Jump to content

TomTom MOBILE V6.02 with Internal GPS Support


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τα σχετικα με το TomTom MOBILE 6 για symbian 9.1 ,θα τα λεμε εδω :)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 176
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

kalispera se olous tous filous tou forum

exo to eksis provlima, vazo to tomtom stin karta mnimis sto n80 kai meta otan vlepo tis efarmoges toy tilefonou to TOMTOM den to exei egkatestimeno kai mou vgazei oti i egkatastasi tou einai adinati, otan omos vazo tin idia karta se allo N80 kai tin vlepei tin efarmogi kai to trexei kanonika to TOMTOM. Simeioteon de oti exo to neo firmware tou N80

prokatavolika thanks paides

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αναφέρεστε στο ΤΟΜΤΟΜ 5, αφού για τα symbian 3rd edition υπάρχει το ΤΟΜΤΟΜ 6.01.

Κανένα χάρτη για την Ελλάδα εκτός απο τον κλασσικό Eastern Europe 6.08 που κυκλοφορεί στα διάφορα sites έχετε;

Link to comment
Share on other sites

geia kai pali.

Sory ekana lathos i ekdosi pou exo einai i 6.01 tou tomtom

omos ta simptomata einai auta pou proanefera me tin ekdosi 6.01. kai den ksero sto diko mou den tin vlepei egkatestimeni tin efarmogi eno se allo paizei kai poli grigora epipleon oute kolimata oute tipota. Apo xartes den exo kati allo apo Eastern Europe 6.08

thanks

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να τη σβήσεις και να την επανεγκαταστήσεις;

Πάντως αν ενδιαφέρεσαι για την Ελλάδα, μήν ασχοληθείς καθόλου. Αν δεν βρεθεί καινούριος χάρτης, αυτός είναι άχρηστος. Δέν έχει τίποτα απο δρόμους, όλοι άγνωστοι είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εγω παιδιά με N80 έχω το route 66 για εντός Αθήνας και το ΤΟΜ ΤΟΜ για να βλέπω τις κάμερες όαν βγαίνω εθνική... ας είναι καλά τα παιδιά που ανεβάζουν αυτά τα POIS και ας χρειάζονται μια μικρή μετατροπή για να παίξουν σε TOM TOM πάντως κάθε πληροφορία για νέο χάρτη καλοδεχούμενη....
Link to comment
Share on other sites

gia sas paidia!!

 

exw k egw to tom-tom egatestimenw alla den exw parei dekti gps akomi!!!pite mou an akzisei na agorasw k an nai pion????

apo oti eida oi xartes den einai k poli analitikoi exw ton klasiko eastern europe alla den to thelw k gia polla polla!!!!

elpizw na bgei kapoia stigmi k ksexwristos gia ellada!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η έκδωση που έχω είναι :

Program : 6.010(7640)

Maps : v608.0 Eastern_europe.

 

Αυτά είναι και τα τελευταία ή υπάρχει τίποτα καλήτερο ??? (για χάρτες κυρίος)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

Η έκδωση που έχω είναι :

Program : 6.010(7640)

Maps : v608.0 Eastern_europe.

 

Αυτά είναι και τα τελευταία ή υπάρχει τίποτα καλήτερο ??? (για χάρτες κυρίος)

 

H τελευταια εκδοση ειναι η 6.020. Για χαρτες για Eastern Εurope που λες (δηλαδη και για Ελλαδα) δεν υπαρχει καποια νεοτερη εκδοση απ αυτην που εχεις.

Εχουν βγαλει για ολη την ευρωπη αλλα για Ελλαδα οχι.

Link to comment
Share on other sites

...γνωρίζει κάποιος από που βλέπουμε την έκδοση του χάρτη?

...αυτός που έχω εγώ (Western_&_Central_Europe_(Includes_Greece) ..1,6Gb) είναι πολύ αναλυτικός, τουλάχιστον για την Αθήνα (όχι στο επίπεδο των χαρτών της NGI βέβαια), και πιστεύω, μπορεί κάποιος, χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις (πχ καθημερινή επαγγελματική χρήση κλπ), να το δουλέψει άνετα.

Link to comment
Share on other sites

...γνωρίζει κάποιος από που βλέπουμε την έκδοση του χάρτη?

...αυτός που έχω εγώ (Western_&_Central_Europe_(Includes_Greece) ..1,6Gb) είναι πολύ αναλυτικός, τουλάχιστον για την Αθήνα (όχι στο επίπεδο των χαρτών της NGI βέβαια), και πιστεύω, μπορεί κάποιος, χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις (πχ καθημερινή επαγγελματική χρήση κλπ), να το δουλέψει άνετα.

Αυτός ο χάρτης που έχεις έχει την Αττική οδό ?? Αν ναι και όπως λες είναι και αναλυτικός για την Αθήνα, πες μας που τον βρήκες ή ανέβασε τον κάπου να τον δούμε και εμείς.

 

Γιατί αυτός που έχουμε οι υπόλοιποι που είναι ο Eastern_europe και δεν είναι ιδιαίτερα καλός για την Αθήνα.

 

Την έκδοση την βλέπεις από : Main Menu -> Change preferences στην 5η σελίδα Show Version.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο χάρτης που έχεις έχει την Αττική οδό ?? Αν ναι και όπως λες είναι και αναλυτικός για την Αθήνα, πες μας που τον βρήκες ή ανέβασε τον κάπου να τον δούμε και εμείς.

 

Γιατί αυτός που έχουμε οι υπόλοιποι που είναι ο Eastern_europe και δεν είναι ιδιαίτερα καλός για την Αθήνα.

 

Την έκδοση την βλέπεις από : Main Menu -> Change preferences στην 5η σελίδα Show Version.

 

Σ' ευχαριστώ

...η έκδοση του χάρτη είναι η 'Western and Central Europe' v650.1052

...την Αττική οδό την έχει (με Browse map την βλέπω, αλλά σαν E94.. δεν βλέπω κάπου να την αναφέρει σαν Αττική οδό)

...τον βρήκα στο isohunt (torrents)... για αυτούς που κατεβάζουν από torrents, ψάξτε για το 'TomTom Mobile v6.010 for S60v3 Symbian OS9.1' ..είναι 5,56 Gbyte ... θέλει υπομονή για να κατέβει ... περιλαμβάνει, άν όχι όλους, τους περισσότερους τελευταίους χάρτες.. ;)

 

Ελπίζω να βοήθησα..

 

..και ένα screenshot

Link to comment
Share on other sites

..και ένα screenshot

Map of Western Europe.

Detailed seamless map fully covering Great Britain, Germany, Austria, Switzerland, Liechtenstein, France, Monaco, Italy, San Marino, Vatican City, Spain, Portugal, Andorra, Belgium, The Netherlands, Luxemburg, Sweden, Denmark, Norway and Finland. Street network coverage: 99%

 

Δεν λέει κάτι για Ελλάδα. Μήπος έχεις και τίποτα άλλο ??

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

Map of Western Europe.

Detailed seamless map fully covering Great Britain, Germany, Austria, Switzerland, Liechtenstein, France, Monaco, Italy, San Marino, Vatican City, Spain, Portugal, Andorra, Belgium, The Netherlands, Luxemburg, Sweden, Denmark, Norway and Finland. Street network coverage: 99%

 

Δεν λέει κάτι για Ελλάδα. Μήπος έχεις και τίποτα άλλο ??

 

Η έκδοση του χάρτη που μου λέει το πρόγραμμα είναι αυτή που έχω δώσει πιο πάνω.. και ο χάρτης που είναι εγκατεστημένος περιλαμβάνει και την Ελλάδα (άν κάνει κάποιος τον κόπο και μπει στο isohunt και βρεί το συγκεκριμένο torrent, μπορεί να διαβάσει στις πληροφορίες '...maps which are located in "MAPS for TOMTOM 6" folder : ....Western_&_Central_Europe_(Includes_Greece) ...' ) ...ίσως κάποιος ενσωμάτωσε και χάρτη για την Ελλάδα στον 'Western_&_Central_Europe' (δεν ξέρω αν, και πως γίνεται... απλά υποθέτω..)

Η ουσία είναι πάντως, ότι ο χάρτης (για την Αθήνα τουλάχιστον) είναι αρκετά αναλυτικός (κατά την γνώμη μου).

Μπορώ να παραθέσω αργότερα και κάποια screenshots για αυτούς που θέλουν και έχουν τον χάρτη 'Eastern_Europe'.. ώστε να κάνουν συγκρίσεις (δεν τον έχω αυτόν τον χάρτη για να σας πώ αν είναι το ίδιο ή λιγότερο αναλυτικός..)

Link to comment
Share on other sites

Ο Χάρτης από Eastern_Europe της Αθήνας δεν είναι λειτουργικός γιατί εκτός του ότι δεν έχει την Αττική οδό και όλες της οδούς που κατασκευάστηκαν τα τελευταία 6 χρόνια, έχει πολλές οδούς που είναι μονόδρομοί λάθος.

 

Το πρόγραμμα βέβαια κατά την γνώμη μου είναι μακρά καλύτερο από ότι άλλο έχω δει.

Τώρα κατεβάζω τους χάρτες Western_and_Central_Europe v675.1409 (TeleAtlas) οι οποίοι είναι και οι τελευταίοι που έχουν βγει και ελπίζω να είναι μέσα και η Ελλάδα, αλλά οι άτιμοι είναι τεράστιοι, σχεδόν 2GB. Θα πρέπει να πάρω άλλη κάρτα μνήμη.

 

Εσένα οι δικοί σου πόσο είναι ? Τους έχεις δοκιμάσει μέσα στην Αθήνα ? Είσαι ικανοποιημένος ? Το Route66 το έχεις λειτουργήσει ? Ποιους χάρτες θεωρείς καλύτερους ?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

...

Εσένα οι δικοί σου πόσο είναι ? Τους έχεις δοκιμάσει μέσα στην Αθήνα ? Είσαι ικανοποιημένος ? Το Route66 το έχεις λειτουργήσει ? Ποιους χάρτες θεωρείς καλύτερους ?

 

Όπως αναφέρω και πιό πάνω, οι εγκατεστημένοι χάρτες (Western_&_Central_Europe_(Includes_Greece)) καταλαμβάνουν 1,6 Gbyte.

Τους έχω δοκιμάσει (λίγες φορές) και μπορώ να πώ ότι έμεινα ικανοποιημένος (δεν είναι βέβαια, επαναλαμβάνω, στο επίπεδο και ακρίβεια των χαρτών της NGI, τους οποίους και κυρίως χρησιμοποιώ με Pocket PC και Destinator .... δεν έχω δοκιμάσει το Route66 και δεν μπορώ να πω κάτι για αυτό)

...Το ιδανικότερο (κατ' εμένα) να μπορούσε να συνεργαστεί κάποτε TomTom και NGI.. :rolleyes:

 

Σας έδωσα πιο πάνω ένα screenshot με τον κόμβο Αττικής οδού - Εθνικής Αθηνών Λαμίας.

 

κάποια ακόμη screenshots.. για αυτούς που θέλουν και μπορούν να κάνουν συγκρίσεις..

 

(από ΑΡ προς ΔΕ..)

-κόμβος Αττικής οδού - Κηφισίας

-Πλατεία Ομονοίας

-Πλατεία Βικτωρίας και αρχή Λ.Αλεξάνδρας (φαίνονται και οι μονοδρομήσεις)

Link to comment
Share on other sites

Όπως αναφέρω και πιό πάνω, οι εγκατεστημένοι χάρτες (Western_&_Central_Europe_(Includes_Greece)) καταλαμβάνουν 1,6 Gbyte.

Τους έχω δοκιμάσει (λίγες φορές) και μπορώ να πώ ότι έμεινα ικανοποιημένος (δεν είναι βέβαια, επαναλαμβάνω, στο επίπεδο και ακρίβεια των χαρτών της NGI, τους οποίους και κυρίως χρησιμοποιώ με Pocket PC και Destinator .... δεν έχω δοκιμάσει το Route66 και δεν μπορώ να πω κάτι για αυτό)

...Το ιδανικότερο (κατ' εμένα) να μπορούσε να συνεργαστεί κάποτε TomTom και NGI.. :rolleyes:

 

Σας έδωσα πιο πάνω ένα screenshot με τον κόμβο Αττικής οδού - Εθνικής Αθηνών Λαμίας.

 

κάποια ακόμη screenshots.. για αυτούς που θέλουν και μπορούν να κάνουν συγκρίσεις..

 

(από ΑΡ προς ΔΕ..)

-κόμβος Αττικής οδού - Κηφισίας

-Πλατεία Ομονοίας

-Πλατεία Βικτωρίας και αρχή Λ.Αλεξάνδρας (φαίνονται και οι μονοδρομήσεις)

Φαίνετε πολύ καλό, το μόνο που με απασχολεί είναι το μέγεθος της κάρτας που σε αυτήν την περίπτωση δεν θα χωράει τίποτε άλλο.

Τους κατέβασα τους νέους χάρτες από xxxxxxxxxxx, είναι 1,8GB (1.797.337.088 bytes) αλλά δεν τους έσω δοκιμάσει.

Θα το κάνω στο μέλλον. Αν στο μεταξύ τους δοκιμάσει κανείς άλλος ας μας πει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις:

 

1. Μπορεί να δώσει κάποιος κάποιο link για τους χάρτες αυτούς όπως και για το TomTom 6.x (όποια είναι η τελευταία έκδοση) για να το δοκιμάσουμε;

 

2. Οι χάρτες αυτοί μπαίνουν στην έκδοση 5.20 χωρίς προβλήματα ή πρέπει να τους βάλουμε σε 6.1 έκδοση;

 

3. Κάνοντας λογικές υποθέσεις: TomTom 5.20 για S60 8.x και TomTom 6.1 για S60 9.x. Υπάρχει περίπτωση για TomTom 6.1 στα 8.x που μας ενδιαφέρει περισσότερο ή το αποκλείουμε τελείως; Δυστυχώς δεν προλαβαίνω λόγω εργασίας να διαβάσω όλα τα forum από την αρχή, οπότε θα με εξυπηρετούσε κάποια πολύ σύντομη απάντηση.

 

4. Κάποιο μαγαζί για να αγοράσουμε κάρτα mmc mobile ή rs mmc στα 2 Gb; Στο skroutz βρήκα 2 και η μία είναι Kingston που δεν είναι διαθέσιμη και η άλλη μία άγνωστη που δεν μπορώ να πω ότι την εμπιστεύομαι ιδιαίτερα, τουλάχιστον όχι σε σχέση με την 1 Gb ATP 133x που έχω τώρα στο Ν70.

 

5. Έχει δοκιμάσει κανείς τους χάρτες αυτούς και εκτός Αθηνών; Παραμένει η λεπτομέρια που υπάρχει με την έκδοση 608 για Eastern Europe ή έχουν διορθώσει την Αθήνα και τα άλλα παραμένουν σε επίπεδο κεντρικών δρόμων;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις:

 

1. Μπορεί να δώσει κάποιος κάποιο link για τους χάρτες αυτούς όπως και για το TomTom 6.x (όποια είναι η τελευταία έκδοση) για να το δοκιμάσουμε;

 

2. Οι χάρτες αυτοί μπαίνουν στην έκδοση 5.20 χωρίς προβλήματα ή πρέπει να τους βάλουμε σε 6.1 έκδοση;

 

3. Κάνοντας λογικές υποθέσεις: TomTom 5.20 για S60 8.x και TomTom 6.1 για S60 9.x. Υπάρχει περίπτωση για TomTom 6.1 στα 8.x που μας ενδιαφέρει περισσότερο ή το αποκλείουμε τελείως; Δυστυχώς δεν προλαβαίνω λόγω εργασίας να διαβάσω όλα τα forum από την αρχή, οπότε θα με εξυπηρετούσε κάποια πολύ σύντομη απάντηση.

 

4. Κάποιο μαγαζί για να αγοράσουμε κάρτα mmc mobile ή rs mmc στα 2 Gb; Στο skroutz βρήκα 2 και η μία είναι Kingston που δεν είναι διαθέσιμη και η άλλη μία άγνωστη που δεν μπορώ να πω ότι την εμπιστεύομαι ιδιαίτερα, τουλάχιστον όχι σε σχέση με την 1 Gb ATP 133x που έχω τώρα στο Ν70.

 

5. Έχει δοκιμάσει κανείς τους χάρτες αυτούς και εκτός Αθηνών; Παραμένει η λεπτομέρια που υπάρχει με την έκδοση 608 για Eastern Europe ή έχουν διορθώσει την Αθήνα και τα άλλα παραμένουν σε επίπεδο κεντρικών δρόμων;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

 

..όσον αφορά στην πρώτη σου ερώτηση..

[/quote=georgehnv]...τον βρήκα στο isohunt (torrents)... για αυτούς που κατεβάζουν από torrents, ψάξτε για το 'TomTom Mobile v6.010 for S60v3 Symbian OS9.1' ..είναι 5,56 Gbyte ... θέλει υπομονή για να κατέβει ... περιλαμβάνει, άν όχι όλους, τους περισσότερους τελευταίους χάρτες..

 

..όσον αφορά στην τελευταία σου ερώτηση, από μια ματιά που έριξα στον χάρτη, ανάλυση κάνει μόνο στην Αθήνα

 

..στις υπόλοιπες ερωτήσεις σου δυστυχώς δεν μπρορώ να βοηθήσω

Link to comment
Share on other sites

Δέν υπάρχει κάποιος τρόπος να απομονώσουμε μόνο την Ελλάδα απο τους χάρτες της Ευρώπης. Είναι κρίμας να έχεις μία κάρτα μνήμης 2GB και να είναι γεμάτη μόνο με το ΤΟMTOM.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω ότι έχουμε τους νέους χάρτες μόνο για Αθήνα. Ευχαριστώ πολύ τον φίλο μου SMP.

 

Edit.

http://rapidshare.com/files/27992606/Athina.zip

 

Αν δεν είναι σωστό που έχω βάλει Link, (δεν ξέρω) ας το σβήσει ο Moderator.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιό φάκελο πρεπει να βάλουμε το χάρτη για να δουλέψει??

Εγω το έχω στο root της κάρτας σε ένα φάκελλο με όνομα AthMaps, αλλα δεν νομίζω να έχει και πολύ σημασία. Πάντως είναι καλήτεροι από το Route66 ίσως και από το Smart2Go.

 

Τωρα προσπαθώ για τους νεους χάρτες όλης της Ελλάδας, αλλά το βλέπω δύσκολο.

 

Edit. Απορίες

Α) Τη διαφορές έχει το TomTom 6.01 από το TomTom 6.02 ??

Β) Τα default POI από Destinator με όλα τα μαγαζια της Αθήνας, μεταφέροντε ??

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...