Jump to content

Nav N Go iGO 8


johner
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενδέχεται να μην παίζουν ούτε οι low quality; Γιατί πάλι χρειάζονται επανεκκίνηση για να παίξουν, αν και τώρα και η Αφροδίτη λαλάει ενώ πριν όχι! :P

 

 

Οντως η Αφροδίτη, χάρη στην εναλλακτική λύση του φίλου ODYTSAK πλέον λειτουργεί, αλλά τόσο αυτή όσο και η Άρτεμη, ίσα που ακούγονταιστη δική μου συσκευή. Καμμία σχέση με τη Verena που ακούγεται κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οντως η Αφροδίτη, χάρη στην εναλλακτική λύση του φίλου ODYTSAK πλέον λειτουργεί, αλλά τόσο αυτή όσο και η Άρτεμη, ίσα που ακούγονταιστη δική μου συσκευή. Καμμία σχέση με τη Verena που ακούγεται κανονικά.

 

Πραγματικα.

Πλεον παιζει το TTS, αλλα ειναι τοσο απαραδεκτη η ποιοτητα των low quality voices, που προτιμω τη Venera χωρις καθολου TTS.

 

Αν μη τι αλλο, δειχνει να βρηκαμε τι εφταιγε τοσο καιρο που δεν επαιζε το TTS. :happy:

Link to comment
Share on other sites

το πρόγραμμα είναι μέσα στην κάρτα που γραφή "Η αποθ.μου" τι πρέπει να συμπληρώσω στο txt???:(

 

Sorry αν απαντάω λίγο αργά... Μου έσπασε κι εμένα τα νεύρα το συγκεκριμένο θέμα και τελικά συμβαίνει το εξής: Αν η SD Card έχει ελληνικό όνομα (πχ "Κάρτα αποθήκευσης" ή "η αποθ.μου" ) τότε δεν παίζει ότι και να γράψεις στο sys.txt. Η συγκεκριμένη ρύθμιση παίζει με directories που έχουν λατινική ονομασία. Θα πρέπει πρώτα να μετονομάσεις την κάρτα στα Αγγλικά. Κυκλοφορεί ένα CAB που τη μετονομάζει σε "Storage Card" και έπειτα όλα παίζουν ΟΚ.

 

Γενικά μπορείς να έχεις όλο το iGO στη κάρτα και να παίζει χωρίς τη ρύθμιση. Ο λόγος που χρειάστηκα τη συγκεκριμένη ρύθμιση ήταν για να "κοροϊδέψω" το HTC Cruise, να ανοίγει το iGO αντί για το Copilot. Για να γίνει αυτό έπρεπε να είναι το .exe στη κύρια μνήμη (στη θέση του Copilot) και όλο το υπόλοιπο περιεχόμενο στη κάρτα, επειδή είναι πολύ μεγάλο (χάρτες, 3d κτίρια, POIs, ελληνικές TTS φωνές κλπ). Μετά τη μετονομασία στα Αγγλικά έβαλα τη ρύθμιση:

 

[folders]

app = "Storage Card/iGO8"

 

Το iGO τρέχει άψογα σε HTC Cruise 09, λόγω της μεγάλης μνήμης και του γρήγορου επεξεργαστή. Οι ελληνικές φωνές TTS παίζουν κανονικά (high quality) και στη φωνητική πλοήγηση σου λέει τα ονόματα των δρόμων. Το μόνο που λείπει πλέον είναι να του μιλάς και να σε ακούει... :X

Edited by ayan
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και απο μενα και συγχαρητηρια για την δουλεια που κανετε!!

Εχω διαβασει σχεδον ολο το forum αλλα μπορω να πω οτι λιγα καταλαβα καθ' οτι καινουργιος χρηστης σε WM.

Το τηλεφωνο μου ειναι το LG GM750.

εγκατεστησα χθες το igo 8 με χαρτη Nav N Go 8.3.4.102680 (13 Αυγ.2009) του ορισα μια διαδρομη (Αμαλιαδα > Πυργο) καθ' οτι μενω στην επαρχια και εαν το αφηνα να με παει μονο του θα πηγαινα Πυργο μεσω Τριπολεως!!!!!

Υπαρχει καποια πιο ενημερωμενη εκδοση χαρτη???

και εαν ναι που την βρισκω και πως την βαζω??

Μπορω να βαλω και αλλους χαρτες?? (ετσι διαβασα πιο πανω)

ααα μην το ξεχασω: το sys text το διεγραψα για να δουλεψει.. πειραζει??

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
εγκατεστησα χθες το igo 8 με χαρτη Nav N Go 8.3.4.102680 (13 Αυγ.2009) του ορισα μια διαδρομη (Αμαλιαδα > Πυργο) καθ' οτι μενω στην επαρχια και εαν το αφηνα να με παει μονο του θα πηγαινα Πυργο μεσω Τριπολεως!!!!!

 

Αυτό που αναφέρεις δεν είναι έκδοση του χάρτη αλλά του προγράμματος πλοήγησης. Δες ποιους χάρτες έχει η συσκευή σου και πες μας αν θες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ολοι οι χάρτες, και οι πέντε (ΤΑ,ΝQ,CIT,DIS,Epsilon)

δρομολογούν την διαδρομή Αμαλιάδας-Πύργου μέσω του Ε55 Πατρών-Πύργου.

 

Από Αμαλιάδα κάποιοι χάρτες προτιμούν μέσω της οδού Πετραλιά

και κάποιοι άλλοι μέσω του χωριού Καρδαμάς.

 

Είτε έτσι είτε αλλιώς από Αμαλιάδα σε βγάζει στον κεντρικό δρομο Πατρών - Πύργου

και μετά είναι μια ευθεία για τον Πύργο.

 

Οπως καταλαβαίνεις φίλε μου ο γυαλός δεν είναι στραβός, στραβά αρμενίζουμε.:lol:

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Ολοι οι χάρτες, και οι πέντε (ΤΑ,ΝQ,CIT,DIS,Epsilon)

δρομολογούν την διαδρομή Αμαλιάδας-Πύργου μέσω του Ε55 Πατρών-Πύργου.

 

Από Αμαλιάδα κάποιοι χάρτες προτιμούν μέσω της οδού Πετραλιά

και κάποιοι άλλοι μέσω του χωριού Καρδαμάς.

 

Είτε έτσι είτε αλλιώς από Αμαλιάδα σε βγάζει στον κεντρικό δρομο Πατρών - Πύργου

και μετά είναι μια ευθεία για τον Πύργο.

 

Οπως καταλαβαίνεις φίλε μου ο γυαλός δεν είναι στραβός, στραβά αρμενίζουμε.:lol:

 

Κατ' αρχην σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου.

Πραγματι στραβα αρμενιζουμε ... εαν δεν γνωριζουμε!!

Στο θεμα μας λοιπον: Οταν ειπα ...μεσω Τριπολεως το ειπα χαριτολογωντας και οχι κυριολεκτικα.. μην με παρεξηγειτε ρε παιδια.

Πργματι λοιπον πηγε να με βγαλει απο Αμαλιαδα μεσω Καρδαμα αλλα ακομα και απο εκει με πηγαινε απο λαθος μεριες (δηλ. του τυπου στριψε αριστερα ενω επρεπε δεξια κ.ο.κ.)

Και φτασαμε στην ευθεια, οπως αναφερεις και εσυ, για τον Πύργο, οπου και σιγησε (η φωνη της κοπελλας). Λιγο εξω απο τον Πυργο με προετοιμασε απο την πρωτη εισοδο για δεξια (σωστα μεχρι εδω) και απο εκει και περα (μες στην πολη) αρχισε τα ιδια οπως πιο πανω ανεφερα (δεξια αντι αριστερα κλπ).

Δηλ. ακομα και μεσα στην πολη, (ενω εχω βαλει την συντομη διαδρομη) σε παει απ' οπου θελει αυτο και οχι απο εκει που γνωριζεις πως ειναι η πιο συντομη!! Σημειωτεον δε οτι στις οδους της πολης δεν αναφερει καθολου αριθμηση μονο ονομα.

Τωρα οσον αφορα ποιους χαρτες εχω (που ρωταει και ο Athanasso πιο πανω), πως μπορω να τους δω για να το αναφερω?? Νεος ειμαι γι αυτο αλλωστε ζηταω και την βοηθεια σας!!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τωρα οσον αφορα ποιους χαρτες εχω (που ρωταει και ο Athanasso πιο πανω), πως μπορω να τους δω για να το αναφερω?? Νεος ειμαι γι αυτο αλλωστε ζηταω και την βοηθεια σας!!

 

Εκεί που είσαι στις πληροφορίες όπου βλέπεις την έκδοση του iGO, εάν πατήσεις στο εικονίδιο της γης (δίπλα από το βέλος στο κάτω μέρος) θα δεις ποιους χάρτες έχεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Tην γρήγορη διαδρομή επιλέγουμε πάντα.

 

Η σύντομη πολλές φορές βγάζει διάφορα κουφά

σε όλα ανεξαιρέτως τα προγράμματα πλοήγησης και ανεξαιρέτως map provider.

 

Οποτε έχω επιλέξει σύντομη στο Destinator

μ'έχει οδηγήσει σε γκρεμούς, σε αδιέξοδα, σε χωματόδρομους, σε σε σε...

 

Και όταν λέμε κάτι χαριτολογώντας βάζουμε και το ανάλογο smile.

 

Ελπίζω κάποιος από τους πέντε χάρτες να έχει καλή κάλυψη στην περιοχή σου.

 

Kαι μιας και είσαι καινούριος μια συμβουλή να σου δώσω.

 

Το GPS είναι για να σε βοηθήσει να φτάσεις στον προορισμό σου.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΟΣ ΠΙΛΟΤΟΣ.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Εκεί που είσαι στις πληροφορίες όπου βλέπεις την έκδοση του iGO, εάν πατήσεις στο εικονίδιο της γης (δίπλα από το βέλος στο κάτω μέρος) θα δεις ποιους χάρτες έχεις.

 

το πατησα και λεει:

Ελλάδα 2009.10

Data Source c 2009 Creative Image [091020]

ειναι οντως αυτοι ή παλι εκανα .... :)

Link to comment
Share on other sites

Tην γρήγορη διαδρομή επιλέγουμε πάντα.

 

Η σύντομη πολλές φορές βγάζει διάφορα κουφά

σε όλα ανεξαιρέτως τα προγράμματα πλοήγησης και ανεξαιρέτως map provider.

 

Οποτε έχω επιλέξει σύντομη στο Destinator

μ'έχει οδηγήσει σε γκρεμούς, σε αδιέξοδα, σε χωματόδρομους, σε σε σε...

 

Και όταν λέμε κάτι χαριτολογώντας βάζουμε και το ανάλογο smile.

 

Ελπίζω κάποιος από τους πέντε χάρτες να έχει καλή κάλυψη στην περιοχή σου.

 

Kαι μιας και είσαι καινούριος μια συμβουλή να σου δώσω.

 

Το GPS είναι για να σε βοηθήσει να φτάσεις στον προορισμό σου.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΟΣ ΠΙΛΟΤΟΣ.

 

επελεξα την γρηγορη τωρα !

σ' ευχαριστω για την συμβουλη απλα τεσταρω για δω ποιος ειναι πιο αξιοπιστος (χαρτης) απο τους δυο (με αυτον της συσκευης - NDrive) για να δω ποιον θα χρησιμοποιω στι μετακινησεις μου

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο δεν είμαι σίγουρος αλλά για το δεύτερο υπάρχει σίγουρα η σχετική ρύθμιση στο πρόγραμμα.

 

Ρυθμίσεις / Συσκευή / Διαχείρηση ενέργειας: Οπίσθιος φωτισμός ενεργός.

 

Kαλησπερα, φιλε athanaso77 εχω κανει αυτο που λες στο touch pro2 μου, αλλα εχω ενα σημαντικο προβλημα. Οταν θετω αυτην την επιλογη αρχιζει να ακουγεται ενας συνεχης εκνευριστικος ηχος (σαν αυτον που κανουν τα harware κουμπια οταν αυξανουμε την ενταση του ηχου), ο οποιος σταματα οταν κλεινω το igo (αρα ειναι μεσα απο το προγραμμα), αλλα ξεκινα παλι με την επανεκινηση του. Σε οποιαδηποτε απο τις αλλες δυο επιλογες διαχειρησης ενεργειας δεν υπαρχει το προβλημα αυτο. Εχει παρουσιαστει κατι αναλογο?

 

ΕΝΤΙΤ: Παιζοντας λιγο πηγα στις ρυθμισεις ηχων και ξετικαρα τον Κεντρικο Ελεγχο Εντασης και σταματησε να ακουγεται το παραπανω προσωρινα. Επανεκινησα το προγραμμα και το προβλημα εμφανιστηκε παλι...

Edited by Prattein_Aloga

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσε στο sys.txt

 

[sound]

mute_os_key=1

 

Eδω υπαρχει ενα θεματακι. Οταν εβαλα πρωτη φορα το προγραμμα και το ξεκινησα μου εβγαλε πως υπαρχει προβλημα με το Application Database και διαβασα καπου πως πρεπει να διαγραψω το sys.txt οποτε αυτο εκανα. Αρα τωρα δεν εχω αυτο το αρχειο στην συσκευη, ομως το προγραμμα λειτουργει κανινικα κατα τ'άλλα. Αρα τι κανω σε αυτην την περιπτωση που το default sys δεν λειτουργει και δεν εχει δημιουργηθει νεο απο μονο του?

Edited by Prattein_Aloga

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Διέγραψε το path του exe από το sys.txt

 

Σορι σε εχω πρηξει, αλλα που αναγραφεται αυτο στο sys.txt?

Εννοεις να διαγραψω αυτο? app="%SDCARD%/iGO8"

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εκεί που έχεις το iGO.exe υπάρχει και το αρχείο sys.txt. Αυτό το αρχείο σβήστο εντελώς. Με την επόμενη εκκίνηση του προγράμματος θα ξαναδημιουργηθει. Edited by athanaso77

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που έχεις το iGO.exe υπάρχει και το αρχείο sys.txt. Αυτό το αρχείο σβήστο εντελώς. Με την επόμενη εκκίνηση του προγράμματος θα ξαναδημιουργηθει.

 

Αυτο ειναι το προβλημα. Το αρχειο δεν εχει ξανασημιουργηθει. Το προγραμμα παρ'ολα αυτα λειτουργει αν εξαιρεσεις το προβλημα με τον ηχο που ανεφερα παραπανω.

Οπως ομως ειπε ο φιλος odytsak, για να το λυσω πρεπει να προσθεσω στο sys.txt αυτα τα δεδομενα

[sound]

mute_os_key=1

 

Αλλα το αρχειο δεν υφισταται πια μετα την διαγραφη του (και επανεκινηση του προγραμματος).

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Σίγουρα έχει ξαναδημιουργηθεί. Έχεις κοιτάξει καλά;

 

@odytsak:

Οδυσσέα έχεις χρησιμοποιήσει το νεοαφιχθέν v8.3.2.124260(Dec 16 2009); Κάποιο σχόλιο;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποσο παραλογο ειναι αυτο, ομως δυστυχως δεν ξαναδημιουργηθηκε μεσα στον φακελο...

Σιγουρα.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δημιούργησε μόνος σου στο pc ένα αρχείο sys.txt

Δεξί κλικ, δημιούργησε ένα αρχείο κειμένου (κατάληξη .txt), ονόμασέ το sys

και αντέγραψέ το χύμα στον φάκελο iGO.

 

@athanaso77

Γιάννη δεν υποστηρίζει tts και driver alerts.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έχει ξαναδημιουργηθεί. Έχεις κοιτάξει καλά;

 

Φιλε δε νομιζω να το δημιουργει απο μονο του το προγραμμα. ;)

 

Αλλα μπορει να το φτιαξει μονος του οπως ειπε σωστα ο odytsak. :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δημιούργησε μόνος σου στο pc ένα αρχείο sys.txt

Δεξί κλικ, δημιούργησε ένα αρχείο κειμένου (κατάληξη .txt), ονόμασέ το sys

και αντέγραψέ το χύμα στον φάκελο iGO.

 

@athanaso77

Γιάννη δεν υποστηρίζει tts και driver alerts.

 

Τελεια! Το δημιουργησα, του εβαλα μεσα και αυτο που μου ειπες και το προβλημα του ηχου διορθωθηκε!!

Ευχαριστω πολυ :):)

 

Βεβαια ολο αυτο με οδηγησε στην εξης απορια. Αυτα που ηταν γραμμενα στο αρχικο SYS.txt που ερχοταν μαζι με την εφαρμογη λογικα καπου θα χρησιμευαν. Μπορω να τα ξαναπερασω χειροκινητα σωστα? Αλλα καποιο απο τα στοιχεια που ηταν γραμμενα μεσα στο αρχειακι ηταν ο αρχικος λογος που μου εβγαζε το Application Database problem αρχικα. Υπαρχει καποιος τροπος να διαπιστωσω ποιο ειναι αυτο, ή θα πρεπει να περναω κομματι κομματι και να ελεγχω?

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Τελεια! Το δημιουργησα, του εβαλα μεσα και αυτο που μου ειπες και το προβλημα του ηχου διορθωθηκε!!

Ευχαριστω πολυ :):)

 

Βεβαια ολο αυτο με οδηγησε στην εξης απορια. Αυτα που ηταν γραμμενα στο αρχικο SYS.txt που ερχοταν μαζι με την εφαρμογη λογικα καπου θα χρησιμευαν. Μπορω να τα ξαναπερασω χειροκινητα σωστα? Αλλα καποιο απο τα στοιχεια που ηταν γραμμενα μεσα στο αρχειακι ηταν ο αρχικος λογος που μου εβγαζε το Application Database problem αρχικα. Υπαρχει καποιος τροπος να διαπιστωσω ποιο ειναι αυτο, ή θα πρεπει να περναω κομματι κομματι και να ελεγχω?

 

99% θελει αλλαγη το path του αρχειου igo.exe

 

Για παραδειγμα εμενα για να παιξει το προγραμμα πρεπει να γραφει...

app="Storage Card/iGO8"

 

Δοκιμασε να προσαρμοσεις αυτη τη γραμμη αναλογα με την ονομασια της καρτας μνημης σου. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εφ'όσον παίζει το iGO χωρίς το path του exe δεν είναι απαραίτητο να το βάλεις.

 

Σιγά-σιγά πρόσθεσε ένα-ένα και αφού κάνεις τον απαραίτητο έλεγχο

προχωράς και στις επόμενες ρυθμίσεις.

 

Μια καλή αρχή είναι να προσθέσεις κι αυτό για να μην ακούς το εκνευριστικό καμπανάκι (ding)

πριν την κάθε φωνητική καθοδήγηση.

 

[sound]

ding=0

 

Εφόσον έχει ήδη ενότητα sound στο sys.txt πρόσθεσε μόνο το ding=0

δηλαδή

 

[sound]

mute_os_key=1

ding=0

 

Γενικώς μπορείς να ρυθμίσεις πάρα πολλά μέσα από το sys.txt

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...