Jump to content

Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ


Eliseos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκανα την βλακεία (όπως αποδείχτηκε) να πάω σε unlimited πρόγραμμα της wind, αλλά τελικά παρατηρώ ότι επειδή κυρίως μιλάω πολύ και δε στέλνω τόσα μηνύματα δε με συμφέρει. Είμαι στο πρόγραμμα Μ και τα 250λεπτά μου τελειώνουν στη μέση του μήνα, ενώ έχω στείλει μόλις 50-70μηνύματα. Μιας και δεν μπορώ να γυρίσω στο παλιό μου flexy55 γιατί το κατήργησαν έψαξα να βρω αν έχει προγράμματα χρόνου ομιλίας. Όμως βρήκα ότι έχει μόνο 4 προγράμματα με χρόνο ομιλίας από 100-250 λεπτά (και μάλιστα με ελαφρώς τσιμπημένες τιμές, πχ για το 250 ζητάνε 35 ευρώ, μόλις 10ευρώ λιγότερα από το Medium). Η ερώτηση μου είναι, δεν έχει προγράμματα με περισσότερο χρόνο ομιλίας;

 

Επίσης μήπως γνωρίζει κανείς αν στο Medium που είμαι μπορώ να αγοράσω επιπρόσθετο χρόνο ομιλίας με τη μορφή πακέτου (πχ 100λεπτά επιπλέον προς όλους με 10€)? Κάτι αντίστοιχο δηλαδή που προσέφεραν με τα μηνύματα ή τα mms?

 

Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις.

Συγνώμη, αλλά αν δεν σου φθάνουν 250 προς όλους και 1500 προς σταθερά-wind(plus τα μηνύματα-ΜΒ) και σου έφθαναν τα 390 προς όλους του flexy 55 , πρέπει να αλλάξεις εταιρία. :blink:

Αλλιώς να πας στο WIND L με 65 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά αν δεν σου φθάνουν 250 προς όλους και 1500 προς σταθερά-wind(plus τα μηνύματα-ΜΒ) και σου έφθαναν τα 390 προς όλους του flexy 55 , πρέπει να αλλάξεις εταιρία. :blink:

Αλλιώς να πας στο WIND L με 65 ευρώ.

 

Προφανώς δεν έχει η παρέα του wind.

Φυσικά στην περίπτωση αυτή ρωτάς αν είναι κοντά σε σταθερό για να γλιτώσεις την χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά αν δεν σου φθάνουν 250 προς όλους και 1500 προς σταθερά-wind(plus τα μηνύματα-ΜΒ) και σου έφθαναν τα 390 προς όλους του flexy 55 , πρέπει να αλλάξεις εταιρία. :blink:

Αλλιώς να πας στο WIND L με 65 ευρώ.

 

Τα νούμερα που μιλάω πάρα πολύ (3-4) είναι wind. Τα υπόλοιπα είναι κατά 60% Vodafone, 30% Wind και 10% (και αν) Cosmote. Όταν είχα flexy55 είχα και 2ο νούμερο μαζί μου, καρτοκινητό wind για να μιλάω στα 3-4. Όμως κουράστηκα να κουβαλάω 2 συσκευές, όσο και αν είναι "της μόδας".

Οπότε σαν δεδομένο έχουμε ότι δεν μπορώ να αλλάξω εταιρεία και γιατί είναι αυτά τα 3-4 νούμερα και γιατί η wind γενικά έχει τις καλύτερες χρεώσεις.

Για εμένα θα ήταν ιδανικό να μπορώ να έχω απεριόριστα και προς vodafone (ή πχ 400λεπτά προς vodafone) και ας χρεωνόμουν 1€ το λεπτό για cosmote...

Τέλος πάντων η λύση μάλλον θα είναι να πάω στο L...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θα ηθελα να ρωτησο εφ'οσων η μανα μου εχει συνδεση (δλδ πληρωνει το μηνα) και καθε χρονο τις δινουν ευκαιρια να παρει καινουργιο κινητο, θα μπορουσα εγω να παρω κινητο και αφτη να το πληρωνει καθε μηνα μαζι με τον λογαριασμο τις ? Δηλαδη να μην δωσο λεφτα απο την πρωτη
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως γράφεις δε νομίζω να κατάλαβε κανείς τι ακριβώς θέλεις.

Προσπάθησε να εξηγήσεις τι ακριβώς εννοείς.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατάλαβα το εξής: Η μητέρα του φίλου έχει επιδότηση στη Wind και μ' αυτή ο φίλος θέλει να πάρει καινούργια συσκευή. Όμως, το ποσό της συσκευής ξεπερνάει το ποσό της επιδότησης και επειδή δεν θέλει να πληρώσει το ποσό που μένει, θέλει να το βάλει με δόσεις στο λογαριασμό του κινητού της μητέρας του. Σωστά ?

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

ειμαι στο wind s,με 100mms προσ όλους, τον προηγούμενο μήνα έστειλα 4 mms προς εθνικά δίκτυα και μου τα χρέωσς κανονικά(?)/

Αν δεν το πρόσεχα κατα τύχη θα τα πλήρωνα κανονικά.

Τώρα πρεπεί να στείλω fax στην Εξ. καταναλωτών κτλ. για να αφαιρεθουν.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο συνεβη σε ακομη ενα μελος του φορουμ (απορω γιατι δε το χει γραψει ακομη) με 14 mms που του χρεωθηκαν ολα,ενω κι εγω αναμενω λογαριασμο εντος εβδομαδας και με το ακουσμα του ποσου λογαριασμου απ το 1215 η μονη λογικη εξηγηση ειναι να τα εχει χρεωσει ολα (34 εστειλα) και σε μενα.Ακομη ειμαστε στον αερα με το θεμα ιντερνετ με προσφατη επισκεψη μου σε καταστημα οπου μου παν οτι ποτε τa XS ,S δεν ειχαν ιντερνετ και πως ηταν τυπογραφικο λαθος!Στο σαιτ ο τιμοκαταλογος ακομη αναφερει δωρεαν ΜΒ.

 

Η εταιρια κανει τη μια πατατα μετα την αλλη και εχει αρχισει να εξαντλει την υπομονη και την εμπιστοσυνη μου ,και ειμαι συνδρομητης απ το 2003.Οτι καλο βγαζει εχει ημερομηνια ληξεως και η κοροιδια παει συννεφο.

Link to comment
Share on other sites

στην περιπτωση του τυπογραφικου λαθους, ποιος αναπαμβανει το κοστος?η εταιρια η ο συνδρομητης?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

ειμαι στο wind s,με 100mms προσ όλους, τον προηγούμενο μήνα έστειλα 4 mms προς εθνικά δίκτυα και μου τα χρέωσς κανονικά(?)/

Αν δεν το πρόσεχα κατα τύχη θα τα πλήρωνα κανονικά.

Τώρα πρεπεί να στείλω fax στην Εξ. καταναλωτών κτλ. για να αφαιρεθουν.

 

Από περιέργεια κοίταξα και εγώ το λογαριασμό τώρα και είδα ότι πράγματι έχει χρεώσει και σε εμένα τα mms, τον προηγούμενο μήνα. Είχα στείλει 4, εκ των οποίων τα 3 από τη στιγμή που μεταφέρθηκα στο Μedium και αυτά τα 3 τα έχει χρεώσει...

Link to comment
Share on other sites

Δε καταλαβες φιλε δε προκειαι για τυπογραφικο λαθος,για καραγκιοζιλικια και γυφτια προκειται
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο συνεβη σε ακομη ενα μελος του φορουμ (απορω γιατι δε το χει γραψει ακομη) με 14 mms που του χρεωθηκαν ολα,ενω κι εγω αναμενω λογαριασμο εντος εβδομαδας και με το ακουσμα του ποσου λογαριασμου απ το 1215 η μονη λογικη εξηγηση ειναι να τα εχει χρεωσει ολα (34 εστειλα) και σε μενα.Ακομη ειμαστε στον αερα με το θεμα ιντερνετ με προσφατη επισκεψη μου σε καταστημα οπου μου παν οτι ποτε τa XS ,S δεν ειχαν ιντερνετ και πως ηταν τυπογραφικο λαθος!Στο σαιτ ο τιμοκαταλογος ακομη αναφερει δωρεαν ΜΒ.

 

Η εταιρια κανει τη μια πατατα μετα την αλλη και εχει αρχισει να εξαντλει την υπομονη και την εμπιστοσυνη μου ,και ειμαι συνδρομητης απ το 2003.Οτι καλο βγαζει εχει ημερομηνια ληξεως και η κοροιδια παει συννεφο.

 

Στον αναλυτικό λογαριασμό δεν μου χρεώνει τα ΜΒ που έχω καταναλώσει.

Όσο αφορά τυπογραφικά λάθη και π@@@ρ$$$ έχω να πω οτι έτσι δεν κερδίζεις την εμπιστοσύνη των πελατών και ας μην ξεχνάμε ότι μέχρι πριν μερικούς μήνες η wind έψαχνε τρόπους να σωθεί οικονομικά και ακούγονταν πολλά σενάρια πώλησης κτλ. μέχρι που έκανε αύξηση κεφαλαίου (αν δεν κάνω λάθος).

Άλλη μια τέτοια κουτοπονηρία και φεύγω!

Link to comment
Share on other sites

στην περιπτωση του τυπογραφικου λαθους, ποιος αναπαμβανει το κοστος?η εταιρια η ο συνδρομητης?

 

 

Συνήθως στα ψιλά γράμματα αναφέρουν, όλες οι εταιρείες, ότι σε περίπτωση τυπογραφικού λάθους η εταιρεία δε φέρει καμία ευθύνη.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως στα ψιλά γράμματα αναφέρουν, όλες οι εταιρείες, ότι σε περίπτωση τυπογραφικού λάθους η εταιρεία δε φέρει καμία ευθύνη.

 

και εγω αυτο ξερω, το θεμα ειναι ομως αν στο συμβολαιο της wind υπαρχει τετοια παραγραφος

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ψιλά γράμματα last year. Θα τους στείλετε ένα mail με το παρακάτω screenshot από το επίσημο site τους!

*παρεμπιπτόντως, τι χάλια φωτογραφία είναι αυτή που έχουν στο site τους???

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=15709&stc=1&d=1267116516

Link to comment
Share on other sites

έχω μια ερώτηση..

 

κλασσικό και πατροπαράδατο WIND1 ή μεταφορά στο WIND S;

δεν μιλάω πολύ γενικά (γύρω στα 45-60 λεπτά) αλλά με τα μηνύματα βολεύει γιατί αλλιώς είναι ακριβά (0,12 x 100=12€)

 

το θέμα είναι ότι με την εκπληκτική επιδότηση των 36€ ετησίως μου αφαιρεί 3€ τον μήνα (ενώ αφαιρεί 5€ από κάθε νέα σύνδεση χωρίς επιδότηση κινητού!!) και απλά η διαφορά θα είναι οριακή

Μην ξεχνάτε ότι το WIND1 δεν έχει τα 45 δευτ. ελάχιστη χρέωση και σου δίνει και 5% έκπτωση για πάνω από 13€..

 

τί λέτε αστέρια;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κάνει δύο συνδέσεις Wind1: Την πρώτη τη χρησιμοποιώ κανονικά με μεταβλητό χρόνο κλήσεων ανά μήνα οπότε πληρώνω ακριβώς αυτά που μιλάω από το πρώτο δευτερόλεπτο χωρίς να ασχολούμαι με περίσσευμα προαγορασμένου χρόνου ή ακριβές επιπλέον χρέωσεις επειδή μιλάω περισσότερο από το πάγιό μου και τη δεύτερη την έχω παρκαρισμένη (= καβάτζα) μπας και μου χρειαστεί στο μέλλον. Έτσι και αλλιώς δεν έχω μηνιαία έξοδα αν δεν τη χρησιμοποιώ.

 

Κράτα το Wind1 λοιπόν γιατί τέτοιο πράγμα δε θα μπορέσεις να ξαναβρείς (δεν ξέρω αν είναι πια εμπορικά διαθέσιμο).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα από το wind1 στο s...βολεύει...τουλάχιστον από το να πληρώνω 25-30 ευρώ το μήνα...θα πληρώνω 33 και θα μιλάω και περισσότερο.

 

edit: όχι δεν είναι εμπορικά διαθέσιμο, όσοι το έχουν αν το αλλάξουν δεν θα το ξαναβρούν.

Edited by sv2evs
Link to comment
Share on other sites

έχω μια ερώτηση..

 

κλασσικό και πατροπαράδατο WIND1 ή μεταφορά στο WIND S;

δεν μιλάω πολύ γενικά (γύρω στα 45-60 λεπτά) αλλά με τα μηνύματα βολεύει γιατί αλλιώς είναι ακριβά (0,12 x 100=12€)

 

το θέμα είναι ότι με την εκπληκτική επιδότηση των 36€ ετησίως μου αφαιρεί 3€ τον μήνα (ενώ αφαιρεί 5€ από κάθε νέα σύνδεση χωρίς επιδότηση κινητού!!) και απλά η διαφορά θα είναι οριακή

Μην ξεχνάτε ότι το WIND1 δεν έχει τα 45 δευτ. ελάχιστη χρέωση και σου δίνει και 5% έκπτωση για πάνω από 13€..

 

τί λέτε αστέρια;

 

Σκεψου και τη λυση των frog & q.

Link to comment
Share on other sites

Χθες ηρθε και ο δικος μου πρωτος λογαριασμος με το πακετο Small.

2 Πατατες

 

Πατατα Νο1 ,εχουν χρεωσει ΟΛΑ τα MMS :X

Πατατα Νο2 ,εχω χρεωθει 3 μυνηματα (ηταν περα των δωρεαν 100) προς 0,1008 ευρω εκαστο-αθροισμα 0,40 ευρω :wacko:

Ωραια προσθεση....αν ηταν περισσοτερα δε θα εμπαινα στον κοπο να τα αθροισω και θα θεωρουσα πως ειναι σωστο το αθροισμα.

Κομπιουτερακι λοιπον κι αρχιστε...

 

Παραθέτω το email που μόλις τους έστειλα:

 

Έλαβα τον πρώτο μου λογαριασμό μετά την αλλαγή σε πακέτο Wind Small την 16η Ιανουαρίου 2010 στον οποιο έχω εντοπίσει 2 σοβαρά λάθη και αναμένω τη διόρθωση τους πριν προβώ σε οποιαδήποτε πληρωμή.

 

Λάθος πρώτο.

Έχουν χρεωθεί 31 MMS ενω έχω 100 δωρεάν MMS στο πακέτο μου

 

Λάθος δεύτερο.

Εχουν χρεωθεί 3 SMS προς τρίτους(πέραν των δωρεάν 100) προς 0,1008 έκαστο και σαν άθροισμά τους δίνεται το ποσό των 0,40 ευρω ,ποσό που αποτελεί στρογγυλοποίηση προς τα πάνω στο πρώτο δεκαδικό ενώ κανονικά δε στρογγυλοποιείτε παρα μόνο στο 2ο δεκαδικό,κοινώς έπρεπε να αναγράφεται ως άθροισμα 0,30 ευρω η στη χειρότερη 0,31 ευρω.

 

Παρακαλώ εξηγήστε μου γιατί μου στείλατε λογαριασμό με χρεώσεις διαφορετικές από το αυτές ου ανακοινώνετε καθώς θεωρώ απαράδεκτο το συμβάν ενώ είμαι ενήμερος για 2 ακόμη περιπτώσεις συνδρομητών του ίδιου πακέτου στους οποίους έχετε κάνει αντίστοιχες λανθασμένες χρεώσεις διότι προτίθεμαι μετα απο 6+ χρόνια κάτοχος του αριθμού σε συμβόλαιο για πρώτη φορά να μην πληρώσω το λογαριασμό αυτό αν δε λάβω ικανοποιητικές εξηγήσεις.Ευχαριστώ.

Edited by Don_VitoCorleone
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα, μια γρηγορη ερωτηση

 

στο προγραμμα S η χρηση του ιντερνετ με τα 100mb ειναι ελευθερη πλογηση οπουδηποτε, η την περιοριζει η wind για συγεκριμενα σαιτς μεσω καπιου μενου στο κινητο?

 

ευχαριστω παρα πολυ οποιονδηποτε μπει στο κοπο να μου απαντησει

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα, μια γρηγορη ερωτηση

 

στο προγραμμα S η χρηση του ιντερνετ με τα 100mb ειναι ελευθερη πλογηση οπουδηποτε, η την περιοριζει η wind για συγεκριμενα σαιτς μεσω καπιου μενου στο κινητο?

 

ευχαριστω παρα πολυ οποιονδηποτε μπει στο κοπο να μου απαντησει

 

Τα δωρεάν MB αφορούν σε πλοήγηση που γίνεται εντός Ελλάδας μέσω web και WAP Browsing εντός και εκτός του WIND Plus portal. ελευθερη πλογηση ..... :D

Edited by sideras1985
Link to comment
Share on other sites

Ελεύθερη πλοήγηση (το έχω και εγώ). Στην αναλυτική κατάσταση, δεν αναφέρθηκε κανένα site πουθενά ότι χρεώθηκα παραπάνω.
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα, μια γρηγορη ερωτηση

 

στο προγραμμα S η χρηση του ιντερνετ με τα 100mb ειναι ελευθερη πλογηση οπουδηποτε, η την περιοριζει η wind για συγεκριμενα σαιτς μεσω καπιου μενου στο κινητο?

 

ευχαριστω παρα πολυ οποιονδηποτε μπει στο κοπο να μου απαντησει[/QUO

 

Σε ερώτηση μου χθες σε κατάστημα wind μου είπαν ότι καταργήθηκαν τα δωρεάν mb στο πρόγραμμα wind s οπότε από εδώ και πέρα θα υπάρχει χρέωση!

Αυτό θα πει αξιοπιστία!

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν κάνει σύνδεση όταν υπήρχαν τα 100mb ?

 

υ.γ Μα τι λένε, ακόμα στο ίντερνετ υπάρχει η σχετική σελίδα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Nova: Τα πάντα για τα συμβόλαια, επιδοτήσεις, προγράμματα, χρεώσεις κλπ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...