Jump to content

Nav N Go iGO 8


johner
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για να είστε πάντα ενημερωμένοι. :)

 

Στο φόρουμ του kimyaci στην πρώτη σελίδα

http://www.igo8navigation.com/index.php?language=english

μπορείτε να βρίσκετε πάντα ότι καινούριο κυκλοφορεί

όσον αφορά νόμιμα αρχεία για iGO, δηλαδή skins, schemes, tools και διάφορα άλλα τέτοια.

 

Το φόρουμ υποστηρίζει Τούρκικα αλλά και Αγγλικά.

Μπορείτε να επιλέξετε κατά την εγγραφή σας γλώσσα Αγγλικά και να ποστάρετε στα Αγγλικά.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά προσπαθώ εδώ και 3 μέρες ... και νύχτες να περάσω το igo8 στο HD2 και στο HD mini της γυναίκας μου, και το μόνο που έχω καταφέρει είναι να παίξει -και στο ένα και στο άλλο, σε ένα κομμάτι της οθόνης...

αλλάζοντας το sys.txt με ένα που βρήκα (οχι στο myphone γιατί έψαξα πάνω απο 2 ώρες χωρίς αποτέλεσμα...) μου βγάζει μήνυμα στο μινι : failed to open file: ui_igo8\160_240\loading.bmp exiting application

ενώ στο HD2 το ίδιο με αλλαγή στην ανάλυση...

έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά... μπορεί κανείς να με βοηθήσει???

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΩΤΟΣ...

ΤΡΕΧΑ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ...:lol:

Xiaomi Redmi Note 3 PRO (και γουστάρωωωωω!!)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλυτεροι χαρτες για Αθηνα? Μεταξυ

 

Ελλάδα 2010.03 100309 Dis

Ελλάδα 2010.07 100805 EpsilonGis ►► 2/9/2010

Ελλάδα 2010.Q1 100726 Navteq ►► 19/8/2010

Ελλάδα 2010.06 100716 TeleAtlas

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Είναι υποκειμενικό. Σε γενικές γραμμές προτιμούνται της NAVTEQ και της TELEATLAS. Θα χρειαστεί να δοκιμάσεις για το πιο ανταποκρίνεται περισσότερο στις απαιτήσεις της περιοχής σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη επιλογή είναι ο Navteq πάντα.

Μετά είναι ανάλογα την περιοχή και έχουμε ιδιαιτερότητες.Αν πχ κρινω από δοκιμές μου ,ο χάρτης της Ε είναι αρκετά καλός για επαρχία ,και της Dis για Αθήνα.Ο Teleatlas κάπου στην μέση.

Link to comment
Share on other sites

έχει παρατηρήσει κανείς καθυστέρηση στο σήμα του gps;

δηλαδή ενώ έχεις πάρει μια στροφή να σε δείχνει πιο πίσω;

Είναι πολϋ κουραστικό και σε οδηγεί σε λάθη.

Παρατηρώ πίσω απο το βελάκι της θέσης μια τελίτσα που σε ακολουθεί και καθυστερεί να φτάσει στο βελάκι.

Η συσκευή είναι hd2 η έκδοση 8.3.2.8 και κάτι άλλα νοϋμερα ,η ρύθμιση του gps port 4 57400.Το ίδιο πράγμα το παρατηρώ ανεξάρτητα απο τον πιο χάρτη χρησιμοποιώ

 

κάθομαι στο φανάρι σταματημένος και πρέπει να στρίψω π.χ. δεξιά σε 30 (τουλάχιστον έτσι λέει)μέτρα και η απόσταση συνεχώς μειώνεται,στρίβω ,μπαίνω στον δρόμο που πρέπει να μπώ (ή οχι) και το μαθαίνω λίγα μέτρα μετά!!!

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το κάνει σε άλλο πρόγραμμα πλοήγισης ,οπότε φταίει το GPS σου ,μήπως το Igo το έχεις φορτώσει με σκιν κλπ και δεν το σηκώνει η συσκευή από μνήμη κλπ ;
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ πίσω απο το βελάκι της θέσης μια τελίτσα που σε ακολουθεί και καθυστερεί να φτάσει στο βελάκι.

 

Απ' ότι έχω καταλάβει, η τελίτσα είναι η πραγματική θέση του αυτοκινήτου στον χάρτη ενώ το τριγωνάκι (ή το αυτοκινητάκι ανάλογα με τι έχει βάλει κανείς) είναι πάντα πάνω στον δρόμο, εφόσον έχει επιλεγεί η "Διατήρηση θέσης στον δρόμο". Η τελίτσα συνήθως ακολουθεί από κοντά το τριγωνάκι το οποίο πάντα προηγείται, έστω και για λίγο. Όταν αυτά τα δύο ταυτίζονται, έχουμε τον τέλειο χάρτη και την τέλεια λήψη δορυφόρου.

 

Όσο για τις καθυστερήσεις, συμβαίνει και σε μένα (mio 320 και samsung omnialite) αλλά είναι αρκετά σπάνιο.

mind is like parachute...it works better when it's open....
Link to comment
Share on other sites

Ας μην ξεχνάμε και τα βασικά. Δηλαδή τη σωστή επιλογή θέσης για τη συσκευή ώστε να εξασφαλίζεται η αδιάλειπτη επαφή με το μέγιστο αριθμό δορυφόρων.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το κάνει σε άλλο πρόγραμμα πλοήγισης ,οπότε φταίει το GPS σου ,μήπως το Igo το έχεις φορτώσει με σκιν κλπ και δεν το σηκώνει η συσκευή από μνήμη κλπ ;

 

Δεν έχω άλλο πρόγραμμα φορτωμένο .Η συσκευή έχει το CoPilot 8 αλλά δεν το έχω ενεργοποιήσει γιατί δεν ξέρω που να βρω χάρτη της Ελλάδος και αν έχει χρέωση.

Στο Diamond2 που είχα το CoPilot 7 δεν παρατήρησα κάτι ανάλογο.

 

Το skin είναι απο το gpspocketpc skin 3 και μέχρι στιγμής δεν έχει βγάλει μήνυμα για κλείσιμο του προγράμματος απο μνήμη

 

Απ' ότι έχω καταλάβει, η τελίτσα είναι η πραγματική θέση του αυτοκινήτου στον χάρτη ενώ το τριγωνάκι (ή το αυτοκινητάκι ανάλογα με τι έχει βάλει κανείς) είναι πάντα πάνω στον δρόμο, εφόσον έχει επιλεγεί η "Διατήρηση θέσης στον δρόμο". Η τελίτσα συνήθως ακολουθεί από κοντά το τριγωνάκι το οποίο πάντα προηγείται, έστω και για λίγο. Όταν αυτά τα δύο ταυτίζονται, έχουμε τον τέλειο χάρτη και την τέλεια λήψη δορυφόρου.

 

Όσο για τις καθυστερήσεις, συμβαίνει και σε μένα (mio 320 και samsung omnialite) αλλά είναι αρκετά σπάνιο.

 

Σίγουρα η τελίτσα είναι η πραγματική θέση του αυτοκινήτου στον χάρτη αλλά όσο αυξάνει η ταχύτητα νομίζω πως τόσο αυξάνεται και η καθυστέρηση.Με 120 χλμ/ω η τελεία με ακολουθεί σε 1-2 δευτερόλεπτα .Πάντως δεν συμπίπτει με το τριγωνάκι.Μήπως ρε παιδιά είναι εντάξει και άδικα με απασχολεί;

 

Ας μην ξεχνάμε και τα βασικά. Δηλαδή τη σωστή επιλογή θέσης για τη συσκευή ώστε να εξασφαλίζεται η αδιάλειπτη επαφή με το μέγιστο αριθμό δορυφόρων.

 

Εννοείτε πως το τηλέφωνο βρίσκεται στο παρ-μπρίζ σε θήκη και δεν είχα ποτέ πρόβλημα στο να κλειδώσει δορυφόρους

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω άλλο πρόγραμμα φορτωμένο .Η συσκευή έχει το CoPilot 8 αλλά δεν το έχω ενεργοποιήσει γιατί δεν ξέρω που να βρω χάρτη της Ελλάδος και αν έχει χρέωση.

Στο Diamond2 που είχα το CoPilot 7 δεν παρατήρησα κάτι ανάλογο.

 

Το skin είναι απο το gpspocketpc skin 3 και μέχρι στιγμής δεν έχει βγάλει μήνυμα για κλείσιμο του προγράμματος απο μνήμη

 

Δοκίμασε χωρίς το σκιν ,και δοκίμασε και με άλλη κάρτα μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

εχω το htc mini και igo τελευταια εκδοση.

κατεβασα ενα skin το diMKAaspecter καταλληλο για την αναλυση του mini.

το εγκατεστησα στο φακελο igo/content/skin και επανεκκινησα το igo.

ενω φορτωνει την αρχικη οθονη σταματαει και μου δινει το μηνυμα:

 

"FFUIERROR: Unknown layer referenced

Identifier=[d_3DCarSelectLayer].

 

Τι φταιει? Τι μπορω να κανω?

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητοι ειδημονες του igo :D

Χαρτες ευρωπης (και ειδικα Γερμανια) προτεινετε navteq ή teleatlas?

Οι teleatlas ειναι μεγαλυτεροι σε μεγεθος οποτε υποθετω πως ειναι και καλυτεροι;

Edited by CptBill
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γιατί δεν βάζεις και τους δύο, να κάνεις τις δοκιμές σου και μετά να μας πεις τις εντυπώσεις σου; :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Υπηρχε μια εντολη που βαζαμε στο sys.txt και δυναμωνε η ενταση του ηχου ή κανω λαθος?

 

Γενικα ποιες γραμμες θεωρουνται must για ενα καλο αρχειο sys.txt.:confused:

 

πχ μολις θυμηθηκα κατι ακομα. Τη διορθωση που δεν εριχνε τη γενικη ενταση του ηχου στο 40%...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τη διορθωση που δεν εριχνε τη γενικη ενταση του ηχου στο 40%...

 

[sound]

use_method=1

 

Για ένα πλήρες sys.txt, θα σου έλεγα να κοιτάξεις για κάποιο που έχει ανεβάσει ο Οδυσσέας εδώ.

Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

[sound]

use_method=1

 

Για ένα πλήρες sys.txt, θα σου έλεγα να κοιτάξεις για κάποιο που έχει ανεβάσει ο Οδυσσέας εδώ.

 

Ευχαριστω πολυ !!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο, HTC Touch 2. Ξεχασα να το γραψω :O

Δεν αρκει μονο στο HKLM\SYSTEM\STORAGEMANAGER\PROFILES\SDMMC, αλλα θελει και στο

HKLM\SYSTEM\STORAGEMANAGER\PROFILES\SDMemory αλλαγη :!:

Ευχαριστω παρολα αυτα. Να σαι καλα :thanks:

 

 

αν και αργα ευχαριστω παιδια ειχε σπασει το κεφαλι μου αλλα το εκανα!!!!!:lol::D

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα.

 

Μπορει να μου πει καποιος που θα βρω χαρτη της Ελλαδας για το igo my way?

 

Ευχαριστω προκαταβολικα:)

Edited by Nani23
Link to comment
Share on other sites

Όχι, εδώ ότι υπάρχει είναι για windows mobile αποκλειστικά.

οκ Sorry!!!!!!!!!!!

Edited by pfg

HTC 8X :WP8.1:8.10.12359.845

HTC HD2: Rom: 3.14.482.2, Radio:2.16.50.14

iGo Primo:2.0 v9.6.2.209584-Garmin MobileXT: 5.00.20Wp,

NOKIA N95 Garmin Mobile XT v5.00.60

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

 

Μπορει να μου πει καποιος που θα βρω χαρτη της Ελλαδας για το igo my way?

 

Ευχαριστω προκαταβολικα:)

Ψάξε εδώ, http://www.dis.gr/index.asp?mod=articles&id=10

κι εδώ,

https://www.naviextras.com/shop/portal

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...