Jump to content

[S60 3rd Edition] Nokia Maps (ex. Ovi Maps/Smart2go)


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες αν το εγκαταστήσω θα χάσω την 3μηνη δωρεάν φωνητική πλοήγηση που πήγαινε μαζί με την αγορά του Ν82 μου? :confused:

 

Εγώ δεν έχω ενεργοποιημένη άδεια, αλλά κάποιος φίλος που το δοκίμασε είπε ότι συνεχίζει κανονικά την ήδη υπάρχουσα άδεια πλοήγησης. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ρε παιδια δεν ειναι αυτος που ειναι στο πρωτο ποστ της σελιδας?16,4?Αυτον μου εβγαλε ο maploader,yparxei kai allos?

 

Κι εμένα 16,4 μου βγάζει, κατέβασα το map loader που έχει στο site της beta. Σίγουρα σας βγάζει 19ΜΒ? Κι αν ναι από πού το κατεβάσατε?

 

Εγώ δεν έχω ενεργοποιημένη άδεια, αλλά κάποιος φίλος που το δοκίμασε είπε ότι συνεχίζει κανονικά την ήδη υπάρχουσα άδεια πλοήγησης. :)

 

Good news, Thanx!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Πανο θυμασαι που ελεγα οτι θα φορμαρω το κινητο και την καρτα σαν εσενα γιατι κολλαγε το sygic?Περασα το μεσημερι τον χαρτη της ελλαδας χωρις να περασω το Νokia Μaps 2.0 και μου ελεγε οτι εχω ηδη αδεια για φωνητικη πλοηγηση!Μετα περασα το προγραμμα και συνδεθηκα με Wi-Fi και επελεξα απο ενα σημειο οδηγησε με και μου εκανε ληψη πλοηγησης!Απο τοτε δουλευει κανονικα η πλοηγηση!Δεν ξερω να ειναι λες η τριμηνη?Εγω νομιζα οτι ειχε χαθει!Το προγραμμα σε γενικες γραμμες ειναι πολυ βελτιωμενο!Αντε με το καλο να βγαλουν το Destinator για Symbian!Eκει θα τα δουμε ολα!
Link to comment
Share on other sites

τον ανανεωμένο χάρτη της Ελλάδας τον περνάμε κανονικά από πάνω εε.??

ξέρεις κανείς την διαδρομή που αποθηκεύεται στο τηλέφωνο/κάρτα?

Link to comment
Share on other sites

τον ανανεωμένο χάρτη της Ελλάδας τον περνάμε κανονικά από πάνω εε.??

ξέρεις κανείς την διαδρομή που αποθηκεύεται στο τηλέφωνο/κάρτα?

E:\private\20001f63\

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

@Nikos_s3: εγώ προτίμησα να τους σβήσω τους παλιούς τους χάρτες.

Επέλεξα από τους διαθέσιμους αυτόν της Ελλάδας και στην καρτέλα Voices διάλεξα αντίστοιχα την ελληνική πλοήγηση.

 

Ο νέος χάρτης της Ελλάδας, όπως ξαναειπώθηκε, είναι γύρω στα 19ΜΒ.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ο χαρτης της Ελλαδας ειναι τωρα 16.4ΜΒ

 

 

Ο νέος χάρτης της Ελλάδας, όπως ξαναειπώθηκε, είναι γύρω στα 19ΜΒ.

 

:confused::wacko:

Τι ισχύει τελικά;

Κι εγώ πέρασα το χάρτη το απόγευμα και ήταν 16,4ΜΒ

Τι έγινε; μεγάλωσε;:D

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Ο νέος χάρτης της Ελλάδας, όπως ξαναειπώθηκε, είναι γύρω στα 19ΜΒ.

 

 

Ki εμενα στα 19 ΜΒ ηταν!!!!

Στις 5 το απογευμα:D

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Ki εμενα στα 19 ΜΒ ηταν!!!!

Στις 5 το απογευμα:D

 

 

Το τσέκαρα τώρα: 16,4ΜΒ

[ATTACH]11322[/ATTACH]

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε screenshot από το PC μου, πριν από 10 λεπτά.

Φαίνεται επιλεγμένος ο ελληνικός χάρτης και από την καρτέλα voices επιλεγμένη η ελληνική φωνητική πλοήγηση:

 

http://img135.imageshack.us/img135/8536/nokiamaploader135mv5.th.jpg

 

Μήπως όσοι βλέπετε χάρτη 16ΜΒ περάσατε μόνο το καινούργιο Map Loader πριν περάσετε στο κινητό το Nokia Maps 2.0??? ;)

 

Το νέο Map Loader το περάσατε????

Μου φαίνεται παράξενο γιατί και ο nervous έχει Ν82 όπως εγώ. :D

 

Μήπως παίζει ρόλο η firmware version του κινητού του καθενός???

dmarccos έχεις βάλει την v11 στο Ν82????

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

 

Μήπως όσοι βλέπετε χάρτη 16ΜΒ περάσατε μόνο το καινούργιο Map Loader πριν περάσετε στο κινητό το Nokia Maps 2.0??? ;)

 

Το νέο Map Loader το περάσατε????

Μου φαίνεται παράξενο γιατί και ο nervous έχει Ν82 όπως εγώ. :D

 

Μήπως παίζει ρόλο η firmware version του κινητού του καθενός???

dmarccos έχεις βάλει την v11 στο Ν82????

 

Το πέρασα το καινούριο Map Loader (και δεύτερη φορά για να είμαι σίγουρος)

Ναι φίλε μου την έχω βάλει την v11

:confused:

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, μήπως παίζει ρόλο αυτό??? :wacko:

Εγώ είμαι ακόμα στην v10.

 

 

Δε νομίζω να παίζει αυτό, κάτι άλλο είναι... :confused:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Πανο θυμασαι που ελεγα οτι θα φορμαρω το κινητο και την καρτα σαν εσενα γιατι κολλαγε το sygic?Περασα το μεσημερι τον χαρτη της ελλαδας χωρις να περασω το Νokia Μaps 2.0 και μου ελεγε οτι εχω ηδη αδεια για φωνητικη πλοηγηση!Μετα περασα το προγραμμα και συνδεθηκα με Wi-Fi και επελεξα απο ενα σημειο οδηγησε με και μου εκανε ληψη πλοηγησης!Απο τοτε δουλευει κανονικα η πλοηγηση!Δεν ξερω να ειναι λες η τριμηνη?Εγω νομιζα οτι ειχε χαθει!Το προγραμμα σε γενικες γραμμες ειναι πολυ βελτιωμενο!Αντε με το καλο να βγαλουν το Destinator για Symbian!Eκει θα τα δουμε ολα!
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα κι εγώ την ίδια απορία: αν ελέγξεις στο map loader το χάρτη πριν περάσεις το καινούριο Nokia maps 2.0 beta στο κινητό, σου βγάζει τον παλιό 16,4.

 

Πρέπει να περάσεις πρώτα το Nokia maps στο κινητό και μετα να ανοίξεις το καινούριο maploader. Αν το κάνετε αυτό και ανοίξετε το maploader θα σας βγάλει λίγο πριν μπει στο πρόγραμμα ότι βρέθηκαν καινούριοι χάρτες και θα ανανεώσει. So simple.

 

Ωραίο το καινούριο είναι πιο cool, απλά αν σκεφτείς ότι δεν είναι τζάμπα σπάζεσαι και αρχίζεις και σκέφτεσαι για τα άλλα ωραία προγραμματάκια βλ. Garmin κ' Sygic

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, μήπως παίζει ρόλο αυτό??? :wacko:

Εγώ είμαι ακόμα στην v10.

 

 

Δε νομίζω να παίζει αυτό, κάτι άλλο είναι... :confused:

 

εμενα μου εμφανισε 19ΜΒ τωρα.Αυτο που λεει ο φιλος lefteros ειναι.. :)

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό είναι.

Τώρα που μου το θύμισες, έτσι το έκανα κι εγώ.

Πρώτα θέλει να τα εγκαταστήσεις και τα δύο και μετά να περάσεις τους νέους χάρτες. :)

 

Πάντως, απ' ότι είδα, στο Ν82 μου, οι εφαρμογές της Nokia - Maps 2.0 και Sports tracker - συνεργάζονται απόλυτα στο θέμα του λοκαρίσματος. Δεν ξέρω αν είναι όντως έτσι, αλλά αν έχω το Maps λοκαρισμένο, το κλείσω και ανοίξω το sports tracker, λοκάρει αμέσως, δεν κάνει ούτε καν 2 sec. Αυτό δε γινόταν με το παλιό Maps.

 

Επίσης σου σπάει τα νεύρα για να εγκαταστήσεις πλοήγηση, έκανα accept και μου έγραψε ότι έκανε ενημέρωση. Δεν το δοκίμασα ακόμα με σήμα, αλλά μόνο χωρίς σύνδεση GPS, πάντως υποψιάζομαι ότι έχω και πάλι πλοήγηση. :X

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα θέλει να τα εγκαταστήσεις και τα δύο και μετά να περάσεις τους νέους χάρτες.

 

Έτσι το είχα κάνει κι εγώ αλλά..

 

Τέλος πάντων όλα καλά και σε μένα

Χρειάστηκε να σβήσω το φάκελο Ε:\Cities εντελώς

να ανοίξω μετά μια φορά το Nokia Maps για να ξανάδημιουργηθεί ο φάκελος

και τότε το MapLoader μου έβγαλε το χάρτη της Ελλάδας 19,4ΜΒ:D

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το νέο Maps δεν εμφανίζεται στη Διαχείριση Εφαρμογών, αλλά υπάρχει η δυνατότητα να διαγράψεις το εικονίδιο από το φάκελο του Μενού όπου το έχεις, και προφανώς αυτό σε γυρνάει στην παλιά έκδοση. ;)
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

το παρακάτω που έγραψε κάποιος στο xxxxxxxxx ισχύει..?? :worry:

warning do not install the new nokia maps 2.0 beta

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

I installed it and it took up 6.3 meg of phone memory even though I installed to memory card.

 

in addition you cannot remove it and their notes about deleting cities folder and installing older version doesn't work so there is not way to get the fffing thing off the phone.. had to reformat my phone memory..

Link to comment
Share on other sites

...κι έλεγα τι εγκατέστησα και είχα χάσει το λογαριασμό στα MB της μνήμης του τηλεφώνου. ;)

 

Πάντως δεν έχω πρόβλημα χωρητικότητας στο Ν82 μου.

Από ~100MΒ που είχα χτες, τώρα μου δείχνει 93.6ΜΒ

 

Όσοι έχουν περιορισμένη μνήμη καλό είναι να το σκεφτούν πριν το εγκαταστήσουν στο τηλέφωνό τους... :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αν και το Nokia Maps το εχω ανοιξει 2 φορες μονο στο ν82 μου, απο αυτην την εκδοση γινεται και ποιο ομορφο UI και γρηγορο προγραμμα.

 

Καλυφθηκαν αρκετες πολης ακομα (και πτολεμαιδα απο οτι ειδα) και μπορω να πω οτι για μενα ειναι ποιο βολικο απο Garmin.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...