Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το speedport που δίνει ο οτε παίζει κανονικά και σε pstn και σε isdn γραμμές. τώρα αν για κάποιο λόγο δεν παίζει με την wind δεν ξέρω. πάντως όσον αφορά τον τύπο τής γραμμής παίζει και με τους 2 :)

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάνεις αν η nova κληδονι το πρόγραμμα της ώστε να μην μπορεί να γίνει η εγράφη σε DVD?
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία έχει ως εξής.

 

Αποφάσισα να καταργήσω τον αριθμό μου πριν τη λήξη 12μηνης δέσμευσης, αποδεχόμενος να πληρώσω το πρόστιμο για το σπάσιμο του συμβολαίου.

Πάω τους το λέω, πληρώνω τον τελευτάιο λογαριασμό επιστρέφοντας το ρουτερ και μου λένε ότι μέχρι να γίνει αποδεκτή η διακοπή θα έρθουν ένας-δύο λογαριασμοί ακόμα. Επίσης θα με πάρουν τηλέφωνο για επιβεβαίωση(!) της διακοπής. (λες και το ότι πήγα με την ταυτότητά μου εκεί, στο κατάστημά τους δεν σήμαινε ότι ήθελα να διακόψω, έπρεπε να τους το πω και τηλεφωνικά).

 

Με παίρνουν λοιπόν τηλέφωνο κάμποσες μέρες μετά, καλοκαίρι, μεσημεριανή ώρα-3 το μεσημέρι-. Δεν το σήκωσα, όπως και δεν ξαναπροσπάθησαν να με πάρουν. Εγώ πίστευα ότι η διαδικασία διακοπής θα χε προχωρήσει, αφού ο ίδιος είχα πάει να τη ζητήσω, με την ταυτότητά μου.

 

Κι όμως, έρχεται Σεπτέμβρης, πάω στο κατάστημά τους και μου λένε σας πήραμε τηλέφωνο και δεν απαντήσατε! Και μάλιστα λέει 2 φορές (μία πήραν, δεν πήραν 2 100% γιατι δεν έιχα άλλη κλήση, απλώς είπαν ψέμματα).

 

Δυστυχώς δεν είχα ιδέα για καταγγελίες κτλ και για να τελειώνω πλήρωσα τα κερατιάτικα, κακώς. Σαφώς δεν πρόκειται να τους ξαναπροτιμήσω.

 

Όμως γράφω εδώ για να γίνει γνωστό. Να τους παίρνετε τηλέφωνο εσείς και μην περιμένετε από αυτούς. Και αν αρχίσουν τα μα-μου κατευθείαν καταγγελία.

Όλες οι γενικεύσεις είναι λάθος,όπως και αυτή εδώ :X
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς δεν είναι μόνο cyta, είναι όλες εταιρίες κινητής και σταθερής... γιατί απλά στην Ελλάδα η λαμογια είναι προνόμιο
Link to comment
Share on other sites

Mε την ταυτότητα σου πήγες σε επίσημο CYTASHOP ή σε κάποιον συνεργάτη τους;

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Mε την ταυτότητα σου πήγες σε επίσημο CYTASHOP ή σε κάποιον συνεργάτη τους;

 

Σε επίσημο κατάστημα Cyta. Αλλά ήθελαν να κάνω αίτηση για διακοπή και μετά να με πάρουν τηλέφωνο να επιβεβαιώσουν ότι θέλω να φύγω. (λες και πήγα για να σπάσω πλάκα στο κατάστημα :p ). Απλώς έκαναν τα πάντα για να πληρώσω όσο περισσότερα γίνεται και δυστυχώς δεν είχα ιδέα για καταγγελίες κτλ, οπότε τα πλήρωσα.

 

ΥΓ. Φυσικά και πήγα με ταυτότητα!Αλλιώς, πάει όποιος θέλει και κόβει το τηλέφωνο του άλλου!

Όλες οι γενικεύσεις είναι λάθος,όπως και αυτή εδώ :X
Link to comment
Share on other sites

επεσες φιλε μου στη χειροτερη εταιρεια, δεν πιστευω να υπαρχει χειροτερη απο πασης αποψεως, οχι μονο το ιντερνετ τους σερνετε, οχι μονο η εξηπηρετηση πελαατων ειναι της τεραστιας υπομονης και βαλε αλλα εχουν και το θρασος να διαφημιζουν οτι παρεχουν και vdsl, αααααααα χα χα χα χα χα.

Εγω εκανα αναφορα στην αρχη Τηλεπικοινωνιων και μου διακοψανε τη συνδεση μου αμεσως και δεν με ξαναενοχλησαν, αμα με ενοχλησουν θα τους παω στα δικαστηρια γαιτι η γυναικα μου ειναι δικηγορος.

dtf
Link to comment
Share on other sites

επεσες φιλε μου στη χειροτερη εταιρεια, δεν πιστευω να υπαρχει χειροτερη απο πασης αποψεως, οχι μονο το ιντερνετ τους σερνετε, οχι μονο η εξηπηρετηση πελαατων ειναι της τεραστιας υπομονης και βαλε αλλα εχουν και το θρασος να διαφημιζουν οτι παρεχουν και vdsl, αααααααα χα χα χα χα χα.

Εγω εκανα αναφορα στην αρχη Τηλεπικοινωνιων και μου διακοψανε τη συνδεση μου αμεσως και δεν με ξαναενοχλησαν, αμα με ενοχλησουν θα τους παω στα δικαστηρια γαιτι η γυναικα μου ειναι δικηγορος.

 

Ο παθών μαθών όμως.

Και φυσικά σε όποιο γνωστό-φίλο θέλει να βάλει ιντερνετ-αλλάξει εταιρεία εξηγώ όλους τους λόγους για τους οποίους δεν συστέινω τη συγκεκριμένη. (και είναι και αυτοί που προανέφερες+αυτό που μου καναν).

Αφού θεώρησαν ότι είναι προτιμότερο να πάρουν 50-100 ευρώ παραπάνω απ'το να μη χάσουν πελάτες......

Όλες οι γενικεύσεις είναι λάθος,όπως και αυτή εδώ :X
Link to comment
Share on other sites

Γεια σάς! Μπορείτε να μου πείτε, αν παίζει ρόλο το router στην ταχύτητα. Είμαι στην WIND με το router Τις Forthnet Και το πάω πάνω από το 5ο όροφο στο 6ο με 2 repeater. Απλά δεν ξέρω αν μπορεί να έρχεται ποιό μεγάλη ταχύτητα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τι έγινε τελικά?

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, γειά σας.

Ήθελα να ρωτήσω, τι είναι προτιμότερο αν ξέρετε, να κάνει σύνδεση κανείς με δορυφόρο ή μέσω ρούτερ ;

Κόβει ταχύτητα η σύνδεση μέσω ίντερνετ;

Τι κερδίζεις και τι χάνεις ; Έχετε καμμιά ιδέα ;

Ευχαριστώ πολύ.

Πολύ αργά αλλά τεσπα:μέσω μοντεμ όταν είναι αναμένος ο δεκτης τότς μειώνει την ταχύτητα κατά 4 mmbps αλλά αν έχεις την 4αρα γραμμή δεν υπάρχει πρόβλημα διότι σου δίνουν γύρω στα 10mbps.Μέσω Επίσης αν έχει vdsl τότε έχεις δωρεάν 29 κανάλια HD!Από δορυφόρο έχει αυτά τα HD κανάλια πάλι δωρεάν αλλά πρέπει να εγκαταστήσεις το δορυφορικό πιάτο.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ αργά αλλά τεσπα:μέσω μοντεμ όταν είναι αναμένος ο δεκτης τότς μειώνει την ταχύτητα κατά 4 mmbps αλλά αν έχεις την 4αρα γραμμή δεν υπάρχει πρόβλημα διότι σου δίνουν γύρω στα 10mbps.Μέσω Επίσης αν έχει vdsl τότε έχεις δωρεάν 29 κανάλια HD!Από δορυφόρο έχει αυτά τα HD κανάλια πάλι δωρεάν αλλά πρέπει να εγκαταστήσεις το δορυφορικό πιάτο.

 

δηλαδή απ' ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει πρόβλημα καθυστέρησης στο ίντερνετ όταν "τραβάει" και η τηλεόραση με ένα στάνταρτ πακέτο (έως 24mbps) !

 

το λέω γιατί έτσι γλυτώνω τα έξοδα κεραίας και εγκατάστασης εάν δεν βάλω δορυφορικό

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή απ' ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει πρόβλημα καθυστέρησης στο ίντερνετ όταν "τραβάει" και η τηλεόραση με ένα στάνταρτ πακέτο (έως 24mbps) !

 

το λέω γιατί έτσι γλυτώνω τα έξοδα κεραίας και εγκατάστασης εάν δεν βάλω δορυφορικό

Δεν θα έχεις θέμα!Και πολύ απλά αν δεν βλέπεις το κλείνεις(βαζεις τον δέκτη σε standbuy) και είναι σα να μην το έβαλες!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

 

το λέω γιατί έτσι γλυτώνω τα έξοδα κεραίας και εγκατάστασης εάν δεν βάλω δορυφορικό

Θα το βάλεις δορυφορικά. Το ιντερνετικό έχει πρόβλημα..!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σας!

Εδώ και χρόνια έχω Hol, χωρίς προβλήματα ταχύτητας και αποσυγχρονισμού τόσο καιρό, αλλά το τελευταίο διάστημα χρησιμοποιώ το ασύρματο δίκτυο.

Σε ένα διαμέρισμα 60 μέτρων, δεν έχω καλή έως και καθόλου κάλυψη σε σημείο που στο ένα δωμάτιο χάνεται το σήμα κάνοντας αδύνατη την χρήση υπολογιστή. Στο ίδιο σημείο ακόμα και tablet / smartphones έχουν θέμα. Το μόνο που κάνει δουλειά είναι ένα macbook pro το οποίο πιάνει καλά.

Έχω αλλάξει 2 δέκτες wifi στον σταθερό χωρίς καμία τύχη.

Άλλαξα κανάλια στο router αλλά πουθενά δεν είδα διαφορά καθώς γίνεται χαμός από άλλα δίκτυα.

Μου άλλαξε router modem η hol δίνοντας μου ένα καινούριο technicolor χωρίς εξωτερική κεραία αλλά και αυτό δεν έχει ικανοποιητική κάλυψη.

Μετά από πολλές δοκιμές μάλλον κατάλαβα ότι θα πρέπει να πάρω ένα δικό μου modem router με καλή κάλυψη.

Δεν κάνω HD streaming και δεν παίζω online games για να με νοιάζουν ιδιαίτερα χαρακτηριστικά.

Λίγο που έψαξα, κοιτάω σοβαρά αυτό http://www.skroutz.gr/s/2724796/TP-LINK-TD-W8970.html

Αυτό είναι και το μέγιστο budget που μπορώ να διαθέσω.

Θα παίζει καλά το συγκεκριμένο στην γραμμή της hol ή θα έχω αλλά θέματα μετά;

Λίγο που διάβασα γράφουν πως το σήμα του σκοτώνει μπροστά στα ψεύτικα που δίνουν οι πάροχοι.

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα αυτή η συσκευή είναι αυτόνομη και δεν θα χρειαστεί να συνδέσω κάτι σε bridged mode, σωστά;

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...

Edited by EOL
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω wifi extender χρειάζεσαι και όχι άλλο modem. κοίτα πχ αυτό

 

Αυτό το βάζω στην πρίζα που έχω και το ρούτερ και δυναμώνει το σήμα εκπομπής;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το βάζω στην πρίζα που έχω και το ρούτερ και δυναμώνει το σήμα εκπομπής;

 

θα το βάλεις σε μια μπρίζα ανάμεσα στην περιοχή που είναι το ρούτερ και στη περιοχή που είναι αδύναμο το σήμα, σε ένα ενδιάμεσο δωμάτιο δηλαδή. αν πάρεις το συγκεκριμένο που σου πρότεινα θα ακολουθήσεις αυτόν τον οδηγό για να το ρυθμίσεις

 

https://www.youtube.com/watch?v=6o6k_B-96W8

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο που υπάρχει σε προσφορά θα ήταν καλύτερο σαν extender?

http://www.e-shop.gr/netgear-ex2700-n300-wifi-range-extender-p-PER.617365

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο που υπάρχει σε προσφορά θα ήταν καλύτερο σαν extender?

http://www.e-shop.gr/netgear-ex2700-n300-wifi-range-extender-p-PER.617365

 

οποιοδήποτε νομίζω θα σου κάνει την δουλειά που θέλεις.. διάβασε κριτικές πρώτα

Link to comment
Share on other sites

Και γω εδω και 4 μηνες που ειμαι στην hol εχω ενα technicolor router του οποιου η εμβελεια ειναι αστα να πανε.

Παλαιοτερα( οσο ημουν στον ΟΤΕ) αρχικα ειχα ενα philips κοντα στα 7 χρονια(!!!) και εξι μηνες πριν φυγω αποφασισα να ζητησω αντικατασταση και μου εδωσαν ενα zte. Και τα δυο λοιπον ειχαν σε ολα τα σημεια του σπιτου αριστο σημα. Τωρα το technicolor μας απογοητευσε αλλα αφου κανω την δουλεια μου....Φαντασου στεκομαι απενταντι στα 2 μετρα και μου βγαζει 2-3 γραμμες στο κινητο. Μπορει να σου βγαλει ακομα και μια. Μονο απο τον σταθερο εχω full σημα καθως χρησιμοποιω μια "κεραια" netgear για ασυρματη συνδεση. Θα περιμενενω να κλεισω 1 χρονο για να ζητησω αντικατασταση αλλα τους εχω ικανους να μου χρεωσουν το καινουργιο. :lol:

Edited by lyr13
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω wifi extender χρειάζεσαι και όχι άλλο modem. κοίτα πχ αυτό

 

και εγώ έτσι νομίζω, μάλλον επειδή όπως λες γίνεται χαμός από άλλα wifi σε όλα τα κανάλια, οπότε όσο καλό και αν είναι το ρουτερ σου οι παρεμβολές θα μειώνουν την κάλυψη.... εγώ έχω πολλά χρόνια το netfaster iad2 και παρόλο που ψήνεται δεν έχω κάποιο θέμα και με βολεύει πάρα πολύ που έχει κουμπί wifi on/off για να το κλείνω το βράδυ και όταν δεν το χρησιμοποιώ, σκέψου οτι πήρα και ένα δεύτερο μτχ για 10 ευρώ για καβάτζα! αν είσαι Αθήνα και θες μπορώ να στο δανείσω να δοκιμάσεις μήπως πιάσεις καλύτερα, το έχω και κάθεται...

Link to comment
Share on other sites

Και γω εδω και 4 μηνες που ειμαι στην hol εχω ενα technicolor router του οποιου η εμβελεια ειναι αστα να πανε.

Παλαιοτερα( οσο ημουν στον ΟΤΕ) αρχικα ειχα ενα philips κοντα στα 7 χρονια(!!!) και εξι μηνες πριν φυγω αποφασισα να ζητησω αντικατασταση και μου εδωσαν ενα zte. Και τα δυο λοιπον ειχαν σε ολα τα σημεια του σπιτου αριστο σημα. Τωρα το technicolor μας απογοητευσε αλλα αφου κανω την δουλεια μου....Φαντασου στεκομαι απενταντι στα 2 μετρα και μου βγαζει 2-3 γραμμες στο κινητο. Μπορει να σου βγαλει ακομα και μια. Μονο απο τον σταθερο εχω full σημα καθως χρησιμοποιω μια "κεραια" netgear για ασυρματη συνδεση. Θα περιμενενω να κλεισω 1 χρονο για να ζητησω αντικατασταση αλλα τους εχω ικανους να μου χρεωσουν το καινουργιο. :lol:

 

Πριν είχα ένα Netfaster της Hol, και εκείνο απαράδεκτο ήταν στο Wi-Fi.

Ζήτησα να μου το αλλάξουν, έφεραν το καινούριο χωρίς καμία χρέωση...

 

και εγώ έτσι νομίζω, μάλλον επειδή όπως λες γίνεται χαμός από άλλα wifi σε όλα τα κανάλια, οπότε όσο καλό και αν είναι το ρουτερ σου οι παρεμβολές θα μειώνουν την κάλυψη.... εγώ έχω πολλά χρόνια το netfaster iad2 και παρόλο που ψήνεται δεν έχω κάποιο θέμα και με βολεύει πάρα πολύ που έχει κουμπί wifi on/off για να το κλείνω το βράδυ και όταν δεν το χρησιμοποιώ, σκέψου οτι πήρα και ένα δεύτερο μτχ για 10 ευρώ για καβάτζα! αν είσαι Αθήνα και θες μπορώ να στο δανείσω να δοκιμάσεις μήπως πιάσεις καλύτερα, το έχω και κάθεται...

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε αλλά δεν σε πρόλαβα. Παρήγγειλα εκείνο το netgear που έχω παραπάνω σε ένα link...

Αύριο θα το δοκιμάσω και μακάρι να βρω λύση στο θέμα μου...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...