Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

4 ώρες πριν, Mobileras said:

Στα 5€ ειναι.

Ξέρουμε αν αυτό το πακέτο είναι προσφορά της περιόδου ή κάτι πιο σταθερό;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, elephant said:

Ξέρουμε αν αυτό το πακέτο είναι προσφορά της περιόδου ή κάτι πιο σταθερό;

Μόνο αυτά γράφουν στις παρατηρήσεις πακέτου, άρα λογικά είναι σταθερό. 

  • Το πακέτο είναι διαθέσιμο για ενεργοποίηση μόνο μέσω online - myF2G App & f2g.gr.
  • Το πακέτο είναι διαθέσιμο για περιαγωγή εντός ΕΕ με όριο πολιτικής ορθής χρήσης: 4588MB
  • Δεν υπάρχει περιορισμός ως προς τον αριθμό ενεργοποιήσεων των πακέτων.

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Το πακέτο είναι σταθερό, δεν είναι εποχιακή ή προσωρινή προσφορά.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Mobileras said:

Στα 5€ ειναι.

Τέλεια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις με σώζετε γιατί έκανα πρόσφατα αιτηση  και έκοψα το σταθερό

😀

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για πείτε κι ένα ωραίο ρουτερακι να πάρω μια f2go να κόψω το σταθερό γιατί μου έχει σπάσει τα νεύρα με 12mpbs.... Αν δεν είχα το booster, με το εκπληκτικό όριο των 100gb το μήνα....

Δηλαδή ουσιαστικά με 20 ευρώ το μήνα, έχεις απεριόριστο ίντερνετ. Τα 15 έγιναν 20 για να σπρώξει συμβόλαια η εταιρεία, λογικό από τη μεριά της. 5 ευρώ το μήνα παραπάνω, δεν είναι πολλά για τον πολύ κόσμο ακόμα, εφόσον το χρειάζεται.

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε κι ένα ωραίο ρουτερακι να πάρω μια f2go να κόψω το σταθερό γιατί μου έχει σπάσει τα νεύρα με 12mpbs.... Αν δεν είχα το booster, με το εκπληκτικό όριο των 100gb το μήνα....

Δηλαδή ουσιαστικά με 20 ευρώ το μήνα, έχεις απεριόριστο ίντερνετ. Τα 15 έγιναν 20 για να σπρώξει συμβόλαια η εταιρεία, λογικό από τη μεριά της. 5 ευρώ το μήνα παραπάνω, δεν είναι πολλά για τον πολύ κόσμο ακόμα, εφόσον το χρειάζεται.

Sent from my iPad using Tapatalk
TP LINK MR600 V3.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. 5g δεν παίζει αυτό; Γιατί στο σπίτι πιάνω φουλ
Σορυ αλλά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με ρούτερ για sim.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, rebel1 said:

Ευχαριστώ πολύ. 5g δεν παίζει αυτό; Γιατί στο σπίτι πιάνω φουλ
Σορυ αλλά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με ρούτερ για sim.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Παίζουν και 5g ρούτερ αλλά κοστίζουν από 300-700..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. 5g δεν παίζει αυτό; Γιατί στο σπίτι πιάνω φουλ
Σορυ αλλά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με ρούτερ για sim.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Όχι δεν παίζει 5g. Αλλά 4g+ υποστηρίζει κανονικά και είναι σε σχετικά καλή τιμή. Για 5g δες κάτι σε zte που είναι γύρω στα 300 ευρώ από αμαζόν γιατί τα mikrotik, fritz κτλ ξεφεύγουν σε τιμή.
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, rebel1 said:

Για πείτε κι ένα ωραίο ρουτερακι να πάρω μια f2go να κόψω το σταθερό γιατί μου έχει σπάσει τα νεύρα με 12mpbs.... Αν δεν είχα το booster, με το εκπληκτικό όριο των 100gb το μήνα....

Δηλαδή ουσιαστικά με 20 ευρώ το μήνα, έχεις απεριόριστο ίντερνετ. Τα 15 έγιναν 20 για να σπρώξει συμβόλαια η εταιρεία, λογικό από τη μεριά της. 5 ευρώ το μήνα παραπάνω, δεν είναι πολλά για τον πολύ κόσμο ακόμα, εφόσον το χρειάζεται.

Sent from my iPad using Tapatalk

Είναι φθηνότερο απο τους άλλους αλλά είναι σχεδόν 10€ παραπάνω με φόρους και νοοτροπία wind.. Γιατί ειναι 20€ δηλαδή 4 πακέτα των 7 ημερών δηλαδή 28 ημέρες αντί 30 που ήταν το μηνιαίο των 15. Οπότε θέλουμε πρακτικά 4,5 πακέτα το μήνα που για να τα αγοράσεις θες 25€ χωρίς φόρους. Επίσης σημαντικό είναι ότι οποιαδήποτε κίνηση δεδομένων έστω και μερικά kb 00.01 της αρχής της 8ης ημέρας έχει χρέωση 2€ ημερήσια.. 2€ = σχεδόν το 50% της αγοράς ενός ακόμη εβδομαδιαίου πακέτου. Οπότε πρέπει να θυμάσαι κατά την 7η μέρα και μέχρι 23.59 να ενεργοποιείς το επόμενο εβδομαδιαίο

Link to comment
Share on other sites

αν υποθέσουμε ότι παίρνεις και δυο ημερήσια του 1,5€ βγάζεις τις 30 μέρες με 23€.Δεν πολυσυμφέρει να πάρεις τα ημερήσια βέβαια αλλά το λέω για λογιστικούς λόγους. Το 5ο πακέτο μπαίνει και στην επόμενη βδομάδα (πρώτες μέρες του νέου μήνα),οπότε έρχεται πιο φτηνά σε σχέση με δύο ημερήσια. Στον αρχικό υπολογισμό βέβαια όπως σωστά παρατήρησες δεν υπολόγισα φόρους και λοιπά χαράτσια.

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει να έχω δίκτυο με καλή ταχύτητα , γιατί μπουκωνει όταν είμαστε πολλοί, οπότε δε θα ψάξω τόσο πολύ τη μία δύο μέρες συν πλην.
Μια άλλη ερώτηση κι αν ισχύει τότε να αρχίζω διαδικασίες να κόψω σταθερό σιγά σιγά....
Από διαφορά στην απόκριση, όσοι έχετε τέτοιο σπίτι, βλέπετε αρνητική διαφορά σε σχέση με το ίντερνετ από χαλκό;
Ο γνωστός μου που πέρασε το 1tb με το unlimited της nova μου λέει ότι σπάνια κάπου κάπου έχει δει ένα ψιλό κόλλημα, αλλά αυτός δίνει από το κινητό κι όχι από ρούτερ.


32 δίνω τώρα για την έως 24 στην Cosmote με το μπουστερ κι έχω της πλάκας σύνδεση.
Από το 2016, ήταν να βάλουν τότε το πάλαι ποτέ VDSL. Και δεν ήρθε ποτέ.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

θα πρεπει να τσεκάρεις σημα και ταχυτητες εκει που εισαι και ιδιαιτερα στο σημείο που θα βάλεις συσκευή που θα μοιράζεις το ιντερνετ. Ενα τεστ drive για μια εβδομαδα σε κανονικές συνθήκες πιστεύω θα σου δώσει απαντήσεις. Η αλήθεια είναι (θεωρώ) πως οι σταθερές (adsl/vdsl) συνδέσεις έχουν μεγαλύτερη σταθερότητα αν λειτουργούν σωστά. Λεγοντας "σωστά" εννοώ αν δεν υπάρχουν σκαμπανεβάσματα και διακοπές λόγω χαλκού,εγκατάστασης, ανεξάρτητα από το αν η διαθέσιμη ταχύτητα είναι μικρή (είναι ελαφρώς διαφορετικό θέμα αυτό). Πιο σταθερές σε ping και στο να πιάσουν την μέγιστη διαθέσιμη ταχύτητα.

Ενώ το 4g/5g επηρεάζεται πιό εύκολα και απο πολλές επιπλέον συνθήκες όπως π.χ. απόσταση από την κεραία,τον φόρτο του δικτύου ακόμα και τις καιρικές συνθήκες. Για απλή οικιακή χρήση παρ'ολα αυτά νομίζω οτι κάποια παροδικά προβλήματα είναι πιο ανεκτά αν αναλογιστείς στην περίπτωση του f2g π.χ. οτι δεν δεσμεύεσαι και οτι αν λείψεις πάνω από εβδομάδα ας πούμε δεν πληρώνεις. Σε συνδυασμό με τα απεριόριστα που πλέον καθιερώνονται καλοκαίρια και γιορτές, νομίζω βγαίνει αρκετα οικονομικά και σε βάθος χρόνου κάνεις και απόσβεση του κόστους εξοπλισμού. Το εφάπαξ κόστος του εξοπλισμού και η πιθανότητα να μην έχει την απόδοση που θες, καθώς και ενδεχόμενη αλλαγή στο κόστος ή στις παροχές των πακέτων είναι άλλο ένα (μη προβλέψιμο) στοιχείο που πρεπει να ληφθεί υπόψη.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικά σε όσα γράφηκαν παραπάνω από τον συμφορουμίτη (με τα οποία συμφωνώ απόλυτα), θα ήθελα να προσθέσω ότι η κόρη μου επί τέσσερα χρόνια φοιτήτρια στα Γιάννενα δεν είχε σταθερή σύνδεση internet και την έβγαλε με δεδομένα από τη wind μια χαρά.

Και χωρίς ρούτερ μάλιστα, χρησιμοποιώντας ως hotspot το κινητό της, βέβαια το ρούτερ είναι πολύ καλύτερη λύση.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πώς πάει με τις αναβαθμίσεις της εταιρείας; Βλέπετε προσθήκες νέων σταθμών; Τι εικόνα έχετε γενικότερα; Ο Διευθύνων σύμβουλος λέει ότι η κάλυψη της NOVA είναι στο 70%.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παίδες για την βοήθεια!
Για αρχή θα πάρω μια κάρτα και θα την βάλω στο κινητό της γυναίκας να δω τί ψάρια πιάνει σαν "ρούτερ".

p_k άσε πληρώνω δύο σταθερά για τους φοιτητές μου...... Ευτυχώς τα πήγα wind γιατί η κυρά cosmote ήθελε 35αρια κάθε μήνα με το ζόρι μου είπαν 32, αλλά δεν δέχτηκα.
Είμαι σε περιοχή που πλέον, η cosmote δεν έχει να δώσει άλλες γραμμές σταθερής... Τι άλλο να σας πω. Πριν λίγα χρόνια πιάναμε 18-19 και τώρα πέφτουμε.

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω απόλυτα!

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mips said:

Γνωρίζει κάποιος το κόστος αλλαγής καρτας sim? Εννοείτε με το ίδιο νούμερο?

Είναι 5 ευρώ, εκτός και αν πρόκειται για αλλαγή λόγω παλαιότητας, η οποία και είναι δωρεάν.

Αν δηλαδή κάποιος έχει παλιά SIM και πρέπει να την αλλάξει, η αλλαγή αυτή γίνεται χωρίς κόστος.

Αν την αλλάξει λόγω απώλειας το κόστος είναι το προαναφερόμενο, 5 ευρώ.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, mips said:

Γνωρίζει κάποιος το κόστος αλλαγής καρτας sim? Εννοείτε με το ίδιο νούμερο?

Στείλε μήνυμα στο messenger του f2g ή email και δώσε τους τον αριθμό σου, μπορεί να σου πουν ότι λόγω παλαιότητας δικαιούσαι δωρεάν αντικατάσταση. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Mobileras said:

Στείλε μήνυμα στο messenger του f2g ή email και δώσε τους τον αριθμό σου, μπορεί να σου πουν ότι λόγω παλαιότητας 

Σας ευχαριστώ  και τους 2

Edited by mips

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

εφαρμογές και ιστοσελίδες f2g/q εκτος λειτουργίας για αναβάθμιση....ελπίζω να είναι για καλό, και να μη τα διαλύσουν όλα...

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, kmpatra said:

Αυτο το πακετο υπαρχει μονο το site ή υπαρχει και στο app ?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...