Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.eett.gr/export/sites/default/sites/EETT/NewsReleases/Announcments/AP428_038.pdf

ευχαριστα νεα για τουs χρηστεs του ιντερνετ.

απο σημερα 23/4 με αποφαση του Κρατουs δεν μπορει ο ΟΤΕ να καθυστερει την μεταφορα τηd γραμμηs και δεν μπορει να κοψει το ιντερνετ πανω απο 1-2 ημερεs,κατα την μεταφορα τηs γραμμηs σε αλλο παροχο.

ετσι θα συντομεφθει σημαντικα η ενεργοποιηση τηs γραμμηs του χρηστη απο τον νεο παροχο.

 

Πλακα κανουν, μην το παιρνετε στα σοβαρα. ΑΡΧΕΣ ΜΑΙΟΥ εκανα αιτηση μεταφορας. Επιβεβαιωση μετα απο 4 μερες. τεχνικος ηρθε σπιτι μου ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΗΜΑ το οποιο εγινε ΤΕΛΗ ΜΑΙΟΥ. Αυτη τη στιγμη αν χτυπησει το τηλεφωνο μου θα κοπει η συνδεση αυτοματως. Πεστε μου οταν θα ρθει ο λογαριασμος με το κοστος του PSTN εγω θα πρεπει να τον πληρωσω??? Και αν φερω τεχνικο σπιτι, να διορθωσει την ατσαλη εγκατασταση θα πρεπει κι αυτον να τον πληρωσω?????

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολο αυτό που ζητάς επειδή μπορεί κάποιος να έχει στο σταθερό του 2-3 εναλλακτικούς.

Ισως να ήταν πιο ξεκάθαρο εάν έψαχνες για τους προεπιλεγμένους πελάτες της κάθε εταιρίας.

 

Το μοναδικό επίσημο στοιχείο που είχε βγεί ηταν μια έρευνα της ΕΕΤΤ που είχε βγει πρίν κανα χρόνο και είχε γίνει με τηλεφωνική δημοσκόπηση. Στην πτυχιακή μου, που είχε να κάνει με τηλεφωνία, αυτήν χρησιμοποίησα.

 

Αν θες στείλε μου το e-mail σου με PM για να στην στείλω.

Link to comment
Share on other sites

Με ποιό παροχέα μου προτείνετε να συνεργαστώ? Θέλω μια καλή γραμμή και επειδή δεν έχουμε βάλει ακόμα τηλέφωνο στο κατάστημα δεν υπάρχει τηλεφωνικό νούμερο ακόμα μέχρι να βρώ και με ποιά εταιρία 8α συνεργαστώ!Περιμένω προτάσεις!:)
http://www.lottery24.com/img/horoscope/capricorn.gif Αιγόκερως Είσαι???
Link to comment
Share on other sites

Αν θες οταν εχεις βλαβη ή εστω ενα προβλημα να το λυσεις αμεσα,και επειδη ειναι και για επιχειρηση βαλε ΟΤΕ.

Ειδικα γραμμη ISDN με δυο νουμερα και καμια DSL 4096 γραμμη θα εισαι μια χαρα.

Τωρα αν θελεις αλλο παροχο,μια συμβουλη μονο σου δινω,για σταθερο βαλε ΟΤΕ,γιανα εχεις τηλεφωνο που λειτουργει σωστα και παντα.

Τωρα δεν ξερω τη επιχειρηση θα ανοιξετε και αν θα βγαζεται λεφτα απο το internet,αλλα αν σας ειναι απαραιτητο το internet και ακομα και μια μερα απωλειας σας προκαλεσει ζημια,τοτε βαλε ΟΤΕ σταθερο ISDN,ADSL απο ΟΤΕ αλλα γραμμη με μικρη ταχυτητα,και βαλε και μια δευτερη γραμμη dsl απο καποιο παροχο απο αυτους που δινουν 10Μβιτ με 25ευρω.

Πληρωνεις κατι παραπανω αλλα παντα μα παντα κανεις τη δουλεια σου!

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

άκουσα στην τηλεόραση για τις υπηρεσίες double play.έτσι λοιπόν αποφάσισα να βάλω κι εγω μια γραμμή δική μου για να μην ακουμπάω τσάμπα τα λεφτά μου στο νετ καφέ αλλα και να παίρνω τηλέφωνο όποιον θέλω,όποτε θέλω και για οσο θέλω...κι όλα αυτά στην προνομιακή τιμή των 39,99 Euro και μαζι δώρο μηχάνημα για κοιλιακούς :) ολο χαρά λοιπόν παίρνω κάποιο πρωί στον οτε για να κανονίσω τα της εγκατάστασης και μιλάω με κάποιον χαρούμενο τύπο (τι τους βάζουν στο καφε τους)?....θέση 1503341 πως μπορώ να εξυπηρετήσω?να μου βάλετε γραμμή λεω...pstn μου λέει η isdn?εγω dsl του λεω θέλω (ο άσχετος) μα κύριε μου,μπαίνει και στις δύο η dsl...ε πιάσε μου μια pstn του λέω...σε δύο βδομάδες αγαπημένε μας πελάτη θα έρθουν για την εγκατάσταση.Η έκπληξη μου ηταν μεγάλη...ήρθαν και πρωί πρωί μάλιστα!είδες λέω στην μάνα μου,ο οτε έχει ευρωπαικό αέρα πια! (που να ξερα)

 

Λίγες μέρες μετά παίρνω την forthnet και τους ζητάω το πρόγραμμα 2play.λυπούμεθα κύριε μου λένε,δεν γίνεται στην περιοχή σας,το ίδιο κι vivodi,το ίδιο κι ontelecoms...ε δεν πειράζει λέω,θα βάλω connex (τι ιδέα ειχα πάλι)...παίρνω παλι το 134 και ζητάω το connex και προς μεγάλη έκπληξη ακούω την κοπέλα που μίλαγα να μου λέει οτι δεν γίνεται γιατι η γραμμή σας κύριε έχει ιστορική αξια (ειναι pcm) ηταν το παλιό τηλέφωνο της Μπουμπουλίνας!ωραία της λέω...τι κανουμε σε αυτή την περίπτωση?α συγνώμη μου λέει (τέλος οι ευγένειες) αλλα εγω δεν ξέρω...το ίδιο ακριβός έλαβα σαν απάντηση και στα επόμενα 10 τηλεφωνήματα που έκανα μεχρι που κάποιος μου ειπε οτι πρέπει να παω στο κατάστημα της περιοχής μου,να κάνω αιτηση αλλαγής αλλα το πιο πιθανό λέει ειναι να μην γίνει δεκτή!και δεν θα έχω dsl του λέω?οχι μου λέει!:cry:

Παίρνω λοιπόν την netone γιατι ειχα ακούσει οτι έχουν δικά του δίκτυα και δωσ του πάλι μια ευγενική φωνή άρχισε να τάζει πάλι παπάδες.μόλις της είπα οτι η γραμμή μου ειναι pcm πήρα την ίδια απάντηση...PCM!!!!!λυπούμεθα κύριε,ξεχάστε το internet,ξεχάστε τα ολα και αμα δείτε τον οτε μην του πειτε οτι μιλήσαμε! :X :p

 

Το συμπέρασμα λοιπόν ειναι οτι νιώθω ήδη πολυ θύμα και οτι εχω φορτωθεί άλλον έναν λογαριασμό τσάμπα! :worry:

Link to comment
Share on other sites

Αν προσέξεις bororo μιλά για τον εαυτό του. Ας μη βάζουμε ιδέες καλύτερα......

 

Ναι ρε γιατι ειναι χαζοί ολοι οι αλλοι εδω μεσα νομιζεις...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν η οικοδομή που μένεις είναι πολύ παλιά για να μην έχεις pcm πρέπει να έρθει τεχνικός του Οτε και να σου τραβήξει καινούρια καλώδια από το ΚΑΦΑΟ μέχρι το διαμέρισμά σου.Μόνο τότε θα μπορείς να έχεις adsl.Αυτό όμως να υπολογίζεις οτι θα σου στοιχίσει αρκετά €€€€€€€€€€
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ρωτήσεις στο 134 μετά από πόσο χρόνο αφού ενεργοποιήσεις προεπιλογή μπορείς να αιτηθείς κατάργηση. Νομίζω είναι 2 μήνες.

 

Ναί και εγώ το ίδιο θα σου έλεγα.Ο κανονισμός προεπιλογής φορέα τονίζει οτι για 2 μήνες από την ημέρα ενεργοποίησης της πρόεπιλογής πρέπει να παραμείνεις στην εταιρία και κατόπιν την πάροδο των 2 μηνών τότε και μόνο τότε έχεις το δικαίωμα να τη διακόψεις και να ενεργοποιήσεις τη παλιά

Link to comment
Share on other sites

είναι 30 χρόνια το σπίτι.έκανα αίτιση για isdn.απ οτι μου είπαν απ τον οτε με αυτό τον τρόπο θα φύγει το pcm.η αλλαγή είναι 17 euro...αν μου τα λένε καλά βέβαια!οσο το έψαξα 2 σπιτία έχουν pcm κι όλοι οι άλλοι στο κτίριο έχουν καθαρές γραμμές.
Link to comment
Share on other sites

Hello ! θελω να ρωτησω αν υπαρχει καποιο προγραμμα το οποιο να μου δειχνει εκεινη την χρονικη στιγμη την ταχυτητα που κατεβαζω και ανεβαζω ! (εχω δοκιμασει καποιες σελιδες αλλα θελω την ωρα που κατεβαζω να βλεπω την ταχυτητα !)

Thanks !

Link to comment
Share on other sites

κάπου είχα διαβάσει ότι μέσα στο καλοκαίρι οι εταιρείες κινητής τηλεφωνίας θα καταργήσουν το ελάχιστο κόστος χρέωσης. . .

ισχύει κάτι τέτοιο;

αν τελικά η σοκολάτα είναι υποκατάστατο του sex τότε πρέπει να είμαι sexομανης...
Link to comment
Share on other sites

Εχει απαντηθεί αυτο!

το έβαλες σε λάθος ενότητα ! ΚΑΛΥΤΕΡΑ στο "Σταθερή Τηλεφωνία και VoIP" ---> εδω <--- ( την αλλη φορα)

καλύτερα, την αλλη φορα να κανεις μια ''αναζήτηση'' :D

για να μην γεμίζουμε νεα θέματα! :(

 

Ναι θα γινει ,θα αρχίσουν οι εταιρίες να το εφαρμόζουν!

Link to comment
Share on other sites

στο 800.112600 του οτε-ισδν

 

ρυθμίζεις εσυ απο ποια έξοδο θα βγει το μσν!

 

ΕDIT : διόρθωση αριθμου , ευχαριστω :chrisk

Link to comment
Share on other sites

δεν κανουν πλακα δες και ΕΔΩ

ΣΕ λίγο καιρό (μετα της 10 με 15-6-07)θα πέσουν τα πρώτα πρόστιμα!

Link to comment
Share on other sites

πάντως αν καλυπτεσε απο ιδιόκτητα δίκτυα (φορτηνετ -netone) σου προτείνω να βαλεις, ειδικα αφου σου χρειαζετε το ιντερνετ

 

καλή λύση ειναι η http://www.netone.gr γιατί δεν χρειάζεται να έχεις νούμερο (αρκεί να είσαι στο ιδιόκτητο) και εχεις:

-2 Τηλεφωνικές Γραμμές

-Δωρεάν Απεριόριστες Αστικές & Υπεραστικές Κλήσεις, κάθε μέρα, όλη τη μέρα

-Δωρεάν τηλεφωνητής, αναγνώριση, φραγή προώθηση...(με σχεση οτε )

-24 ωρες ιντερνετ Απεριόριστο Internet έως 10 Mbps

-3 e-mail X 1G

 

με 37.90 (με Φ.Π.Α.) χωρίς πάγιο ΟΤΕ το μηνα!

 

οι δωρεάν κλήσεις ειναι "κανονικά" μόνο για οικιακούς καταναλωτές

 

 

edit : . stamatis3133 και ο οτε δεν ειναι ο αλάνθαστος και ο γρήγορος (κάνει πολλά λάθη) και ειδικά με τους εναλλακτικούς,

αλλα τώρα με το RUΟ ΘΑ βάλει μυαλό(ο οτε) και θα στρώσουν πολλα απο τα λάθη των παροχών.

 

Ηρθε η ωρα να "φύγουμε" απο αυτο το μονοπώλιο που τοσο καιρο (πριν εναλλακτικών) δεν εκανε την παραμικρή έκπτωση!!!

 

ΕΓΩ 2 φορες εμεινα χωρις ιντερνετ (που εχω με forthnet) μια που κόπηκαν τα καλώδια και έμεινε off όλη η β.ελλαδα (βλάβη εργολάβου) και μια λόγω φορητοτητας σταθερής γραμμής οτε (για 2,5 Μ.Η.Ν.Ε.Σ.) (λογω ΟΤΕ)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου προτείνω ΟΤΕ και μάλιστα ρίξε μια ματιά εδώ.:)

 

αξίζει 70 € τουλάχιστον για πολυ μικρότερη ταχύτητα και πολυ λιγότερες υπηρεσίες

 

- ΜΗΝΙΑΙO ΤΕΛOΣ ΓΙΑ ΑΠΛΗ ISDN BRA ΣΥΝΔΕΣΗ € 18,921

-conn-x OnDSL Office 768/ 192 Kbps Μηνιαίο τέλος € 47,93 = 66,85 € το μηνα για 768

 

 

& Τέλος Ενεργοποίησης (σύνολο 94,02)

ADSL Πρόσβαση € 41,64

ΕΦΑΠΑΞ ΤΕΛOΣ isdn € 52,38

Link to comment
Share on other sites

αξιζη 70 € τουλάχιστον για πολυ μικρότερη ταχύτητα και πολυ λιγότερες υπηρεσίες

 

Να σου πω την αλήθεια δεν το έχω ψάξει και πολύ, αλλά την εμπιστοσύνη και την ποιοτική εξυπηρέτηση του ΟΤΕ δεν την συγκρίνω με της netone.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΟΤΕ ΕΠΙΛΥΣΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΩΝ ΠΑΡΟΧΩΝ ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΕΤΑΙΡΙΑ

 

Παρακαλώ περιμένω μια απάντηση δεν αντέχω άλλο είμαι σε πολυ δυσχερή θέση και θα ήθελα επιτέλους μια απάντηση στην καταγγελια μου .

Δεν αντέχω αλλό αυτό τον εκβιασμό ΕΧΩ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΈΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΩ

Ζήτησα την βοήθεια και συνδρομή και όχι αυτό τον εμπεγμό όπου υφήσταμαι με την καθηστέρηση αυτή στην απάντηση όπου βολεύει τον καταγγέλωντα και προστατευόμενο ΟΤΕ και πιέζει εμένα μιας και δεν μπορώ να εργαστώ χωρίς τις τηλεφωνικές μου γραμμές

Δεν είναι σωστό αυτό που γίνεται είναι εκβιασμός !!!!

Δεν ΕΧΩ ΧΡΗΜΑΤΑ ΝΑ ΚΑΤΑΦΗΓΩ ΣΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΣΗΝΗ ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.

Είμαι σε μεγάλο οικονομικό αδιέξοδο μιας και δεν έχω τώρα τηλεφωνικές γραμμές να ασκίσω το επάγγελμα μου τι πρέπει να κάνω δηλαδή?

Έχω αποστήλη την καταγγελία μου αυτή εδώ και δύο μήνες στους εξείς φορείς :

Γ.Γ. ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ, ΣΥΝΗΓΟΡΩ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ, ΙΝΚΑ, ΕΕΤΤ, και ακόμα περιμένω μια σαφή απάντηση για την απάτη όπου υφίσταμαι αλλά τίποτα μόνο κοροιδία.

Δύο μήνες περιμένω τι άλλο πρέπει να κάνω!!!

Η καταγγελίαhttp://www.adslgr.com/forum/images/smilies/rtfm.gif

e-mai: costasgoods@yahoo.gr

Μετά Τιμής

Costasgoods.!!!

http://www.adslgr.com/forum/images/smilies/mad.gifhttp://www.adslgr.com/forum/images/smilies/mad.gifhttp://www.adslgr.com/forum/images/smilies/mad.gifhttp://www.adslgr.com/forum/images/smilies/mad.gif

Link to comment
Share on other sites

Φίλε organicmax, αν σε μια περιοχή η δυνατότητα του δικτύου είναι πχ 500 γραμμές και υπάρχει ανάγκη για περισσότερες, τότε για να καλυφτεί αυτό οι επόμενες γραμμές μπαίνουν σε pcm..σε ένα πρόχειρο δηλαδή τύπο δικτύου που ενδέχεται να μη μπορείς να βάλεις ούτε αναγνώριση κλήσης!

Πράγματι εάν κανέις αίτηση για μετατροπή σε isdn το pcm φεύγει και μετά μπορείς να βάλεις dsl!Στις περισσότερες περιπτώσεις η αλλαγή αυτή γίνεται τεχνικά, αλλά μερικές φορές ενδέχεται να μη μπορεί να γίνει τεχνικά τη συγκεκριμένη στιγμή!Το ότι στην ίδια πολυκατοικία οι άλλες γραμμές δεν παίζουν σε pcm δε λέει κάτι!

Ελπίζω να βοήθησα!

:)

this is how we do...
Link to comment
Share on other sites

και μιλαω και εγω που εμεινα

2,5 μήνες χωρίς ιντερνετ

χρεώθηκα 120€ σε dialer

χρεώθηκα 30€ σε τηλεφωνα για να βγάλω ακρη (801-επακ-οτε)

+τα πάγια ενω δεν ειχα τηλέφωνο

 

τι να πεις !!!

η ΟΠΧ δεν με αφήνουν να εκφραστώ !!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...