Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο,τι να ναι πραγματικά. 
Γιατί;;; Που άφησε το δώρο σε αυτούς που το ειχαν;;;

Αυτό καλό είναι και μπράβο της

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, orestis28 said:

Δεν λήγει το πακέτο σου. Λήγει η συγκεκριμένη προσφορά μέσα στο  f2g. Σε σένα θα συνεχίσει κανονικά(υποθέτω) μέχρι τη ημερομηνία λήξης της. Ήρθε και σε μενα αυτό το μήνυμα, αλλα εγω δεν ειχα ενεργοποίηση αυτό το πακέτο. Απλα ενημερώνει οτι στο f2g αυτη η προσφορά λήγει. Εγω αυτο κατάλαβα. Αν μπεις σήμερα θα δεις οτι την έχουν αφαιρέσει απο το app.

Αν διάβασες το προηγούμενο ποστ μου αυτό έγραψα ότι έχει αφαιρεθεί από το app

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, Mobileras said:

Να τους απειλήσει νομικά σε email με κοινοποίηση σε ΕΕΤΤ και γενική γραμματεία καταναλωτή. Σχεδόν το 100% των τηλεφωνικών πωλησεων είναι για πολυ βρίσιμο. Να ζητήσει και την ηχογραφημένη συνομιλία.

Ακριβώς…έτσι και εμείς κάναμε ένα συμβόλαιο και έκαναν δυο μήνες να βάλουν οπτική στο σπίτι ενώ είχε εγκατάσταση. Με την nova σε κατάστημα πριν την ενοποίηση μπήκαν σε 3 μέρες σε οικοδομή που δεν είχε καν εγκατάσταση. 
 

3 ώρες πριν, panos.kar said:

Παιδια αυτό που λέτε με τα 120 λεπτά λόγω σταθερού, μπορεί φίλος να πάρει τηλέφωνο και να τους πει να του τα βάλουν; Γιατί το παιδί του  χρησιμοποιούσε το πακέτο με τα 5GB και τα 200 λεπτά αλλά τώρα με το «νεο» f2g πάνε τα 200 λεπτά. Επισης τα 120 αυτά Λεπτά, χρεώνονται ανα δευτερόλεπτο;

εγώ ειπα είναι πραγματικά ελεεινό το νέο f2g. Ντροπή και αίσχος να παίρνεις 4GB με 15€ ανανέωση. Και θα το δικαιολογούσα αν προωθούσε τους πελάτες σε συμβολαιο με τα 6 GB(ή και παραπάνω) από το f2g στα 15€ χωρίς σταθερο, γιατί είναι πολλοί νέοι και έφηβοι που δεν θέλουν να δίνουν πάνω από 15€ στο κινητό αλλα θέλουν 6-8GB το μήνα. Ομως με 15€ χωρις Σταθερο παίρνεις αυτό με τα 2GB που δεν αξίζει. Άρα η μόνη λύση για αυτού του είδους νέων/εφήβων είναι η φορητότητα. Μπράβο Nova!

Ακριβώς, να πάει Q ή καλύτερα στην Frog  για τέτοια χρήση. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, cmvr said:

Εμένα πάντως μου έδωσε στο καπάκι απεριόριστα δεδομένα με 5 ευρώ. Αν μου τα κόψει όλα μαζί τα απεριόριστα δεδομένα θα γίνει WU η CU και βλέπουμε μετά  όταν κάποτε μεζεψει το δίκτυο στην επαρχία μετα από 4 χρόνια.

Ήρθε και σε εμένα η προσφορά των 5€ 1000' και unlimited data. 

Στο νούμερο αυτό δεν είχε μπει κάρτα για 11 μήνες, μπήκε μόνο για τις γιορτές των Χριστουγέννων και αφέθηκε ξανά στην τύχη του, ίσως το βάλω για το παιδί! 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, HEO said:

Τα 120 λεπτά έχουν καταργηθεί για νέους χρήστες (δες παραπάνω ποστ του Pppe) εδώ και καιρό
Εξακολουθεί να τα δίνει σε αυτούς που τα είχαν ενεργοποιήσει
 

Αρκεί να μην αλλάξει κάποιος πρόγραμμα. Σε αυτήν την περίπτωση καταργούνται τα 120 λεπτά.

Άλλαξα από Wind one σε νέο πρόγραμμα Nova (συνδυασμός σταθερού και κινητού) και καταργήθηκαν τα 120 λεπτά.

Edited by akar2015
Link to comment
Share on other sites

Ποια 120' σου καταργήθηκαν? Εμεις λεμε για τα 120' που μπαίνουν στα καρτοκινητα f2g & q οταν συνδυάζονται με σταθερό (σε παλιούς πλέον συνδρομητές όπως αναφέρθηκε). Αυτά που αναφέρεις εσύ είναι συμβόλαια κινητής.

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, kmpatra said:

Ποια 120' σου καταργήθηκαν? Εμεις λεμε για τα 120' που μπαίνουν στα καρτοκινητα f2g & q οταν συνδυάζονται με σταθερό (σε παλιούς πλέον συνδρομητές όπως αναφέρθηκε). Αυτά που αναφέρεις εσύ είναι συμβόλαια κινητής.

Σε αυτό αναφέρομαι και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση την δική μου όπως έγραψα η σύνδεση σταθερός έχει διακοπή

Της αδερφής μου κόπηκαν τα 120 λεπτά και μάλλον και το δικό μου

Βέβαια αξίζει το πείραμα

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Τα 120 δώρο με τη σύνδεση χρεώνει 3 λεπτό. 
Τώρα αν κόβονται στη μεταφορά από το παλιό wind f2go πρόγραμμα στο νέο νόβα από την 1η του μηνός θα ξέρουμε. 
Αλλά αν τα κόψουνε, κόβεται αυτομάτος κ ο γόρδιος δεσμός με το σταθερό. Δε νομίζω να τους συμφέρει.  

Link to comment
Share on other sites

Εάν κάποιος θέλει να μετατρέψει ένα κιού σε φ2γ θα πρεπει να κάνει διαδικασία φορητότητας, σωστά; Σωστά! 

Στο σάιτ του φ2γ όταν πας να κάνεις αίτηση φορητότητας οι διαθέσιμες εταιρίες φορητότητας είναι μόνο κοσμοτε και βονταφον, σωστά; Σωστά!

Στην 1η περίπτωση το βλέπει ως άλλη εταιρία ενώ στην 2η περιπτωση το βλέπει ως ίδια εταιρία! Η λογική του παραλόγου! 

Τώρα εγώ θα φταίω εάν κάνω ονλαιν φορητότητα στο CU που θα μπορώ να συντηρώ τον αριθμό με 0,10€/2μηνο;

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mobileras said:

Εάν κάποιος θέλει να μετατρέψει ένα κιού σε φ2γ θα πρεπει να κάνει διαδικασία φορητότητας, σωστά; Σωστά! 

Στο σάιτ του φ2γ όταν πας να κάνεις αίτηση φορητότητας οι διαθέσιμες εταιρίες φορητότητας είναι μόνο κοσμοτε και βονταφον, σωστά; Σωστά!

Στην 1η περίπτωση το βλέπει ως άλλη εταιρία ενώ στην 2η περιπτωση το βλέπει ως ίδια εταιρία! Η λογική του παραλόγου! 

Τώρα εγώ θα φταίω εάν κάνω ονλαιν φορητότητα στο CU που θα μπορώ να συντηρώ τον αριθμό με 0,10€/2μηνο;

Αυτοάνοσο λέγεται.. 😉😆😆

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Mobileras said:

Εάν κάποιος θέλει να μετατρέψει ένα κιού σε φ2γ θα πρεπει να κάνει διαδικασία φορητότητας, σωστά; Σωστά! 

Λάθος και λάθος. Είναι η ίδια εταιρία διαφορετικό προϊόν. Για αυτό και δεν δείχνει την q στις επιλογές φορητότητας στο site του f2g. Παλιά υπήρχε στις ερωταπαντήσεις που έλεγε από q πήγαινε σε κατάστημα να το κάνεις δωρεάν, δεν ξέρω στο καινούριο.

Τώρα γιατί χρειάζεται να γίνει με μετάβαση στο κατάστημα και αλλαγή sim είναι μεγάλη κουβέντα. Πάντως αλλαγή sim θέλει και η μετάβαση σε συμβόλαιο, πιθανώς να μην ξέρουν ή μπορούν να το κάνουν αλλιώς ή και να μην θέλουν να το κάνουν εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, spiliot said:

Λάθος και λάθος. Είναι η ίδια εταιρία διαφορετικό προϊόν. Για αυτό και δεν δείχνει την q στις επιλογές φορητότητας στο site του f2g. Παλιά υπήρχε στις ερωταπαντήσεις που έλεγε από q πήγαινε σε κατάστημα να το κάνεις δωρεάν, δεν ξέρω στο καινούριο.

Τώρα γιατί χρειάζεται να γίνει με μετάβαση στο κατάστημα και αλλαγή sim είναι μεγάλη κουβέντα. Πάντως αλλαγή sim θέλει και η μετάβαση σε συμβόλαιο, πιθανώς να μην ξέρουν ή μπορούν να το κάνουν αλλιώς ή και να μην θέλουν να το κάνουν εύκολο.

Η βονταφον επιτρέπει αλλαγή μεταξυ των καρτοκινητων της (ίδια εταιρία, διαφορετικό προιον) με μια δωρεάν κλήση. 

Η κοσμοτε επιτρέπει αλλαγή μεταξυ των καρτοκινητων της (ίδια εταιρία, διαφορετικό προιον) με ένα σμσ. 

Η Νοβα θέλει να τρεχουμε σε κατάστημα για την ίδια υπηρεσία... 

Edited by Mobileras

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Mobileras said:

Η βονταφον επιτρέπει αλλαγή μεταξυ των καρτοκινητων της (ίδια εταιρία, διαφορετικό προιον) με μια δωρεάν κλήση. 

Η κοσμοτε επιτρέπει αλλαγή μεταξυ των καρτοκινητων της (ίδια εταιρία, διαφορετικό προιον) με ένα σμσ. 

Η Νοβα θέλει να τρεχουμε σε κατάστημα για την ίδια υπηρεσία... 

Η Nova πάντα θέλει να τρέχεις σε κατάστημα η στην εξυπηρετηση πελατών. Από το να αλλάξεις από F2G σε Q,μέχρι ενεργοποίηση 4G/5G,VoLTE. 
Ελλειψη e-sim

twin sim μόνο με χρέωση και αυτό μόνο σε συμβόλαια.

3,30€ χρέωση για απεριόριστες κλήσεις σε Ε.Ε. όταν ήδη πληρώνεις συμβολαιο απεριόριστο

Ελλειψη data sharing sim

WiFi Calling που υποστηρίζει ελάχιστες συσκευές σε σχέση με τον ανταγωνισμο. 
 

Ελλειψη υπηρεσίας που σου δίνει το δικαίωμα να μην χρεωθεις 2€/1GB εάν λήξουν τα δεδομένα. Μόνο στα συμβόλαια έβαλε υπηρεσία να συνεχίζεται η πρόσβαση στο διαδίκτυο με 384kbps.

Και για να ενεργοποιήσεις iMessage/FaceTime σε iPhone χρεώνει 0,15€ ενώ η Cosmote το έχει δωρεάν. 
 

Ελάχιστο υπόλοιπο 0,01€ για χρήση δεδομένων.

Παρόλο που μετέφερε τον αριθμό μου στο F2G… το μόνο πακέτο που αξίζει τώρα είναι τα απεριόριστα με 0,90€ για 1 ημέρα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω ένα παλιό f2g με διαθέσιμα τα πακέτα free to talk . Δεν ξέρω αν έχω καταλάβει κάτι λάθος... Λέει με ανανέωση 12€ θα μου δώσει επιπλέον χρόνο ομιλίας και mb και θα ενεργοποιηθεί το πακέτο talk 1# . Τίποτα από αυτά δεν συμβαίνει όμως. Υπάρχει κάπου κάποια ρυθμιση; Παλιά θυμάμαι μπορούσαμε να αλλάξουμε ανάμεσα σε δύο πακέτα. Ένα για ομιλία και ένα για data . Το πακετο ομιλιας θυμαμαι ειχε και χρεωση ενω το data οχι. Δεν βρίσκω κάπου κάτι σχετικό στις ρυθμισεις . 

Edited by songless_bird

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, panos.kar said:

Από 1η Απριλίου μπαίνουν όλοι στο νέο F2G; Όχι από 14 Απριλίου;

Από πού προκύπτει αυτό;

Αν δεν ενεργοποιήσεις το νέο f2g μέσω της εφαρμογής δεν θα παραμείνεις στο παλιό;

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, p_k said:

Από πού προκύπτει αυτό;

Αν δεν ενεργοποιήσεις το νέο f2g μέσω της εφαρμογής δεν θα παραμείνεις στο παλιό;

Νομίζω είχε ειπωθεί ότι μεσα στον Απρίλιο περνάνε όλοι στο νέο. Είχε όντως ειπωθεί ή κατάλαβα εγώ λάθος;

Edited by panos.kar

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν νομίζω να έχει ειπωθεί κάτι τέτοιο, από την άλλη μπορεί και να κάνω λάθος.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Από 1η Απριλίου μπαίνουν όλοι στο νέο F2G; Όχι από 14 Απριλίου;

Καλά αν συμβεί αυτό πήρα και τους δυο αριθμούς που έχω και έφυγα. Δεν θα με σύμφερε καθόλου αυτό γιατί εγώ δεν είμαι του 1€ πελάτης.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν είπε ότι "λεφτα ΔΕΝ υπάρχουν".

Δυνατότητα ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ (3/2023) δίνει για 1Ε σε όσους "καταφέρουν" να εγγραφούν στο "νέο free2go" (εννοείται όχι όσους βάζουν κάρτα κάθε 13 μήνες, έτσι; Να πληρώσουν 12Ε πρώτα και μετάααααα......).

Αν εγγραφούν στο "νέο" μετά από 2 χρόνια ΜΠΟΡΕΙ να ΜΗΝ αφήνει δυνατότητα όχι καν για 1Ε, αλλά ούτε για 12Ε και να είναι πχ τον 2025 min 15E.... Οπότε θα "είμαστε όλοι καλά"!

Υ.Γ.: Υπόψιν ότι στο "νέο" (στα PlugNPlayα) ΔΕΝ θα υπάρχει καμιά δυνατότητα επιστροφής του ποσού της κάρτας στον τραπεζικό λογαριασμό όταν θα γίνονται αυξήσεις (σύμφωνα με Κανονισμό της ΕΕΤΤ: "Πάααεεειιι..το φάγαμε κι αυτό!!!") σε όσους "εγγραφούν" στο "νέο".

Edited by Pppe
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία είναι απλούστατη.

Πηγαίνεις σε ένα κατάστημα Nova με την ταυτότητά σου και ζητάς τη μετατροπή.

Σου δίνουν νέα κάρτα σιμ, όλα τα προηγούμενα υπόλοιπα από το free to go χάνονται, δεν μεταφέρεται τίποτε και σε 10 λεπτά είσαι ενεργοποιημένος στην Q.

Edited by p_k

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, p_k said:

Η διαδικασία είναι απλούστατη.

Πηγαίνεις σε ένα κατάστημα Nova με την ταυτότητά σου και ζητάς τη μετατροπή.

Σου δίνουν νέα κάρτα σιμ, όλα τα προηγούμενα υπόλοιπα από το free to go χάνονται, δεν μεταφέρεται τίποτε και σε 10 λεπτά είσαι ενεργοποιημένος στην Q.

Από Q σε F2G θέλω να μάθω. Εκτός από την ταυτότητα, ζητάνε και άλλα στοιχεία ή έγγραφα; Υπάρχει κάποιο κόστος; Χρειάζεται να κάνω στο κατάστημα την πρωτη ανανέωση, ή μπορώ να την κάνω μέσω της εφαρμογής 1€; 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...