Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

10 minutes ago, bbbb said:

"Με το που κάνεις ανανέωση υπολοίπου 8€, το πακέτο ενεργοποιείται αυτόματα. Διαφορετικά αν απενεργοποιήσεις την αυτόματη ενεργοποίηση των πακέτων (Υπηρεσία «Plug n Play») θα πρέπει να κάνεις πρώτα μια ανανέωση υπολοίπου 8€ και με το χρηματικό υπόλοιπο που θα σου μείνει μετά την αφαίρεση τέλους κινητής τηλεφωνίας θα πρέπει να αγοράσεις μόνος/η σου το πακέτο."

που λέει ότι η χειροκινητη ανανέωση του πακέτου κοστίζει 8,8€ ?

 

Εγω απο αυτο καταλαβα οτι στο αυτοματο δεν χρεώνονται τα τέλη, ενω στο χειροκινητο χρεωνεται.

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, kmpatra said:

 

έχουμε χάσει την μπάλα, βλέπεις ότι ούτε και οι ίδιοι (της εταιρίας) δεν καταλαβαίνουν τι γράφουν...

 

Τους πείραζε να τα έχουν απλά και κατανοητά και τα κάνανε περίπλοκα για να μην ξέρουν να τα εξηγήσουν.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, kmpatra said:

το screenshot είναι μετά την απενεργοποιηση του plug & play σωστα?

Ναι, το απενεργοποιησαν στο κατάστημα 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, kalitexnis_g said:

Τους πείραζε να τα έχουν απλά και κατανοητά και τα κάνανε περίπλοκα για να μην ξέρουν να τα εξηγήσουν.

Ναι τους πείραζε γιατί αυτή ειναι η νοοτροπία τους. Η κουτοπονηριά.. Ηταν,είναι και δε θα αλλάξει ποτέ όσες διοικήσεις και αν αλλάξουν.. Οι απλοί υπάλληλοι προφανώς και δεν έχουν καμμιά ευθύνη γιαυτό το χάος.. Αντε ίσως έχει λίγη ευθύνη ο "μήτσος" των countdown που βάζει άλλο κείμενο και άλλη εικόνα κάποιες φορές.. Αλλά για τα άλλα είναι νοοτροπία.. Και φάνηκε και σήμερα και απο το αποτυχημένο 1ο flash deal..

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

και στα δυο χρεωνονται βαση του πινακα. Στο αυτοματο κανεις ανανεωση 8€,τραβάει προφανώς τη χρέωση 7,25 και αφήνει μέσα 0,02.

Στο χειροκίνητο βάζοντας οτιδήποτε αφαιρεί πάλι το φόρο, αλλά με το επαρκές υπόλοιπο έπρεπε να εμφανίζεται είτε η καθαρή αξιία είτε απλά να προχωρά σε ενεργοποίηση του πακέτου (με αφαίρεση 7,25 από το υπόλοιπο) και όχι σε ανανέωση χρόνου όπως φαίνεται στο screenshot. Δεν μπορεί και για νομικούς/λογιστικούς λόγους να "καταπίνει" το φόρο (η εταιρία οφείλει να τον αποδώσει,ζημιώνεται αν τον απορροφα),ασε που η αφαίρεση βάση νόμου γίνεται από την ανανέωση χρόνου και όχι από το πακέτο (εξ'ου και οι δύο στήλες "αξία ανανέωσης" και "χρέωση πακέτου" στον πίνακα). Εν πάση περιπτώση όπως και έχει το πράγμα υπάρχει λάθος. Πρέπει να διευκρινιστεί πως και γιατί εξαιρούνται τα ποσά ανανεώσεων που αναφέρονται στον πίνακα 6, εκεί υπάρχει αναντιστοιχία με τις αναφορές στο site αλλά και την λειτουργία της εφαρμογής.

17 minutes ago, Mobileras said:

Εγω απο αυτο καταλαβα οτι στο αυτοματο δεν χρεώνονται τα τέλη, ενω στο χειροκινητο χρεωνεται.

 

Link to comment
Share on other sites

Mια σοβαρή εταιρεία όταν θέλει να κάνει το "μπαμ" για το λανσάρισμα δίνει κάτι που κάνει το μπαμ και δεν το χαλάει μετά. Το από 1€ ανανέωση και η χρέωση 1" ήταν καλή αρχή και μετά τα .....  με την αφαίρεση των καλών πακέτων του παλιού f2g και τα λοιπα..

Μια σοβαρή εταιρεία δίνει στην αρχή πολλά συν να μαζέψει κόσμο, να κάνει σωστό ντόρο και μετά εν καιρώ, κάνει προσαρμογές για το μέγιστο κέρδος της

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Εγω απο αυτο καταλαβα οτι στο αυτοματο δεν χρεώνονται τα τέλη, ενω στο χειροκινητο χρεωνεται.
Και εγώ έτσι το καταλαβαίνω

Στην αυτόματη ανενεωαη τον φόρο τον πληρώνει η εταιρεία για τον χρήστη

Ουσιαστικά του αποδίδει κάτι φθηνότερα από το μη αυτόματο

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, CoyoteD said:

Αρα αυτόματα πληρώνουμε 8 χειροκίνητα πχ κοντά στα 9

σωστά?

Σωστά έτσι φαίνεται

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο ατόπημα κατ εμέ, είναι η τεράστια μείωση των gb στα προγράμματα δεδομένων.

Δεν είναι δυνατόν να έχουμε 2023 και να υπάρχει πρόγραμμα με 1 GB όγκο δεδομένων.

Ούτε ο κόσμος θα πάει στα συμβόλαια,εάν αυτό ήταν το σκεπτικό τους πίσω από την κίνηση αυτή.

Ο χρόνος υπάρχει για να γίνουν διορθώσεις, για να δούμε εάν θα το καταλάβουν.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πάω να "μετατρέψω" ένα παλιό F2G που έχω στο "νέο" και δεν με αφήνει γιατι δεν έχω κάνει ανανέωση τους 3 τελευταίους μήνες. Δεν τους βάζω 12 ευρώ έτσι. Ας το μετατρέψουν μόνοι τους στο μέλλον

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, p_k said:

Το μεγαλύτερο ατόπημα κατ εμέ, είναι η τεράστια μείωση των gb στα προγράμματα δεδομένων.

Δεν είναι δυνατόν να έχουμε 2023 και να υπάρχει πρόγραμμα με 1 GB όγκο δεδομένων.

Ούτε ο κόσμος θα πάει στα συμβόλαια,εάν αυτό ήταν το σκεπτικό τους πίσω από την κίνηση αυτή.

Ο χρόνος υπάρχει για να γίνουν διορθώσεις, για να δούμε εάν θα το καταλάβουν.

Ακριβώς έχουν την ευκαιρία να κάνουν το μεγάλο "μπαμ" όπως έκανε το παλιό f2g και μας έφερε τα απεριόριστα ομιλία αρχικά και mb αργότερα. Μέχρι το Πάσχα έχουν χρόνο..

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, tasosathan said:

Πάω να "μετατρέψω" ένα παλιό F2G που έχω στο "νέο" και δεν με αφήνει γιατι δεν έχω κάνει ανανέωση τους 3 τελευταίους μήνες. Δεν τους βάζω 12 ευρώ έτσι. Ας το μετατρέψουν μόνοι τους στο μέλλον

Άλλο απαράδεκτο αυτό.

Και για να το θέσω πιο απλά, όταν ο χρήστης ο οποίος χρειάζεται τα δεδομένα δει ότι δεν μπορεί να του τα παρέχει η καρτοκινητή την οποία εμπιστεύεται, θα πάει σε άλλη καρτοκινητή.

Άλλος θα το κάνει πιο εύκολα, άλλος θα το κάνει πιο δύσκολα, άλλος μπορεί να το κάνει και με βαριά καρδιά, θα το κάνει όμως.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, tasosathan said:

Πάω να "μετατρέψω" ένα παλιό F2G που έχω στο "νέο" και δεν με αφήνει γιατι δεν έχω κάνει ανανέωση τους 3 τελευταίους μήνες. Δεν τους βάζω 12 ευρώ έτσι. Ας το μετατρέψουν μόνοι τους στο μέλλον

Λογικά θα άνοιξε και η 8άρα η ανανέωση αλλά δεν είναι αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, kalitexnis_g said:

Λογικά θα άνοιξε και η 8άρα η ανανέωση αλλά δεν είναι αυτό το θέμα.

Όχι δεν μου άνοιξε η 8αρα ανανέωση. Μέσα απο την εφαρμογή βλέπω 12 και ανω. Λογικό βέβαια γιατι δεν μπόρεσα να μπω στο "νεο"

Edited by tasosathan
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, tasosathan said:

Όχι δεν μου άνοιξε η 8αρα ανανέωση. Μέσα απο την εφαρμογή βλέπω 12 και ανω

Εγώ στη θέση σου θα εφευγα φορητότητα σε κοσμοτε ή CU liquid. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Mobileras said:

Εγώ στη θέση σου θα εφευγα φορητότητα σε κοσμοτε ή CU liquid. 

Ευτυχώς πρόλαβα την προσφορά της cosmote με 14 ευρώ (όλα απεριόριστα σε συνδιασμο με σταθερο), οπότε σταμάτησε το κυνήγι μου για vfm καρτοκινητά. Αλλά ναι, προφανώς δεν σκοπεύω ούτε καν να το κάνω ανανέωση στο 12μηνο υστερα από τα τραγικά πακέτα τους (και τις πολιτικές τους)

Link to comment
Share on other sites

Όλοι Βασικά περιμένουμε στην κατηγορία Data να μπει το πακέτο X-Large με απεριόριστα δεδομένα με 15 Ευρώ... το πολύ μέχρι το Πάσχα...

 

sport_μεσα_(29).png

Edited by damianos
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι όταν δεν έχεις χρόνο ομιλίας κάνεις μία αναπάντητη και σε παίρνει κάποιος όταν δεν έχεις megabyte δεν υπάρχει λύση

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, kmpatra said:

Δεν μπορεί και για νομικούς/λογιστικούς λόγους να "καταπίνει" το φόρο (η εταιρία οφείλει να τον αποδώσει,ζημιώνεται αν τον απορροφα),ασε που η αφαίρεση βάση νόμου γίνεται από την ανανέωση χρόνου και όχι από το πακέτο (εξ'ου και οι δύο στήλες "αξία ανανέωσης" και "χρέωση πακέτου" στον πίνακα). Εν πάση περιπτώση όπως και έχει το πράγμα υπάρχει λάθος. Πρέπει να διευκρινιστεί πως και γιατί εξαιρούνται τα ποσά ανανεώσεων που αναφέρονται στον πίνακα 6, εκεί υπάρχει αναντιστοιχία με τις αναφορές στο site αλλά και την λειτουργία της εφαρμογής.

Πολύ σωστά το έθεσες. Όλη η (αναμενόμενη) παρεξήγηση οφείλεται στην απόπειρα της εταιρείας να επικοινωνήσει με το μότο "χαρίζονται τα τέλη" την έκπτωση αυτόματης ενεργοποίησης... Λες και δεν θα τα αποδώσει...

Άσε που έτσι δημιουργεί έμμεσα καταναλωτές δύο ταχυτήτων: οι under29, που δεν χρεώνονται με τέλη, πόσο θα χρεωθούν το πακέτο αν επιλέξουν την αυτόματη ενεργοποίηση;...

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, johndouk said:

Πολύ σωστά το έθεσες. Όλη η (αναμενόμενη) παρεξήγηση οφείλεται στην απόπειρα της εταιρείας να επικοινωνήσει με το μότο "χαρίζονται τα τέλη" την έκπτωση αυτόματης ενεργοποίησης... Λες και δεν θα τα αποδώσει...

Άσε που έτσι δημιουργεί έμμεσα καταναλωτές δύο ταχυτήτων: οι under29, που δεν χρεώνονται με τέλη, πόσο θα χρεωθούν το πακέτο αν επιλέξουν την αυτόματη ενεργοποίηση;...

Σωστό αυτό που αναφέρεις και προκύπτει και νέο ζήτημα... Το πακέτο της αυτόματης ανανέωσης κοστίζει 7,25€. Βάζεις 8€ και περισσεύουν 0,02€ που χρειάζονται άλλωστε για να παιζουν και τα data. Στους κάτω των 29 λογικά θα περισσεύουν 0,75€.  Ως εδώ οκ.. Αν ένας κάτω των 29 έχει χειροκίνητη ανανέωση.. Τότε βάζοντας 8€ κάρτα θα του αφήσει μέσα 8€.. Οπότε και με την χειροκίνητη ανανέωση θα μπορέσει να ενεργοποιήσει το πακέτο.. Ομως.... Απο ότι ξέρουμε από πάντα (αν δεν άλλαξε κάτι η νέα διοίκηση) το f2g θέλει 0,01€ για να έχεις data. ΅Ετσι ο κάτω των 29 μετά την ενεργοποίηση του πακέτου θα έχει 0€ (αφου θα του πάρει όλα τα 8€) δε θα έχει data....

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα παππούδια της χώρας θα κάνουν αυτόματη ανανέωση €8 και θα μιλάνε απεριόριστα! 
 

καλή φάση ))


 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν τελειώνουν τα ωραία της NOVA.

Στη συνέχεια του χθεσινού αιτήματος φορητοτητας, με πήραν το πρωί για επιβεβαίωση και μπορώ να πω οτι είναι η ΠΡΩΤΗ φορά (κι έχω κανεί πολλές φορητότητες) που η υπάλληλος προσπαθούσε πάρα πολύ να κάνει το νούμερο συμβόλαιο (με ή και χωρίς σταθερό) και μόνο όταν της είπα ότι δεν μου ανήκει (είναι ταυτοποιημένο στα στοιχεία της μάνας μου), τότε προχώρησε σε F2G.

Επίσης, άλλη μία πρωτοτυπία: είναι η ΜΟΝΗ εταιρεία που δεν προσφέρει ΤΙΠΟΤΑ (!) σε όσους κάνουν φορητότητα ή παραγγελία νέας κάρτας. Η Vodafone μόνο γκόμενα/γκομενο δεν σου βρίσκει για να πας στο CU. 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, johndouk said:

Πολύ σωστά το έθεσες. Όλη η (αναμενόμενη) παρεξήγηση οφείλεται στην απόπειρα της εταιρείας να επικοινωνήσει με το μότο "χαρίζονται τα τέλη" την έκπτωση αυτόματης ενεργοποίησης... Λες και δεν θα τα αποδώσει...

Άσε που έτσι δημιουργεί έμμεσα καταναλωτές δύο ταχυτήτων: οι under29, που δεν χρεώνονται με τέλη, πόσο θα χρεωθούν το πακέτο αν επιλέξουν την αυτόματη ενεργοποίηση;...

Δεν είδα πουθενά να λέει η εταιρεία ότι χαρίζονται τα τέλη. Έτσι το κατάλαβε και το έγραψε και το παρουσίασε το techmaniacs. Δεν μπαίνω πάλι σε ανάλυση αν κάνει λάθος ή όχι γιατί το συζητήσαμε πολύ το θέμα με το φόρο και θα κουράσουμε τους υπόλοιπους που διαβάζουν για κάτι το οποίο είναι και άνευ σημασίας νομίζω. Σημασία έχει να γίνει αντιληπτό το (επικοινωνιακό ή και τεχνικό) λάθος που έχουν κάνει και να γίνει ξεκάθαρο το πώς λειτουργεί το αυτόματο πακέτο και πώς το χειροκίνητο και να μην πελαγοδρομούν οι συνδρομητές ψάχνοντας το πώς δουλεύουν τα πράγματα. Ελπίζω να ρίχνουν και καμιά ματιά στο forum ή να τους στέλνει κανένας μήνυμα στο facebook.

38 minutes ago, ParafronGR said:

Δεν τελειώνουν τα ωραία της NOVA.

Στη συνέχεια του χθεσινού αιτήματος φορητοτητας, με πήραν το πρωί για επιβεβαίωση και μπορώ να πω οτι είναι η ΠΡΩΤΗ φορά (κι έχω κανεί πολλές φορητότητες) που η υπάλληλος προσπαθούσε πάρα πολύ να κάνει το νούμερο συμβόλαιο (με ή και χωρίς σταθερό) και μόνο όταν της είπα ότι δεν μου ανήκει (είναι ταυτοποιημένο στα στοιχεία της μάνας μου), τότε προχώρησε σε F2G.

Επίσης, άλλη μία πρωτοτυπία: είναι η ΜΟΝΗ εταιρεία που δεν προσφέρει ΤΙΠΟΤΑ (!) σε όσους κάνουν φορητότητα ή παραγγελία νέας κάρτας. Η Vodafone μόνο γκόμενα/γκομενο δεν σου βρίσκει για να πας στο CU. 

Μέχρι πρότινος κάτι έδινε στο παλιό free to go. Τώρα με την αλλαγή βέβαια δεν φαίνεται κάτι να δίνει αλλά θα δείξει ο χρόνος.

1 ώρα πριν, bbbb said:

Σωστό αυτό που αναφέρεις και προκύπτει και νέο ζήτημα... Το πακέτο της αυτόματης ανανέωσης κοστίζει 7,25€. Βάζεις 8€ και περισσεύουν 0,02€ που χρειάζονται άλλωστε για να παιζουν και τα data. Στους κάτω των 29 λογικά θα περισσεύουν 0,75€.  Ως εδώ οκ.. Αν ένας κάτω των 29 έχει χειροκίνητη ανανέωση.. Τότε βάζοντας 8€ κάρτα θα του αφήσει μέσα 8€.. Οπότε και με την χειροκίνητη ανανέωση θα μπορέσει να ενεργοποιήσει το πακέτο.. Ομως.... Απο ότι ξέρουμε από πάντα (αν δεν άλλαξε κάτι η νέα διοίκηση) το f2g θέλει 0,01€ για να έχεις data. ΅Ετσι ο κάτω των 29 μετά την ενεργοποίηση του πακέτου θα έχει 0€ (αφου θα του πάρει όλα τα 8€) δε θα έχει data....

Σωστό, και ίσως είναι ένας λόγος που εξαιρεί στην επικεφαλίδα του πίνακα τα εν λόγω πόσα αλλά θα έπρεπε να διευκρινιστεί πιο καλά και να μην υπάρχει αναντιστοιχία με την ανάλογη αναφορά στο site.

Το 0.01 δεν άλλαξε υπάρχει σχετική αναφορά στο site.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...