Jump to content

HP iPAQ 514 Voice Messenger


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μμμ.....

το φέρνει καμιά εταιρία με επιδότηση?

δν το έχω δει κάπου..

μόνο στο e-shop ..... !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 412
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ορίστε το λινκ αλλά δες πρώτα το Readme. Ποιο φιξάκι λες γιατί παρακολουθώ καιρο το θέμα και τα περισσότερα τα έχω. Αν τροποποιήσεις κάτι και δουλέψει άγαλμα θα σου φτιάξω! :lol:

 

Αρχηγέ thx. Το δοκίμασα και προς το παρόν μου κάνει. Λέω για το greek sms, ο δημιουργός λέει πως είναι open source,(http://sledge81.freehostia.com/send-greek-sms/) έχω τον κώδικα και λέω να το πειράξω λίγο για να παίζει στα WM6, αν και αναφέρει ότι παίζει (στα δικά μου πάντως την πάτησε). Μάλλον έχω πρόβλημα με το framework.

 

Με μια δεύτερη ματιά μοιάζει με το motorola tools. Αλλά ίσως με βάση αυτό να κάνω κάτι που θα παίζει απευθείας επάνω στο λειτουργικό όπως και το φιξ που έπαιζε εδώ. Άσχετο, ξέρει κανένας γιατί τελικά δεν λειτουργεί? Μήπως φταίει η αναβάθμιση?

 

Αν πρόσεξα καλά, βγήκαν εδώ δύο φιξάκια. Ένα (το πρώτο) όπως ήταν από την ACE HELLAS, και το δεύτερο που ήταν πειραγμένο και είχε και ρυθμίσεις mms. Τα zip που κατεβάζω είναι 1mb αλλά στην αποσυμπίεση βγαίνει ένα αρχείο μερικά kb... Σίγουρα είναι οκ?

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

μμμ.....

το φέρνει καμιά εταιρία με επιδότηση?

δν το έχω δει κάπου..

μόνο στο e-shop ..... !

 

Ήδη η τιμή του είναι πολύ χαμηλή, δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα επιδότησης. Πάντως ξέρω πως σίγουρα το έχει το πλαίσιο με βόντα και κοτέ. Αλλά γλυτώνεις μόνο 50Ε αν θυμάμαι καλά

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Απλά γτ έχω μια επιδοτησούλα σε βοντα.. κι θέλω να δω... επίσης σκέφτομαι να πάω κι σε καμιά άλλη εταιρία... σε όποια το έχει...:p

 

...

κάτι άλλο...

ποιο από τα 2 θα παίρνατε ? αυτό ή το HP iPAQ rw6815 Personal Messenger

 

και τα 2 είναι στην ίδια τιμή... απλά το ένα έχει κι ένα εκτυπωτή...

Link to comment
Share on other sites

Απλά γτ έχω μια επιδοτησούλα σε βοντα.. κι θέλω να δω... επίσης σκέφτομαι να πάω κι σε καμιά άλλη εταιρία... σε όποια το έχει...:p

 

...

κάτι άλλο...

ποιο από τα 2 θα παίρνατε ? αυτό ή το HP iPAQ rw6815 Personal Messenger

 

και τα 2 είναι στην ίδια τιμή... απλά το ένα έχει κι ένα εκτυπωτή...

 

 

Προτείνω το δεύτερο... Τουλ εγώ το δεύτερο θα έπαιρνα αν έβρισκα... Καλύτερη κάμερα, οθόνη αφής και φυσικά μεγάλη μπαταρία... Κάτι παραπάνω λέει.

 

Αν και μετά την απογοήτευση που έφαγα με τα sms θα σ πρότεινα να πάς μακριά από windows mobile και αν τόσο πολύ θες smarphone χτύπα ένα symbian. Μπορεί να κολλάει καμμιά φορά αλλά στα sms είναι άψογο. Αυτό ακριβώς που θέλω εγώ τουλάχιστον

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Δν θέλω να δώσω πολλά λεφτά για κινητό...

οπότε μια χαρά είναι κι αυτό...!

Κι για sms δεν έχω κι μεγάλη ανάγκη... οπότε... πιστεύω πως μια χαρά είναι το 2ο... θα πάω σήμερα στον Γερμανό για να το δω...

 

Ευχαριστώ...!

Link to comment
Share on other sites

Και το greek apps αποτυχία είναι. Μετά από λίγα sms άρχισε να τα σπάει και να τα στέλνει σε τρία κομμάτια με τριπλή χρέωση.. Ακριβώς όπως και το ενσωματωμένο πρόγραμμα... Κρίμα. Μεγάλη αποτυχία για ένα κινητό με τόσες δυνατότητες. Το παρατάω και γυρίζω πίσω στο παλιό καλό μου Ν70 :(

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να παρω αυτο το τηλεφωνο και εχω καποιες αποριες

1)Java εφαρμογες τρεχει ??Δηλαδη αν του στειλω κατι απο bluetooth (ενα παιχνιδι για παραδειγμα) θα το δεχτει ?

2)Αν δεχεται εφαρμογες java μπορουν java bluetooth εφαρμογες να λειτουργησουν?

3)Το κινητο μπορει να λειτουργησει σαν κατεβαστηρι?Δηαλδη να του βαλω κατι να κατεβαζει απο wifi στην καρτα μνημης (υποστηριζει μεχρι 2 gb ?)

4)to opera mini μπορει να δουλεψει με wifi ?

 

1.ναι,τρεχει java εφαρμογες

2. δεν καταλαβαινω τι ακριβως εννοεις

3.ναι, μπορεις να κατεβασεις ο,τι θα κατεβαζες και απο τον browser του κανονικου σου υπολογιστη.εγω εχω καρτα 2gb και δουλευει κανονικα

4.ναι δουλευει αψογα.

 

για οσους εχουν το κινητο και ενδιαφερονται, η hp εχει βγαλει rom αναβαθμιση στο link: http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/SoftwareDescription.jsp?lang=en&cc=US&swItem=hh-57094-1&prodTypeId=215348&prodSeriesId=3375716

 

Υ.Γ.:επειδη οσα εγραψα εχουν αναφερθει παραπανω ας σβησει καποιος υπευθυνος αυτην την απαντηση.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Π.χ εφαρμογες για bluetooth chat κτλ...

Επισης εχει δοκιμασει κανεις να κατεβασει torrents ?βρηκα κατι προγραμματακια για wm6 αλλα φυσικα δεν ξερω αν λειτουργουν καθως δεν πηρα ακομα το τηλεφωνο...:cry:

Link to comment
Share on other sites

To VoIP παίζει πολύ καλά. Πρέπει να κάνεις τις ρυθμίσεις με το HP iPAQ Setup Assistant από τον υπολογιστή σου. Συνοπτικά βάζεις όνομα χρήστη και κωδικό πρόσβασης αυτά που έχεις στο VoipDiscount, παροχέα υπηρεσιών:VoipDiscount, διακομιστή μεσολάβησης SIP: sip1.voipdiscount.com και τέλος κλικ στο εγγραφή σε διακομιστή μεσολάβησης SIP. Μετά αφού φορτώσεις τις ρυθμίσεις στο ipaq, στη home screen θα δεις την επιλογή VoipDiscount: Διαθέσιμα, πας πάνω του και το αλλάζεις σε Επιλεγμένα. Προϋπόθεση βέβαια είναι να έχεις ενεργό το WiFi και να έχεις συνδεθεί επιτυχώς στο Internet.

Καλησπέρα,

το πήρα και εγώ χθες και είναι υπέροχο.

Φίλε μου έκανα τις ρυθμίσεις που αναφέρεις αλλά μου γράφει στην κεντρική οθόνη "VoipDiscount: Εκτός Δικτύου" και δεν μπορώ να το ενεργοποιήσω παρά το ότι μπαίνω κανονικά με το wifi στο internet.

Μήπως μπορείς να βοηθήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

το πήρα και εγώ χθες και είναι υπέροχο.

Φίλε μου έκανα τις ρυθμίσεις που αναφέρεις αλλά μου γράφει στην κεντρική οθόνη "VoipDiscount: Εκτός Δικτύου" και δεν μπορώ να το ενεργοποιήσω παρά το ότι μπαίνω κανονικά με το wifi στο internet.

Μήπως μπορείς να βοηθήσεις;

 

Έχω την ελληνική ROM 2.05 και έχω ρυθμίσει το λογαριασμό μου στο Sipdiscount χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Έλεγξε αν βάζεις σωστά (και με λατινικούς χαρακτήρες) το sip server, username και password.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την ελληνική ROM 2.05 και έχω ρυθμίσει το λογαριασμό μου στο Sipdiscount χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Έλεγξε αν βάζεις σωστά (και με λατινικούς χαρακτήρες) το sip server, username και password.

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Που λέει την έκδοση της Rom?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Εχω μια αναβαθμιση καπου στα 140 ευρω και ηθελα την αποψη ατόμων που το εχουν αγορασει,αν ειναι καλο και αν τελικα αξιζει την αγορα.Thnx.
Link to comment
Share on other sites

Εναρξη-> Ρυθμίσεις->Περισσότερα->AssetViewer->Εκδοση

 

Η πιό απλά όταν κάνει boot κάτω κάτω στην οθόνη με το λογότυπο HP;);)

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα τελικά την rom 2.05 αλλά το πρόβλημα με εμένα ήταν στις ρυθμίσεις του ίδιου του voipdiscount. Έπρεπε να βάλω αντί για sip1.voipdiscount.com το sip.voipdiscount.com
Link to comment
Share on other sites

Επειδή φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρον, θα ήθελα να ρωτήσω πως τα πάει ο επεξεργαστής του. Ανταποκρίνεται καλά;

*επίσης η οθόνη του σας ικανοποίησε σε διαφορες λειτουργίες (βιντεο, προγραμματα, ιντερνετ);

Link to comment
Share on other sites

Επειδή φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρον, θα ήθελα να ρωτήσω πως τα πάει ο επεξεργαστής του. Ανταποκρίνεται καλά;

*επίσης η οθόνη του σας ικανοποίησε σε διαφορες λειτουργίες (βιντεο, προγραμματα, ιντερνετ);

 

Μπορώ να πώ ότι από επεξεργαστή δεν σε απογοητευει εύκολα. Μου έκανε ένα τρομερό crash αλλά ήταν επειδή είχα υπερφορτώσει τη ραμ. Η οθόνη είναι αρκετά καλής ποιότητας αν και μπορώ να πώ ότι μπορούσε να είναι πολύ καλύτερη. Σε βίντεο έπαιξε καλά, σχεδόν όπως το Ν70 μου, από προγράμματα μπορώ να πω ότι δεν έψαξα αρκετά για να δοκιμάσω κάτι εξτριμ.

 

Το μείον είναι, και αυτό αφορά κυρίως το ίντερνετ, ότι η οθόνη είναι εξαιρετικά μικρή, και για να χωρέσει μια σελίδα 1024Χ768, γίνεται τις τρελής καθώς επεκτείνεται προς τα κάτω πάρα πολύ και δεν είναι καθόλου βολικό

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε. Γενικά δλδ το προτείνεις;

*δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να μικραίνουν σε ανάλυση οι σελιδες ιντερνετ;

*σαν GPS δουλεύει καλα σε περιπτωση που θελήσω; Λόγω μικρης οθονης...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε. Γενικά δλδ το προτείνεις;

*δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να μικραίνουν σε ανάλυση οι σελιδες ιντερνετ;

*σαν GPS δουλεύει καλα σε περιπτωση που θελήσω; Λόγω μικρης οθονης...

 

Αν είσαι από αυτούς που δεν γράφουν sms* το προτείνω.

 

Για τις σελίδες τώρα, έχει σχετική επιλογή για το πως θα τις εμφανίζει, πχ αν θα τις βγάζει όπως στο pc ή αν θα τις προσαρμόζει στην οθόνη του. Δεν ξέρω αν σε καλύπτει σε αυτό το σημείο.

 

Σαν gps ομολογώ δεν το έχω δοκιμάσει, μιας και δεν βρήκα το destinator sp, αλλά πρέπει να ξέρεις πως δεν έχει ενσωματωμένο δέκτη GPS και θα χρειαστεί να πάρεις bluetooth για να κάνεις τη δουλειά σου. Με τόσο μικρή οθόνη, έχω δουλέψει σαν gps ένα ΝΟΚΙΑ smartphone το οποίο με είχε αφήσει αρκετά ικανοποιημένο.

 

 

*Τα sms περιορίζονται σε 70 χαρακτήρες έναντι 160 των άλλων κινητών

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ φίλε μου. Πιστεύω να μην είναι ακριβοι οι δέκτες gps. Που μπορώ να βρω;

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69977981&product=893226

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εγώ (πέρα απ τα μηνύματα που περιορίζονται στους 70 χαρακτήρες) έχω και ένα ακόμα πρόβλημα... ΜΕ ΤΙΣ ΕΠΑΦΕΣ ΜΟΥ

 

Τίς επαφές μου τις έχω αποθηκευμένες στην κάρτα SIM και τώρα στο ΗΡ, κάποιες επαφές μου τις δείχνει με "τετραφωνάκια" και με "κενά"

 

**Κάποιοι μου πρότειναν να τις περάσω όλες τις επαφές μου, με συνχρονισμό, σε μορφή για το outlook...

Αλλα και πάλι... γιατί να τις χάσω απ την SIM μου?

Link to comment
Share on other sites

παιδια μιας κ ψιλοασχετος να ρωτησω κατι... πρεπει να κανω καποια ρυθμιση για το gprs ωστε οταν το λειτουργω σε wireless δικτυο να μην χρησιμοποιειται το gprs?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...