Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είπα να κάνω μία δοκιμή σε 3G δίκτυο μία και έχω πάρα πολύ καιρό να κάνω και ιδού τα αποτελέσματα

Κάτω Σχολάρι Θεσσαλονίκης, σε εσωτερικό χώρο

14,0 / 3,68

Ping 33 ms

2g έχεις καμία μέτρηση;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το 2g δεν είναι για ίντερνετ.. Βγάζει ταχύτητες της τάξης του 0.20

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Το 2g δεν είναι για ίντερνετ.. Βγάζει ταχύτητες της τάξης του 0.20

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σωστός,

0,17 / 0,06

μέτρηση πριν λίγο.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα.

 

Πως εξηγειτε οτι οταν κανω μετρηση ταχυτητας στο speedtest με 3g και μετά με 4g, παντα το 3g μου δινει μεγαλύτερες ταχύτητες;;

Μπορεί να ισχύει κατι τέτοιο;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

It's nice to be important, but it's more important to be nice...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Πως εξηγειτε οτι οταν κανω μετρηση ταχυτητας στο speedtest με 3g και μετά με 4g, παντα το 3g μου δινει μεγαλύτερες ταχύτητες;;

Μπορεί να ισχύει κατι τέτοιο;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ισχύει, σε πολλές περιοχές της χώρας. Το 3G δίκτυο είναι πολύ πιο πυκνό (περισσότερες κεραίες), ενώ το 4G της WIND αρκετά αραιό και βάζει πολύ τη χαμηλή μπάντα (800 MHz) που έχει λίγο bandwidth, κυρίως για να φαίνεται πως έχει κάλυψη. Από ταχύτητες όμως...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχοντας καλομάθει με το 4G, είπα σήμερα να κάνω μία μέτρηση με 3G για να δω τι παίζει κι εκεί. Μέτρηση στο σπίτι μου στον Αποκόρωνα Χανίων σε εσωτερικό χώρο με -85 dBm. Καθόλου άσχημα! Με Q.

https://www.speedtest.net/my-result/a/6212436595

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά νούμερα! Ίσως το πιο υποδειγματικο 3G δίκτυο στη χώρα αυτη τη στιγμή

 

Sent from my STK-LX1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η μέτρηση της 2ης 3G κεραίας της Wind κοντά στο σπίτι μου. Παρόλο που είναι στον ίδιο ιστό με την άλλη που ανέβασα μέτρηση χθες έχει διαφορετικό Cell ID (η χθεσινή ήταν η 2383, αυτή είναι η 29848). Στην μέτρηση δίνει ελάχιστα λιγότερη ταχύτητα με -81 dBm.

https://www.speedtest.net/my-result/a/6216547107

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

5,15 / 2,90

Η+ στη μεγάλη σήραγγα των Τεμπών.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δεν γράφεις λεπτομέρειες που μπορεί να βοηθήσουν. Ποια συσκευή έχεις; Δεν πιάνει πουθενά ούτε 4G ούτε 3G, ούτε καν 2G; Αν είναι τέτοιο σημείο, και δεν έχει καν σήμα, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα απολύτως. Μόνο να αλλάξεις πάροχο με κάποιον από τους άλλους δύο που έχουν wifi calling, και εφόσον έχεις σταθερή σύνδεση με wifi θα μιλάς κανονικά στο σπίτι σου.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφεις λεπτομέρειες που μπορεί να βοηθήσουν. Ποια συσκευή έχεις; Δεν πιάνει πουθενά ούτε 4G ούτε 3G, ούτε καν 2G; Αν είναι τέτοιο σημείο, και δεν έχει καν σήμα, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα απολύτως. Μόνο να αλλάξεις πάροχο με κάποιον από τους άλλους δύο που έχουν wifi calling, και εφόσον έχεις σταθερή σύνδεση με wifi θα μιλάς κανονικά στο σπίτι σου.

 

Sent from my Galaxy S10e

 

εχουμε 3 συσκευες δεν πιανει καμια . 2G πιανει αλλα παλι χανουμε κλησεις πολλες,2 γραμμες δινει.

Αρα παμε για αλλαγη καταλαβα.

My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

κατω τουμπα μεσα στο σπιτι δεν εχω σημα για ομιλια καθολου -τι κανουμε ;

 

 

Δοκιμάζεις βέβαια να δείς αν έχεις σήμα με άλλες εταιρείες..ωστε να είσαι σίγουρος!

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

κατω τουμπα μεσα στο σπιτι δεν εχω σημα για ομιλια καθολου -τι κανουμε ;

 

Δεν ξέρω αν το είδες, αλλά στο άλλο νήμα που έγραψες σου πρότεινα όσο είστε στο σπίτι να κλειδώνετε τα κινητά σε GSM/2G Only. Έτσι ίσως έχεις πιο σταθερό σήμα, δεν θα ψάχνει η συσκευή να συνδεθεί και να κρατήσει το κακό σήμα 4G.

 

Η 2η λύση έχει να ρίξεις χρήμα και να πάρεις έναν αναμεταδότη από Κίνα. Θα πληρώσεις και τελωνείο, υπολόγισε ένα 30-40% παραπάνω στην τιμή. Αλλά πρέπει να ξέρεις με τι μπάντες παίζει η WIND (ίσως και οι άλλες) στην περιοχή σου και αυτές οι συσκευές καλύπτουν μέχρι 2-3 δωμάτια το πολύ. Εγώ για παράδειγμα έχω αυτό και κάνει εξαιρετική δουλειά. Η WIND (και όλες) από 2-3 σκάλες 2G, πήγαν σε φουλ σήμα 4G (φουλ είναι και στην ταράτσα). Αυτό παίζει στα 1800 MHz και η WIND έχει αυτή την μπάντα στην περιοχή μου (το πατρικό στην επαρχία).

 

Η πιο εύκολη λύση είναι ν' αλλάξεις εταιρεία, ειδικά αν είσαι σίγουρος ότι κάποια άλλη πιάνει καλά στο σπίτι σου. Αν δεν έχεις συμβόλαιο, φεύγεις και αύριο. :p

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα σε όλους.Μερικες φορές με βγάζει εκτός δικτυου και πρεπει να κάνω αναζήτηση δικτύων κινητής τηλεφωνίας και εγγραφή.Γιατί το κάνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

3G,Telestet,OTE σε μια εικόνα.. Μια άλλη εποχή,ας υπάρχουν αυτά σαν ανάμνηση.. 

IMG_20220428_155427.jpg

Screenshot_2022-04-28-15-53-44-599_cz.mroczis.netmonster.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 31/3/2022 at 1:50 ΜΜ, gogos2 said:

Καλημέρα σε όλους.Μερικες φορές με βγάζει εκτός δικτυου και πρεπει να κάνω αναζήτηση δικτύων κινητής τηλεφωνίας και εγγραφή.Γιατί το κάνει αυτό;

εχεις επιλεξει την χειροκινητη αναζητηση δικτυου για αυτο , μπες στις ρυθμισεις δικτυου και μετα επελεξε την αυτοματη για να μην στο κανει αυτο και να συνδεεται αυτοματα στο δικτυο. 

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σκέφτηκα να μοιραστώ μαζί σας ένα πρόβλημα που προέκυψε με την εγκατάσταση ενός AirCondition F&U, και το χειρισμό του από απόσταση μέσω κινητού που είναι στην WIND, και τη λύση που βρήκα, γιατί και οι επίσημοι τεχνικοί δεν το γνώριζαν, μήπως το αντιμετωπίσει στη πορεία κάποιος φίλος από εδώ.

Λοιπόν το πρόβλημα ήταν το εξής

Ενώ είχα κατεβάσει το πρόγραμμα που μου έλεγε η αντιπροσωπεία  (intelligent AC) και είχε γίνει η σύνδεση μεταξύ AC και κινητού, όλα λειτουργούσαν κανονικά μέσα στο σπίτι με WiFi Μπορούσα να ελέγξω το AC μέσω του κινητού. Όταν έβγαινα όμως έξω, και χρησιμοποιούσα data για σύνδεση, τότε δεν έβλεπε το πρόγραμμα το ΑC

Η λύση είναι η εξής 

Παίρνουμε τηλεφ την Wind και της λέμε ότι θέλουμε να ελέγξουμε ένα AC μέσω κινητού και ότι ενώ τοπικά το βλέπει απομακρυσμένα με data χάνεται

Αυτοί κάνουν κάποια ρύθμιση από εκεί στο Router (ZTE) και όταν σε ειδοποιησουν ότι είναι έτοιμοι, τότε θα πρέπει να κάνεις απεγκατασταση το πρόγραμμα (intelligent AC) και να το ξαναπεράσεις από την αρχή, ή εναλλακτικά να σβήσεις όλα τα data και την cash μνήμη και να το ξανατρεξεις. 

Και το πρόβλημα έχει διορθωθεί

Απλα δεν ξέρω εάν το δημοσίευσα στο σωστό topic Εάν όχι ας το μετακινήσουν παρακαλώ οι διαχειριστές

 

 

Edited by bmagigr
Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι αυτό που σου συνέβη. Όταν έχεις συνδεθεί στο οικιακό WiFi είναι και οι δύο συσκευές στο ίδιο δίκτυο, για αυτό και επικοινωνούν άμεσα. Όταν είσαι εκτός σπιτιού με mobile data δεν είσαι στο ίδιο δίκτυο. Το γεγονός ότι και στις δύο περιπτώσεις έχεις συνδεσιμότητα στο internet δεν σημαίνει ότι μπορεί να επικοινωνήσει έτσι απλά. Πρέπει να κάνεις αυτή τη διαδικασία, να ανοίξει πόρτα στο ρούτερ σου αν δεν κάνω λάθος, και να ρυθμιστεί για να παίξει. Το ίδιο γίνεται αν πχ έχεις μια camera στην οποία θέλεις να έχεις πρόσβαση απομακρυσμένα.

Sent from my TCL 20 5G

Link to comment
Share on other sites

Η Wind εφαρμόζει carrier-grade NAT (CG-NAT) κατά κόρον στις συνδέσεις της. Μπακάλικα, άλλη IP βλέπεις στο router και άλλη πχ στο speedtest ή γενικά έξω στο διαδίκτυο και λόγω αυτού δε μπορεί να δουλέψει κανένα port forward, όπως αυτό που προσπαθεί να κάνει η εφαρμογή σου. Αυτό πρέπει να σου απενεργοποιήσουν (στη σταθερή σύνδεση του σπιτιού αναφέρομαι βέβαια). Σε δικό μου αίτημα έγινε σε διάστημα μιας ώρας. Βέβαια εγώ τους είπα ότι έχω IP κάμερες ενώ στην πραγματικότητα δεν είχα

Poco X3 Pro



Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...