Jump to content

Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


Eliseos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

21 minutes ago, ilka71 said:
54 minutes ago, dasnowy said:
Αν δε βρεις κάτι με δύο εξόδους μπορείς να πάρεις ένα switch και να συνδέσεις και το pc και το ps5. 

πως το ψάχνω το switch στο σκρουτζ;

Ψάξε για network switch 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, p_k said:

Ένα repeater πηρα tp-link, δεν θυμάμαι ακριβώς το μοντέλο, γύρω στα 18 με 20 ευρώ κάνει και έχει θύρα ethernet.

Από εκει ξεκινάει ένα καλώδιο και πάει στην θύρα ethernet στο PC.

πηρα ενα το δοκιμασε τωρα ο μικρος δεν κολλαει απο οτι φαινεται για αρχη!

αλλα οταν πηγα να κατεβασω ενα τορρεντ συν να παιζει streaming ενας αγωνας του εβγαζε το εικονιδιο οτι εχει πεσει λιγο η ταχυτητα και ειχε lag. 

υποτιθεται στις διαφημισεις των εταιρειων δειχνουν μια οικογενεια να ανεβοκατεβαζει αρχεια να παιζει παιχνιδια και να μην καταλαβαινει τιποτα η γραμμη!εδω μολις κανω κατι εγω κοβει απο το game!μηπως η 100αρα ειναι λιγη?

Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι να κόβει με τέτοια χρήση που γίνεται, κατεβάζοντας ταυτόχρονα torrent και παίζοντας ο μικρός.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πηρα ενα το δοκιμασε τωρα ο μικρος δεν κολλαει απο οτι φαινεται για αρχη!
αλλα οταν πηγα να κατεβασω ενα τορρεντ συν να παιζει streaming ενας αγωνας του εβγαζε το εικονιδιο οτι εχει πεσει λιγο η ταχυτητα και ειχε lag. 
υποτιθεται στις διαφημισεις των εταιρειων δειχνουν μια οικογενεια να ανεβοκατεβαζει αρχεια να παιζει παιχνιδια και να μην καταλαβαινει τιποτα η γραμμη!εδω μολις κανω κατι εγω κοβει απο το game!μηπως η 100αρα ειναι λιγη?

H 100αρα είναι 12.5 mb/sec ....
Οπότε υπολόγισε.
Χρόνο με το χρόνο, όπως αυξάνεται η ανάγκη για data, λόγω video ποιότητας εικόνας κλπ, θα χρειαστεί αύξηση ταχύτητας.
Κάποτε όταν είχαμε 384, νιώθαμε άρχοντες, μετά τα 64 με ISDN...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι τα torrents να γονατίζουν τις γραμμές λόγω πολλαπλών συνδέσεων. Θα πρότεινα στις ρυθμίσεις του torrent client να χαμηλώσεις λίγο το όριο ταχύτητας ώστε να μην επιβαρύνεται η χρήση από τους υπόλοιπους που συνδέονται στο δίκτυο.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

θέλω να δω μια δυο μέρες εάν θα λαγκαρει ακόμα και με απλό streaming αγώνων που πριν βάλω τον repeater λαγκαρε ο μικρός στα παιχνίδια.. εκεί δεν νομίζω να είναι λογικό έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Στο torrent client δοκίμασε να βάλεις όριο ταχύτητας κατεβάσματος στο 95% της γραμμής και όριο ταχύτητας ανεβάσματος στο 80% της γραμμής. Με απλό streaming δε θα πρέπει να κολλάνε τα παιχνίδια. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Οταν εχεις torrent ανοιχτό ΔΕΝ παίζεις online το ping θα είναι στο θεο ακόμα και στις minimum connection settings!

Η Torrents η online gaming!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο τηλεφωνική ανανέωση συμβολαίου εχθές το βράδυ στο 2111001831 (αποδέχθηκα την αντιπροσφορά τους μετά απο φορητότητα) μπαίνω σήμερα στο nova.gr και δε βλέπω τη νέα διάρκεια συμβολαίου, είναι λογικό; Να περιμένω μέχρι τη Δευτέρα που λήγει τυπικά το υφιστάμενο συμβόλαιο; Εκτός αυτού ο εκπρόσωπος εχθές δεν μου ανέφερε ότι πρέπει να κάνω υπαναχώρηση απο τη Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

οι άνθρωποι δεν παίζονται εκεί στην wind. έχουμε οπτική 100 που το συμβόλαιο λήγει τον Νοέμβρη και έχουμε πάρει 3 φορές τηλ εδώ και μια εβδομάδα να μας κάνουν μια ρημαδοπροσφορα να ανεβούμε στα 200.μας λένε θα σας πάρει κάποιος πίσω και δεν μας παίρνουν! δεν θέλουν παραπάνω χρήματα ήθελα να ήξερα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πια Wind 😛

Η πιο σημαντική παρενέργεια της συγχώνευσης, παραμένει η δυσκολία τηλεφωνικής επικοινωνίας. Πιθανόν να σταθείς πιο τυχερός σε κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Η μετατροπή Nova δορυφορικού σε EON πως γινεται; Με έχουν τρελάνει οι μισοι λενε τηλεφωνικά οι αλλοι μισοι μόνο σε κατάστημα. Επίσης τηλεφωνικά εννοούν να τους πεις να σε καλεσουν δηλαδή ποτε. Μέσω τσατ ειχαν πει ότι θα με καλεσουν, περασε μια εβδομάδα και τιποτα. Κάλεσα εγω και μου λενε να το προωθήσουν . Καλα σωθήκαμε. Πιστευω ότι αυτα τα έφερε η Wind. Παλιά στην σκέτη Nova δεν νομιζω ότι ηταν τοσο άσχημη η εξυπηρέτηση.

Ένας υπάλληλος μαλιστα με διαβεβαίωσε ότι γινεται μόνο σε κατάστημα. Το επομενο λεπτο κάλεσα ξανα και μου ειπαν ότι γινεται τηλεφωνικά…

Edited by panos43
Link to comment
Share on other sites

Έχει ακουστεί τίποτα για καμιά extra sim να δίνουν με απεριόριστα δεδομένα;

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Arinos said:

Έχει ακουστεί τίποτα για καμιά extra sim να δίνουν με απεριόριστα δεδομένα;

Τίποτα προς το παρόν 

Link to comment
Share on other sites

παιδια αναβαθμιστηκε η γραμμη σε 200αρα και τωρα (μαλλον ετσι ηταν και στην 100αρα βεβαια) οτι στο ps5 στις ρυθμισεις της συνδεσης λεει ΝΑΤ 3 και απο κατω λεει οτι αυτο μπορει να ευθυνεται στο να μη δουλευουν σωστα καποια πραγματα στο ps5.αυτο ειναι θεμα ρουτερ? ειναι λεει strict το NAT 3 .αλλαζει αυτο?technicolor ειναι το πρωτο ασπρο ρουτερ που μας ειχαν βαλει στην 100αρα αν και τωρα μας ειπαν θα μας στειλουν αλλο(δεν ξερω ποιο ακομα)

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, ilka71 said:

παιδια αναβαθμιστηκε η γραμμη σε 200αρα και τωρα (μαλλον ετσι ηταν και στην 100αρα βεβαια) οτι στο ps5 στις ρυθμισεις της συνδεσης λεει ΝΑΤ 3 και απο κατω λεει οτι αυτο μπορει να ευθυνεται στο να μη δουλευουν σωστα καποια πραγματα στο ps5.αυτο ειναι θεμα ρουτερ? ειναι λεει strict το NAT 3 .αλλαζει αυτο?technicolor ειναι το πρωτο ασπρο ρουτερ που μας ειχαν βαλει στην 100αρα αν και τωρα μας ειπαν θα μας στειλουν αλλο(δεν ξερω ποιο ακομα)

Βάλε στατική ip στο ps5 και βάλε το ps5 σε dmz. Έτσι έκανα και εγώ στο ps4 όταν είχα προβλήματα σε κάποια παιχνίδια με disconnects και δεν είχα κανένα πρόβλημα. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Βάλε στατική ip στο ps5 και βάλε το ps5 σε dmz. Έτσι έκανα και εγώ στο ps4 όταν είχα προβλήματα σε κάποια παιχνίδια με disconnects και δεν είχα κανένα πρόβλημα. 
στατική εννοείς μέσω DHCP από το μενού του ρουτερ; καρφώνω την ip που έχει τώρα το ps5 πχ;

αυτό με το dmz δεν ξέρω! που το κάνω; τι κάνω; δες φώτο! το NAT πως το αλλάζω; (πρέπει;)
a0ba057ae15bd94bbfe4707188a44f61.jpg6c88ee1642bd6948233787ba8a43e791.jpga110ac2ea8aba121ecf6abd490ed5ed6.jpgfd86c3787fe656d68ab766db746ffa62.jpgdd218d6d9916f49149e68c8faf67bf6e.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το σερφάρισμα μετά το πέρας των 2GB στο πρόγραμμα των 13€... Ουσιαστικά είναι σαν να μην έχεις ίντερνετ. Είναι αρκετό μόνο για ανταλλαγή μηνυμάτων..

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, ilka71 said:

στατική εννοείς μέσω DHCP από το μενού του ρουτερ; καρφώνω την ip που έχει τώρα το ps5 πχ;

Ναι

 

47 minutes ago, ilka71 said:

αυτό με το dmz δεν ξέρω! που το κάνω; τι κάνω; δες φώτο! το NAT πως το αλλάζω; (πρέπει;)

Κάνε enable το dmz στην 4η φώτο και βάλε την ip του ps5

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Κάνε enable το dmz στην 4η φώτο και βάλε την ip του ps5
οκ το βράδυ θα κάνω το dmz.
τώρα με το ΝΑΤ που από 2 έγινε 3 πειράζει;στο connection status στο ps5 λέω
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, ilka71 said:

οκ το βράδυ θα κάνω το dmz.
τώρα με το ΝΑΤ που από 2 έγινε 3 πειράζει;στο connection status στο ps5 λέω

Ναι, ειδικά για το voice chat. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ειδικά για το voice chat. 
τώρα τι θα κάνουμε δεν θα μπορεί να μιλήσει ο γιος με τους φίλους του; πως αλλάζει; σήμερα έγινε με την αλλαγή από 100αρα σε 200αρα. πήρα την nova και μου είπαν θα το δουν. αυτοί πρέπει να το ξανά αλλάξουν σε NAT 2; Η ΝΑΤ 1 ;νομίζω 2 ήταν πριν
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ilka71 said:
10 minutes ago, dasnowy said:
Ναι, ειδικά για το voice chat. 

τώρα τι θα κάνουμε δεν θα μπορεί να μιλήσει ο γιος με τους φίλους του; πως αλλάζει; σήμερα έγινε με την αλλαγή από 100αρα σε 200αρα. πήρα την nova και μου είπαν θα το δουν. αυτοί πρέπει να το ξανά αλλάξουν σε NAT 2; Η ΝΑΤ 1 ;νομίζω 2 ήταν πριν

Σε nat 2. Δοκίμασε πρώτα dmz. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

στατική εννοείς μέσω DHCP από το μενού του ρουτερ; καρφώνω την ip που έχει τώρα το ps5 πχ;

αυτό με το dmz δεν ξέρω! που το κάνω; τι κάνω; δες φώτο! το NAT πως το αλλάζω; (πρέπει;)
a0ba057ae15bd94bbfe4707188a44f61.jpg6c88ee1642bd6948233787ba8a43e791.jpga110ac2ea8aba121ecf6abd490ed5ed6.jpgfd86c3787fe656d68ab766db746ffa62.jpgdd218d6d9916f49149e68c8faf67bf6e.jpg
Έχεις WAN IP που ξεκινάει από 100. Σε έβαλαν πίσω από CG-NAT. Εκεί είναι το πρόβλημα. Να ζητήσεις να σε βγάλουν.

Poco X3 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...