Jump to content

Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


Eliseos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα κι από εμένα, είμαι συνδρομητής στο W και επειδή η χρήση που κάνω πλέον είναι περισσότερο internet και πολύ λίγο κλήσεις και μηνύματα, δεδομένου ότι η προσφορά που μου έκαναν δε με ικανοποιεί, σκοπεύω να το γυρίσω σε καρτοκινητό F2G.

 

Ο λογαριασμός μου μηδενίζει κάθε 20 του μήνα και η δέσμευση που έχω στο συμβόλαιο είναι μέχρι 26 Οκτωβρίου. Την κίνηση - αίτηση για μετατροπή σε καρτοκινητό πότε πρέπει να την κάνω για να μην επιβαρυνθώ κάτι επιπλέον; (γιατί μου είπαν ότι από 27 Οκτ θα τιμολογούμαι με την αρχική τιμή του W)

Αν δεν σε καλύπτουν τα GB internet μπορεις να πας στο W plus...

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε καλύπτουν τα GB internet μπορεις να πας στο W plus...

 

όχι το internet με καλύπτει, τα λεπτά και τα sms δε χρησιμοποιώ τόσο για να συνεχίζω να πληρώνω το W.

Link to comment
Share on other sites

όχι το internet με καλύπτει, τα λεπτά και τα sms δε χρησιμοποιώ τόσο για να συνεχίζω να πληρώνω το W.

kάνε ΑΜΕΣΑ την αιτηση, ενα μηνα πριν τη ληξη θελουν για μεταφορα σε καρτοκινητο.

 

Αν σου κανουν "μα μου" κανε αιτηση για Q

Link to comment
Share on other sites

Ξοδευω αυτη τη στιγμη σε cu 5gb τον μηνα και μιλάω περιπου 80 λεπτα προς δικτυα Cosmote kαι Vodafone και 150- προς Wind

 

εφόσον χρησιμοποιεις τόσα data 15€ για 10 γίγα (συν τα κάποια λεπτα κ τα σμς) μου φαίνεται πολύ ΟΚ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμένα, είμαι συνδρομητής στο W και επειδή η χρήση που κάνω πλέον είναι περισσότερο internet και πολύ λίγο κλήσεις και μηνύματα, δεδομένου ότι η προσφορά που μου έκαναν δε με ικανοποιεί, σκοπεύω να το γυρίσω σε καρτοκινητό F2G.

 

Ο λογαριασμός μου μηδενίζει κάθε 20 του μήνα και η δέσμευση που έχω στο συμβόλαιο είναι μέχρι 26 Οκτωβρίου. Την κίνηση - αίτηση για μετατροπή σε καρτοκινητό πότε πρέπει να την κάνω για να μην επιβαρυνθώ κάτι επιπλέον; (γιατί μου είπαν ότι από 27 Οκτ θα τιμολογούμαι με την αρχική τιμή του W)

 

Είμαστε στην ίδια κατάσταση, αλλά εγώ 15 μέρες μετά. Μου είπαν ότι θα πληρώσω ένα μήνα με τιμή πακέτου χωρίς έκπτωση, παρότι ο λογαριασμός εκδίδεται στις 5 και το συμβόλαιο τελειώνει στις 7 Νοεμβρίου. Ουσιαστικά εμείς 29 ημερών πρέπει να κάνω αίτημα για να μη χρεωθεί κι άλλος μήνας (στις 5 Δεκεμβρίου) με φουλ τιμή πακέτου κ.ο.κ.

kάνε ΑΜΕΣΑ την αιτηση, ενα μηνα πριν τη ληξη θελουν για μεταφορα σε καρτοκινητο.

 

Αν σου κανουν "μα μου" κανε αιτηση για Q

Χμ. Κάνω αίτημα για q, που είναι ουσιαστικά ίδια εταιρεία. Έπειτα αίτημα για Wind f2g, σωστά; Μετά από πόσο καιρό έχω δικαίωμα να φύγω από q;

 

Sent from somewhere out there

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε στην ίδια κατάσταση, αλλά εγώ 15 μέρες μετά. Μου είπαν ότι θα πληρώσω ένα μήνα με τιμή πακέτου χωρίς έκπτωση, παρότι ο λογαριασμός εκδίδεται στις 5 και το συμβόλαιο τελειώνει στις 7 Νοεμβρίου. Ουσιαστικά εμείς 29 ημερών πρέπει να κάνω αίτημα για να μη χρεωθεί κι άλλος μήνας (στις 5 Δεκεμβρίου) με φουλ τιμή πακέτου κ.ο.κ.

 

Έκανα χθες την αίτηση τελικά σε κατάστημα, μου το είπαν κι εμένα ότι έπρεπε να έχει γίνει η αίτηση ένα μήνα πριν, αλλά μου είπαν ότι επειδή θα με καλέσουν αυτές τις μέρες να με ρωτήσουν γιατί θέλω να διακόψω κλπ, να τους πω ότι δεν θέλω να πληρώσω την αρχική τιμή του προγράμματος που έχω για τον επιπλέον μήνα και λογικά δε θα υπάρχει πρόβλημα.

 

Σημειώνω ότι είχα ρωτήσει αρκετές φορές το τελευταίο διάστημα σχετικά με το πότε λήγει η δέσμευσή μου κλπ και ποτέ δε μου είπαν ξεκάθαρα ότι πρέπει να κάνω την αίτηση 29 ημέρες πριν.

Link to comment
Share on other sites

αν βέβαια κανεις την αίτηση φορητότητας προς (καρτοκινητο) άλλης εταιριας, ολα θα γίνουν πολυ πιο γρήγορα ;)
Link to comment
Share on other sites

Με κάλεσαν πριν από λίγο από WIND να με ρωτήσουν γιατί θέλω να διακόψω το πρόγραμμα W κλπ κλπ κλπ, αφού τους τα εξήγησα ακόμα μία φορά (το έχω κάνει τουλάχιστον 3-4 φορές τις τελευταίες εβδομάδες) μου έδωσαν το Καρτοσύνδεαση Plus (600 λεπτά προς όλους, 1000 λεπτά προς WIND, 100 SMS, 1 GB) με 16,80 ευρώ το μήνα και τρεις μήνες δώρο. Οπότε άλλαξα το πρόγραμμα σήμερα :)
Link to comment
Share on other sites

Με κάλεσαν πριν από λίγο από WIND να με ρωτήσουν γιατί θέλω να διακόψω το πρόγραμμα W κλπ κλπ κλπ, αφού τους τα εξήγησα ακόμα μία φορά (το έχω κάνει τουλάχιστον 3-4 φορές τις τελευταίες εβδομάδες) μου έδωσαν το Καρτοσύνδεαση Plus (600 λεπτά προς όλους, 1000 λεπτά προς WIND, 100 SMS, 1 GB) με 16,80 ευρώ το μήνα και τρεις μήνες δώρο. Οπότε άλλαξα το πρόγραμμα σήμερα :)

 

Μια χαρά πολύ καλό πακέτο σε καλή τιμή!

Link to comment
Share on other sites

https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/wind-mobile-broadband/oikonomika-programmata-me-sumvolaio/nea-programmata-prosfores-wind-mobile-broadband-control/

 

Επειδή θα χρειάζομαι πολλά ΜΒ τους επόμενους μήνες, σκέφτομαι να πάρω αυτό το συμβόλαιο. Αλλά δεν έχει καμία πληροφορία παραπάνω. Το συμβόλαιο είναι για 2 χρόνια; Τα MB δίνονται σε κάρτα SIM, που μπορώ να βάλω και στο κινητό;

 

Εγώ όμως προτιμώ την προηγούμενη προσφορά που υπήρχε μέχρι πριν 2 μήνες, που έδινε ένα 4G Router δώρο και όχι ένα σκουπίδι ταμπλετ... Μόνο στα αγγλικά υπάρχει η προηγούμενη προσφορά. Υπάρχει πιθανότητα να πάρω το ρούτερ ή και τα 2; :rolleyes: Έχει πάρει κανείς την προσφορά πρόσφατα; Ευχαριστώ.

 

https://www.wind.gr/en/for-individual/wind-mobile-broadband/mobile-broadband-contract-plans/new-programs-offers-wind-mobile-broadband-control/

Link to comment
Share on other sites

Έχω δωρεάν roaming. Είτε με πάρουν είτε πάρω ενώ είμαι εξωτερικό χρεώνονται τα 500' λεπτά. Αν με πάρουν από Ελλάδα τηλέφωνο ενώ έχουν δωρεάν θα χρεώνονται παραπάνω;
Vw CC 1.8TSI K04.. :D
Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά τη διακοπή σύνδεσης συμβολαίου (εγώ είχα καρτοσυμβόλαιο) και τη μετάβαση, τουλάχιστον, σε κάρτα (f2g στην περίπτωσή μου):

-Eπειδή και εγώ είχα βρεθεί στην ίδια θέση με πολλούς από εσάς, προτείνω να τους πολεμήσετε. Χρειάζεται επιμονή, υπομονή και ΠΟΛΥ κόπο. Πέτυχα τη διακοπή του συμβολαίου μου στην ώρα του, αν και είχα ξεκινήσει μόλις μια εβδομάδα πριν τη λήξη τη σύμβασής μου, ενώ αυτοί (VF) επέμεναν απειλητικά ότι θα έπρεπε να πληρώσω το γνωστό κανονικό πάγιο για ένα επιπλέον μήνα (εκτός έκπτωσης αρχικού παγίου, δηλαδή), συν το τέλος αποσύνδεσης των 20 ευρώ. Εξαρτάται με ποιον μιλάς πάντα στο τηλέφωνο και σε ποιον γράφεις στα emails. Επιπρόσθετα, προτείνω να διαβάσετε προσεχτικά τη σύμβαση και να την αποδημήσετε, εάν και εφόσον είναι εφικτό. Τα παραπάνω δεν είναι συνταγή για όλες τις περιπτώσεις, και ίσως να μην πετύχουν για όλους, αλλά καταθέτω τη δική μου εμπειρία. Ακόμα και αν δεν κερδίσετε, αξίζει να τους γελοιοποιήσετε.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δωρεάν roaming. Είτε με πάρουν είτε πάρω ενώ είμαι εξωτερικό χρεώνονται τα 500' λεπτά. Αν με πάρουν από Ελλάδα τηλέφωνο ενώ έχουν δωρεάν θα χρεώνονται παραπάνω;

Ειτε εχεις δωρεαν ροαμινγκ ειτε οχι, αν δε παρει καποιος απο Ελλαδα χρεωνεται σαν να ησουν Ελλαδα.

Η δικη σου χρεωση ειναι διαφορετικη αναλογα σε ποια χωρα εισαι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εκανα αιτηση φορητοτητας απο wind καρτοσυνδεση plus με παγιο 18 ευρο σε vodafone cu φοιτητικο μου κανουν προσφορα την καρτοσυνδεση plus στα 10 ευρο την οποια αρνηθηκα.Επειτα απο 4 μερες μου κανουν την ιδια προσφορα με 3 μηνες δωρο την οποια αρνηθηκα εκ νεου επειτα μου κανει προσφορα το w το απλο με 2gb ιντερνετ στα 18 ευρο και 3 μηνες δωρο απο τα πολλα οχι καταληξαμε τελικα να μου αφησει το w plus 1 με 1500 λεπτα 1500 sms και 5gb internet στα 20 ευρο και 3 μηνες δωρο νομιζω πολυ καλη προσφορα.
Link to comment
Share on other sites

Εκανα αιτηση φορητοτητας απο wind καρτοσυνδεση plus με παγιο 18 ευρο σε vodafone cu φοιτητικο μου κανουν προσφορα την καρτοσυνδεση plus στα 10 ευρο την οποια αρνηθηκα.Επειτα απο 4 μερες μου κανουν την ιδια προσφορα με 3 μηνες δωρο την οποια αρνηθηκα εκ νεου επειτα μου κανει προσφορα το w το απλο με 2gb ιντερνετ στα 18 ευρο και 3 μηνες δωρο απο τα πολλα οχι καταληξαμε τελικα να μου αφησει το w plus 1 με 1500 λεπτα 1500 sms και 5gb internet στα 20 ευρο και 3 μηνες δωρο νομιζω πολυ καλη προσφορα.

Είναι σούπερ η προσφορά φίλε μου

 

Στάλθηκε από το P9000_Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!

Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό νήμα χρειάζομαι τα φώτα σας.

Είχα πάρει προσφορά το Wind καρτοσυνδεση plus στα 14,95€ τελική τιμή και για 18 μήνες με τα εξής:

1000' προς wind/q

600' προς όλους

100 sms προς όλους

1GB ίντερνετ

3,00€ στην κάρτα

Και μπορούσα να κάνω διακοπή οποιοδήποτε στιγμή χωρίς επιβάρυνση.

Οι πρώτοι λογαριασμοί ερχοντουσαν 3-4€ πάνω και μετά από πολλά τηλέφωνα μου είπαν ότι δεν είχε περαστεί η προσφορά και τελικά έγινε 14,45€. Ως εδώ καλά. Από τον Ιούλιο έρχεται λογαριασμός 16,24€ με μόνη διαφορά στο πακέτο 6,05€ στην κάρτα αντί για 3,00€. Παίρνω τηλέφωνο και μου λένε είναι λόγω αύξησης του ΦΠΑ.

Επειδή πλησίαζε η λήξη του συμβολαίου (Νοέμβριο) πήρα τηλέφωνο το Σεπτέμβριο να μάθω αν θα συνεχίσω να έχω το ίδιο πακέτο με τα ίδια λεφτά. Μου επιβεβαίωσαν ότι θα ανανεωθεί κανονικά και μου έρχεται άκυρο μήνυμα κάτι μέρες μετά ότι καταχωρήθηκε η αίτηση ανανέωσης χωρίς να έχω ζητήσει κάτι εγώ.

Φτάνω στο σήμερα και μου έρχεται λογαριασμός 21,86€!

Ξανά παίρνω τηλέφωνο με σκοπό να κάνω διακοπή γιατί με κούρασαν και μου λένε ότι είναι λόγω ανανέωσης του συμβολαίου και ότι από τον άλλο μήνα θα έρχεται πάλι κανονικά και αν θέλω να κάνω κάποια στιγμή διακοπή θα επιβαρυνθω τη διαφορά της προσφοράς για τους μήνες που θα έχουν περάσει.

Τι με συμβουλεύετε; Να μείνω;

Να κάνω φορητοτητα;

Υπάρχει κάποιο αντίστοιχο πακέτο σε άλλη εταιρία;

Συγγνώμη για το μακροσκελες κείμενο και ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις.

 

Στάλθηκε από RN3 Pro

Edited by Amyntaios
Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!

Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό νήμα χρειάζομαι τα φώτα σας.

Είχα πάρει προσφορά το Wind καρτοσυνδεση plus στα 14,95€ τελική τιμή και για 18 μήνες με τα εξής:

1000' προς wind/q

600' προς όλους

100 sms προς όλους

1GB ίντερνετ

3,00€ στην κάρτα

Και μπορούσα να κάνω διακοπή οποιοδήποτε στιγμή χωρίς επιβάρυνση.

Οι πρώτοι λογαριασμοί ερχοντουσαν 3-4€ πάνω και μετά από πολλά τηλέφωνα μου είπαν ότι δεν είχε περαστεί η προσφορά και τελικά έγινε 14,45€. Ως εδώ καλά. Από τον Ιούλιο έρχεται λογαριασμός 16,24€ με μόνη διαφορά στο πακέτο 6,05€ στην κάρτα αντί για 3,00€. Παίρνω τηλέφωνο και μου λένε είναι λόγω αύξησης του ΦΠΑ.

Επειδή πλησίαζε η λήξη του συμβολαίου (Νοέμβριο) πήρα τηλέφωνο το Σεπτέμβριο να μάθω αν θα συνεχίσω να έχω το ίδιο πακέτο με τα ίδια λεφτά. Μου επιβεβαίωσαν ότι θα ανανεωθεί κανονικά και μου έρχεται άκυρο μήνυμα κάτι μέρες μετά ότι καταχωρήθηκε η αίτηση ανανέωσης χωρίς να έχω ζητήσει κάτι εγώ.

Φτάνω στο σήμερα και μου έρχεται λογαριασμός 21,86€!

Ξανά παίρνω τηλέφωνο με σκοπό να κάνω διακοπή γιατί με κούρασαν και μου λένε ότι είναι λόγω ανανέωσης του συμβολαίου και ότι από τον άλλο μήνα θα έρχεται πάλι κανονικά και αν θέλω να κάνω κάποια στιγμή διακοπή θα επιβαρυνθω τη διαφορά της προσφοράς για τους μήνες που θα έχουν περάσει.

Τι με συμβουλεύετε; Να μείνω;

Να κάνω φορητοτητα;

Υπάρχει κάποιο αντίστοιχο πακέτο σε άλλη εταιρία;

Συγγνώμη για το μακροσκελες κείμενο και ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις.

 

Στάλθηκε από RN3 Pro

 

Κανε μια αίτηση φορητότητας σε κάποια άλλη εταιρία (CU, What's up) και σίγουρα θα έρθουν με αντιπρόταση

 

Ακριβως στη προηγούμενη σελίδα

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6946395#post6946395

I am the FireStarter
Link to comment
Share on other sites

Έκανα αίτηση να πάω στην Cyta. 20/10/2016 γραπτός υπέγραψα τα χαρτιά και παρέλαβα την κάρτα και 21/10/2016 τηλεφωνικός για επιβεβαίωση στοιχείων. Με είπαν θα με πάρουν από την wind την επόμενη μέρα για να με ρωτήσουν γιατί θέλω να κόψω την σύνδεση μου. Δεν με πήραν σήμερα. Πόσες μέρες κάνει ή wind για να πάρει τηλέφωνο;
Vw CC 1.8TSI K04.. :D
Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση ...

Πρόσφατα η wind έκανε μια αλλαγή στις εκπτώσεις στα οικογενειακά πακέτα...

βρήκα ευκαιρία και την έκανα καθώς δεν είχα πάρει επιδότηση συσκευής αλλα έκπτωση στο πάγιο.

Στο λογαριασμό το έγραφε ότι μπορούσα να φύγω χωρίς χρέωση.

Μου στείλανε μπουγιουρντι 500 ευρώ :blink: τους έστειλα το λογαριασμό που έγραφε ότι μπορώ να φύγω χωρίς κυρώσεις και μέσα σε 4 μέρες αναίρεσαν τη χρέωση...

ΠΡΟΣΟΧΗ αγαπητοί συμφορουμήστες να διεκδικείτε τα δικαιώματα σας ...και πάντα γραπτώς γιατι σε κατάστημα μου έκαναν τη πάπα παπια :)

(εγω συμπλήρωσα τη φόρμα από το σίτε τους)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μια από τα ίδια. Χρειάστηκε 4 επισκέψεις σε κατάστημα Wind (Στο σύστημα έβγαζε ότι έπρεπε να πληρώσω πρόστιμο) και 4 τηλέφωνα στο 1260 (που μου λέγανε ότι δεν χρειάζεται πρόστιμο). Πρέπει να το κυνηγάμε όσο μπορούμε , η πρώτη τους κουβέντα πάντα από κοντά είναι ότι δεν γίνεται (για να μην το ψάξεις) .
Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση ...

Πρόσφατα η wind έκανε μια αλλαγή στις εκπτώσεις στα οικογενειακά πακέτα...

βρήκα ευκαιρία και την έκανα καθώς δεν είχα πάρει επιδότηση συσκευής αλλα έκπτωση στο πάγιο.

Στο λογαριασμό το έγραφε ότι μπορούσα να φύγω χωρίς χρέωση.

Μου στείλανε μπουγιουρντι 500 ευρώ :blink: τους έστειλα το λογαριασμό που έγραφε ότι μπορώ να φύγω χωρίς κυρώσεις και μέσα σε 4 μέρες αναίρεσαν τη χρέωση...

ΠΡΟΣΟΧΗ αγαπητοί συμφορουμήστες να διεκδικείτε τα δικαιώματα σας ...και πάντα γραπτώς γιατι σε κατάστημα μου έκαναν τη πάπα παπια :)

(εγω συμπλήρωσα τη φόρμα από το σίτε τους)

Ο λογαριασμός σου που το έγραφε ακριβως; θέλει να φύγει φιλος μου και του ζητάνε 350 ευρώ.

Edited by Bezbozny
Link to comment
Share on other sites

όταν γίνεται κάποια αλλαγή σε τιμολογιακή πολιτική το αναφέρει ο λογαριασμός στης τελευταίες σελίδες και σου δίνει 1 μήνα από την έκδοση για να φύγεις.
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος φίλε πολύ καλή προσφορά!!

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...