Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο καθένας βάζει ό,τι θέλει και τέτοια posts δεν πρόκειται να πείσουν κάποιον να αλλάξει πάροχο.

Case closed μιας και έχουμε ξεφύγει αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία στη χώρα Μπανανία έχει ως εξής:

 

Πελάτης της Forthnet Telephony εδώ και χρόνια (χωρίς προεπιλογή αλλά σταθερός χρήστης) στο πρόγραμμα Αγαπημένοι Προορισμοί.

 

(τιμοκατάλογος Α.Π. http://www.forthnet.gr/media/Telephony/new%20logo/ap_gr_25-1-07.pdf)

 

Κάτοχος ενός αριθμού Vodafone (6944xxxx) το οποίο μέχρι 3 Αυγούστου 2006 ήταν με φορητότητα στην QTelecom και από 3 Αυγούστου και μετά με φορητότητα σε συμβόλαιο Cosmote.

 

Οπως διαπίστωσα πριν λίγες μέρες η Forthnet Telephony εξακολουθεί από τον Αύγουστο να με χρεώνει για κλήσεις προς αυτό τον αριθμό σαν κλήσεις προς κινητό QTelecom.:cry: (για όσους δε γνωρίζουν χρεώνονται ακριβότερα)

 

Εστειλα αναλυτικό email στο τμήμα εξυπηρέτησης στις 20/2/2007 ζητώντας να μου εξηγήσουν τι γίνεται. Δε περίμενα να πάρω απάντηση άμεσα φυσικά, οπότε σήμερα πήρα τηλ. στο CC.

 

Μετά που επιτέλους ο τηλεφωνητής μίλησε με κάποιον αρμόδιο μου είπε: "έχουμε λάβει το email σας και την υπόθεση την διερευνά το αρμόδιο τμήμα".

 

 

Για πείτε μου ρε παιδιά.. θα είμαι υπερβολικός αν ζητήσω πίστωση τη διαφορά των κλήσεων προς αυτό το νούμερο (είναι το δικό μου κινητό και με καλούν συχνά από το σπίτι) από τον Αύγουστο και μετά?:mad:

:: what locks... unlocks! © :: κάθε λαός έχει την κινητή τηλεφωνία που του αξίζει..::

:: SY1EBE ::

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο θα έχεις αν τα πάρεις όμως είναι άλλο πράγμα. Καλά ξεμπερδέματα με το περίφημο τμήμα λογαριασμών της Forthnet
Link to comment
Share on other sites

Για πείτε μου ρε παιδιά.. θα είμαι υπερβολικός αν ζητήσω πίστωση τη διαφορά των κλήσεων προς αυτό το νούμερο (είναι το δικό μου κινητό και με καλούν συχνά από το σπίτι) από τον Αύγουστο και μετά?:mad:

 

Φυσικά και οφείλουν να σου επιστρέψουν όλα τα χρήματα που σε χρέωσαν παραπάνω λόγω του λάθους του συστήματός τους. Σε διαφορετική περίπτωση πρέπει να απευθυνθείς στην ΕΕΤΤ, καθώς δε θα είσαι ο μόνος που του συνέβη αυτό, απλά οι άλλοι πελάτες ίσως να μην το παρατήρησαν ή να μην ήταν σε θέση να ξέρουν σε ποιό δίκτυο ανήκει αυτός που κάλεσαν ή να μην ήξεραν το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Eλπιζω να μην ειναι πολλα τα € γιατι μαλλον πιστωση θα σου δωσουν.

 

Απορω παντως με το γεγονος...αφου πλεον η κληση δρομολογειται σε αλλο δικτυο πως αυτοι χρεωνουν οπως πριν; Μηπως επρεπε να τους παρεις τηλεφωνο να τους πεις οτι αλλαξες δικτυο :p

Μπα...μαλλον με φαξ επρεπε να τους το στειλεις :rolleyes:

 

Φαντασου τι λεφτα βγαλανε με αυτο το 'λαθος' και δεν το εχει παρει κανεις πρεφα :mad:

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι πολλά τα λεφτά αλλά 1ον. δεν είναι λογική αυτή και 2ον. πρέπει να σταματήσει να γίνεται!

 

και προφανώς το αν καταλαβαίνει το κέντρο της Forthnet το που δρομολογείται η κλήση είναι δικό τους πρόβλημα..

 

πάντως έχω τους αναλυτικούς στα χέρια μου και από το σύστημα online παρακολούθησης λογαριασμού που έχουν και αν δε το λύσουν θα τα στείλω εκεί που πρέπει..

:: what locks... unlocks! © :: κάθε λαός έχει την κινητή τηλεφωνία που του αξίζει..::

:: SY1EBE ::

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι πολλά τα λεφτά αλλά 1ον. δεν είναι λογική αυτή και 2ον. πρέπει να σταματήσει να γίνεται!

 

και προφανώς το αν καταλαβαίνει το κέντρο της Forthnet το που δρομολογείται η κλήση είναι δικό τους πρόβλημα..

 

πάντως έχω τους αναλυτικούς στα χέρια μου και από το σύστημα online παρακολούθησης λογαριασμού που έχουν και αν δε το λύσουν θα τα στείλω εκεί που πρέπει..

 

Kαι καλα θα κανεις γιατι ακομη και να σου επιστρεψουν τα χρηματα σου, ποσο σιγουρο ειναι οτι αυτο γινεται μονο σε σενα;

Φαντασου τι κερδη υπαρχουν με τετοιες λαθος τιμολογησεις :mad:

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που ενεργοποιήθηκε η σύνδεση ADSL που έκανα, παρατήρησα ότι δεν μπορώ να μπω σε κάποιες σελίδες (sites) όπως π.χ. σε κάποια e-shop, σε σελίδες πανεπιστημίων. Παλιότερα με τη dial-up σύνδεση που είχα, δεν συνέβαινε αυτό. Μήπως μπορεί κανείς να με βοηθήσει?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

re paidia diavasa ena arthro sto ethnos pou leei pos tha ginoun anavathmiseis mexri 4 mbps.isxiei kati tetoio?emena pou exw 768 conn-x tha paw sta 2mbps dld?:lol:
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια, εχω το εξης προβλημα, απο τον περασμενο ιουλιο που ενεργοποιηθηκε η adsl μου μεσω διοδος δεν εχω λαβει ποτε λογαριαμο, τι γινεται? εχει συμβει και σε αλλους?
:cry: :whip:
Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται αυτό;Δηλαδή ως τώρα δεν πλήρωσες ποτέ και δεν στο έχουν κόψει;Μήπως μπήκες πρώτος στη σχολή σου;
Link to comment
Share on other sites

ναι ρε συ, απο τοτε δεν ηρθε λογαριασμος!!!! επισης ενας γνωστος μου εδω και 5 μηνες που εκανε διακοπη adls του εκοψαν μονο την συνδεση αλλα οχι τη γραμμη και τοσο καιρο ειναι με demo.

επισης δεν πληρωνει γιατι δεν του ερχεται λογαριασμος!

:cry: :whip:
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρεις τι ISP έχεις, περιοχή που μένεις κλπ... Εάν έχεις αγοράσει π.χ το πακέτο της Forthnet τότε απλά πληρώνεις αυτά τα 117E και τέλος. Δέν έρχονται λογαριασμοί.

Πάντως ο ΟΤΕ είχε ανακοινώσει για μια μικρή καθυστέρηση στην έκδοση των λογαριασμών.

 

Αν και πιστέυω το θέμα πρέπει να μεταφερθεί...

Τα πάντα για το πρόγραμμα "ΔΙΟΔΟΣ"

Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

ναι ρε συ, απο τοτε δεν ηρθε λογαριασμος!!!! επισης ενας γνωστος μου εδω και 5 μηνες που εκανε διακοπη adls του εκοψαν μονο την συνδεση αλλα οχι τη γραμμη και τοσο καιρο ειναι με demo.

επισης δεν πληρωνει γιατι δεν του ερχεται λογαριασμος!

 

Αυτό θα πει να είσαι τυχερός, να έχεις dsl και να μην πληρώνεις τίποτα.Πάντως, αργά ή γρήγορα θα το ανακαλύψουν και θα τον αποσυνδέσουν.

Link to comment
Share on other sites

re paidia diavasa ena arthro sto ethnos pou leei pos tha ginoun anavathmiseis mexri 4 mbps.isxiei kati tetoio?emena pou exw 768 conn-x tha paw sta 2mbps dld?:lol:

 

Η πληροφορία που διάβασες είναι έγκυρη, αλλά το θέμα είναι πότε θα γίνουν αυτές οι αναβαθμίσεις.Και εγώ είμαι με οτε και ταχύτητα 768Kbps.:happy:

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα συμβαίνει αυτό απο τότε που ενεργοποιήθηκε το ΔΙΟΔΟΣ τον Οκτώβρη.Έχω ΟΤΕΝΕΤ 768 ενός χρόνου υπο ISDN γραμμή.Έπρεπε να είχε έρθει μια φορά τουλάχιστον ως τώρα αλλά τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

και τωρα που το δημοσιοποιησες εδω...τελειωσε!!Ετοιμασου για τον λογαριασμο..:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε όλους...

Τον παλιο καιρο (dialup χρονια) ειχα σπιτι μια δευτερη τηλεφωνικη γραμμη pstn και καλα για το internet.

Κατι μου λεεί όμως τώρα οτι πληρώνο τσάμπα το πάγιο του οτε και τα 20+ε το μηνα στη βιβο για 1024:cry: .

Δέν κανω καθόλου κλησεις απο αυτο το τηλέφωνο και το θέλω μονο για ιντερνετ.

Θα μπορούσε καποιος να με βοηθήσει?

Α...ξεχασα.. Τα δικτυα που με καλυπτουν ειναι :βιβο, on, forthnet και tellas

Link to comment
Share on other sites

για περιοχες που δεν υπαρχει Adsl, και υπάρχουν πολλες σε όλη την Ελλάδα,

υπαρχει λύση. Δορυφορικό αμφίδρομο Internet. εγω βρήκα μία λύση με την

http://www.com-ip.gr τιμή απο 89ευρω το μήνα.

Μήπως ξερετε κάποιον αλλο πάροχο φθηνότερο;

 

(το φανταζοσαστε οτι περιοχές μεσα στην Αττικη -περιοχες στα Μεσόγεια- Μαραθώνας κλπ.- ΔΕΝ εχουν ακόμα Adsl και δεν προβλεπεται να εχουν σύντομα.)

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να είναι θέμα ενημέρωσης από μέρους σου. Όταν έκανες την φορητότητα από Vodafone σε Q ενημέρωσες κανέναν; Τότε πως κάνανε σωστά την αλλαγή στην χρέωση; Απλά είναι τα γνωστά κόλπα που κάνουν στο λογιστήριο της Forthnet και έχουν βγάλει κακό όνομα στην εταιρία
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...