Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

13,43 upload και 4,72 download σε H+ κατάσταση πως το βλέπετε;

Νομίζω ότι είναι καλά.

 

ΥΠΕΡΟΧΑ , οχι απλα καλα , πιστευω . ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟ το 4G ειναι ΓΕΓΟΝΟΣ , αλλα και με το παραπανω ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣ 3G , κανεις την δουλεια σου ΠΕΡΙΦΗΜΑ .

Link to comment
Share on other sites

13,43 upload και 4,72 download σε H+ κατάσταση πως το βλέπετε;

Νομίζω ότι είναι καλά.

 

Κι εγώ εδώ στην Κρήτη με παρόμοιες ταχύτητες παίζω στο σπίτι μου στο χωριό. Στα Χανιά λόγω πιο πολλης κίνησης ειναι περίπου 10 up και 3 down στις περιοχές που κινουμαι...

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις που έχω κάνει (οι περισσότερες) είναι εκτός Βόλου, όπου και εργάζομαι.

Στιγμιαία μου έχει δώσει και 15 download, αλλά επιστρέφει ξανά στο 12 με 13. Όντως η δουλειά μου γίνεται πολύ καλά, το facebook και η φόρτωση σελίδων γίνεται ταχύτατα.

Μέσα στο Βόλο όμως η ταχύτητα πέφτει στο download περίπου στα 5 με 6, αλλά ίσως εκεί παίζει ρόλο η χρήση του δικτύου από πολλούς.

Αναφέρομαι πάντα σε κατάσταση Η+.

 

Υ.Γ. Οι ''πράσινοι'' πάνω κάτω τα ίδια μου έδωσαν στη μέτρηση, με λίγο καλύτερη ταχύτητα εντός Βόλου.

ΘΈΛΩ Η ΚΕΡΑΊΑ ΝΑ ΕΊΝΑΙ ΝΌΜΙΜΗ

ΌΧΙ ΣΤΙΣ ΚΙΝΉΣΕΙΣ ΗΜΙΜΆΘΕΙΑΣ.

Τάσος

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ εδώ στην Κρήτη με παρόμοιες ταχύτητες παίζω στο σπίτι μου στο χωριό. Στα Χανιά λόγω πιο πολλης κίνησης ειναι περίπου 10 up και 3 down στις περιοχές που κινουμαι...

 

Στην περιοχή μας

4G

http://www.speedtest.net/result/5290143945.png

 

3G

http://www.speedtest.net/result/5293028630.png

http://www.speedtest.net/result/5274488480.png

 

Οι μετρήσεις που έχω κάνει (οι περισσότερες) είναι εκτός Βόλου, όπου και εργάζομαι.

Στιγμιαία μου έχει δώσει και 15 download, αλλά επιστρέφει ξανά στο 12 με 13. Όντως η δουλειά μου γίνεται πολύ καλά, το facebook και η φόρτωση σελίδων γίνεται ταχύτατα.

Μέσα στο Βόλο όμως η ταχύτητα πέφτει στο download περίπου στα 5 με 6, αλλά ίσως εκεί παίζει ρόλο η χρήση του δικτύου από πολλούς.

Αναφέρομαι πάντα σε κατάσταση Η+.

 

Υ.Γ. Οι ''πράσινοι'' πάνω κάτω τα ίδια μου έδωσαν στη μέτρηση, με λίγο καλύτερη ταχύτητα εντός Βόλου.

 

Σε 3G Βόλος

 

http://www.speedtest.net/result/5306989632.png

http://www.speedtest.net/result/5306994246.png

 

Όλα με mifi ZTE 910

Link to comment
Share on other sites

To θέμα ειναι ότι πρέπει να καλύψει τα κενά πάνω στον αυτοκινητόδρομο που ιδιαίτερα στην Εγνατία , Στο Αθηνά Θεσσαλονίκη έχει αρκετές τρύπες και ποιο πολύ 3g (η Πράσινη). Η αγαπημένη μας wind έχει βελτιωθεί στο Αθηνά θεσσαλονικη άλλα έχει πολύ μεγαλύτερες τρύπες σε 3g/4g.

 

Απορώ ποτέ θα κλείσουνε και αυτό το θέμα στην wind να έχει τουλάχιστον η εθνική οδός να έχει παντού κάλυψη.

 

Όμως το περίεργο είναι πριν το Δερβένι (στην Θεσσαλονίκη) στα περιμετρικά βενζινάδικα στο Τιτάν (εργοστάσιο τσιμέντου) Η wind έχει 4g και κάτω από την Εθκική οδό ενώ η cosmote μόλις κατεβαίνεις στα βενζινάδικα :

 

https://www.google.gr/maps/place/%CE%98%CE%B5%CF%83%CF%83%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%BD%CE%AF%CE%BA%CE%B7/@40.7067411,22.9532622,424m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x14a838f41428e0ed:0x9bae715b8d574a9!8m2!3d40.6400629!4d22.9444191

 

τότε η cosmote χάνει το 4g και παίζει με 3g 2 μπάρες και ταχύτητα στο 1,85 download και 0,75 upload και η wind με 3g 3,2 down 1,6 up και με 4g 12,8down και 13,63 up.

 

Μόλις κατεβαίνεις από Εγνατία πιάνει η πράσινη το πολύ 3g με άθλιες ταχύτητες και μόλις ανεβαίνεις πάλι επάνω στην εγνατια μέχρι την Ασπροβάλτα πιάνει 4g. Από τον παλιό οδικό δίκτυο και η πράσινη ειναι χάλια μαύρα (θεσσαλονικη - Ασπροβάλτα) και το περίεργο ειναι ότι δεν ήταν έτσι. Μετά από εκεί προς καβάλα παίζει με 3g. Άρα έχουν βάλει κεραίες κατευθύνθηκες μικρής ισχύος μόνο για να δίνει δίκτυο στο επίπεδο του δρόμου. Δεν εξηγείτε αλλιώς.

 

 

Θα το αναφέρω και στο topic της cote που ειναι ποιο σχετικό με το θέμα.

 

Άπλα αναφέρω τα παραπάνω γιατί η wind κάνει καλή δουλειά σε επίπεδο κάλυψης σε δύσκολα σημεία όπου αναβαθμίζει που βάζει τα γυαλιά στις άλλες. Προφανώς λόγο 800αριου. Αρκεί όμως να κάνει και το καθήκον της να βάλει 3g/4g πάνω στην εθνική οδό.

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Πάρκο Γουδίου σήμερα το απόγευμα. Αναζητώ εναγωνίως πληροφορίες για κάτι επείγον, αλλα το mobile internet της wind αρνείται πεισματικά να δουλέψει....edge, κάποιες στιγμές Η+ με μία ή δύο γραμμές και έπειτα από προσπάθεια 15 λεπτών περίπου που να μην μπορώ να περιηγηθώ, η λύση βρέθηκε.....από την κοσμοτε. Πλέον έχω απελπιστεί και λογικά από αύριο θα δίνω και 5 ευρω στην κοσμοτε μπας και να μπορώ, όποτε χρειάζεται, να κάνω τη δουλειά μου.

 

Γενικά, περίπου 200-300 mb καταναλώνω μηνιαία αλλά Π.χ σήμερα έψαχνα τηλέφωνο γιατρού για να κλείσω ραντεβού και σε κεντρικότατο σημείο της πρωτεύουσας της χώρας να μην μπορώ να κάνω την δουλειά μου.

Link to comment
Share on other sites

Να περιμένεις λίγο..φτιάχνουν το πιο σύγχρονο κορμό δικτύου και εοναι super duper,μην ξεχνάμε ότι έχει να καλύψει τα hot spot πρώτα..ειδομενη και νέα Καβάλα η επόμενες κεραίες

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια και εγώ στην ίδια περιοχή. Τόσα χρονιά φουλ σήμα και δεδομένα H, H+ με πολύ καλές ταχύτητες. Τώρα σήμα σχεδόν μηδέν με συνεχή σκαμπανεβάσματα και διακοπές στην ομιλία, δεδομένα edge και αυτό της κακιας ώρας. Πήρα την εξυπηρέτηση πελατών και τα μασάγανε, τι μία έλεγαν ότι κάτι είπαν οι τεχνικοί ότι υπήρχε ένα μικρό θέμα αλλά όχι έντονο, την άλλη ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά θα το κοιτάξουν.

 

 

 

Ξηλώθηκε κεραία που υπήρχε σε ταράτσα σπιτιού στο τέρμα της Χρυσοστόμου Σμύρνης γι'αυτό και το ανύπαρκτο σήμα. Και εγώ έκανα αναφορά αλλά δεν βλέπω να βρεθεί άκρη.

Μάθε να περιμένεις και περίμενε για να μάθεις....
Link to comment
Share on other sites

Πάρκο Γουδίου σήμερα το απόγευμα. Αναζητώ εναγωνίως πληροφορίες για κάτι επείγον, αλλα το mobile internet της wind αρνείται πεισματικά να δουλέψει....edge, κάποιες στιγμές Η+ με μία ή δύο γραμμές και έπειτα από προσπάθεια 15 λεπτών περίπου που να μην μπορώ να περιηγηθώ, η λύση βρέθηκε.....από την κοσμοτε. Πλέον έχω απελπιστεί και λογικά από αύριο θα δίνω και 5 ευρω στην κοσμοτε μπας και να μπορώ, όποτε χρειάζεται, να κάνω τη δουλειά μου.

 

Γενικά, περίπου 200-300 mb καταναλώνω μηνιαία αλλά Π.χ σήμερα έψαχνα τηλέφωνο γιατρού για να κλείσω ραντεβού και σε κεντρικότατο σημείο της πρωτεύουσας της χώρας να μην μπορώ να κάνω την δουλειά μου.

 

Εντάξει, όλες οι εταιρίες έχουν "τρύπες", ακόμα και στην Αθήνα. Πριν λίγο καιρό, περίπου 1 χιλιόμετρο μακριά από το πάρκο, στην Πλατεία Αγίου Θωμά στο Γουδί, η WIND είχε κανονικά 4G με φουλ σήμα και η "κόκκινη" που έχω σαν δεύτερη, δεν είχε, τόσο απλά... :p :lol:

 

Όπως έχει η κατάσταση, αυτοί που θέλουν πολύ χρόνο ομιλίας για λίγα λεφτά πρέπει να έχουν WIND και αυτοί που επίσης θέλουν και να σερφαρουν παντού γρήγορα, πρέπει αναγκαστικά να έχουν Dual SIM κινητό. Στη μία θέση η WIND και στην άλλη μία "πράσινη" SIM για ίντερνετ παντού! :O

Link to comment
Share on other sites

Πάρκο Γουδίου σήμερα το απόγευμα. Αναζητώ εναγωνίως πληροφορίες για κάτι επείγον, αλλα το mobile internet της wind αρνείται πεισματικά να δουλέψει....edge, κάποιες στιγμές Η+ με μία ή δύο γραμμές και έπειτα από προσπάθεια 15 λεπτών περίπου που να μην μπορώ να περιηγηθώ, η λύση βρέθηκε.....από την κοσμοτε. Πλέον έχω απελπιστεί και λογικά από αύριο θα δίνω και 5 ευρω στην κοσμοτε μπας και να μπορώ, όποτε χρειάζεται, να κάνω τη δουλειά μου.

 

Γενικά, περίπου 200-300 mb καταναλώνω μηνιαία αλλά Π.χ σήμερα έψαχνα τηλέφωνο γιατρού για να κλείσω ραντεβού και σε κεντρικότατο σημείο της πρωτεύουσας της χώρας να μην μπορώ να κάνω την δουλειά μου.

 

Μα τι κάνουν στη Wind. Σε αυτή την πλατεία είχα full LTE ένα χρόνο πριν.

Edit: νόμιζα ότι έλεγες την πλατεία Αγίου Θωμά. Σόρυ. Πιο πάρκο εννοείς;

Γενικά πάντως η περιοχή έχει φοβερή κάλυψη. Να έπεσες σε βλάβη; Ειδικά Γουδί δεν έχω βρει τρύπα με Wind.

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ξερεις καποιος ποια ειναι τα καναλια που χρησιμοπουν τα δικτυα για 4G;;

ΤΟ lumia 640 lte γραφει τα εξης

WCDMA 1-2-4-5-8 GSM QUAD

LTE 1-2-3-4-5-7-8-12-17-20-28-40

να υποθεσω οτι ειναι πληρη συμβατο με ολες τις συχνοτητες [800-1800-2100-2600];;;;

 

 

υγ=ψαχνοντας βρηκα ενα πινακα με πληροφοριες

 

LTE (4G)

band 1 / 2100 MHz IMT (Europe, Asia, Africa, Oceania, Brazil, India, Israel)

band 2 / 1900 MHz PCS (Americas)

band 3 / 1800 MHz DCS (Europe, Asia, Africa)

band 4 / 1700 MHz AWS (Americas)

band 5 / 850 MHz Cellular (Americas, Oceania, Brazil, Israel)

band 7 / 2600 MHz IMT-E (Canada, South America, Europe, Asia)

band 8 / 900 MHz (Europe, Asia, Africa)

band 12 / 700 MHz Lower 700 (USA (AT&T, T-Mobile, regional))

band 17 / 700 MHz Lower 700 (USA (AT&T))

band 20 / 800 MHz EU Digital Dividend (Europe)

band 28 / 700 MHz APT (Oceana, Asia, Central America)

band 40 / 2300 MHz (Asia, Africa, Oceana)

 

WCDMA (3G / 4G)

band 1 (I) / 2100 MHz IMT (Europe, Asia, Africa, Oceania, Brazil, India, Israel)

band 2 (II) / 1900 MHz PCS (Americas)

band 4 (IV) / 1700 MHz AWS (Americas)

band 5 (V) / 850 MHz Cellular (Americas, Oceania, Brazil, Israel)

band 8 (VIII) / 900 MHz (Europe, Asia, Africa)

 

GSM (2G)

850 MHz / band 5 Cellular (Americas, Oceania, Brazil, Israel)

900 MHz / band 8 (Europe, Asia, Africa)

1800 MHz / band 3 DCS (Europe, Asia, Africa)

1900 MHz / band 2 PCS (Americas)

Edited by apollon11
βρηκα την απαντηση
Link to comment
Share on other sites

Στο πάρκο αναφέρομαι. Λογικά μες στην βδομάδα θα ξαναπάω, οπότε θα το ελέγξω εκ νέου.

 

Μπορείς να δώσεις συντεταγμένες στο Google maps?

 

Για Ευρώπη προς το παρόν θες LTE band 1/3/7/8/20 και μελλοντικά 38 για ακόμη καλύτερες ταχύτητες.

Για Ελλάδα είσαι οκ με 3 7 κ 20.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δώσεις συντεταγμένες στο Google maps?

 

 

37°59'05.7"N 23°46'24.7"E

 

Ελπίζω να είναι αυτά! :)

 

Αλλιώς "Άλσος Αθανάτων, Ζωγράφου"

Link to comment
Share on other sites

37°59'05.7"N 23°46'24.7"E

 

Ελπίζω να είναι αυτά! :)

 

Αλλιώς "Άλσος Αθανάτων, Ζωγράφου"

 

Στο θέατρο Badminton υπήρχε σταθμός, όπως από όλες τις εταιρείες. Δε ξέρω αν υπάρχει αυτή τη στιγμή αλλά θεωρητικά δε θα έπρεπε να έχεις κανένα πρόβλημα. Και δεν ήταν η μόνη κεραία που κάλυπτε το Άλσος. Έχεις κανονικά κάλυψη από Π.Α. στη Μεσογείων. Εκτός αν άλλαξαν τόσο πολύ το σχεδιασμό από τότε που πέρασα :X LTE δεν είχες στην περιοχή;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το lumia 640 3g έχω. Από την μεριά της Παπανδρέου (όπως κάνεις τον κύκλο στο πάρκο) ψιλοεβρισκε (μια με δυο γραμμές). Παλιότερα δεν υπήρχε πρόβλημα, από όσο θυμάμαι τουλάχιστον.
Link to comment
Share on other sites

Σημερα επιτελους ειδα 3G-UMTS μεσα στην Νεα Χαλκηδονα στο νομο Θεσσαλονικης.

 

Τουλαχιστον λιγο εστρωσε η κατασταση γιατι η περιοχη εχει μονο Gprs.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Σημερα επιτελους ειδα 3G-UMTS μεσα στην Νεα Χαλκηδονα στο νομο Θεσσαλονικης.

 

Τουλαχιστον λιγο εστρωσε η κατασταση γιατι η περιοχη εχει μονο Gprs.

 

Τι εννοείς; Δεν είναι το νέο δίκτυο; :wacko:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς; Δεν είναι το νέο δίκτυο; :wacko:

 

 

 

Δεν νομιζω.Σινδο και εως στο φαναρι για Γεφυρα και Αγιο Αθανασιο εχει το νεο.Απο εκει και κατω στο εργοστασιο της ΣΙΔΕΝΟΡ εχει Edge/Gprs.Μιλαω απο τον παλιο δρομο για Εδεσσα,Γιαννιτσα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω.Σινδο και εως στο φαναρι για Γεφυρα και Αγιο Αθανασιο εχει το νεο.Απο εκει και κατω στο εργοστασιο της ΣΙΔΕΝΟΡ εχει Edge/Gprs.Μιλαω απο τον παλιο δρομο για Εδεσσα,Γιαννιτσα.

 

Το παλιό είναι όπως και σε όλη την πόλη τρων Γιαννιτσών.

Link to comment
Share on other sites

Σε δυόμιση μήνες θα έχετε μετρήσεις σε πολλά μέρη. Αρκεί να έχω όρεξη για οδήγηση :) Βλέπω έχουν βγει άδειες για Δυτική Μακεδονία, νησιά Αιγαίου και επιτέλους άρχισαν να αναβαθμίζονται βασικες κεραίες στη Θεσσαλία. Από εκεί και πέρα τα πράγματα ρολαρουν.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

IΔΙΑΙΤΕΡΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ , τα παραπανω νεα , Μιχαλη . Σε ευχαριστουμε πολυ για την καλη και EΓΚΥΡΗ ενημερωση που μας κανεις ;)
Link to comment
Share on other sites

IΔΙΑΙΤΕΡΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ , τα παραπανω νεα , Μιχαλη . Σε ευχαριστουμε πολυ για την καλη και EΓΚΥΡΗ ενημερωση που μας κανεις ;)

Αν είσαι Βόλο θα πάμε ενα τουρ μετρησεων στο Πήλιο :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι Βόλο θα πάμε ενα τουρ μετρησεων στο Πήλιο :)

 

ΑΥΤΕΣ ειναι ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ , ΟΧΙ αστεια ;) ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...