Jump to content

Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


Eliseos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν ξεκίνησε η nova να βάζει symmetric nat στο cg nat θα δημιουργηθούν τεράστια προβλήματα. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Έχεις WAN IP που ξεκινάει από 100. Σε έβαλαν πίσω από CG-NAT. Εκεί είναι το πρόβλημα. Να ζητήσεις να σε βγάλουν.

Poco X3 Pro via Tapatalk

το θέμα είναι, είναι πρόβλημα το NAT 3 αντί για 2;γιατί τώρα μιλάω με nova και μου λένε εάν με βγάλουν από cg NAT δεν θα έχω καν NAT. πριν λίγες μέρες είχε ΝΑΤ 2. πως γυρνάει σε NAT 2 από 3;
και γενικά να το παρατηρήσω λίγες μέρες μήπως δεν έχει κανένα θέμα; μου είπαν από το κατάστημα ότι θα μου στείλουν νέο ρουτερ. δεν ξέρω γιατί. μήπως εκείνο είναι πιο καλύτερο; δεν ξέρω
Link to comment
Share on other sites

Just now, ilka71 said:

το θέμα είναι, είναι πρόβλημα το NAT 3 αντί για 2;γιατί τώρα μιλάω με nova και μου λένε εάν με βγάλουν από cg NAT δεν θα έχω καν NAT. πριν λίγες μέρες είχε ΝΑΤ 2. πως γυρνάει σε NAT 2 από 3;
και γενικά να το παρατηρήσω λίγες μέρες μήπως δεν έχει κανένα θέμα; μου είπαν από το κατάστημα ότι θα μου στείλουν νέο ρουτερ. δεν ξέρω γιατί. μήπως εκείνο είναι πιο καλύτερο; δεν ξέρω

Είναι πρόβλημα το nat 3 ειδικά για το gaming αλλά και για το torrenting και οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή χρησιμοποιεί peer to peer. Τώρα έχεις δύο nat. Ένα σε server της nova και ένα στο router σου. Αν σε βγάλουν από το cgnat θα έχεις nat μόνο στο router σου, που είναι το προτιμότερο. Σε nat 2 αν δε γυρίσει μετά την αφαίρεση του cgnat, θα γυρίσει σίγουρα με dmz. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites




Είναι πρόβλημα το nat 3 ειδικά για το gaming αλλά και για το torrenting και οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή χρησιμοποιεί peer to peer. Τώρα έχεις δύο nat. Ένα σε server της nova και ένα στο router σου. Αν σε βγάλουν από το cgnat θα έχεις nat μόνο στο router σου, που είναι το προτιμότερο. Σε nat 2 αν δε γυρίσει μετά την αφαίρεση του cgnat, θα γυρίσει σίγουρα με dmz. 


άρα τώρα που έβαλα καρφωτή ip στο ps5 να ενεργοποιήσω το dmz δίνοντας του την ip του ps5.; μετά θα δω NAT 2 στις ρύθμισεις δικτύου του ps5 όπως πριν;

επίσης τορρεντ κατεβάζω εγώ που είμαι με καρφωτή ip από το πισι μου. μπορώ δώσω και σε 2η συσκευή dmz η μόνο μια;

στην nova που μίλησα πριν λίγο έξω ήταν έτοιμος να με βγάλει από cg NAT του είπα να μην το κάνει ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, ilka71 said:



 

 


άρα τώρα που έβαλα καρφωτή ip στο ps5 να ενεργοποιήσω το dmz δίνοντας του την ip του ps5.; μετά θα δω NAT 2 στις ρύθμισεις δικτύου του ps5 όπως πριν;

επίσης τορρεντ κατεβάζω εγώ που είμαι με καρφωτή ip από το πισι μου. μπορώ δώσω και σε 2η συσκευή dmz η μόνο μια;

στην nova που μίλησα πριν λίγο έξω ήταν έτοιμος να με βγάλει από cg NAT του είπα να μην το κάνει ακόμα.

 

Να σε βγάλει από cgnat αφού θες torrents. Dmz μόνο σε μια συσκευή μπορείς. Αν δε δουλέψει το dmz σίγουρα θα δουλέψει το να σε βγάλουν από cgnat. 

40 minutes ago, ilka71 said:

άρα τώρα που έβαλα καρφωτή ip στο ps5 να ενεργοποιήσω το dmz δίνοντας του την ip του ps5.;

Ναι

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Ναι
μια τελευταία ερώτηση πως καταλαβαίνουμε ότι είμαι πλέον πίσω από cg NAT; (και το ζητάω από την nova να με βγάλουν) επειδή είδα NAT 3;δηλαδή ΝΑΤ 2 που ήταν τόσο καιρό δεν ήμουν πίσω από cg NAT; σορρυ για τις αστείες ίσως ερωτήσεις αλλά είμαι σε αυτά τα θέματα άσχετος!
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ilka71 said:
53 minutes ago, dasnowy said:
Ναι

μια τελευταία ερώτηση πως καταλαβαίνουμε ότι είμαι πλέον πίσω από cg NAT; (και το ζητάω από την nova να με βγάλουν) επειδή είδα NAT 3;δηλαδή ΝΑΤ 2 που ήταν τόσο καιρό δεν ήμουν πίσω από cg NAT; σορρυ για τις αστείες ίσως ερωτήσεις αλλά είμαι σε αυτά τα θέματα άσχετος!

Στην τρίτη φωτογραφία φαίνεται πάνω που λέει wan ip και αρχίζει με 100. που σημαίνει πως είσαι πίσω από cgnat. Μόλις βγεις η ip που θα γράφει θα είναι η ίδια με αυτή που θα λέει το whatismyipaddress. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dasnowy said:

Στην τρίτη φωτογραφία φαίνεται πάνω που λέει wan ip και αρχίζει με 100. που σημαίνει πως είσαι πίσω από cgnat. Μόλις βγεις η ip που θα γράφει θα είναι η ίδια με αυτή που θα λέει το whatismyipaddress. 

 

το whatismyipaddress Λεει αυτη τη διευθυνση,(εγω πειραια ειμαι)

 

 

 

Screenshot 2023-03-22 222457.jpg

αυτά λέει στο μενού με το WAN IP a2a988b3db000ff628db8f744f6c9ef2.jpgd328920bc01a57722df016e649c48793.jpg2001a25bbb0cef5ceadc046439fea095.jpg

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, ilka71 said:

 

το whatismyipaddress Λεει αυτη τη διευθυνση,(εγω πειραια ειμαι)

 

 

 

Screenshot 2023-03-22 222457.jpg

αυτά λέει στο μενού με το WAN IP a2a988b3db000ff628db8f744f6c9ef2.jpgd328920bc01a57722df016e649c48793.jpg2001a25bbb0cef5ceadc046439fea095.jpg

Όταν βγεις από το cgnat η ip address που λέει το router θα είναι ίδια με την ip address από το whatismyipaddress και μετά θα μπορείς να ανοίξεις κανονικά πόρτες και θα έχεις και nat type 2. Στην τοποθεσία μη δίνεις σημασία. Εγώ είμαι Αλμυρό και λέει Ηράκλειο.

Edited by dasnowy

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, dasnowy said:

Όταν βγεις από το cgnat η ip address που λέει το router θα είναι ίδια με την ip address από το whatismyipaddress και μετά θα μπορείς να ανοίξεις κανονικά πόρτες και θα έχεις και nat type 2. Στην τοποθεσία μη δίνεις σημασία. Εγώ είμαι Αλμυρό και λέει Ηράκλειο.

δεν εχω ανοιξει και δεν ειχα ποτε ανοιξει πορτες ,δεν ξερω καν πως γινεται.!δικιμαζω τορεντ τωρα και κατεβαινουν μια χαρα.θα δω μια δυο μερες τον μικρο εαν θα εχει θεμα με τα games και εαν οχι λεω να το αφησω ετσι οπως το εκανε η νοβα και βλεπουμε

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ilka71 said:

δεν εχω ανοιξει και δεν ειχα ποτε ανοιξει πορτες ,δεν ξερω καν πως γινεται.!

Οι πόρτες ανοίγουν αυτόματα με το UPnP. Το PS5 βγάζει nat type 3 γιατί δε μπορεί να ανοίξει τις κατάλληλες πόρτες.

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

η ip 192.168.1.25 είναι το Playstation. λέει κάτι αυτό που σου δείχνω;το DHCP ειναι 100-254 και τις καρφωτες τις εχω 192.168.1.2-192.168.1.99 d12f78a972e87d61436fb3b46a3a659e.jpg

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, ilka71 said:

η ip 192.168.1.25 είναι το Playstation. λέει κάτι αυτό που σου δείχνω;το DHCP ειναι 100-254 και τις καρφωτες τις εχω 192.168.1.2-192.168.1.99 d12f78a972e87d61436fb3b46a3a659e.jpg

Η 9308 φαίνεται σαν port του psn για τα party chat και η 3659 είναι το port των παιχνιδιών της ea. Αυτές είναι οι πόρτες που το ps5 προσπάθησε να ανοίξει για να λειτουργήσει το online σύστημα αλλά δε μπόρεσε λόγω του cgnat. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει θέμα ακόμα και σε cgnat να είσαι. Όλοι οι πάροχοι το κάνουν αυτό επειδή δεν έχουν αρκετές ipv4. Βάζουν τους συνδρομητές που δεν έχουν εισερχόμενη κίνηση σε cgnat. Τόσο καιρό μπορεί να είχες cgnat και να μην το ήξερες.

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει θέμα ακόμα και σε cgnat να είσαι. Όλοι οι πάροχοι το κάνουν αυτό επειδή δεν έχουν αρκετές ipv4. Βάζουν τους συνδρομητές που δεν έχουν εισερχόμενη κίνηση σε cgnat. Τόσο καιρό μπορεί να είχες cgnat και να μην το ήξερες.
και η αλλαγη νατ2 σε νατ 3 σημερα?εγινε τυχαια?τελικά παίζει ρόλο η όχι; να τους πω να το αλλάξουν η όχι;

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έγινε κάποια αλλαγή στο σύστημα τους. Να ζητήσεις να σε βγάλουν από cgnat. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχουν υπερφορωθεί οι γραμμές. 12ms με ftth πολύ είναι.

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, dasnowy said:

Μπορεί να έχουν υπερφορωθεί οι γραμμές. 12ms με ftth πολύ είναι.

τελικα ειναι ετσι στο ενα pc. στο αλλο ειναι καλα 192/18

δεν καταλαβαινω τι παιχτηκε στο πισι του γιου που ειναι πολυ καλυτερο απο το δικο μου που ειναι του 2009!τωρα το απογευμα εκει που  δουλευε το ποντικι ξαφνικα δεν εκανε δεξι κλικ μετα δεν εκανε αριστερο (ενσυρματο razer καινουργιο σχεδον ειναι )εκανα 3 restart για να φτιαξει.στον ιδιο χωρο το ps5  δινει 195/18

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα παίζει ρόλο ο τρόπος σύνδεσης με το router

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα παίζει ρόλο ο τρόπος σύνδεσης με το router

Poco X3 Pro via Tapatalk


δεν έχει ξανά γίνει να δίνει 18 down το πισι αυτό! δοκίμασα wifi χτες και κατέβαζε 198/18 με καλώδιο λίγο λιγότερο! και σήμερα να κάνει κάτι κουλά να κολλήσει το πισι το ποντίκι και να δίνει 18 down; δεν το καταλαβαίνω.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με άλλο σερβερ στο speedtest.

Το καλώδιο ethernet ήταν το ίδιο όταν μέτραγε και 198 ή το άλλαξες?

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, kmpatra said:
Δοκίμασε με άλλο σερβερ στο speedtest.
Το καλώδιο ethernet ήταν το ίδιο όταν μέτραγε και 198 ή το άλλαξες?

καταρχήν να αναφέρω ότι με έβγαλαν από cg NAT γιατί δεν παλευόταν..
στο παιδικό είναι το πισι και το ps5. πλέον το ps5 είναι πάλι ΝΑΤ 2 και δίνει 192/18-19 περίπου.
το πισι όμως δίνει 135-140/18. 5 περίπου. είτε wifi απευθείας από ρουτερ είτε από extender με καλώδιο είτε με powerlines είτε με καλώδιο Lan από το ρουτερ απευθείας! στο παιχνίδι όμως δεν λαγκαρει μόνο με το καλώδιο απευθείας από το ρουτερ. με τα άλλα έχουμε συνέχεια παράπονα.
χτες(με cg NAT όμως) το πισι μόνο(οχι το ps5) έδινε 18/18 περίπου! χάλια. αλλά και σήμερα μόνο 140 down όχι 195 όπως το ps5

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

τι νόημα βγάζετε από αυτόν τον πίνακα; είναι τόσο σίγουρη η εταιρία για την ποιότητα δικτύου που δεν έχει τέλη διακοπής εάν αποχωρήσεις μέσα στους πρώτους δύο μήνες

Edited by echatzik
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...