down) 0/49

Annex Type AnnexA

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει η δυνατότητα να υπάρχει στην ίδια γραμμή ένα δεύτερο κανάλι φωνής με τον ίδιο ή και με διαφορετικό αριθμό στην Vodafone? Αν ναι τι κόστος έχει;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα, σημερα βαλαμε wind η ταχυτητα που πιανει ειναι μονο 9.6mbps ειναι φυσιολογικο αυτο βρε παιδια, και λενε οτι δεν μπωρουν να κανουν τιποτα, ενω με cyta παλια επιανε και 15 μετα επεσε στα 12, εστω 12 να πιανα κατι παραπανω, λενε οτι ειμαι μακρια απο το κεντρο, οτι ειναι παλιος ο χαλκος δηλαδη εφυγε η οικοδομη τοσα χρονια ή παλιωσε το καλωδιο; δεν τα καταλαβαινω αυτα, οι γειτονες πιανουν πολυ ποιο πανω
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...