Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα και από εμένα. εγώ έχω το εξής πρόβλημα. πρίν από λίγο καιρό έβαλα συναγερμό στο σπίτι. επειδή για κάποιο λόγο δεν έστελνε σήμα στο κέντρο δοκίμασε ο τεχνικός να βάλει φίλτρο στη πρίζα του internet. πράγματι ο συναγερμός λειτούργησε κανονικά. Δυστυχώς δεν ήμουν σπίτι όταν έγινε αυτό. σήμερα δοκιμάζω το διαδίκτυο και βλέπω ότι η ταχύτητα από το 17 πήγε στο 2.5!!!!!άρχισα να εκνεύριζομαι με τη wind επειδή θεώρησα ότι άρχισε τις βλακείες.....αλλά μετά σκέφτηκα το φίλτρο....και πράγματι μόλις το βγάζω η ταχύτητα επανέρχεται στο 17. το είπα στο τεχνικό και μου είπε ότι πρέπει να βρει άλλο κόλπο......τι κάνουμε σε περίπτωση που δε γίνεται τπτ;

Υ.Γ. σημεωτέον ότι με το φίλτρο για κάποιο λόγο δεν συνδέεται ούτε το κινητό μου ούτε το λάπτοπ στο wifi....όταν βγει το φίλτρο όλα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι χαλασμένο το φίλτρο που έχεις βάλει; Γιατί συνήθως βάζουν φίλτρο για κάποιον άλλο λόγο στον συναγερμό. ( Νομίζω στο ινσόμνια έχουν αναλυτικό οδηγό τι πρέπει να κάνεις όταν έχεις συναγερμό και νετ και τι είναι προτεινόμενο, τσέκαρέ το )
Link to comment
Share on other sites

Και εγω θα σου ελεγα για αρχη να αντικαταστησεις το φιλτρακι σου!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

ο τεχνικός με ενημέρωσε ότι δεν έχει βάλει φίλτρο!!!οπότε μόλις έρθει θα σας πω τι έγινε. σας ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά με υγεία πάνω από όλα.

 

1. Το φίλτρο και το wifi δεν έχουν καμία απολύτως σχέση μεταξύ τους, να τα ξεχωρίσεις αυτά τα 2 από το μυαλό σου. Το ένα είναι καλώδιο, το άλλο είναι ασύρματο, χρησιμοποιούνται για εντελώς διαφορετικούς σκοπούς. Είναι σαν να λες, όταν βάζεις μπροστά το πλυντήριο, δεν κλείνει το παραθυρόφυλλο της βεράντας. Κάτι άλλο συμβαίνει και τα έχεις συνδυάσει έτσι, κακώς.

 

2. Είναι λογικό να έχεις τόσο μεγάλη εξασθένηση σήματος όταν μπαίνει φίλτρο στην πρίζα. Το παράλογο είναι που καταφέρνει και συγχρονίζει και έχεις και 2.5Mbps. Η δουλειά του φίλτρου είναι να φιλτράρει το dsl σήμα της γραμμής για να περνάει μόνο το τηλεφωνικό σήμα στην συσκευή σου. Επειδή λοιπόν, πρακτικά είναι αδύνατο να πάρεις internet με φίλτρο στην πρίζα, εσύ μάλλον έχεις χρησιμοποιήσει splitter, το οποίο είναι χαλασμένο ή δεν κάνει καλή επαφή σε κάποιο σημείο και σου ρίχνει τόσο πολύ την ταχύτητα. Η μια έξοδος επιτρέπει ελεύθερα το dsl, η άλλη που είναι φίλτρο, είναι για τηλ. σήμα (τηλέφωνο, συναγερμός, fax, κλπ.)

 

3. Αν δεν είναι έτσι, ΠΡΕΠΕΙ να το βάλεις έτσι. Splitter στην πρίζα του modem, και φίλτρο στις υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού. Αλλιώς το dsl σήμα της πρίζας φτάνει στις συσκευές, δεν λειτουργούν, και όταν σηκώνεις το τηλέφωνο σε άλλη πρίζα, ρίχνεις την γραμμή. Η κλασσική συνδεσμολογία από τότε που ήρθε το πρώτο dsl στην Ελλάδα.

Edited by Stavros_595
Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ για τις δύο συνδεσμολογίες που είναι σωστές και μπορείς να επιλέξεις: http://www.security.honeywell.com/documents/adsl.pdf

 

Έχε υπόψη ότι κάποιοι πίνακες συναγερμού έχουν τόσο LINE IN όσο και LINE OUT. Σε αυτούς τους πίνακες μπορούσες να συνδέσεις το συναγερμό απευθείας στη γραμμή και από το LINE OUT να δώσεις στο υπόλοιπο σπίτι, με σκοπό να αποφύγεις τυχόν κακόβουλο βραχυκύκλωμα της γραμμής μετά τον πίνακα. Όμως αυτή η συνδεσμολογία δεν παίζει πάντα σωστά με το DSL επομένως θα πρέπει να την αποφύγεις, θυσιάζοντας μια δικλείδα ασφαλείας. Η λύση εδώ είναι μία δεύτερη τηλεφωνική γραμμή, αποκλειστικά για το συναγερμό.

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου

Θα ήθελα την εμπειρία σας στο ποιο router ειναι καλυτερο :

Το ADB P.RG A4210G η το technicolor TG788VN ?

Ρωτώ για Cyta VoIP σύνδεση και χρήση wifi

Link to comment
Share on other sites

Σου έδωσαν δυνατότητα επιλογής; Θα πρότεινα το technicolor. Τα thomson είναι λίγο καλύτερα γενικά από τα ADB.
Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ για τις δύο συνδεσμολογίες που είναι σωστές και μπορείς να επιλέξεις: http://www.security.honeywell.com/documents/adsl.pdf

 

Έχε υπόψη ότι κάποιοι πίνακες συναγερμού έχουν τόσο LINE IN όσο και LINE OUT. Σε αυτούς τους πίνακες μπορούσες να συνδέσεις το συναγερμό απευθείας στη γραμμή και από το LINE OUT να δώσεις στο υπόλοιπο σπίτι, με σκοπό να αποφύγεις τυχόν κακόβουλο βραχυκύκλωμα της γραμμής μετά τον πίνακα. Όμως αυτή η συνδεσμολογία δεν παίζει πάντα σωστά με το DSL επομένως θα πρέπει να την αποφύγεις, θυσιάζοντας μια δικλείδα ασφαλείας. Η λύση εδώ είναι μία δεύτερη τηλεφωνική γραμμή, αποκλειστικά για το συναγερμό.

 

 

Οι 2 συνδεσμολογίες που παραθέτονται στα κυκλώματα, στην ουσία είναι πανομοιότυπες, ακριβώς επειδή η σωστή συνδεσμολογία στην ουσία είναι μια. Η πρώτη είναι και η πιο σωστή, πρώτον για λόγους εξοικονόμησης εξαρτημάτων, και 2ον λόγω του πρώτου και με λιγότερες πιθανότητες βλάβης. Ο στόχος είναι πάντα όσο το δυνατόν πιο απλή συνδεσμολογία, δηλαδή όσο το δυνατόν λιγότερα εξαρτήματα, για να μειώσουμε τον κίνδυνο βλάβης. Πολλές επαφές = πολλές πιθανότητες βλάβης, και τα πολλά εξαρτήματα (3 φίλτρα δηλαδή στην splitterless συνδεσμολογία) σου αυξάνουν τον κίνδυνο αυτό.

Τα 3 φίλτρα αντικαθιστούνται όλα από το ένα κοινό φίλτρο που υπάρχει στο splitter. Η τηλ. έξοδος του splitter είναι dsl φίλτρο, ενώ η έξοδος modem ή DSL είναι ένα σκέτο καλώδιο στην ουσία, άρα πρώτα φιλτράρεις το dsl σήμα μέσω της phone ή tel εξόδου, και μετά το στέλνεις στις τηλ. συσκευές (το εξηγεί σωστά και στο summary). Δεν είναι ορθό να κουμπώνουν όλα μετά απευθείας σε απλό διακλαδωτή (RJ31X του σχήματος). Δουλεύει, αλλά δεν είναι το ιδανικό. Δεν θες τόσες πολλές διακλαδώσεις.

 

Όταν υπάρχει dsl σήμα στην γραμμή, δεν μπορείς να αποφύγεις το φίλτρο. Άρα γιατί να βάλεις 3 όταν μπορείς να βάλεις 1; Λιγότερα εξαρτήματα, λιγότερες βλάβες, μεγαλύτερη οικονομία, ευκολότερος & γρηγορότερος έλεγχος από τον χρήστη, λιγότερα νεύρα όταν κάτι δεν λειτουργεί. Ακολούθησε την πρώτη συνδεσμολογία για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Έτσι λοιπόν, αφού έχεις φτάσει να έχεις μια αναμονή από τον διακλαδωτή για τον συναγερμό σου, την συνδέεις στην LINE IN υποδοχή του. Αν ο συναγερμός είναι απλός, τυπικός, θα υπάρχει μια μόνο είσοδος, ένα ζευγάρι επαφών δηλαδή (η πολικότητα δεν παίζει ρόλο, τα συνδέεις όπως θες αν είναι σκέτος χαλκός και όχι clip RJ11, που σχεδόν κανείς συναγερμός δεν έχει). Κάποιοι πιο πολύπλοκοι, έχουν 2 ζευγάρια, 1 εισόδου και ένα εξόδου όπως προανέφερε και ο φίλος από πάνω, για να συνεχίσεις το σήμα στις υπόλοιπες πρίζες. Όχι ιδιαίτερα θεμιτή συνδεσμολογία όμως όπως επίσης τόνισε, για λόγους απλοποίησης, (πάντα προτιμάμε παράλληλη σύνδεση και όχι σε σειρά, όπως και τα λαμπάκια στο χριστουγεννιάτικο δέντρο, σε σειρά αν καεί ένα, δεν δουλεύει κανένα, ενώ σε παράλληλη, δεν δουλεύει μόνο αυτό που κάηκε).

 

Φαίνονται πολύπλοκα σε κάποιον που δεν τα έχει δει ποτέ αυτά, αλλά αν τα πάρεις βήμα βήμα επαφή προς επαφή, θα δεις ότι δεν είναι τόσο, και ότι απλά ακολουθείς την λογική.

Edited by Stavros_595
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια ξέρει κανένας πως γίνεται η συνδεσμολογία συναγερμού και δρομολογητή? Ξέρω πως θες static ip η vpm για αυτό.
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μπορω να επιλέξω :D

Λες λοιπόν να πάω για technicolor

Καμμια άλλη γνώμη ?

 

Άλλη γνώμη ναι. Αν κατάλαβα καλά, πας για vDSL. Άρα θα έχεις και αυξημένες απαιτήσεις από την γραμμή σου, άρα και από το modem. Καλύτερη λύση θα ήταν λοιπόν να κάνεις ένα bridge και να κουμπώσεις πάνω ένα δικό σου σοβαρό ρουτεράκι. Κάποιο από τα καλά linksys, mikrotik, us robotics ή έστω και netgear, για να έχεις και admin έλεγχο/πρόσβαση στις υπηρεσίες του. Και για ακόμα πιο αυξημένες ανάγκες, μετά πας και σε Cisco, αλλά αυτά είναι μια κατηγορία μόνα τους.

Link to comment
Share on other sites

Wow. Μιλάμε πλέον για ειδικές καταστασεις.

Πάντως όσον αφορα τα δυο αυτα προτείνεις το technicolor :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ΟΤΕ = Ούτε Τηλέφωνο Έχουμε

Αυτό που βιώνω (οικογενειακώς) δεν το πιστεύω. Από Παρασκευή πρωί 2 του μηνός με το που μπήκε το 2015 το τηλέφωνο του σπιτιού (Ν.Ιωνία στο ύψος που είναι το Άλσος Βείκου) νεκρό. Τηλέφωνο στις βλάβες. Απάντηση "Το φτιάχνουμε". "Πότε κύριε;" "Μέσος όρος αποκατάστασης βλαβών δύο εργάσιμες..." λέει το -ομολογουμένως ευγενικό- άτομο στο helpdesk.

Σάββατο υπενθυμίζω, Κυριακή διαμαρτύρομαι. Αντε Δευτέρα να γυρίσουν από άδειες να πάρει εμπρός η μηχανή.

Σήμερα ήδη 5 Ιανουαρίου και ήδη τέσσερις ημέρες χωρίς σταθερό τηλέφωνο, ξανά στις βλάβες. Όπου εισπράττω το εξής καταπληκτικό. Μεγάλη βλάβη (so what, τις μικρές μόνον φτιάχνουν) Επηρεάζει πολλούς (ακόμη χειρότερα) θα επισκευαστεί 15 Ιανουαρίου.

Τρελαίνομαι γιατί έχω άρρωστη μάνα στο χωριό, παιδιά θα αρχίσουν σχολεία και φροντιστήρια, δουλειές που θέλουν επικοινωνίες, είμαι διαχειριστής στην πολυκατοικία, είμαι, είμαι έξω φρενών. Δεν έχει πέσει μπόμπα, λίγο χιονάκι στα πέριξ και τι έγινε.

Εννοείται έχουν μείνει χωρίς ΟΤΕ και άλλους παρόχους εκατοντάδες κόσμος στη γειτονιά και τραβάνε (ότι θέλετε γράφετε εδώ...)

Τετάρτη θα πέσει χοντρό βρισίδι στα γραφεία τους και ετοιμάζουμε αγωγή.

 

Αυτά για τους θιασώτες των ιδιωτικοποιήσεων που όλα θα δουλεύουν ρολόι με τον ιδιώτη.

:)
Link to comment
Share on other sites

το καλύτερο που μπορείς να κάνεις να μαζέψεις υπογραφές κι ονόματα μιας κι αναφέρεις πως ειναι αρκετα ατομα. σε αυτό μονο μπορεις να στηριχτεις. τωρα βρισιες κτλ δεν πιστευω πως χαρακτηριζουν την παιδεια μας. μαζικο αιτημα, γραπτα !!!
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά!

Είχα σε αχρηστία εδώ και αρκετά χρόνια ένα τηλεφωνικό κέντρο Panasonic KX-T206, καθώς είχα αλλάξει τη συνδεσμολογία των τηλεφωνικών γραμμών του σπιτιού και δε με εξυπηρετούσε... Πλέον η συνδεσμολογία του σπιτιού επανήλθε στην προτέρα κατάσταση και η χρήση τηλεφωνικού κέντρου είναι απαραίτητη. Ολοκλήρωσα τη σύνδεση του τηλεφωνικού κέντρου, ωστόσο το πρόβλημα είναι ότι δε μπορώ να πραγματοποιήσω εξερχόμενες κλήσεις. Το κέντρο πατώντας το "0" βγάζει εξωτερική γραμμή και όταν καλώ τον αριθμό (σταθερό ή κινητό) βγαίνει μήνυμα το οποίο λέει ότι "ο αριθμός που καλείται δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή".

 

Η συνδεσμολογία έχει ως κάτωθι:

Γραμμή ΟΤΕ PSTN (πάνω στην οποία είναι ο συναγερμός - έχει φίλτρο στο κουτί) - splitter - router από τη μία και στη θέση phone έβαλα το τηλεφωνικό κέντρο. Ο συναγερμός λειτουργεί, το internet λειτουργεί, τα εσωτερικά επικοινωνούν, δέχομαι εισερχόμενες κλήσεις, αλλά δεν μπορώ να πραγματοποιήσω εξερχόμενες κλήσεις (όπως προείπα)... Σημείωση, όταν έβαλα απευθείας τη γραμμή του ΟΤΕ στο κέντρο και μετά φίλτρα - router και τηλέφωνα το πρόβλημα παρέμενε και επιπλέον δε δούλευε το internet...

 

Κάποια ιδέα??

Link to comment
Share on other sites

OTE δεν έχουμε ακόμη.... Όσο για το βρισίδι, ήταν σχήμα λόγου. Έντονη διαμαρτυρία θα την έλεγα. Στην πραγματικότητα η σημερινή επίσκεψη στα γραφεία του ΟΤΕ στην Λεωφ. Ηρακλείου δεν έφερε κανένα αποτέλεσμα. Με κοιτούσαν περίεργα και μου είπαν να υπογράψω έγγραφο παραπόνων να απαντήσουν σε 30ημέρες... Λες και τους έλεγα ότι έπεσε η ταχύτητα του ADSL. Εδώ έχουμε παππούδες στην πολυκατοικία χωρίς κινητά και τέτοια που δεν έχουν τηλ. να μιλήσουν στους συγγενείς τους. Ασε για τα κινητά που δουλεύουμε συνέχεια αντί σταθερών... Έπεται συνέχεια!
:)
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα έχει βλάβη το τηλέφωνο εδώ που μένω στην Κυψέλη -οτε -από τις 2 του μήνα! Όπως μου είπαν από τον οτε είναι μεγάλη η ζημιά γι αυτό κ αργεί η αποκατάσταση! Εγώ βέβαια έλειπα κ προχτές που επέστρεψα δεν δουλεύε!Γύρω γύρω στις πολύκατοικίες δεν έχουν όλοι πρόβλημα !2-3 διαμερίσματα στην κάθε μία! !Και σε μας υπάρχουν ηλικιωμένοι οι οποίοι εάν τους τύχει κάτι δεν θα μπορούν να επικοινωνήσουν με κανέναν! Λέτε να είναι η ίδια βλάβη? ?

 

Edit : το έφτιαξαν :D

Edited by evelinalex
IPhone pro max /note 10 plus ,ipad pro 11 & MacBook pro :love:
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας,

έχω μια ISDN OTE και θα ήθελα να βάλω φραγή προς κάποιους προορισμούς (εξωτερικό, 90άρια, αριθμούς υψηλής χρέωσης). Υπάρχει τρόπος να το κάνω αυτό χωρίς να πληρώσω τα 4€/μήνα που ζητάει ο ΟΤΕ?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Έχω το router zte wi-fi και ενώ τα λαμπάκια αναβουν κανονικά με πετάει εκτός σύνδεσης και ο υπολογιστής είναι ένα μέτρο από το ρούτερ. Παρόλα αυτά μπορεί οταν ξανασυνδεθώ να κρατήσει η σύνδεση είτε ένα λεπτό είτε περισσότερο είτε λιγότερο. Πήρα τηλέφωνο τον οτέ στην εξιπυρέτηση πελατών 2 φορές χτες και μια σήμερα και μου αλλάξαν username και password και μου άλλαξαν και κανάλι. Στο τέλος μου είπαν να βάλω διεύθυνση IP και dns χειροκίνητα. Τι μπορεί να φταίει; Μήπως γωρίζετε τις διευθύνσεις ip και DNS; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Εχτες το βραδυ κτυπαει το κουδουνι της εξωπορτας της πολυκατοικιας κ μεσω θυροτηλεφωνου μας λεει καποιος <<Εχουμε ερθει για την αναβαθμιση του σταθερου σας τηλ/νου ανοιξτε μας παρακαλω>>

Ουτε απο που ερχονται ουτε τπτ αλλο!

Οταν του ειπα οτι δεν μας εχει ιδοποιησει ο παροχος μας για κατι τετοιο ,μου ειπε οτι περναει σε ολη την γειτονια κ κανει αναβαθμισεις!:wacko:

Αφου τον εδιωξα φυσικα βγαινω στο μπαλκονι για να τον δω καλυτερα κ ειχαν βγει κ αλλοι δυο ενοικοι που τους ανησυχησε και αυτους. Κοιτωντας ψυλα κ αυτος οταν μας ειδε ειπε <<Ενταξει μην ανησυχητε καλε απο την.....ταδε εταιρεια ειμαι!>>

Εαν ειναι δυνατον! Να ερχεται καποιος κ μαλιστα βραδυατικα κ να σου λεει ανοιξε να μπω στο σπιτι σου για να σου αναβαθμισω το τηλεφωνο η τον πινακα της Δεη ,τα υδραυλικα σου η δεν ξερω τι!:mad:

Με τον ιδιο τροπο δλδ που θα χρησιμοποιουσε ενας κακοποιος προσπαθωντας να πεσει σε κανεναν αφελη η ηλικιωμενο.

Ελεος δλδ , ποσο ηλιθιος μπορει να ειναι καποιος ωστε να προσπαθει να ''πουλησει'' με τετοιο τροπο;

Η σωστος τροπος που επρεπε να πει θα ηταν καπως ετσι<<Γεια σας ειμαι απο την ταδε εταιρεια κ εχω μια προσφορα για το τηλεφωνο σας με πολλα ωφελη για σας>> και οχι με τον ασχετο,πονηρο κ επικινδυνο τροπο που το εκανε.

* Η εξωπορτα της πολοικατοικιας μας τα τελευταια 3 χρονια ειναι μονιμως κλειδωμενη μετα απο δυο περιπτωσεις κακοβουλης ενεργειας , οποτε οπως καταλαβαινετε η καχυποψια κ ο φοβος ειναι περισσοτερο. Και ερχεται ο αλλος βραδυατικα κ να προσπαθει να τον βαλεις μεσα στο σπιτι σου με ψεματα για να προσπαθησει μετα να ''παιξει μπαλα'' για να σε πεισει να πουλησει;:angry:

Edited by Pelasgo
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν μπορώ να βρω έναν τηλέφωνικο αριθμό από ένα συνεργείο HYUNDAI στης τζιζιφιες- Καλλιθέα το οποιο έχει μεταφερθεί έχω το παλιό σταθερό του το οποίο πλέον δεν υπάρχει στον κατάλογο του ΟΤΕ μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να βρούμε τον κατάλογο του ΟΤΕ πριν το 2005 on line είναι μεγάλη ανάγκη HEEELP PLS. Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...