Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις θα περάσω απο ένα κατάστημα vodafone να μιλήσω μαζί τους και να διευθετήσω το θέμα!το σίγουρο πάντως είναι ότι μετά απο αυτην την εμπειρία μαζι τους δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναγίνω συνδρομητής της vodafone.
Link to comment
Share on other sites

Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο λειτουργούν όλοι οι πάροχοι, δυστυχώς δεν είναι μόνο η Vodafone η «κακιά»!
:cat:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

στην περιοχή μου πλέον λειτουργούν οι καμπίνες της Wind για VDSL, Fiber όπως θέλουν ας το πουν.

 

Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν θέλω να χρησιμοποιήσω τον εξοπλισμό της εκάστοτε εταιρείας για πολλούς και διαφόρους λόγους. Για χρόνια χρησιμοποιώ δικό μου εξοπλισμό από το 2006, Draytek 2700VG, 2710Vn, 2762Vac, με εξαίρεση ένα μικρό διάστημα το 2011 που χρησιμοποίησα TG585V8 και περίπου για ενάμιση χρόνο το Asus AC52U (με εξέπληξε ευχάριστα).

 

Θέλω να ξέρω τι γίνεται με τις συσκευές των εταιρειών, ποιες εταιρείες τις δίνουν με ξεκλείδωτο interface και δικαιώματα διαχειριστή;

 

Ποιες εταιρείες δίνουν τους κωδικούς για το SIP μετά από αίτημα;

 

Επίσης δίνει καμιά εταιρεία PSTN μετά από πιέσεις;

 

Αν δεν γίνεται θέλω να ξέρω αν μπορώ να βάλω το δικό μου modem/router και να συνδέσω μετά το δικό τους για το Voip.

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιήσω δικό τους εξοπλισμό για βασικό εξοπλισμό γιατί συνδέονται καθημερινά 2 PC, 1 laptop, 2 κινητά, 2 TV Boxes και εννοείται το 2762 παίζει χωρίς αντίπαλο στην διαχείριση των εύρους του δικτύου με όλες τις επιμέρους παραμέτρους και ρυθμίσεις ασφαλείας.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!

Σκέφτομαι να αλλάξω το router που έχω στο σπίτι με κάτι καλύτερο!

Είμαι εδώ και ένα χρόνο στη forthnet αλλά έχω ακόμη το router στο προηγούμενου παρόχου, της wind.

Το router που έχω είναι αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/9371720/Zyxel-AMG1302-T11C.html

Αυτή τη στιγμή έχω ADSL αλλά δεν αποκλείω να πάω κάποια στιγμή σε VDSL!

Έχω αρκετά προβλήματα με αποσυνδέσεις, διακοπές του Internet (που φτιάχνουν με επανεκκίνηση του router) και "γονάτισμα" όλης της γραμμής όταν ανεβάζω κάτι! Όσο αφορά το τελευταίο εννοώ ότι όταν βάλω να ανεβάσω κάποιο αρχείο (π.χ Dropbox, YouTube) είναι πολύ δύσκολο να ανοίξεις σελίδες με άλλες συσκευές μέσω WiFi, κάτι το οποίο δε συμβαίνει στο μπατζανάκι μου, που μένει από κάτω, επίσης με forthnet και router της cosmote!

Αυτά λίγο πολύ τα είχα και στη wind, όταν ήμουν εκεί.

Ρωτώ λοιπόν τους γνωστές!

Θα λυθούν όλα τα παραπάνω με ένα καλύτερο Modem-router;

Τι θα προτείνατε να πάρω;

Αν είναι δυνατόν...... και υπάρχει επιλογή.... να είναι γύρω στα 50€!

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!!

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δεν μας είπες τί ταχύτητα έχεις, και σε τί ταχύτητα συγχρονίζει το ρούτερ σου...

Κατά δεύτερον να έχεις στο μυαλό σου μια μελλοντική "υποχρεωτική" αναβάθμιση σε VDSL. Η διαφορά τιμής είναι αμελητέα.

Κατά τρίτων μπορείς πάντα να βρεις μέσα από αγγελίες, σφραγισμένα ρούτερ όλων των εταιρειών (αν πχ θες να δοκιμάσεις της Cosmote) ή ακόμα καλύτερα μεταχειρισμένα ρούτερ πολύ καλύτερα των εταιρειών άλλων κατασκευαστών.

Εγώ έχω το συγκεκριμένο ρούτερ το οποίο είναι πανίσχυρο, και στις αγγελίες μπορείς να το βρεις στη μισή τιμή. Όταν βάλεις VDSL προτίμησε ένα ρούτερ της Asus.

cea6065a27d6aac273918e7884e49b91.jpg

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με ρούτερ και δε γνωρίζω πολλά πράγματα! Πάντα είχα ότι έδινε ο πάροχος και δεν τα πείραζα πολύ.

Επίσης δεν πήρα ποτέ after market router.

Δεν ξέρω πως να δω την ταχύτητα που συγχρονίζει το ρούτερ, με το speedtest πιάνω περίπου 12-13Mbps.

Πιστεύεις ότι ένα ρούτερ 50-60€ (ή μεταχειρισμένο καλύτερο, αλλά σ' αυτά τα λεφτά) κάτι σαν αυτό:

https://www.insomnia.gr/classifieds/item/1314385-asus%C2%A0dsl-ac52u%C2%A0/

θα ήταν καλύτερο απ' αυτό που έχω; Ή να μην μπω καθόλου στη διαδικασία;

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι θα είναι καλύτερο. Αγόρασε το άφοβα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι θα είναι καλύτερο. Αγόρασε το άφοβα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είσαι ωραίος, σ'ευχαριστώ!

Και κάτι τελευταίο (προς το παρών :) )

Μεταξύ του Asus, που έβαλα παραπάνω και ενός καινούργιου σαν αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/13939266/TP-LINK-Archer-VR400-v2.html

Τι να προτιμούσα;

Για να είμαι περίπου στα χρήματα που σκεφτόμουν να δώσω!

Δεν ξέρω κατά πόσο θα άξιζε να δώσω περισσότερα! Μεταχειρισμένο σαν το δικό σου βρίσκω με 100-120€.....

Link to comment
Share on other sites

Και η TP Link είναι καλή μάρκα. Νομίζω ό,τι και αν επιλέξεις, θα έχεις καθίσει από θέμα ρούτερ. Μετά θα σου μένει μια αναβάθμιση γραμμής μόνο.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις "ανακάλυψα" ότι το XyXEL που έχω είναι τελικά αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/12297913/Zyxel-VMG1312-B10D.html

Είναι απομεινάρι απ' την VDSL γραμμή που είχα στη wind!

Μήπως είναι καλύτερο απ' το TP-LINK που έβαλα παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Me bridge δεν μπορώ να δω τον λόγω να μην παίζει...

 

me bridge παλι το ρολο του modem θα παιζει η σαβουρα...... και η σαβουρα εχει την ταση να μπουκωνει.......

Link to comment
Share on other sites

me bridge παλι το ρολο του modem θα παιζει η σαβουρα...... και η σαβουρα εχει την ταση να μπουκωνει.......

 

στον οτε μπορεις να βαλεις το μοντεμ με την τηλεφωνια 2ο

Link to comment
Share on other sites

στον οτε μπορεις να βαλεις το μοντεμ με την τηλεφωνια 2ο

 

hmm δλδ το modem θα ειναι ουσιαστικά μόνο voip? και να συνδέεται μεσώ wan η lan? ε οτι καλύτερο τότε......... βάζεις ένα τέρας να κάνει την δουλειά και το σαβουρακι μόνο για τηλέφωνο

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα έκανα αίτημα φορητότητας απο cosmote σε nova. Τελικά μετά απο 2 μήνες δεν κατάφεραν να πάρουν τη γραμμή άλλα είχαν προλάβει να βάλουν το Nova TV. Τωρα ενώ δεν επιθυμώ να κρατησω καμία Υπηρεσία η Nova θελει να υπογράψω νεο συμβόλαιο αλλιώς θα πληρώσω πέναλτυ διακοπής της τηλεόρασης. Η η υπάιτιότητα μη μεταφοράς όλης της Υπηρεσίας είναι δικό τους και ο ΟΤΕ συμφωνεί...

Είχε κάποιος παρόμια εμπειρία...

Φυσικά οι όροι του συμβολαίου αναφέρουν ότι ότι και να γίνει.. πληρώνω τέλη διακοπής...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας... Στις 1 Φεβρουαρίου πήγαμε στο δίκτυο της wind... Από την πρώτη μέρα όλο προβλήματα με το Internet. Παίρναμε όλο στο 13700, τίποτα.... Από τότε ήρθε δύο φορές τεχνικός... Είχε δει πρόβλημα στην γραμμή και υποτίθεται ότι το έφταιξε ο ΟΤΕ. Όμως, μετά από δύο μέρες πάλι εμφανίστηκαν τα προβλήματα... Έχουμε κάνει 2 καταγγελίες στην wind και μια στην ΕΕΤΤ. Και έχουμε και σε stand by φορητότητα στη nova. Θέλουμε να φύγουμε όσο πιο γρήγορα γίνεται από αυτούς χωρίς φυσικά να πληρώσουμε κάποια ρήτρα... Τι πιστεύετε; Θα μπορέσουμε να φύγουμε χωρίς να πληρώσουμε κάποιο penalty;

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα πρόσφατα ανανέωση και μου έδωσαν 120 λεπτά και 600mb κάθε μήνα για ένα χρόνο.σε νούμερο παλιό που το έχω χρόνια.βασικα έχω δυο νούμερα στο όνομα μου και μου έδωσαν επιλογή να διαλέξω σε ποιο από τα δυο να βάλω το bonus
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα πρόσφατα ανανέωση και μου έδωσαν 120 λεπτά και 600mb κάθε μήνα για ένα χρόνο.σε νούμερο παλιό που το έχω χρόνια.βασικα έχω δυο νούμερα στο όνομα μου και μου έδωσαν επιλογή να διαλέξω σε ποιο από τα δυο να βάλω το bonus

 

Ανανέωση, λόγω 2ΕΤΙΑΣ η έβαλες cosmote tv ?

Link to comment
Share on other sites

Ανανέωση, λόγω 2ΕΤΙΑΣ η έβαλες cosmote tv ?

 

όχι είχα για έναν χρόνο συμβόλαιο και ανανέωσα ξανά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θέλω να αλλάξω πάροχο ή να αλλάξω πακέτο προσφοράς σε αυτόν που είμαι ήδη (Cosmote). Έχει κάνεις υπόψιν του τις διάφορες προσφορές που υπάρχουν σήμερα στην αγορά ή έχει αλλάξει κανείς πρόσφατα? Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι σύνδεση internet μόνο. Τώρα έχω και σταθερό τηλέφωνο μαζί, αλλά σκέφτομαι να πάω μόνο σε internet, καθώς το σταθερό τηλέφωνο δε μου χρειάζεται ιδιαίτερα.

 

Αυτό που με απασχολεί είναι να λειτουργεί καλά χωρίς θέματα σήματος κλπ και να είναι καλή αναλογία αξίας προς τιμής, δηλαδή value for money. Αν έχει να προτείνει κανείς τίποτα, ας μου πει.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

Μπες εδώ και βάλε ότι παραμέτρους θες και θα σου βγάλει τα πιο οικονομικά πακέτα

https://www.hapitel.gr/

Link to comment
Share on other sites

Μπες εδώ και βάλε ότι παραμέτρους θες και θα σου βγάλει τα πιο οικονομικά πακέτα

https://www.hapitel.gr/

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Τελικά θα πάω στη Vodafone μάλλον, η οποία έχει μια προσφορά αυτές τις μέρες στα 20 ευρώ με απεριόριστα σταθερά, 24άρα γραμμή, και 240' προς κινητά.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...