Jump to content

[XBOX360] Τεχνικά Θέματα


vampyre
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος οδηγός στα ελληνικά για αντικατάσταση του σκληρού στο xbox όταν αυτό τρέχει softmod και όχι chip. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

:!: paidia kalispera.exw enan 200arh western digital JB montelo ton opoio evgala apo to xalasmeno moy xbox.O diskos htan kleidwmenos kai ego den prolava na ton kseklidoso mesa apo to xbox oyte omws kai otan ton topothethsa se allo modded xbox (moy evgaze 06 ERROR)Sto pc poy ton evala den ton anagnwrizei.Yparxei kapoios tropos poy na mporw na kseklidwsw ton disko moy? EYXARISTW POLY CHRIS FROM GREECE:!:
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ο καλυτερος τροπος ειναι να βρεις απο καπου ενα τσιπαρισμενο xbox να στον ξεκλειδωσει.Υπαρχουν και καποια προγραματακια μεσω pc που κανουν αυτη την δουλεια.Παντως πρεπει να εχει πεσει επιδημια χαλασε το xbox σε 3 φιλους μου αυτην την εβδομαδα και τους ξεκλειδωνα τους δισκους τους
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ο καλυτερος τροπος ειναι να βρεις απο καπου ενα τσιπαρισμενο xbox να στον ξεκλειδωσει.Υπαρχουν και καποια προγραματακια μεσω pc που κανουν αυτη την δουλεια.Παντως πρεπει να εχει πεσει επιδημια χαλασε το xbox σε 3 φιλους μου αυτην την εβδομαδα και τους ξεκλειδωνα τους δισκους τους

 

Φίλε μου ευχαριστώ για την απάντησή σου αλλά όπως είπα τον έχω τοποθετήσει σε άλλο τσιπαρισμένο xbox αλλά και πάλι δεν δούλεψε.Καμιά άλλη ιδέα;

CHRIS FROM GREECE:!:

Link to comment
Share on other sites

Το xbox μου, δεν μου διαβαζει τα dvd ενω απο κατω ειναι πεντακαθαρα. Αργει παρα πολυ, και μου πεταει μυνηματα οτι ειναι λερωμενα και ετσι.

Καμια ιδεα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για αυθεντικά dvd τότε δεν ξέρω.Αν μιλάς για αντιγραφές δοκίμασε να αλλάξεις μάρκα.Σου προτείνω να δοκιμάσεις με TDK
no sig...
Link to comment
Share on other sites

χμμμμμ.Μάλλον.Κοίτα....Κι εγώ έιχα παρόμοιο.Κάντου ένα καθαρισμό με το ειδικό cd και δες.Αυτά...!
no sig...
Link to comment
Share on other sites

Το xbox μου, δεν μου διαβαζει τα dvd ενω απο κατω ειναι πεντακαθαρα. Αργει παρα πολυ, και μου πεταει μυνηματα οτι ειναι λερωμενα και ετσι.

Καμια ιδεα?

για χαρα στειλε pm υπάρχει ΄ένα drive tompson σχεδον καινούριο αν το θέλεις να σου πω τιμή

CHRIS FROM GREECE:!:

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν εχω λεφτα αυτη την στιγμη, ευχαριστω παντως :)

 

Ελεγα μηπως μπορω να κανω τιποτα μονος μου για να σωσω το υπαρχον drive.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά είμαι καινούριο μέλος εδώ και θα ήθελα να μοιραστώ τις όσεσ γνώσεις απέκτησα διαβάζοντας αυτό αλλά και άλλα πολλά forums.

Λοιπόν το κυρίαρχο θέμα για κάποιο κάτοχο ενός τσιπαρισμένου xbox νομίζω είναι

πώς να το συνδέσει αρχικά με το pc και μετά πως να αντιγράψει παιχνίδια.Για να γίνουν τα παραπάνω χρειάζονται 1)το τσιπαρισμένο xbox να έχει dasboard κατά προτίμηση την evox.Για να καταλάβει κανείς αν έχει και ποια είναι αρκεί να ανοίξει το xbox χωρίς παιχνίδι μέσα και αν βγάλει το κλασικό πράσινο της microsoft σημαίνει πως δεν έχει κάποια μέσα. 2) ενα καλώδιο crossover 3) ένα σκληρό δίσκο κατα προτίμηση κάπου στα 120 ή και παραπάνω αν θέλει κάποιος.

Ξεκινώντας θα πρέπει να πάμε http://slayer.xbox-scene.com/ για να κατεβάσουμε ενα installer που περιέχει τα πάντα για να αποκτήσουμε dashboard που είναι ενα μενου το οπο'ιο μας επιτρέπει να πειράξουμε τις ρυθμίσεις του xbox.Εκεί αναφέρονται όλες οι οδηγίες για το πώς κατεβαίνει και γίνεται μέσω mirc αφού πρώτα γίνουμε μέλος στο site.Με το αρχείο είναι μαζι και ΟΛΕΣ οι απαραίτητες πληροφορίες για οτιδήποτε μπορεί να χρειαστεί σε σχέση με τη dashboard.

Μετά την επιτυχή εγκατάσταση συνδέουμε το pc με το xbox μέσω του καλωδίου που έχουμε.Επειδή την πάτησα εγώ σας το λέω πως πρέπει αν έχετε

Link to comment
Share on other sites

onboard lan να βάλετε τους drivers για να πανε όλα καλά και χρειάζεστε ένα πρόγραμμα το flashsxp που κυκλοφορεί σε torrent.Τώρα με το θέμα με τις ip απλά σας δίνω ένα link που εμένα προσωπικά με βοήθησε αρκετά http://www.monstermodchip.com/Xbox%20FTP.htm

 

Μέχρι τώρα λογικά το xbox είναι συνδεδεμένο με το pc και είναι δυνατή η μεταφορά αρχείων.Από τα προγράμματα που κυκλοφορούν αυτα που πρέπει να υπάρχουν είναι το xbox media center και το dvd2xbox.Το πρώτο κάνει το xbox να τα παίζει ΟΛΑ και το δεύτερο είναι για την αντιγραφή των παιχνιδιών στο σκληρό.

Για την αλλαγή του σκληρού που ακόμα δεν έχω κάνει απότι έχω καταλάβει χρειάζεται μόνο το slayers installer που κατεβάσαμε πριν το οποίο ξεκλειδώνει το σκληρό κ βάζει μέσα όλα τα απαραίτητα προγράμματα.

Κάτι τελευταίο...πιθανότατα το 90% έχετε το τσιπάκι aladdin το οποίο λέγεται ότι είναι 2ης διαλογής αλλά εμενα προς το παρόν δε μου έχει βγάλει πρόβλημα.Για να ανοίξετε το xbox χρειάζεται ενα σετακι με κατσαβίδια τυπου αστεράκι που κάνει καπου στα 5E.

Αυτά από μένα και ότι χρειαστείτε στείλτε μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει την διαφορά που έχει αυτό από αυτό?

Ξέρετε πού θα μπορούσα να βρώ ένα εντός Ελλάδας?

no sig...
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει την διαφορά που έχει αυτό από αυτό?

Ξέρετε πού θα μπορούσα να βρώ ένα εντός Ελλάδας?

 

gia th diafora de 3erw...pantws to original e43arthma to exw dei ellada...otan kukloforouse to xbox mexri k prin kana 6mhno to eixe to plaisio..twra oute games den exoun..! stantar omws se kana magazi me games 8a to vreis

Link to comment
Share on other sites

Στο Ηράκλειο? Λίγο δύσκολο! Έχω κοιτάξει σχεδόν σε όσα ήξερα αλλά καμία τύχη....

Τώρα το ψάχνω από κάποιες σελίδες που πουλάνε τέτοιυ είδους πράγματα αλλά ακόμα τίποτα...

no sig...
Link to comment
Share on other sites

:!: paidia kalispera.exw enan 200arh western digital JB montelo ton opoio evgala apo to xalasmeno moy xbox.O diskos htan kleidwmenos kai ego den prolava na ton kseklidoso mesa apo to xbox oyte omws kai otan ton topothethsa se allo modded xbox (moy evgaze 06 ERROR)Sto pc poy ton evala den ton anagnwrizei.Yparxei kapoios tropos poy na mporw na kseklidwsw ton disko moy? EYXARISTW POLY CHRIS FROM GREECE:!:

Δεν το πολυκοίταξα αλλά λογικά θα σε βοηθήσει

 

How To Recover A Locked Hard Drive Without Password (From a Dead Motherboard)

no sig...
Link to comment
Share on other sites

gia to sklhro nomizw oti to link pou edwse o totos pera apo arketa au3hmenhs duskolias isws mporei na apofeux8ei...sto modded xbox pou phges na valeis to neo sklhro to 200arh eixes dokimasei na valeis to slayers auto installer? sta options exei epilogh gia na kleidwseis k na 3ekleidwseis sklhro opws k na ton formareis na tou valeis evox k polla alla...ama piasei fainetai ws h idanikh lush nomizw gia na mh mple3eis me e3eidikeumena kolpa pou to pio pi8ano einai na mh kaneis tpt...dokimase to k pes mas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έφτασε στα χέρια μου ένα τσιπαρισμένο με Aladdin Advance XT, το οποίο παρουσιάζει το πρόβλημα που περιγράφει η σελίδα http://www.llamma.com/xbox/Repairs/ComaConsole.htm.

Σήμερα θα δω τι έκδοση είναι το xbox.

Αν είναι 1.2 και πάνω υπάρχει λύση στο πρόβλημα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπέρα,

Έφτασε στα χέρια μου ένα τσιπαρισμένο με Aladdin Advance XT, το οποίο παρουσιάζει το πρόβλημα που περιγράφει η σελίδα http://www.llamma.com/xbox/Repairs/ComaConsole.htm.

Σήμερα θα δω τι έκδοση είναι το xbox.

Αν είναι 1.2 και πάνω υπάρχει λύση στο πρόβλημα.

Ευχαριστώ.

 

Πως μπορώ να δω τη δικιά μου έκδοση του xbox ?

MGF 2003 10 09

PRODUCT ID 541 4164562 34105

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπόν παιδιά,

 

μου χάρισαν ένα xbox, χωρίς τσιπάρισμα, τελείως "μαμά". Δεν

έχω ιδέα από αυτό, ούτε γνωρίζω τι έχει μέσα κτλ. (μου είπαν

ότι ίσως να έχει ένα μικρό σκληρό, περίπου 40GB ή κάτι τέτοιο).

 

Το δωράκι έκατσε σε φάση όπου έψαχνα να βρω μία λύση για

να παίζω τα διάφορα divx στη τηλεόραση, οπότε είπα να το

δω συνολικά το θέμα μήπως και αξίζει να ασχοληθώ με το xbox.

 

Λοιπόν, παρακαλώ πολύ για τα φώτα σας. Έριξα μία ματιά στο

επισημασμένο, κατάλαβα λίγα πράγματα, έχασα όμως και τη

μπάλα ! Να σας πω τι θα ήθελα να κάνω:

 

1) να παίζω τα διάφορα divx (επεισόδια, ταινίες)

2) Δεν θα με χάλαγε κανένα παιχνιδάκι, αλλά είμαι της παλιάς

σχολής. Έχω μεγαλώσει με τα ούφο :-) οπότε για ΜΑΜΕ

με βλέπω

3) άντε και κανένα mp3, DVD playback

 

Από ότι κατάλαβα θα πρέπει να το τσιπάρω το μηχανάκι.

Πεστε μου, σας παρακαλώ:

 

Α) πιο τσιπ να βάλω; που να πάω να το βάλουνε;

Β) υπάρχει κανένα τυφλοσούρτι πως να το κάνω

γρήγορα setup και να εγκαταστήσω τα διάφορα

απαραίτητα ;

Γ) ποιά είναι τα διάφορα απαραίτητα που χρειάζονται;

Δ) χρειάζεται να αγοράσω τίποτε άλλο, αξεσουάρ κτλ. ;;

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους.

Link to comment
Share on other sites

@ vourasa:

 

Για αρχή:...

 

http://www.xboxscene.com

http://www.xbox-hq.com

 

Αν "πιάνουν τα χέρια σου", δεν χρειάζεσαι τσιπ για να κάνεις όλα αυτά. Μπορείς να κάνεις το λεγόμενο "soft-mod", το οποίο είναι επικίνδυνο μεν, τσάμπα δε. Το έχω κάνει μαζί με κολλητό μου στις δύο x-box μας (και μετά καπάκι αλλαγή σκληρού με 80-αρη), χωρίς προβλημά, αλλά με "περίεργα" κόλπα, τα οποία επεξηγούνται λεπτομερώς (και με φωτογραφίες) σε αναλυτικά tutorials στα παραπάνω sites, π.χ.:

www.xboxscene.com/xbox-tutorials.php?p=151|#151

 

Καλή δύναμη! Το αποτέλεσμα αποζημιώνει...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Έχω ένα Xbox με το Xecuter 2.3 και το Χbox Media Center 2. Το Xbox συνδέεται μέσω Ethernet με το pc. Πώς μπορώ να έχω πρόσβαση στο net (downloading ή/και surfing) μέσω του Χbox;
there is no knowledge that is no power
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...