Jump to content

Κάλυψη δικτύου & αναφορές προβλημάτων [2.5G/3G]


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είχε ανακοινωθεί οτι θα απομακρυνθούν οι κεραίες και των 3 εταιρειών από τους σταθμούς του μετρό. Η μόνη εταιρεία που δεν έχει σήμα σε ορισμένους σταθμούς είναι η wind. Γιατι; Στις άλλες κάνουν τα στραβά μάτια; Όπου κ αν εχω κάνει αναζήτηση η cosmote και η vodafone είναι παρούσες.

 

Η εντολή απομάκρυνσης αφορά τον ΗΣΑΠ όχι το Αττικό Μετρό...για ποιούς σταθμούς εννοείς??

Link to comment
Share on other sites

Η εντολή απομάκρυνσης αφορά τον ΗΣΑΠ όχι το Αττικό Μετρό...για ποιούς σταθμούς εννοείς??

 

Αλήθεια; Δεν το είχα ξεχωρίσει έτσι. Ενδεικτικά ορισμένοι που μου έρχονται στο μυαλό είναι Αττική, Συγγρού-φιξ, Νομισματοκοπείο.. Ίσως να είναι και άλλοι αλλά δεν το έχω παρατηρήσει ή δεν τους θυμάμαι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Είχε ανακοινωθεί οτι θα απομακρυνθούν οι κεραίες και των 3 εταιρειών από τους σταθμούς του μετρό.

 

Χαχα!! Αυτό δε το πήρε πουθενά το μάτι μου. Ποιός είχε τη φαηνή ιδέα? Φαντάσου ένα μετρό-Λονδίνο-Αλ Κάιντα και να μη μπορούν τα θύματα να μιλήσουν με τα σωστικά συνεργεία. ΜΠ-Ελλάς το μεγαλείο σου

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια; Δεν το είχα ξεχωρίσει έτσι. Ενδεικτικά ορισμένοι που μου έρχονται στο μυαλό είναι Αττική, Συγγρού-φιξ, Νομισματοκοπείο.. Ίσως να είναι και άλλοι αλλά δεν το έχω παρατηρήσει ή δεν τους θυμάμαι τώρα.

 

Αυτοί που αναφέρεις είναι σταθμοί του Αττικό Μετρό και όχι ΗΣΑΠ. Εκεί δεν υπάρχει "απαγόρευση" . Προφανώς αν δεν έχει κάλυψη η Wind θα πρέπει να εγκαταστήσει εξοπλισμό όπως έπραξαν οι άλλες εταιρείες στους εν λόγω σταθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που αναφέρεις είναι σταθμοί του Αττικό Μετρό και όχι ΗΣΑΠ. Εκεί δεν υπάρχει "απαγόρευση" . Προφανώς αν δεν έχει κάλυψη η Wind θα πρέπει να εγκαταστήσει εξοπλισμό όπως έπραξαν οι άλλες εταιρείες στους εν λόγω σταθμούς.

 

όντως η WIND βάζει εξοπλισμό στο μετρό και όχι "repeaters"...Τουλάχιστον στη WIND δε κόβονται τα data όταν φτάνει ένας συρμός του μετρό από την κίνηση;)

Αυτοί οι σταθμοί,σύμφωνα με το τεχνικό τμήμα,θα καλυφθούν σύντομα...

 

Επιπλέον κάποια micro cells επί τις Πολυμέρη στο Βόλο χθες ήταν εκτός για κάποιο λόγο... Δε ξέρω αν είναι μόνιμο ή προσωρινό το πρόβλημα αλλά η WIND πρέπει να προσέξει μην έκανε ο ιδιοκτήτης του χώρου που στεγάζεται το micro καμία χαζομάρα γιατί ο εξοπλισμός "φαίνεται" κανονικά:!:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

όντως η WIND βάζει εξοπλισμό στο μετρό και όχι "repeaters"...Τουλάχιστον στη WIND δε κόβονται τα data όταν φτάνει ένας συρμός του μετρό από την κίνηση;)

Αυτοί οι σταθμοί,σύμφωνα με το τεχνικό τμήμα,θα καλυφθούν σύντομα...

 

Επιπλέον κάποια micro cells επί τις Πολυμέρη στο Βόλο χθες ήταν εκτός για κάποιο λόγο... Δε ξέρω αν είναι μόνιμο ή προσωρινό το πρόβλημα αλλά η WIND πρέπει να προσέξει μην έκανε ο ιδιοκτήτης του χώρου που στεγάζεται το micro καμία χαζομάρα γιατί ο εξοπλισμός "φαίνεται" κανονικά:!:

 

και οι άλλες εταιρείες δεν έχουν boosters/cell extenders κ.τ.λ. στο μετρό αλλά Micro Site εξοπλισμό...τα drop calls σχετίζονται με το πόσοι χρησιμοποιούν το συγκεκριμένο δίκτυο εκείνη τη στιγμή...μπορεί κάποιοι να μην έχουν πολύ κίνηση;)

Link to comment
Share on other sites

και οι άλλες εταιρείες δεν έχουν boosters/cell extenders κ.τ.λ. στο μετρό αλλά Micro Site εξοπλισμό...τα drop calls σχετίζονται με το πόσοι χρησιμοποιούν το συγκεκριμένο δίκτυο εκείνη τη στιγμή...μπορεί κάποιοι να μην έχουν πολύ κίνηση;)

 

Πέρυσι σε κάποιο σταθμό που έτυχε να δω (Αμπελοκήπους; αν θυμάμαι καλά) είχα δει repeaters από τη Vodafone αντί για micro cell... Μη φανταστείς ότι κοίταξα όλους τους σταθμούς του μετρό έναν-έναν αλλά σε έναν που είδα απογοητεύτηκα!

 

Drop calls στο μετρό δεν είχα ποτέ από έλευση συρμού... Τα data όμως σχεδόν πάντα κόβονται!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, η Wind δεν έχει κάλυψη 3G σε πολλά σημεία που πάω κάθε μέρα. Στη γειτονιά μου "παιχνίδι" κάνουν μόνο η Cosmote (δεν έχω δει πόσο καλό σήμα 3G) και η Vodafone (ενώ έχει 3G σήμα όλη τη μέρα, τη νύχτα γυρνάει αυτόματα σε GSM).. Επίσης, μόνο σε μερικά σημεία στην πόλη της Κέρκυρας έχω δει ότι έχω 3G. Στο σχολείο έχει 5/5 σήμα 3G, αλλά τι να το κάνεις σε τέτοιο σημείο; :p
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελευταία αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

Έχω δυο αριθμούς wind ένα καρτοκινητό και ένα συμβόλαιο. Πολλές φορές, ενώ υπάρχει σήμα (όπως δείχνει και το καρτοκινητό αλλά και επειδή παλαιότερα στις συγκεκριμένες περιοχές υπήρχε σήμα) το συμβόλαιο μου αναφέρει "μόνο κλήσεις sos". Αποτέλεσμα αυτού είναι να χάνω πολλές κλήσεις. Μπορεί να μου εξηγήσει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό; Μπορεί να φταίει η sim, επειδή δεν έχει αλλαχτεί εδώ και 5 χρόνια;

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα ναι.Η αντικατάσταση κοστίζει όμως,γύρω στα 17 ευρώ.Επομένως,πριν κάνεις αντικατάσταση βεβαιώσου ότι στην ίδια ή και σε διαφορετικές συσκευές άλλες κάρτες SIM της Wind λειτουργούν κανονικά και μόνο τότε πήγαινε για αντικατάσταση.
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

Έχω δυο αριθμούς wind ένα καρτοκινητό και ένα συμβόλαιο. Πολλές φορές, ενώ υπάρχει σήμα (όπως δείχνει και το καρτοκινητό αλλά και επειδή παλαιότερα στις συγκεκριμένες περιοχές υπήρχε σήμα) το συμβόλαιο μου αναφέρει "μόνο κλήσεις sos". Αποτέλεσμα αυτού είναι να χάνω πολλές κλήσεις. Μπορεί να μου εξηγήσει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό; Μπορεί να φταίει η sim, επειδή δεν έχει αλλαχτεί εδώ και 5 χρόνια;

Εκτός του ότι την κάρτα πρέπει ν α την αλλάξεις έτσι κι αλλιώς,δεν μας λες τι συσκευη χρησιμοποιείς στην μια και ποια στην αλλη.Κάνε το εξής.Βάλε τι ςκαρτες ανάποδα ,δηλαδη την συνδεση εκεί που είχες το καρτοκινητό και τούμπαλιν για να βγάζεις συμπέρασμα και ξαναπές μας.Κατά 90% φταίει η συσκευή σου και 10% η παλιά τεχνολογία της κάρτας σου.:)

<Πειτε ΟΧΙ στα greeklish>- http://www.periland.gr Επισκεφθείτε το online μου κατάστημα...http://www.apiastos.gr

ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ,ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΘΑΘΕΛΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΕ ΣΕΝΑ.....

 

Tον χάρο καλοπιάνουμε να μην μας έχει άχτι,ποτέ δεν θα πεθάνουμε κουφάλα νεκροθάφτη :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον η WIND εχει τοποθετησει καινουρια κεραια 3G για την καλυψη της πολης μου(Ιστιαια Ευβοιας) γιατι πλεον εχω full 3G σημα ακομη και μεσα στο σπιτι!Μπραβο στη WIND!:D:D

 

Πλεον την πολη καλυπτουν τελεια η cosmote και η wind σε αντιθεση με τη vodafone που το σημα παρουσιαζει τη συμπεριφορα του σηματος που ειχα στη wind πριν μπει η καινουρια κεραια!Δηλαδη παινει στα πολυ ψηλα κτηρια και στους ανοιχτους χωρους,γιατι προφανως η πιο κοντινη κεραια βρισκεται μακρια,εκτος πολης!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα τις απαντήσεις. Η συσκευή με το πρόβλημα είναι η Τ700 και στο καρτοκινητό έχω διάφορες συσκευές που δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα. Θα αλλάξω τις κάρτες και θα σας πω τα συμπεράσματα. Ευχαριστώ.

:offtopic: kinitoneidimonas το apiastos.gr είναι δικό σου;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα τις απαντήσεις. Η συσκευή με το πρόβλημα είναι η Τ700 και στο καρτοκινητό έχω διάφορες συσκευές που δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα. Θα αλλάξω τις κάρτες και θα σας πω τα συμπεράσματα. Ευχαριστώ.

:offtopic: kinitoneidimonas το apiastos.gr είναι δικό σου;

Nαι δικό μου είναι ,το γράφω και στην υπογραφή μου.!;)

<Πειτε ΟΧΙ στα greeklish>- http://www.periland.gr Επισκεφθείτε το online μου κατάστημα...http://www.apiastos.gr

ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ,ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΘΑΘΕΛΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΕ ΣΕΝΑ.....

 

Tον χάρο καλοπιάνουμε να μην μας έχει άχτι,ποτέ δεν θα πεθάνουμε κουφάλα νεκροθάφτη :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
καλημερα σας! θελω να ρωτησω πως κρινετε την καλυψη της wind στην κρηνη στη Θεσσαλονικη οπως επισης και στο Ωραιοκαστρο. Ειμαι προς το παρον στην κοσμοτε και εχω απογοητευτει απο την ποιοτητα της!
Link to comment
Share on other sites

Δε θα αντιμετωπίσεις προβλήματα επικοινωνίας ούτε στην Κρήνη ούτε στο Ωραιόκαστρο!Τουλάχιστον όχι περισσότερα σε σχέση με τις ανταγωνίστριες.

 

Έχε υπόψη σου όμως πως και στις 2 αυτές περιοχές τα πράγματα είναι λίγο ρευστά όσον αφορά τις κεραίες και των 3 εταιριών.Οι κάτοικοι έχουν επιδοθεί χρόνια τώρα σε αποξηλώσεις σταθμών βάσης.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια..τι γινεται με την ταυτοποιηση κινητων σημερα??πηγα σε 2 μαγαζια και μου ειπαν προβλημα στο σερβερ ελατε την αλλη εβδομάδα...ουτε σε δημόσια υπηρεσία να μπήκα και πάνω που τσάκωσα φοβερό νουμεράκι :p
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σήμερα γινόταν αναβάθμιση στην Κέρκυρα και έπρεπε όλοι οι χρήστες Wind να κάνουν ανά ταχτά χρονικά διαστήματα επανεκκινήσεις στο κινητό τους για να λειτουργήσει.. Δεν χρειάζεται, πιστεύω, να σας πω ότι τα καταστήματα Wind -και συγκεκριμένα το κατάστημα στην Α. Γεωργίου Θεοτόκη- ήταν φουλ στους παραπονεμένους πελάτες.. Δεν λέω, καλό είναι να γίνονται αναβαθμίσεις, αλλά καλό θα ήταν να ενημερώνονται και οι συνδρομητές..
Link to comment
Share on other sites

Γιατί απενεργοποιήθηκαν τα micro στο Βόλο επί της Πολυμέρη και της Κ.Καρτάλη; :shifty::wacko:

Κρίμα να "κλείνουν" κεραίες αντί να ανοίγουνε! Αν κρίναν ότι δεν ήταν απαραίτητα ας τα τοποθετούσαν σε άλλα σημεία,τόσα προβληματικά υπάρχουν,ειδικά στην αρχή της Πολυμέρη και στο ύψος της Αναλήψεως στην Κ.Καρτάλη.

Και πρέπει να μπούνε και άλλοι σταθμοί βάσης μέσα στην πόλη! Πολύ υπερφόρτωση τώρα τελευταία...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω, καλό είναι να γίνονται αναβαθμίσεις, αλλά καλό θα ήταν να ενημερώνονται και οι συνδρομητές..

 

Δυστυχώς αυτό δε γίνεται.

 

Βασικά λόγω του ... κινητού χαρακτήρα των τηλεπικοινωνιών. Ποιούς θα ενημερώσεις; Τους κατοίκους της συγκεκριμένης περιοχής; Όλους τους συνδρομητές σου; Και με τους roamers τι θα κάνεις; Και γιατί να γεμίζουν μηνύματα προειδοποίησης κάθε τρις και λίγο που γίνεται επέμβαση στο δίκτυο, ακόμα και αν δεν τους αφορά (π.χ. αν δεν καταλάβουν τίποτα ή αν απουσιάζουν εκτός της περιοχής); Λες να ήθελαν όλοι οι συνδρομητές να γεμίζουν από SMS προειδοποίησης (γιατί η συχνότητα επεμβάσεων είναι μεγάλη);

 

Γενικά, αυτό δεν γίνεται. Το μόνο που φροντίζει η WIND (και όλες οι εταιρείες) είναι να κάνουν όλες τους τις προγραμματισμένες επεμβάσεις που προβλέπεται να έχουν επίπτωση στην ομαλή λειτουργία βράδυ, τότε που η κίνηση είναι στο ελάχιστο.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβες Δογγανε!Αρκετή επέκταση έγινε σε Πελοπόννησο και Στερεά Ελλάδα και σε μικρότερο βαθμό σε κεντρική Μακεδονία(προς Νέα Ζίχνη Σερρών) και ανατολική Μακεδονία(μεταξύ Καβάλας-Χρυσούπολης) και προς Διδυμότειχο!Άντε,και το 2010 ας πλησιάσει αυτό που λέμε πληθυσμιακή κάλυψη..Καιρός είναι νομίζω,και για τις 3 του καρτέλ..Αξιόλογη κάλυψη πάντως μέχρι στιγμής ο Άνεμος..Λίγο ακόμη στην Θεσ/νίκη να επέκτεινε και τι στον κόσμο..!
Link to comment
Share on other sites

Δραμα-Καβαλα συμφωνα με τον χαρτη εχει καλυψη εκτος απο τον Α.Συλα πριν την Καβαλα.

 

(Εκει σε καποια φαση η voda δεν εχει ουτε gsm για λιγο)

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...