Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όπως λέει και ο τίτλος ψάχνω για τηλεφωνική συσκευή για βαρήκοους .

Έχετε κάτι υπ' όψιν σας ; Ο ΟΤΕ που ρώτησα είχε μια τέτοια συσκευή , τελείωσε και δεν θα ξαναφέρουν ... Σε bestprice & skroutz δεν αναφέρεται κάτι

Μάκης

"ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΥΕΙΝ ΒΟΥΛΕΤΑΙ"

"ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣ ΕΧΕΙΝ "

Όταν εμείς τα λέγαμε αυτά οι "άλλοι" απλώς δεν υπήρχαν ...

Link to comment
Share on other sites

η ΦΟΡΘΝΕΤ αν δεν εξοφλησεοσ εγκαιρα 1 μηνυμα στελνει μηνυμα και σου δινει 5-10 μερες να εξωφλησεισ και μετα παπαλα...στο κοβει. Εχω 4 εταιρικεσ συνδεσεισ Φορθνετ σε διαφορετικα σημεια . Επι χρονια ημουν συνεπεστατοσ. 1 λογ/σμος μηνιαιοσ ενοσ σημειου χαθηκε/παρεπεσε από κοπελλα λογ/ριου και τον εκοψαν χωρισ καν ειδοποιηση. Και μιλαμε για εταιρεια που οι επικοινωνια είναι μερος δουλειας. Ουτε να δουν καρτελα πελατη, συμπεριφορά, ετησιοσ τζιροσ, χρονια συνεργασιασ... κλπ. ΑΘΛΙΟΙ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

στο σπιτι που είμαι τωρα είναι ενιαιος χωρος κουζινα τραπεζαρια σαλονι είναι ένα μεγαλο Π πριζα για τηλεφωνο εχει μονο στο σημειο της κουζινας ερωτηση υπαρχει τροπος μεταφορα σε άλλη γωνια του δωματιου το θελω για να βαλω το πολυμηχανιμα φαξ στην μερια του γραφιου

 

 

υπαρχει τροπος ασυρματος η μεσω πριζας ρεύματος να μεταφερεις την γραμμη τηλεφωνου? και αν όχι και πρεπει να σκαωτο τοιχο ως την άλλη γονια βαζω απλα ένα καλοδιο τηλεφωνου 15 μετρων η χρειαζεται κατι ειδικο?

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Έχω μια απορία επειδή σε λίγες μέρες αλλάζω σύνδεση παρόχου και πάω στη Vodafone από την wind επειδή το τηλέφωνο είναι ντούμπλεξ με το πάνω διαμέρισμα της μητέρας μου και επειδή η Vodafone το τηλέφωνο είναι μέσω από ρουτερ ενώ στην wind όχι απλά συνδεόταν από την πρίζα τηλέφωνου το ρουτερ και το τηλέφωνο …… πώς να έχει τηλέφωνο η μητέρα μου στο πάνω όροφο αφού το ρουτερ θα είναι κάτω;;;;;; μήπως θα πρέπει να ακυρώσω την σύνδεση με την Vodafone;;;;;; η δεν θα έχω ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα με το τηλέφωνο πάνω;;;;;;;;
Link to comment
Share on other sites

(Τώρα είδα τη δημοσίευσή σου) Σ' ευχαριστώ !

Μάκης

"ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΥΕΙΝ ΒΟΥΛΕΤΑΙ"

"ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣ ΕΧΕΙΝ "

Όταν εμείς τα λέγαμε αυτά οι "άλλοι" απλώς δεν υπήρχαν ...

Link to comment
Share on other sites

Οι κανονισμοί ηλεκτρικής εγκατάστασης απαγορεύουν το πέρασμα τηλεφωνικής γραμμής μέσα από τα λούκια του ηλεκτρικού.

κανονικά πρέπει να περάσεις εξωτερικά την γραμμή .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σίγουρα δεν εννοούσε να περάσει το καλώδιο μέσα απο τα λουκια του ηλεκτρικού, αλλά να το κανει όπως το ethernet, με κάνα powerline ;)
Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Εσύ από το "μέσω πρίζας ρευματος " αυτό καταλαβες; Εν πάσει περιπτώσει μόνο ο ίδιος μπορει να ερμηνευσει τα λεγόμενα του.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ναι, αυτό κατάλαβα. Πρέπει να βλέπεις και λίγο πίσω απο τις λέξεις :)

Για να δουμε ποιος κατάλαβε σωστα και ποιος λάθος.

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά πήρα την ασύρματη συσκευή η οποία έκανε καλή δουλειά .

(Εκ των υστέρων τη βρήκα και στο Γερμανό στο Κιάτο 5€ φθηνότερα... )

Μάκης

"ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΥΕΙΝ ΒΟΥΛΕΤΑΙ"

"ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣ ΕΧΕΙΝ "

Όταν εμείς τα λέγαμε αυτά οι "άλλοι" απλώς δεν υπήρχαν ...

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα χθες ενα router TP-Link με σκοπό να αυξήσω την εμβελεια του ΖΤΕ του ΟΤΕ.

Κάνοντας το quick installation,μου ζητάει να γράψω τον τυπο σύνδεσης,αν ειναι static,dynamic ή με user name password.Κάνοντας auto-detect μου εβγαλε user name και password,ωστόσο αυτά δεν τα θυμάμαι.

Παίρνω την Cosmote τηλέφωνο και το CC τους με πετάει εκτός με "απασχολημένους εκπρόσωπους":mad:.

Αν βαλω στο ΖΤΕ username:otenet@otenet.gr και password:otenet θα δουλέψει το ΖΤΕ ωστε να κανω εγκατασταση πάνω σ'αυτο το ΤP-Link?

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Εχω κάνει αίτηση για VDSL, έκλεισα ραντεβού με τεχνικό και με ενημέρωσε ότι επειδή έχω ISDN θα πρέπει να βάλω Oxygen Router...

Μήπως ξέρετε πού μπορώ να το βρω γιατί εδώ και 1 μήνα παιδεύομαι με τον ΟΤΕ? (λένε ότι θα με καλέσουν αλλά με γράφουν...)?

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς αυτή τη νέα υπηρεία??Ααν ναι θέλω γνώμες!http://www.cosmotehomedp.gr/speed-booster

Τι είναι το σήμερα, παρά το αύριο του χθες;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ήδη θέμα για αυτό!

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=434859

 

Δεν αξίζει για 27 λεπτά αυξημένης ταχήτητας (όπως τα υπολόγισε ένας φίλος) να πληρώσεις τόσα λεφτά!

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες να βαλεις admin σε user name και admin σε password? Αυτο ειναι της TP-LINK στο λεω γιατι και εγω router συν extender την ιδια μαρκα εχω και δεν βαζω πλεον του παροχου!!! Edited by pepi75
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Μισο λεπτο θες να κανεις bridge το ZTE και να παιξεις με το router της TP-Link σωστα;

 

Οχι αν βαλεις στο TP-LINK τα στοιχεια που λες δεν θα παιξει. Το username φαινεται στο ZTE ο κωδικος δεν φαινεται και δεν θα μπορει να στον πουν ουτε απο τον ΟΤΕ αυτο που θα σου κανουν ειναι reset με εναν νεο που θα τους πεις εσυ, που συνηθως παιρνει και λιγο χρονο. Αυτο που μπορεις να κανεις για να μαθεις τον κωδικο σου ειναι αφου μπεις στο interface του ΖΤΕ κατεβασε το SnadBoy's Revelation ωστε να σου διαβασει να σου διαβασει τα αστερακια του κωδικου. Οποτε μολις τα δεις βαλε τα στοιχεια στο TP-Link και εισαι ετοιμος. Αυτα ειναι τα στοιχεια της γραμμης σου.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια εταιρεία που να δίνει σταθερό τηλέφωνο χωρίς πάγιο και μόνο χρέωση κλήσεων;

Ενδιαφέρομαι για ένα σπίτι που δεν κατοικείται και δε θέλω να πληρώνω πάγια χωρίς λόγο, αφού θα βρίσκομαι εκεί σπάνια.

OnePlus 6, A6000
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια εταιρεία που να δίνει σταθερό τηλέφωνο χωρίς πάγιο και μόνο χρέωση κλήσεων;

Ενδιαφέρομαι για ένα σπίτι που δεν κατοικείται και δε θέλω να πληρώνω πάγια χωρίς λόγο, αφού θα βρίσκομαι εκεί σπάνια.

 

Χωρίς πάγιο (με μόνο χρέωση κλήσεων) ΔΕ νομίζω να υπάρχει.

Υπάρχει το Κατ'εξοχήν του OTE-Cosmote, όμως:

https://www.cosmote.gr/fixed/corporate/media-center/news

 

CONN-X ΣΤΟ ΕΞΟΧΙΚΟ ΣΑΣ, ΟΤΑΝ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΕ!

04/08/2009

 

 

Τη δυνατότητα ευρυζωνικής σύνδεσης conn-x και στο εξοχικό, μόνο για όσο χρονικό διάστημα διαμένουν σε αυτό, προσφέρει τώρα ο ΟΤΕ στους πελάτες του.

 

Συγκεκριμένα, σε όσους διαθέτουν ή αποκτήσουν το πρόγραμμα ΚΑΤΕΞΟΧΗΝ -μπορούν δηλ. να μιλούν σταθερά και από το εξοχικό τους σπίτι πληρώνοντας μόνο για το διάστημα που το επισκέπτονται- ο ΟΤΕ προσφέρει πλέον και τη δυνατότητα για πρόσβαση στο γρήγορο internet με conn-x 2 Mbps, πληρώνοντας μόνο για τις ίδιες περιόδους που λειτουργεί η τηλεφωνική σύνδεση.

 

Το χρονικό διάστημα παροχής του conn-x σε ΚΑΤΕΞΟΧΗΝ, συμπίπτει με αυτό του προγράμματος ΚΑΤΕΞΟΧΗΝ, αφορά δηλ. συνολικά 6 μήνες και συγκεκριμένα:

 

? 4 μήνες το καλοκαίρι (Ιούνιος ? Σεπτέμβριος),

? 1 μήνα τα Χριστούγεννα (15 Δεκεμβρίου ? 15 Ιανουαρίου),

? 1 μήνα το Πάσχα (15 ημέρες πριν και 15 ημέρες μετά την Κυριακή του Πάσχα).

 

Επιπλέον, όταν συνδυάζεται με το πρόγραμμα ΚΑΤΕΞΟΧΗΝ & Σαββατοκύριακα, εκτός των παραπάνω 6 μηνών, το conn-x παρέχεται και όλα τα υπόλοιπα Σαββατοκύριακα του έτους (από το μεσημέρι της Παρασκευής).

 

Η τιμή του conn-x σε ΚΑΤΕΞΟΧΗΝ διαμορφώνεται στα € 8,25/μήνα*. Αντίστοιχα, το conn-x σε ΚΑΤΕΞΟΧΗΝ & Σαββατοκύριακα παρέχεται με μόνο €2,31/μήνα επιπλέον.*

 

Οι καταναλωτές μπορούν να ενημερωθούν αναλυτικά, καθώς και να εγγραφούν από 5/8/09, είτε καλώντας δωρεάν το 134, είτε με μια επίσκεψη στο εκτεταμένο δίκτυο καταστημάτων του Ομίλου ΟΤΕ (OTESHOP - COSMOTE - ΓΕΡΜΑΝΟΣ), ή online μέσω του http://www.oteshop.gr.

 

 

 

* Η τιμή αφορά σε 12μηνη βάση και είναι ανεξάρτητη από την περίοδο λειτουργίας της σύνδεσης.

Link to comment
Share on other sites

Θελω τις πρωινες ωρες να στελνω τις κλησεις του σπιτιου στο γραφειο. Μπορω να το ενεργοποιησω μεσω πληκτρων στη συσκευη η ειναι υπηρεσια που θελει συνενοηση με τον ΟΤΕ.

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Εχω τον PVR δέκτη και σκέφτομαι να βάλω τον καινούργιο hybrid κυρίως για να βάλω δικό μου δίσκο εξωτερικό.

 

Υπάρχει θέμα με την ταχύτητα του internet? Δλδ επειδή ήδη μένω σε περιοχή που max πιάνει 9mbps, φοβάμαι μήπως ο hybrid τραβάει συνέχεια περιεχόμενο απο το Ίντερνετ και γονατίσει το δίκτυο.

 

Ξέρει κανείς επακριβώς πως λειτουργει ο hybrid?

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο φεύγω για δίμηνες διακοπές σε καμπινγκ της Χαλκιδικής με το iMac μου.

Το καμπινγκ έχει wifi στην καφετέρια του αλλά το σήμα πιάνει μόνο εκεί και η θέση που βάλαμε το τροχόσπιτο είναι αρκετά μακριά απο την καφετέρια. Το κακό με αυτή τη θέση είναι οτι δεν πιάνει ούτε 3g σήμα. 3g σήμα πιάνει λίγα μέτρα παρακάτω και δυστηχώς δεν μπορώ να αλλάξω θέση. Το 3g σήμα είναι πιο κοντά απο το wifi αλλά παλιά που είχα πάρει μια κεραιούλα και έβαλα στο usb stick της wind, απλά μου έκανε 5 τις μπάρες στο 2g, με 2g όμως δεν παλεύετε.

Όπως το βλέπω έχω 2 επιλογές, κάθε μια με τα θετικά και τα αρνητικά της.

Ή θα αγοράσω σύνδεση με usb stick της wind + καλή κεραία για 3g (απόσταση περίπου 20 μέτρα).

Ή κεραία για το πολυχρησιμοποιημένο wifi της καφετέριας (απόσταση περίπου 100 μέτρα).

Πια επιλογή \ κεραία θα μου προτείνατε;

Γέρνω προς το wifi ωστε να γλιτόσω τα έξοδα της σύνδεσης αλλά δεν έχω ιδέα απο κεραίες.

Τα φώτα σας παρακαλώ

...
Link to comment
Share on other sites

δες το wifi++++ απο gearbest. ισως χρειαστει να παρεις 2-3 και να "υποχρεωθεις" σε καποιους να τα εχουν στην πριζα.

 

 

απ την αλλη, ισως το usb stick με μακρυ καλωδιο ειναι η καλυτερη λυση

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...