Jump to content

Αλλοδαπός ένας στους τέσσερις κατοίκους της Ελλάδας το 2015


Nsf3rtU
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αλλοδαπός ένας στους τέσσερις κατοίκους της Ελλάδας το 2015

Σε 3.500.000 υπολογίζεται ο πληθυσμός των μεταναστών που θα ζουν στην Ελλάδα το 2015, σύμφωνα με τις προβολές των στοιχείων του ΟΗΕ και τη μελέτη που παρουσίασε σήμερα το Ινστιτούτο του Ανθρώπινου Δυναμικού του Παντείου Πανεπιστημίου. Δηλαδή ένας στους τέσσερις κατοίκους της Ελλάδας θα είναι αλλοδαπός

[ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ ON LINE Πέμπτη, 23 Ιανουαρίου 2003]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν μπορώ να πω ότι με ενοχλεί ιδιαίτερα.Ούτως ή άλλως έχουμε δημογραφικό και δεν μπορούμε να πούμε ότι θα μας κάθονται στο σβέρκο.
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν είναι κακό αυτό..

Το κακό είναι οτι οι έλληνες δεν πολλαπλασιάζονται...

Αν σε πολλά χρόνια από τώρα δεν υπάρχει ούτε ένας έλληνας,

κάποιοι άλλοι θα ζουν σε αυτά τα μέρη...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα παραπάνω. Τείνουμε να μας τρομάζει η ιδέα, αλλά πιστεύω πως οφείλεται περισσότερο στο γεγονός ότι δεν κάνουμε παιδιά και υπάρχει φόβος εξάλειψής μας από τους αλλοδαπούς που μεταναστεύουν εδώ.
I didn't know I was looking for love, until I found it
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα παραπάνω. Τείνουμε να μας τρομάζει η ιδέα, αλλά πιστεύω πως οφείλεται περισσότερο στο γεγονός ότι δεν κάνουμε παιδιά και υπάρχει φόβος εξάλειψής μας από τους αλλοδαπούς που μεταναστεύουν εδώ.

 

Στη νότια πελοπόνησσο υπάρχουν ολόκληρα χωριά πλέον που κατοικούν μόνο ξένοι κυρίως γερμανοί, και είναι πανέμορφα τα άτιμα.......

Link to comment
Share on other sites

Στη νότια πελοπόνησσο υπάρχουν ολόκληρα χωριά πλέον που κατοικούν μόνο ξένοι κυρίως γερμανοί, και είναι πανέμορφα τα άτιμα.......

 

Οριστε??? Που ακριβως?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε αλλοδαποί τους χωρίζουμε σε καλούς και κακούς ή όχι?

Δλδ γερμανοί άγγλοι είναι καλοί και αλβανοί κλπ κακοί?

Την Κεφαλλονιά σχεδόν την έχουν αγοράσει όλη οι γερμανοάγγλοι, το ίδιο και την Κρήτη...

Εξάλλου ο κατέχων την Ελληνικήν παιδίαν Έλληνας εστί ή όχι???

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε αλλοδαποί τους χωρίζουμε σε καλούς και κακούς ή όχι?

Δλδ γερμανοί άγγλοι είναι καλοί και αλβανοί κλπ κακοί?

Την Κεφαλλονιά σχεδόν την έχουν αγοράσει όλη οι γερμανοάγγλοι, το ίδιο και την Κρήτη...

Εξάλλου ο κατέχων την Ελληνικήν παιδίαν Έλληνας εστί ή όχι???

Οχι δεν ξεχωρίζουμε αν είναι καλοί ή κακοί,

ούτε εξετάζουμε αν είναι γερμανοί, άγγλοι, αλβανοί, ρώσοι ή οτιδήποτε άλλο.

Απλά επισημαίνουμε το γεγονός οτι οι αλλοδαποί πληθαίνουν και οι έλληνες μειώνονται.

Δες και παραπάνω......

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη δημοτικου πάντως, σε μας, τα παιδιά που ειναι ξένα, υπερτερουν των δικών μας.

Το καλό ειναι πως έγινε πλέον υποχρεωτικό το νηπιαγωγείο, γιατι ήταν συχνό το φαινόμενο, να μη γνωριζουν τη γλώσσα και να αποτελουν τροχοπέδη για ολη την τάξη.

Αλλά, όταν υπερπηδηθεί το εμπόδιο της γλώσσας, σας πληροφορώ ότι ειναι πολυ περισσότερο "σπίρτα" απ' ό,τι τα δικά μας, γιατι τα δικα μας δεν εχουν να παλεψουν για τίποτα, ουτε για επιβεβαίωση, ουτε για κοινωνική ασφάλεια, ουτε για τίποτα. Ολα στο πιατο.

Το ξενο πιτσιρικι δεν ειναι έτσι.

Κι αν νομιζετε πως ειναι υπερβολες για την α' δημοτικου, σας πληροφορώ, πως καθόλου δεν ειναι. Τα ζω καθημερινά.;)

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη δημοτικου πάντως, σε μας, τα παιδιά που ειναι ξένα, υπερτερουν των δικών μας.

Το καλό ειναι πως έγινε πλέον υποχρεωτικό το νηπιαγωγείο, γιατι ήταν συχνό το φαινόμενο, να μη γνωριζουν τη γλώσσα και να αποτελουν τροχοπέδη για ολη την τάξη.

Αλλά, όταν υπερπηδηθεί το εμπόδιο της γλώσσας, σας πληροφορώ ότι ειναι πολυ περισσότερο "σπίρτα" απ' ό,τι τα δικά μας, γιατι τα δικα μας δεν εχουν να παλεψουν για τίποτα, ουτε για επιβεβαίωση, ουτε για κοινωνική ασφάλεια, ουτε για τίποτα. Ολα στο πιατο.

Το ξενο πιτσιρικι δεν ειναι έτσι.

Κι αν νομιζετε πως ειναι υπερβολες για την α' δημοτικου, σας πληροφορώ, πως καθόλου δεν ειναι. Τα ζω καθημερινά.;)

 

Ρε συ δεν είναι αυτό όμως το ζητούμενο.

Σε λίγο δεν θα υπάρχουν ελληνάκια στα δημοτικά......

Link to comment
Share on other sites

Ελαφρώς παραπλανητικός ο τίτλος του θέματος θα έλεγα.

Γιατί η πρόβλεψη αυτή αφορά το 2015, και όχι το 2007 όπως αφήνει ο τίτλος να εννοηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν είναι κακό αυτό..

Το κακό είναι οτι οι έλληνες δεν πολλαπλασιάζονται...

Αν σε πολλά χρόνια από τώρα δεν υπάρχει ούτε ένας έλληνας,

κάποιοι άλλοι θα ζουν σε αυτά τα μέρη...

Γιατί θα πρέπει δηλαδή σαν homo sapiens να πολλαπλασιαζόμαστε; Ήδη έχουν αρχίσει να στερεύουν ένας-ένας οι φυσικοί πόροι της γης από τη δική μας υπερκατανάλωση. Δεν είναι λογική αυτή...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θα πρέπει δηλαδή σαν homo sapiens να πολλαπλασιαζόμαστε; Ήδη έχουν αρχίσει να στερεύουν ένας-ένας οι φυσικοί πόροι της γης από τη δική μας υπερκατανάλωση. Δεν είναι λογική αυτή...

 

E και τι προτείνεις δηλαδή;

Να πάρουμε την πρωτοβουλία εμείς οι έλληνες και να πούμε οτι σταματάμε την αναπαραγωγή;

Κανείς άλλος δεν το σκέφτεται έτσι, εκτός από τους Κινέζους και τους Ινδούς.

Link to comment
Share on other sites

E και τι προτείνεις δηλαδή;

Να πάρουμε την πρωτοβουλία εμείς οι έλληνες και να πούμε οτι σταματάμε την αναπαραγωγή;

Κανείς άλλος δεν το σκέφτεται έτσι, εκτός από τους Κινέζους και τους Ινδούς.

Να περιμένουμε να φτάσουμε τότε στην κατάσταση των Κινέζων και των Ινδών να μην έχουμε να φάμε...

Link to comment
Share on other sites

Να περιμένουμε να φτάσουμε τότε στην κατάσταση των Κινέζων και των Ινδών να μην έχουμε να φάμε...

 

Μπορείς να υπολογίσεις πόοοοοοοσο θα περιμένουμε;

Είμαστε 10 εκατομύρια και αυτοί είναι πάνω από 1 δις........

Link to comment
Share on other sites

Να περιμένουμε να φτάσουμε τότε στην κατάσταση των Κινέζων και των Ινδών να μην έχουμε να φάμε...

 

Νομίζω ότι υπερβάλεις. Μόνο πρόβλημα αντίστοιχο με των Κινέζων και των Ινδών δεν έχουμε στην Ελλάδα, όπου αν μη τι άλλο πάσχουμε από υπογεννητικότητα.

 

Υπερπληθυσμό έχουμε μόνο στα πολύ μεγάλα αστικά κέντρα, κάτι το οποίο είναι ένα τελείως ξεχωριστό θέμα και σίγουρα δεν οφείλεται σε υπεργεννητικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Στη νότια πελοπόνησσο υπάρχουν ολόκληρα χωριά πλέον που κατοικούν μόνο ξένοι κυρίως γερμανοί, και είναι πανέμορφα τα άτιμα.......

 

Είσαι από Πελοπόνησσο?

I didn't know I was looking for love, until I found it
Link to comment
Share on other sites

Ναι και την έχω γυρίσει ολόκληρη........

 

Ο αρραβωνιαστικός της θείας μου είναι από Καλαμάτα (και είναι σα τη μύγα μεσ' το γάλα εδώ), γι' αυτό σε ρώτησα.

I didn't know I was looking for love, until I found it
Link to comment
Share on other sites

Ο αρραβωνιαστικός της θείας μου είναι από Καλαμάτα (και είναι σα τη μύγα μεσ' το γάλα εδώ), γι' αυτό σε ρώτησα.

 

μυγα?:wacko: γαλα?:wacko:

και εγω ετσι θα ειμαι σε λιγο καιρο αλλα που θα μου παει...θα τους χαρισω ολους απο την γλυκα μου και θα γινουμε ιδιοι...:lol: :lol:

παντως εγω θυμαμαι τοτε στο δημοτικο το 1993 που ηρθανε οι πρωτοι Ελληνοποντιοι στο σχολειο πως ητανε και πως ειναι τωρα...τρομερη διαφορα και μεταξυ μας δεν μ αρεσει που μιλανε π.χ Ρωσσικα στα λεωφορεια κλπ κλπ...

εγω στην Αυστραλια αγγλικα μιλαγα και οχι ελληνικα ακομα και αν εχει τοοσους ελληνες που αν φωναξεις ''καλημερα'' θα γυρισουνε δεκαδες να σου πουνε το ιδιο...

Link to comment
Share on other sites

Ο αρραβωνιαστικός της θείας μου είναι από Καλαμάτα (και είναι σα τη μύγα μεσ' το γάλα εδώ), γι' αυτό σε ρώτησα.

 

Εζησα 4 χρόνια σε εκείνα τα μέρη, είναι υπέροχα.........:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

μυγα?:wacko: γαλα?:wacko:

και εγω ετσι θα ειμαι σε λιγο καιρο αλλα που θα μου παει...θα τους χαρισω ολους απο την γλυκα μου και θα γινουμε ιδιοι...:lol: :lol:

 

Κι αυτός στην αρχή δυσκολεύτηκε, καθ 'ότι όλοι οι φίλοι του ήταν Καλαμάτα/ Αθήνα, αλλά με τον καιρό και φίλους έκανε και μαγαζί ανοίξανε μαζί με τη θεία και τους φίλους/ συγγενείς του τους φιλοξενούν τακτικά. ;)

 

Εζησα 4 χρόνια σε εκείνα τα μέρη, είναι υπέροχα.........:) :) :)

 

Έτσι έχω ακούσει. Θέλω κι εγώ πολύ να την επισκεφτώ και μάλλον πρέπει να αρχίσω ήδη να το προγραμματίζω...

I didn't know I was looking for love, until I found it
Link to comment
Share on other sites

Αλλοδαπός ένας στους τέσσερις κατοίκους της Ελλάδας το 2015

Σε 3.500.000 υπολογίζεται ο πληθυσμός των μεταναστών που θα ζουν στην Ελλάδα το 2015, σύμφωνα με τις προβολές των στοιχείων του ΟΗΕ και τη μελέτη που παρουσίασε σήμερα το Ινστιτούτο του Ανθρώπινου Δυναμικού του Παντείου Πανεπιστημίου. Δηλαδή ένας στους τέσσερις κατοίκους της Ελλάδας θα είναι αλλοδαπός

[ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ ON LINE Πέμπτη, 23 Ιανουαρίου 2003]

 

Ωραία, θα πηγαίνω και κάπου να συνδιαλλαγώ με ανθρώπους που δεν θα θέλουν να με γ@$%#$% βγάζοντας 400% και βάλε κέρδος σε ότι σκ#@& πουλάνε.

Το μόνο κακό με την Ελλάδα είναι ότι είναι γεμάτη Έλληνες. Ευτυχώς αρχίζουμε και πηδάμε στο ποτάμι όλοι σαν τα lemmings, οπότε το πρόβλημα θα λυθεί σύντομα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...