Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το φθηνότερο πρόγραμμα είναι 70+ ευρώ το μήνα με 24μηνη δέσμευση; Πολύ ακριβά πολύ δεσμευτικά και απ ότι βλέπω χωρίς να προσφέρουν τίποτα ιδιαίτερο στην κινητή. Γιατί έτσι;
Link to comment
Share on other sites

Το φθηνότερο πρόγραμμα είναι 70+ ευρώ το μήνα με 24μηνη δέσμευση; Πολύ ακριβά πολύ δεσμευτικά και απ ότι βλέπω χωρίς να προσφέρουν τίποτα ιδιαίτερο στην κινητή. Γιατί έτσι;

49,90 ανά μήνα το φτηνότερο με:κινητό:400' προς όλους+1000' προς το σταθερό+40sms προς όλους+300ΜΒ,και σταθερό:250' σε σταθερά+30' κινητά+1000' προς το κινητό που συμμετέχει στο συνδιασμό +24άρι απεριόριστο ιντερνετ+δωρεάν ρουτερ.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ,έχω στην ακρη αυτο το ρουτερ. Θελω να ρωτησω αν υπάρχει καποιο generic firmware?

Θελω να το βαλω σε συνδεση double play Forthnet που εχει username + password, δεν ειναι ...plug and play ! http://www.insomnia.gr/public/style_emoticons/default/tongue.png

Γι αυτο αναρωτιομουν αν γινεται να του περασω ενα generic firmware , να φυγει αυτο της wind ...

Οποιος ξερει κατι ας βοηθησει ! ευχαριστω http://www.insomnia.gr/public/style_emoticons/default/smile.png

:superman:
Link to comment
Share on other sites

+1 και εγώ αυτό το πρόβλημα έχω...!

όποιος μπορεί ας βοηθήσει ..

(εγώ θέλω να το συνδέσω στην HOL.)

-------------------------------------------------------------

Life is what happens when your cell phone is charging.

Link to comment
Share on other sites

49,90 ανά μήνα το φτηνότερο με:κινητό:400' προς όλους+1000' προς το σταθερό+40sms προς όλους+300ΜΒ,και σταθερό:250' σε σταθερά+30' κινητά+1000' προς το κινητό που συμμετέχει στο συνδιασμό +24άρι απεριόριστο ιντερνετ+δωρεάν ρουτερ.

 

Εμείς στην οικογένεια με ένα κινητό και ιντερνετ + σταθερό σε άλλη εταιρία, έχουμε 22 ευρώ πάγιο για ιντερνετ 24άρι + σταθερό (300' προς κινητά) συν 13 ευρώ πάγιο που πληρώνει ο πατέρας μου χωρίς να ξέρω τι του παρέχει (ποτέ δεν ξεφεύγει από το πάγιο πάνω απο 1-2 ευρώ), αλλά 400' λεπτα και 300ΜB στην ουσία δεν έιναι τίποτα. Σύνολο 35 ευρώ το μήνα

 

Βέβαια αναφερόμουν στην περίπτωση που κάποιος επέλεγε και ΟΤΕTV. Τα 74.8 ευρώ για τέτοιες παροχές είναι πάρα πολλά λεφτά. Απ ότι είδα επιπλέον αν κάποια οικογένεια ενδιαφέρεται και για vdsl η/και άλλα κινητά στο πρόγραμμα τότε μιλάμε για τιμές που φτάνουν στο κατοστάρικο το μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς σταθερή γραμμή vodafone-hol να καλέσω οχι 5ψηφιο (ειναι για την μητέρα μου, εγω δεν εχω hol) για προσφορά σε σταθερη τηλεφωνία. Να είναι τμήμα προσφορών. Ειναι και συνδρομητής στην κινητή και σε 2 σταθερα. Απλα το κινητό λήγει σε 6 μηνές.
Link to comment
Share on other sites

Αν το σκεφτείτε το φοιτητικό της σιτα είναι πιο φθηνό από της χολ διότι μπορεί να κάνει 18 αντί για 15 που είναι της χολ αλλά έχει 3 πάγια δώρο συν δωρεάν ρουτερ ενώ η χολ δεν έχει δωρεάν πάγια και πληρώνεις και 20 το ρουτερ.Άρα 16*24 μήνες=384+20 το ρουτερ+50 η ενεργοποίηση=454 στους 24 μήνες άρα 454/24=18,91 το μήνα.Η σίτα έχει 18*21=378+65 η ενεργοποίηση=443/24=18,45.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ρε παιδιά, στο πρώτο πακέτο που εμφανίζεται στη λίστα δεν έχει απεριόριστα από σταθερό προς σταθερά; Βλέπω καλά;

Όχι δεν έχει απεριόριστα, έχει 250', αν βλέπουμε το ίδιο (cosmote one L).

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει απεριόριστα, έχει 250', αν βλέπουμε το ίδιο (cosmote one L).

 

Πολύ περίεργο, τα πιο οικονομικά προγράμματα θα έπρεπε να το έχουν απεριόριστο. Μην γυρίσουμε πάλι στην χρονοχρέωση εν έτη 2015...

Link to comment
Share on other sites

Μην παραξενεύεσαι, ο ΟΤΕ τιμολογιακά παραμένει σε άλλη εποχή.

Ωστόσο κάποιον που για χ-ψ λόγους θέλει ντε και καλά ΟΤΕ και δεν μιλάει και πολύ από το σταθερό μπορεί να τον βολέψει το συγκεκριμένο πακέτο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Δεν ξερω αν ειμαι και στο σωστο υποφορουμ.

 

Πηρα σημερα ενα νεο ασυρματο τηλεφωνο για να πεταξω το παλιο που εχει τα προβληματακια του. Ανοιγω το κουτι, βαζω μπαταριες κτλ, ολα κομπλε. Αποσυνδεω το παλιο και συνδεω το καινουριο. Ενεργοποιω και κανει αναζητηση της βασης αλλα δεν την βρισκει. Το βγαζω, ξαναβαζω το παλιο, συνδεεται σε 2 δευτερολεπτα. Ξαναβαζω το νεο, τιποτα! Το παω σε αλλη πριζα, συνδεεται σε 2 δευτερολεπτα. Το ξαναπαω στην πρωτη πριζα και παλι κανει αναζητηση χωρις να συνδεθει! WTF? Εχει κανεις ιδεα γιατι το κανει αυτο;

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Η βάση ενεργοποιείται; Ανάβει κάποιο led;

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να μην κάνει καλή επαφή το φις στη συγκεκριμένη πρίζα και έτσι να μην τροφοδοτείται η βάση με ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση. Τελικα αυτο ηταν (συγκεκριμενα η μια απο τις υποδοχες ενος ταυ που ειχα στην πριζα).
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Είμαστε μία ομάδα φοιτητών του τμήματος μηχανικών σχεδίασης προϊόντων και συστημάτων, και στα πλαίσια μιας εργασίας ερευνούμε την υπηρεσία του ΟΤΕ, ΟΤΕ My Wi-Fi. Θα εκτιμούσαμε πολύ αν απαντούσατε στις παρακάτω ερωτήσεις ή έστω παραθέτατε τη γνώμη σας.

Γιατί το δημόσιο ίντερνετ είναι εως 2Mbps;

Γιατί συνδέονται ταυτόχρονα έως 2 χρήστες;

Γιατί να το προτιμήσω ή να μην το προτιμήσω;

Γιατί να είναι αυξημένη η τιμή του προγράμματος;

Γιατί το δημόσιο ίντερνετ να έχει μικρή εμβέλεια;

 

 

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Είμαστε μία ομάδα φοιτητών του τμήματος μηχανικών σχεδίασης προϊόντων και συστημάτων, και στα πλαίσια μιας εργασίας ερευνούμε την υπηρεσία του ΟΤΕ, ΟΤΕ My Wi-Fi. Θα εκτιμούσαμε πολύ αν απαντούσατε στις παρακάτω ερωτήσεις ή έστω παραθέτατε τη γνώμη σας.

Γιατί το δημόσιο ίντερνετ είναι εως 2Mbps;

Γιατί συνδέονται ταυτόχρονα έως 2 χρήστες;

Γιατί να το προτιμήσω ή να μην το προτιμήσω;

Γιατί να είναι αυξημένη η τιμή του προγράμματος;

Γιατί το δημόσιο ίντερνετ να έχει μικρή εμβέλεια;

 

 

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων.

1)Μάλλον για να μην μειώνει την ταχύτητα του ατόμου που είναι ιδιοκτήτης και πληρώνει τη σύνδεση

2)Για να μην γίνεται κατανάλωση ταχύτητας από πολλά άτομα και μειώνει την ταχύτητα του ιδιοκτήτη

3)Θετικά:δωρεάν,200,000 σημεία πρόσβασεις σε Ελλάδα,δυνατότητα σύνδεσης και σε εξωτερικό,ασφαλές.Αρνητικά:μικρή ταχύτητα,δύσκολο να εντοπιστεί σε χωριά

4)Αυξημένη?Τζάμπα είναι.

5)Γιατί ιδιοκτήτες συνδέσεων δεν έχουν ακόμη ενεργοποιήσει την υπηρεσία

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Είμαστε μία ομάδα φοιτητών του τμήματος μηχανικών σχεδίασης προϊόντων και συστημάτων, και στα πλαίσια μιας εργασίας ερευνούμε την υπηρεσία του ΟΤΕ, ΟΤΕ My Wi-Fi. Θα εκτιμούσαμε πολύ αν απαντούσατε στις παρακάτω ερωτήσεις ή έστω παραθέτατε τη γνώμη σας.

Γιατί το δημόσιο ίντερνετ είναι εως 2Mbps;

Γιατί συνδέονται ταυτόχρονα έως 2 χρήστες;

Γιατί να το προτιμήσω ή να μην το προτιμήσω;

Γιατί να είναι αυξημένη η τιμή του προγράμματος;

Γιατί το δημόσιο ίντερνετ να έχει μικρή εμβέλεια;

 

 

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων.

 

1) Για να μην ισοπεδώνει το bandwith του χρήστη που "δίνει" αυτά τα mbps.

2) Γιατι αν μαζευτούν περισσότεροι δεν θα έχουν μετά αυτοί αρκετό bandwith.

3) Αν δεν έχεις πακέτο με data ή ως λύση ανάγκης το προτιμάς. Δεν το προτιμάς αν στο σπίτι σου δεν πιάνεις καλές ταχύτητες και κάθε mbps σου είναι πολύτιμο.

4) Δεν χρεώνεται η υπηρεσία. Αν ρωτάς γιατί είναι ακριβά τα προγράμματα του ΟΤΕ ψάξε το ζήτημα της δεσπόζουσας θέσης στην αγορά.

5) Δεν είναι δημόσιο ίντερνετ, είναι ενός είδους deal ανάμεσα στους χρήστες με τον ΟΤΕ μεσάζοντα αν θέλεις. Η εμβέλεια εξαρτάται από το πλήθος των χρηστών.

 

Τα δύο σεντς μου:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Είμαστε μία ομάδα φοιτητών του τμήματος μηχανικών σχεδίασης προϊόντων και συστημάτων, και στα πλαίσια μιας εργασίας ερευνούμε την υπηρεσία του ΟΤΕ, ΟΤΕ My Wi-Fi. Θα εκτιμούσαμε πολύ αν απαντούσατε στις παρακάτω ερωτήσεις ή έστω παραθέτατε τη γνώμη σας.

Γιατί το δημόσιο ίντερνετ είναι εως 2Mbps;

Γιατί συνδέονται ταυτόχρονα έως 2 χρήστες;

Γιατί να το προτιμήσω ή να μην το προτιμήσω;

Γιατί να είναι αυξημένη η τιμή του προγράμματος;

Γιατί το δημόσιο ίντερνετ να έχει μικρή εμβέλεια;

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων.

 

1 & 2: είναι έως 1mbps στον κάθε χρηστη που θα συνδεθεί. μπορούν ταυτόχρονα να συνδεθούν μέχρι 2 χρηστες για να μην τρώνε το εύρος του ιδιοκτητη της γραμμής

 

3: να το προτιμήσεις γιατί υπάρχουν αρκετά hotspots και μπορείς να συνδεθείς στο internet σε αρκετά μέρη , να μην το προτιμήσεις γιατί μοιράζεις ένα (έστω και μικρό) κομμάτι της σύνδεσης σου

 

4: δεν είναι....δωρεάν είναι. και μάλιστα ο οτε δεν μπορεί να εγγυηθεί πως θα λειτουργεί και σωστά για πόλους και διαφορους λόγους (να μην μπορεί το cpe να δώσει ip , να κόβει η ίδια η εταιρία φον κάποια "usernames" , η συσκευή σου να αποσυνδέεται από το φον "νομίζοντας" πως δεν έχει internet κτλ κτλ) , κοινός είναι πρόσθετη υπηρεσία , πρόσθετη υπηρεσία θα πει πως ο πάροχος δεν είναι υποχρεωμένος να την παρέχει. οποτε την παρέχει δωρεάν

 

5:δεν είναι δημόσιο και δεν έχει μικρή εμβέλεια...έχει την κλασσική εμβέλεια ενός σύγρονου router παρόχου. δηλαδή σχετικά χαμηλό wifi αλλα όπου πιάνει το βασικό wifi του router θα πιάνει και το φον

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να σου δώσουν τίποτα, η μόνο λύση είναι φορητότητα σε άλλο δίκτυο πχ Wind και μετά θα ανοίξεις την διαπραγμάτευση!
ck
Link to comment
Share on other sites

και εγω έχω το ίδιο πρόβλημα με την forthnet... έχω και συναγερμό και συνδέω ακόμα 2 συσκευές τηλεφώνου...τι προτείνετε?
:up:
Link to comment
Share on other sites

Την άποψη σας... Έκανα αίτηση φορητότητας εδω και 20 μέρες. Ο βασικός λόγος που έκανα αίτηση φορητότητας στον ΟΤΕ ήταν ο OTE tv (αυτά σαν background). Σήμερα επικοινώνησα με τον οτε και μου είπε πως δεν υπάρχει portal στην γειτονιά μου (μενω σε κεντρικότατη περιοχή) και αν θέλω να προχωρήσω να πάω σε 4mbps (σημείωση: ήταν και πιο ακριβό), αλλιώς να περιμένω όσο χρειαστεί, ακόμα και μήνες.

Εσείς τι θα κάνατε? Ακύρωση της φορητότητας ή δεν βαριέσαι. Άστην κάποια στιγμή θα γίνει...

Link to comment
Share on other sites

Την άποψη σας... Έκανα αίτηση φορητότητας εδω και 20 μέρες. Ο βασικός λόγος που έκανα αίτηση φορητότητας στον ΟΤΕ ήταν ο OTE tv (αυτά σαν background). Σήμερα επικοινώνησα με τον οτε και μου είπε πως δεν υπάρχει portal στην γειτονιά μου (μενω σε κεντρικότατη περιοχή) και αν θέλω να προχωρήσω να πάω σε 4mbps (σημείωση: ήταν και πιο ακριβό), αλλιώς να περιμένω όσο χρειαστεί, ακόμα και μήνες.

Εσείς τι θα κάνατε? Ακύρωση της φορητότητας ή δεν βαριέσαι. Άστην κάποια στιγμή θα γίνει...

Αν με τον τωρινό πάροχο πιάνεις πάνω από 10MBPS τότε άσε την φορητότητα σε αναμονή.......αν όμως πιάνεις κάτω από 10 και θες τον ΟΤΕ ΤΒ βάλε την 4άρα δε θα δεις μεγάλη διαφορά.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Εχω συναντησει ενα προβλημα με τη συνδεση μου adsl

Λοιπον, ειχα το ρουτερ συνδεδεμενο με ethenet στο pc και επιανα 15mbs ως ενδειξη που αυτο με ταφραζοταν εως και 1,2Mbs σε ταχυτητα download

Μετεφερα αλλου το γραφειο και αναγκαστηκα να κανω τη συνδεση με wifi αντπτορα. Τωρα το ρουτερ απο τη καρτελα μου δειχνει καλη παλι ταχυτητα(14mbs) αλλα η ταχυτητα που πιανω στο κατεβασμα ειναι εως 550kb!

 

Εχετε καποια ιδεα γαιτι μπορει να συμβαινει αυτο?

το wifi usb ειναι ενα της TP-Link 150Mbps

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...