Jump to content

Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


Eliseos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

30αρι για ενεργοποιηση και 30αρι για απενεργοποιηση... Αντε να ακολουθούν και οι άλλοι 2...!

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ένα λεπτό! Η καρτοκινητή χρεωνει 30αρι μόνο σε φορητοτητα, οχι σε νέο νούμερο. Άλλαξε κάτι;

Link to comment
Share on other sites

η ενεργοποιηση του νεου αριθμου ειναι σε προσφορα συνεχομενα,απο 30 στα 10 ευρω. Στην πραξη τα 30 ευρω για νεο αριθμο δεν εφαρμοστηκαν,και σε μεγαλο ποσοστο ουτε καν τα 10,καθως με διαφορες προωθητικες απο τα καταστηματα (πχ network challenge) δεν χρεωναν τιποτα. Πιστευω κατι αναλογο θα γινει και στα συμβολαια,ισως εφαρμοζουν τελος ενεργοποιησης 30€ ονομαστικο,ωστε σε προσφορα να πληρωνεις 10 ή και τιποτα.
Link to comment
Share on other sites

Guest Bernadi7

Καλησπέρα παιδιά. Το Μάρτιο λήγει το 24μηνο οικογενειακό συμβόλαιο στην Cosmote (σύνδεση, καρτοσυμβόλαιο), αν θυμάμαι καλα κι ισχύει ακόμα όπως παλιά, 1 μήνα πριν, πρέπει να τους πεις αν θα φύγεις. Σκεφτόμουν, επειδή έχω σταθερό double play Wind, να κάνω το upgrade σε Fiber100 οσονούπω και πριν λήξει το 24μηνο στην Cosmote να μεταφέρω το συμβόλαιο σε triple play (1,500' προς όλους κλπ) και το καρτοσυμβόλαιό μου να το μεταφέρω κι αυτό ως καρτοκινητό, για να παίρνω τα δωρεάν λεπτά και GB λόγω σταθερού.

 

Έχω 2 ερωτήσεις: 1) αν πριν λήξει το καρτοσυμβόλαιο κάνω φορητότητα στη wind ως καρτοκινητό, θα χρεωθώ τα 30€? 2) η κοπέλα σε υποκατάστημα μου είπε πως για να πάρω τα δωρεάν λεπτά/GB πρέπει να παραμείνω 1 μήνα ενώ στο site διαβάζω για 6 μήνες. Τί ισχύει? :O

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Τι χαζομάρα είναι αυτό πάλι;
Τι δεν καταλαβαίνεις...?

 

Πολύ απλά θα πας σε κατάστημα για να κάνεις νέο συμβόλαιο... Και δεν φτάνει που θα τους πληρώνεις για 24 μήνες

 

Σου λένε δώσε μας και 30€ αρχική ενεργοποίηση του αριθμού...

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Τι δεν καταλαβαίνεις...?

 

Πολύ απλά θα πας σε κατάστημα για να κάνεις νέο συμβόλαιο... Και δεν φτάνει που θα τους πληρώνεις για 24 μήνες

 

Σου λένε δώσε μας και 30€ αρχική ενεργοποίηση του αριθμού...

 

Το χειρότερο είναι ότι λογικά θα ακολουθήσουν και οι υπόλοιπες εταιρίες. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα κάνουν όλα αυτά, αντί να υπάρχει ένας σωστός ανταγωνισμός, όπως στο εξωτερικό, αλλά ξέχασα εδώ έχουμε το καρτέλ, να μας τα αρπάξουν, όπως γίνεται στα πάντα στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλους.Μετα απο μηνυμα που ηρθε στο κινητο μου για την εκδοση του νεου λογαριασμου διαπιστωνω οτι αυτος εχει αυξηθει κατα 11 ευρω περιπου και μου το αποδιδει σε διαφορες αυξησεις σε που εγιναν απο τον 11/2017.Επειδη αυτο εγινε μονομερος και το οποιο και θεωρω κοροιδια και εξαπατηση απο την αρχικη συμβαση που υπεγραψα θα ηθελα να γνωριζω αν υπαρχει καποιο νομικο πλαισιο που να καλυπτει τον καταναλωτη σε τετοιες περιπτωσεις.:mad::mad::mad:
Samsung Galaxy SΙΙΙ i9300
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλους.Μετα απο μηνυμα που ηρθε στο κινητο μου για την εκδοση του νεου λογαριασμου διαπιστωνω οτι αυτος εχει αυξηθει κατα 11 ευρω περιπου και μου το αποδιδει σε διαφορες αυξησεις σε που εγιναν απο τον 11/2017.Επειδη αυτο εγινε μονομερος και το οποιο και θεωρω κοροιδια και εξαπατηση απο την αρχικη συμβαση που υπεγραψα θα ηθελα να γνωριζω αν υπαρχει καποιο νομικο πλαισιο που να καλυπτει τον καταναλωτη σε τετοιες περιπτωσεις.:mad::mad::mad:

 

δεν υπάρχει περίπτωση να είναι 11€ η αύξηση. καλέσε το 1260 να το δουν ακριβώς

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει περίπτωση να είναι 11€ η αύξηση. καλέσε το 1260 να το δουν ακριβώς

Eννοεις οτι ειναι υπερβολικο το ποσον?

Samsung Galaxy SΙΙΙ i9300
Link to comment
Share on other sites

Με την ανανεωση του συμβολαιου μου με ανεβαζουν γυρω στα 10 ευρω τον μηνα Σκεφτηκα να φυγω αλλα ειναι λιγο φτηνοτεροι απο τους ανταγωνιστες εχουν βελτιωσει το σημα και αποφασησα να παραμεινω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλους.Μετα απο μηνυμα που ηρθε στο κινητο μου για την εκδοση του νεου λογαριασμου διαπιστωνω οτι αυτος εχει αυξηθει κατα 11 ευρω περιπου και μου το αποδιδει σε διαφορες αυξησεις σε που εγιναν απο τον 11/2017.Επειδη αυτο εγινε μονομερος και το οποιο και θεωρω κοροιδια και εξαπατηση απο την αρχικη συμβαση που υπεγραψα θα ηθελα να γνωριζω αν υπαρχει καποιο νομικο πλαισιο που να καλυπτει τον καταναλωτη σε τετοιες περιπτωσεις.:mad::mad::mad:

Ναι υπάρχει νομικό πλαίσιο , το οποίο προβλέπει ότι εντός ενός μηνός από την ημερομηνία ανακοίνωσης στον λογαριασμό σου των αυξήσεων μπορείς να φύγεις αζημίως δηλαδή να μην πληρώσεις τέλη αποχώρησης και τυχόν εκπτώσεις , πληρώνεις όμως όλη την τυχόν επιδότηση συσκευής.

Από τις 6 Δεκέμβρη Αν συμβεί κάτι τέτοιο έχεις 3 μήνες από την ημερομηνία που θα πραγματοποιηθεί η αλλαγή και όχι από την ημερομηνία που θα ανακοινωθεί ενώ επιπλέον απαγορεύεται κάθε αλλαγή σε βάρος του καταναλωτή σε υπάρχοντα συμβόλαια μέχρι να λήξουν .

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση ομως των συγκεκριμένων αυξησεων(11/17) εχει σιγουρα παρελθει ο μηνας απο την ενημέρωση και ηδη εφαρμοστηκαν. Θεωρητικά δεν μπορεί να κανει κατι. Μονο αν μπει στη διαδικασία να κυνηγησει μεσω εεττ,ενωση καταναλωτων κλπ,με χρονοβόρα και αμφιβολα αποτελεσματα. Το δε νεο νομικο πλαισιο εφαρμοστηκε μετα τις αυξησεις αυτές.
Link to comment
Share on other sites

Με την ανανεωση του συμβολαιου μου με ανεβαζουν γυρω στα 10 ευρω τον μηνα Σκεφτηκα να φυγω αλλα ειναι λιγο φτηνοτεροι απο τους ανταγωνιστες εχουν βελτιωσει το σημα και αποφασησα να παραμεινω

 

Καλα εκανες,απο την στιγμη που εχει ανεβει σε καλυψη.Εχω παθει σοκ με το ποσο ραγδαια και αλματωδη αναπτυξη εχει το δικτυο.Εγω εντος Θεσσαλονικης βλεπω οτι οι τρυπες εχουν κλεισει με την 2η φορα που περασαν και βελτιωσαν το δικτυο τους.Η επαρχια εχει προβλημα και φετος αποφασισαν να φτιαξουν την Βορεια Ελλαδα.Εκει οπου η Wind οταν αναπτυχθηκε το 3G εχασε πολλους συνδρομητες.Παρεμενει ακομα η ρετσινια οτι ειναι χαλια και δεν εχει σημα.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση ομως των συγκεκριμένων αυξησεων(11/17) εχει σιγουρα παρελθει ο μηνας απο την ενημέρωση και ηδη εφαρμοστηκαν. Θεωρητικά δεν μπορεί να κανει κατι. Μονο αν μπει στη διαδικασία να κυνηγησει μεσω εεττ,ενωση καταναλωτων κλπ,με χρονοβόρα και αμφιβολα αποτελεσματα. Το δε νεο νομικο πλαισιο εφαρμοστηκε μετα τις αυξησεις αυτές.

 

Συμφωνώ . Δεν ισχύει για ότι ανακοινώθηκε πριν τις 6 Δεκεμβρίου, αυτή είναι η άποψη μου, μπορεί να υπάρχουν και αντίθετες απόψεις .

Link to comment
Share on other sites

κοίτα να δεις που κατάντησε το καρτέλ την wind πρώτη....ε αυτό κι αν είναι κατάντια!!!

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλους.Μετα απο μηνυμα που ηρθε στο κινητο μου για την εκδοση του νεου λογαριασμου διαπιστωνω οτι αυτος εχει αυξηθει κατα 11 ευρω περιπου και μου το αποδιδει σε διαφορες αυξησεις σε που εγιναν απο τον 11/2017.Επειδη αυτο εγινε μονομερος και το οποιο και θεωρω κοροιδια και εξαπατηση απο την αρχικη συμβαση που υπεγραψα θα ηθελα να γνωριζω αν υπαρχει καποιο νομικο πλαισιο που να καλυπτει τον καταναλωτη σε τετοιες περιπτωσεις.:mad::mad::mad:

 

Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα και αφού πέρασε ο μήνας δεν μπορώ να φύγω έτσι εκτός αν δώσω 80€.

Το θέμα είναι ότι πλέον χρεώνουν και τις ψηφιακές ευκολίες (αναγνώρισή κλήσης κ.τ.λ.)στο σταθερό γι'αυτό είναι μεγαλύτερη η αύξηση.

Εγώ τις έκοψα και περίπου η αύξηση θα πάει στα 5€.

Έδινα 37€ και θα πάει 42€ για σταθερό ίντερνετ 24 σπίτι κινητό με 600 λεπτά 2 gb και 65 μυνημα και καρτοκινητό με 120 λεπτα το μήνα,δεν νομίζω να υπάρχει άλλη εταιρεία πιο φθηνά σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Τελειωσε το συμβολαιο μου και εκανα αιτηση φορητοτητας στη cyta για να μου κανουν καλυτερη προσφορα γιατι φυσικα διπλασιαζεται το παγιο. (κλασσικη wind..)

 

Κλασσικα με πηραν τηλεφωνο και μου εκαναν μια αντιπροσφορα αλλα τους ειπα αν θελουν να μεινω να μου κανουν καλυτερη.

 

Το τηλεφωνημα τελειωσε με το "οποτε ενημερωνω οτι θελετε η γραμμη σας να μεταφερθει στην cyta"

 

Λετε να μην ξαναπαρουν για δευτερη προσφορα και να με αφησουν κατευθειαν ελευθερο?

 

Μετα τι κανουμε?Αιτηση ακυρωσης στη cyta και τηλ στη wind να δεχτω την πρωτη αντιπροσφορα?

Link to comment
Share on other sites

Εάν έγραψε στην ΕΒΔΑΦ το ΟΚ για τη φορητότα, αυτή έχει δρομολογηθεί πλέον.

Εάν την ακυρώσεις, δεν νομίζω ότι θα σου δώσουν την αντιπροσφορά αλλά την τρέχουσα προσφορά του site.

Link to comment
Share on other sites

Εάν έγραψε στην ΕΒΔΑΦ το ΟΚ για τη φορητότα, αυτή έχει δρομολογηθεί πλέον.

Εάν την ακυρώσεις, δεν νομίζω ότι θα σου δώσουν την αντιπροσφορά αλλά την τρέχουσα προσφορά του site.

τι ειναι η εβδαφ και μπορω να το τσεκαρω καπως?
Link to comment
Share on other sites

Είναι η βάση δεδομένων για τη φορητότητα και δεν έχουν πρόσβαση οι καταναλωτές αλλά μόνον οι πάροχοι.

Εάν έχεις γνωστό τεχνικό ή υπάλληλο με πρόσβαση, μπορεί σε σε βοθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Tα 80 ευρω σε τι αντοιστιχουν? Το ιδιο προγραμμα εγω το πληρωνω πλεον στα 56/μηνα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 80 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα και αφού πέρασε ο μήνας δεν μπορώ να φύγω έτσι εκτός αν δώσω 80€.

Το θέμα είναι ότι πλέον χρεώνουν και τις ψηφιακές ευκολίες (αναγνώρισή κλήσης κ.τ.λ.)στο σταθερό γι'αυτό είναι μεγαλύτερη η αύξηση.

Εγώ τις έκοψα και περίπου η αύξηση θα πάει στα 5€.

Έδινα 37€ και θα πάει 42€ για σταθερό ίντερνετ 24 σπίτι κινητό με 600 λεπτά 2 gb και 65 μυνημα και καρτοκινητό με 120 λεπτα το μήνα,δεν νομίζω να υπάρχει άλλη εταιρεία πιο φθηνά σήμερα.

 

 

Tα 80 ευρω σε τι αντοιστιχουν? Το ιδιο προγραμμα εγω το πληρωνω πλεον στα 56/μηνα.

Samsung Galaxy SΙΙΙ i9300
Link to comment
Share on other sites

Ποινή διακοπής ή επιστροφή εκπτώσεων...

Και διακοπτεις το συμβολαιο μετα απο αυτο?

Samsung Galaxy SΙΙΙ i9300
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα για να το κανεις πρεπει να βρης καπου ποιο φθηνα η εκτος αν δεν σου χρειαζονται ολα.

Για εμενα που το εψαξα ποιο φθηνα δεν βρηκα.

80 ειναι για εμενα για τον καθενα ειναι διαφορετικα αναλογος τη εχει κανει,επιδοτηση παγιου η συσκευης,πας σε ενα καταστημα και ρωτας η περνεις τηλεφωνο.

Edited by tasose
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...