Jump to content

TomTom MOBILE V6.02 with Internal GPS Support


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν βάλουμε χάρτη από PDA, θα δουλέψει???

Επίσης από ότι κατάλαβα αναγνωρίζει μόνο ένα χάρτη την φορά, δηλαδή δεν μπορώ να έχω την Αθήνα και την Eastern Europe μαζί.....σωστό ή λάθος??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 176
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο δεύτερο ερώτημα μου η απάντηση είναι ότι οι χάρτες δουλεύουν μαζί χωρίς πρόβλημα, απλά επιλέγεις ποιόν χάρτη θέλεις να δεις και κανονίζεις την διαδρομή σου...ο δε χάρτης της Ανατολικής Ευρώπης που έχει την Ελλάδα μέσα, είναι πραγματικά απαράδεκτος....δεν έχει ούτε την Χαλκίδα, ούτε βασικές πόλεις στην διαδρομή ας πούμε μέχρι Θεσσαλονίκη. Για Αθήνα καλύτερα να μην μιλήσουμε. Ο άλλος που μας έδωσε ο φίλος μας για την Αθήνα είναι πολύ καλός για το κέντρο αλλά λίγο ποιό έξω, Λαγονήσι για παράδειγμα που μένω εγώ τους δρόμους τους έχει χωρίς ονομασίες (τουλάχιστον τους δείχνει σαν δρόμους και κάτι είναι και αυτό....), σε αντίθεση με το Destinator που έχω στο PPC, όπου έχει λεπτομέρειες όχι μόνο ονομασίας αλλά και αρίθμησης των οδών!!!
Link to comment
Share on other sites

ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ Ν80 ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΣΑ ΤΟ Tomtom 6.02 ΜΟΥ ΔΕΧΝΕΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΝΟΙΓΩ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΥΔΡΟΓΕΙΟ ΠΟΥ ΓΥΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ.:wacko:
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κάναμε το ίδιο λάθος :). Βάλε το folder Tom Tom στο root της κάρτας σου και τον χάρτη που θέλεις πάλι στο root με ότι όνομα θέλεις. Θα δουλέψει
Link to comment
Share on other sites

Ο χάρτης που αναφέρθηκε νωρίτερα (Δυτική & Κεντρική Ευρώπη) έχει καμία σοβαρή ανάλυση για Θεσσαλονίκη? Αυτός της Ανατολικής Ευρώπης είναι για πέταμα. Αν ακολουθήσεις τις οδηγίες του συνήθως δε φτάνεις ποτε ή φτάνεις πηγαίνοντας ανάποδα σε μονόδρομους.
Link to comment
Share on other sites

ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΟΤΑΝ ΛΕΣ ROOT ΤΙ ΕΝΟΕΙΣ ΕΓΩ ΤΑ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΟΛΑ ΣΤΟ APPS ΤΗΣ ΚΑΡΤΑΣ.:!:

 

Aν η κάρτα σου είναι πχ. η Ε: τότε τα αρχεία θα τα ρίξεις χύμα εκεί (η κάρτα σου είναι το root) και όχι σε ιδιαίτερο φάκελο όπως είναι το Ε:\Apps ή άλλο σχετικό :)

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κατ αρχήν συγχαρητήρια στον φίλο τον MEntor και τον φίλο του που μας προμήθευσε τον νέο χάρτη έστω και μόνο για την αθήνα κομμένο. Έψαχνε πολύς κόσμος γαι κάτι τέτοιο.... για πολύ καιρό....

 

Ερώτηση μπορούμε να βοηθήσουμε να φτιάξουμε παρομοίως και τον χάρτη για την υπόλοιπη ελλάδα???

Μπορείς να ρωτήσεις τον φίλο σου και να μας δώσει οδηγίες ωστε να το κάνουμε εμείς ή να τον βοηθήσουμε και εμείς...

 

Μπραβο και παλι....

Link to comment
Share on other sites

Meta και απο λιγο δικο μου ψάξιμο υπάρχει χάρτης με 74,5ΜΒ που περιλαμβάνει ελλάδα και είναι της ίδια σειράς (650 ψάξτε για τον χάρτη 650.1136 είτε google είτε αλλού και αν τον βρείτε ειδοποιήστε και μένα που, γιατι τα link που έχω βρει se rapidshare δεν δουλεύουν είναι παλιά.

 

cu

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ο χάρτης 650.1136 μπορεί να βρεθεί στο παρακάτω link

 

h**p://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/SoftwareDescription.jsp?lang=en&cc=us&swItem=ip-47908-1&jumpid=reg_R1002_USEN

 

Ειναι απο τη ΗΡ αλλα τρέχει και για τα mobile... απλα προσοχη: θα κατεβάσετε ενα αρχειο .exe αντι να το τρέξετε με διπλό κλικ ανοίξτε το με ένα πρόγραμμα όπως το winrar αν πατε στους φακέλους θα βρείτε και τον χάρτη st morf;h SK-CZ-GR-TR ΚΤΛΠ αυτόν αν τον κάνετε copy paste στο root του τηλεφώνου που έχει εγκατασταθεί το τομτομ τότε θα παιξει.

 

Κριτική: Δεν εμεινα ευχαριστημένος η αλήθεια είναι... Η αθήνα πλήρης όλες οι άλλες περιοχές όμως στην ελλάδα μόνο με τους κεντρικούς δρόμους - εθνικές οδούς.

μέγεθος 75 ΜΒ

Link to comment
Share on other sites

Δουλέυει κανονικά ο χάρτης..αν και είναι λίγο μπερδεμένα στις πολεις-περιοχές..πρεπει να έχει τις ίδιες σε διαφορες γλώσσες!

thanx again!

Link to comment
Share on other sites

Το κατέβασα, το εγκατέστησα, έβαλα και τον χάρτη, ενεργοποιείται αλλά "Waiting for a valid GPS signal.." :(

 

Εχω το Fortuna Clip-on BT GPS.

 

Το πρόβλημα είναι με το σήμα?

 

Δεν μπορώ να δω τον χάρτη αν δεν ενεργοποιηθεί το GPS! Μπορώ να κάνω κάτι για να τον βλέπω και χωρίς GPS?

http://img221.imageshack.us/img221/2345/kouksig3el.jpg

AΟΠΛΟΣ ΜΑΤΑΙΟΣ ΑΓΩΝ ΝΥΜΦΕΥΜΕΝΩΝ- ΑΜΑΝ

Link to comment
Share on other sites

Το κατέβασα, το εγκατέστησα, έβαλα και τον χάρτη, ενεργοποιείται αλλά "Waiting for a valid GPS signal.." :(

 

Εχω το Fortuna Clip-on BT GPS.

 

Το πρόβλημα είναι με το σήμα?

 

Δεν μπορώ να δω τον χάρτη αν δεν ενεργοποιηθεί το GPS! Μπορώ να κάνω κάτι για να τον βλέπω και χωρίς GPS?

Το δοκίμασες σε εξωτερικό χώρο ή μέσα στο σπίτι; :worry:
Link to comment
Share on other sites

Το κατέβασα, το εγκατέστησα, έβαλα και τον χάρτη, ενεργοποιείται αλλά "Waiting for a valid GPS signal.." :(

 

Εχω το Fortuna Clip-on BT GPS.

 

Το πρόβλημα είναι με το σήμα?

 

Δεν μπορώ να δω τον χάρτη αν δεν ενεργοποιηθεί το GPS! Μπορώ να κάνω κάτι για να τον βλέπω και χωρίς GPS?

 

πήγαινε στο μενου σου και απο εκει ψάξε για την εντολή browse map..... etsi boreis ......

Link to comment
Share on other sites

:)

 

ΟΚ, ευχαριστώ...

 

Το δοκίμασες σε εξωτερικό χώρο ή μέσα στο σπίτι; :worry:

 

Μέσα στο γραφείο αλλά κοντά σε παράθυρο...:)

http://img221.imageshack.us/img221/2345/kouksig3el.jpg

AΟΠΛΟΣ ΜΑΤΑΙΟΣ ΑΓΩΝ ΝΥΜΦΕΥΜΕΝΩΝ- ΑΜΑΝ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εχω το Fortuna Clip-on BT GPS.

 

Ποιο, αυτό το μωβ; :rolleyes: :lol:

Το ίδιο έχουμε :cool:

Απο μπαταρία πόσο σου κρατάει; Εγώ το πήρα από χέρι και ενα 5ωρο το βγάζει δεν το βγάζει...

Link to comment
Share on other sites

Μπλέ!:D

 

Κάπου εκεί πρέπει να αντέχει. Το δοκίμασα από Αθήνα προς Κύμη, και όταν έφτασα είχε βγάλει κόκκινο λαμπάκι στην μπαταρία...

 

 

Αλήθεια, χάρτες για το TomTom που να καλύπτουν όλη την Ελλάδα θα δούμε κάποια στιγμή?

http://img221.imageshack.us/img221/2345/kouksig3el.jpg

AΟΠΛΟΣ ΜΑΤΑΙΟΣ ΑΓΩΝ ΝΥΜΦΕΥΜΕΝΩΝ- ΑΜΑΝ

Link to comment
Share on other sites

που μπορω να βρω τον χαρτη της ελλαδας για το ΤΟΜ ΤΟΜ .το παραπανω λινκ δεν ανοιγη:)
Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Aν η κάρτα σου είναι πχ. η Ε: τότε τα αρχεία θα τα ρίξεις χύμα εκεί (η κάρτα σου είναι το root) και όχι σε ιδιαίτερο φάκελο όπως είναι το Ε:\Apps ή άλλο σχετικό :)

 

Εγώ μετέφερα το sis αρχείο στο root, το εκτέλεσα από εκεί και αντέγραψα χύμα όπως λες στο root και τα αρχεία του χάρτη αλλά παλι τζίφος.

Link to comment
Share on other sites

να σας ρωτηξω κατιτις...εχω μια εκδοση στα αγγλικα με αγγλικο πληκτρολογιο και φωνη, υπαρχει και στα Ελληνικα κατι? thanx
:up:
Link to comment
Share on other sites

να σας ρωτηξω κατιτις...εχω μια εκδοση στα αγγλικα με αγγλικο πληκτρολογιο και φωνη, υπαρχει και στα Ελληνικα κατι? thanx

Από το πρόγραμμα TomTomHOME που έχεις στον υπολογιστή σου, πατάς εγκατάσταση στη συσκευή και αριστερά, μέσω της σελίδας TomTom ζητάς να κετεβάσεις καινούριες φωνές. Υπάρχει αντρική και γυναικεία στα ελληνικά..

Link to comment
Share on other sites

Από το πρόγραμμα TomTomHOME που έχεις στον υπολογιστή σου, πατάς εγκατάσταση στη συσκευή και αριστερά, μέσω της σελίδας TomTom ζητάς να κετεβάσεις καινούριες φωνές. Υπάρχει αντρική και γυναικεία στα ελληνικά..

 

 

 

τις περασα τις φωνες ετσι οπως ειπες αλλα δεν μου τις βγαζει στο τομτομ.μηπως ξερεις γιατι?:worry: :)

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...