Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

6 ώρες πριν, Teo010 said:

Για το tap & get it η λύση για να το καταναλώνει πρώτο είναι όταν βάζουμε κάρτα να ενεργοποιώ πρώτα αυτό και μετά να βάζω το πακέτο;

Ωραία ερώτηση 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Teo010 said:

Για το tap & get it η λύση για να το καταναλώνει πρώτο είναι όταν βάζουμε κάρτα να ενεργοποιώ πρώτα αυτό και μετά να βάζω το πακέτο;

Ανανεώνεις μια μέρα πριν από την λήξη του πακέτο, στο καπάκι θα ενεργοποιήσεις το tap & get. Την ημέρα λήξης ενεργοποιεις το πακέτο για  τυχόν rollover. Εγώ αυτό κάνω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εκανα φορητοτητα απο cosmote σε f2g και μου ζητησαν 5 ευρω για την καρτα και 15 ευρω για την πρωτη καρτα που θα βαλω και μου τραβηξε αυτοματα τα χρηματα και μου ενεργοποιησε πακετο,τι πρεπει να κανω ωστε να μην μου ενεργοποιει αυτοματα πακετο? επισης καθε ποτε πρεπει να βαζω καρτα για να μην χανω τα χρηματα που εχω ηδη μεσα? και καθε ποτε πρεπει να βαζω καρτα για να μην απενεργοποιηθει πληρως ο αριθμος?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, redmanftw said:

καλησπερα εκανα φορητοτητα απο cosmote σε f2g και μου ζητησαν 5 ευρω για την καρτα και 15 ευρω για την πρωτη καρτα που θα βαλω και μου τραβηξε αυτοματα τα χρηματα και μου ενεργοποιησε πακετο,τι πρεπει να κανω ωστε να μην μου ενεργοποιει αυτοματα πακετο? επισης καθε ποτε πρεπει να βαζω καρτα για να μην χανω τα χρηματα που εχω ηδη μεσα? και καθε ποτε πρεπει να βαζω καρτα για να μην απενεργοποιηθει πληρως ο αριθμος?

Α) δεν υπάρχει χρέωση φορητότητας (σου έδωσε απόδειξη για τα 5 ευρώ; Τι αιτιολογία γράφει η απόδειξη; ) 

Β) έπρεπε να σε ρωτήσει εάν θέλεις να σου ενεργοποιήσει πακετο. 

Γ) για να παρατεινεται το υπόλοιπο των χρημάτων στο υπόλοιπο, θα πρεπει να βάζεις κάθε 2 μήνες κάρτα. 

Δ) για να μη χαθεί ο αριθμός, βάζεις κάρτα κάθε 12 μήνες. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, redmanftw said:

καλησπερα εκανα φορητοτητα απο cosmote σε f2g και μου ζητησαν 5 ευρω για την καρτα και 15 ευρω για την πρωτη καρτα που θα βαλω και μου τραβηξε αυτοματα τα χρηματα και μου ενεργοποιησε πακετο,τι πρεπει να κανω ωστε να μην μου ενεργοποιει αυτοματα πακετο? επισης καθε ποτε πρεπει να βαζω καρτα για να μην χανω τα χρηματα που εχω ηδη μεσα? και καθε ποτε πρεπει να βαζω καρτα για να μην απενεργοποιηθει πληρως ο αριθμος?

Δόξα στη νέα Nova!! Άλλοι σου κάνουν δώρα για να πας στο δίκτυό τους κι άλλοι σου χρεώνουν 5€ τη σιμ!!

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, redmanftw said:

καλησπερα εκανα φορητοτητα απο cosmote σε f2g και μου ζητησαν 5 ευρω για την καρτα και 15 ευρω για την πρωτη καρτα που θα βαλω και μου τραβηξε αυτοματα τα χρηματα και μου ενεργοποιησε πακετο,τι πρεπει να κανω ωστε να μην μου ενεργοποιει αυτοματα πακετο? επισης καθε ποτε πρεπει να βαζω καρτα για να μην χανω τα χρηματα που εχω ηδη μεσα? και καθε ποτε πρεπει να βαζω καρτα για να μην απενεργοποιηθει πληρως ο αριθμος?

Από το site;;

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, kalitexnis_g said:

Δόξα στη νέα Nova!! Άλλοι σου κάνουν δώρα για να πας στο δίκτυό τους κι άλλοι σου χρεώνουν 5€ τη σιμ!!

Παλιά τακτική στην πλειοψηφία των καταστημάτων wind. Θα το δικαιολογησαν ως αντικατάσταση καρτας sim (που δεν ειναι)

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Chrischal1908 said:

Από το site;;

οχι απο καταστημα,σιγουρα θελει εναν χρονο για να απενεργοποιηθει ο αριθμος  απο την τελευταια φορα που εβαλες καρτα?

 

Edited by redmanftw
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, redmanftw said:

οχι απο καταστημα

Δεν νομίζω ότι το γνωρίζουν στην εταιρεία για την χρέωση από πλευράς καταστημάτων. Τα καταστήματα λειτουργούν αυθαίρετα πολλές φορές. Από το site καλύτερα η φορητότητα.

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Chrischal1908 said:

Δεν νομίζω ότι το γνωρίζουν στην εταιρεία για την χρέωση από πλευράς καταστημάτων. Τα καταστήματα λειτουργούν αυθαίρετα πολλές φορές. Από το site καλύτερα οι φορητότητα.

Για να μην χαθει ο αριθμος θελει μονο μια φορα τον χρονο ανανεωση? 

 

Επισης μου δειχνει ενεργοποιημενο το special combo #3

Edited by redmanftw
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, redmanftw said:

Για να μην χαθει ο αριθμος θελει μονο μια φορα τον χρονο ανανεωση? 

 

Επισης μου δειχνει ενεργοποιημενο το special combo #3

Το εγραψα πιο πανω.

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Chrischal1908 said:

Δεν νομίζω ότι το γνωρίζουν στην εταιρεία για την χρέωση από πλευράς καταστημάτων. Τα καταστήματα λειτουργούν αυθαίρετα πολλές φορές. Από το site καλύτερα οι φορητότητα.

Αυτή είναι η πολιτική απλώς.. ή δεν έχουμε κάρτες σιμ για καρτοκινητό, ή 5€ την κάρτα.. 

Link to comment
Share on other sites

On 21/1/2023 at 10:31 ΠΜ, kalitexnis_g said:

Κατέβασε ένα αρχείο και δες ποιο μειώθηκε..

Λογικά του πακέτου, παρόλο που λήγουν την ίδια μέρα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, algedan said:

Ανανεώνεις μια μέρα πριν από την λήξη του πακέτο, στο καπάκι θα ενεργοποιήσεις το tap & get. Την ημέρα λήξης ενεργοποιεις το πακέτο για  τυχόν rollover. Εγώ αυτό κάνω.

Κι εγώ

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, και στη κοσμοτε που ήρθα εγώ από τη wind, τα ίδια μου έκαναν. 
Η υπάλληλος μου είπε, να σας βάλω πακέτο 12€, -όχι της είπα, - ε, τότε θα χρεωθείτε ένα ποσό που δε θυμάμαι. & η απόδειξη έγραφε αντικατάσταση κάρτας. 
Όταν μου δόθηκε η ευκαιρία, μετά από επικοινωνία που είχα τηλεφωνικά, το ανέφερα & ο υπάλληλος μου απάντησε ότι οι χρεώσεις είναι ανάλογες του κάθε καταστήματος. 
όλοι τα ίδια. 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, hercoulis said:

Παιδιά, και στη κοσμοτε που ήρθα εγώ από τη wind, τα ίδια μου έκαναν. 
Η υπάλληλος μου είπε, να σας βάλω πακέτο 12€, -όχι της είπα, - ε, τότε θα χρεωθείτε ένα ποσό που δε θυμάμαι. & η απόδειξη έγραφε αντικατάσταση κάρτας. 
Όταν μου δόθηκε η ευκαιρία, μετά από επικοινωνία που είχα τηλεφωνικά, το ανέφερα & ο υπάλληλος μου απάντησε ότι οι χρεώσεις είναι ανάλογες του κάθε καταστήματος. 
όλοι τα ίδια. 

Η Nova δεν έδωσε εναλλακτική να ενεργοποιήσει κάποια πακέτο.. ζήτησε 5€ ξεκάθαρα.

Κι εγώ που πήγα στη Frog μου ζήτησε 15€ για κάρτα και μάλιστα ήταν κατάστημα Cosmote ούτε καν Γερμανός (Κατακριτέο προφανώς). Αλλά μπήκαν απλώς στην κάρτα δεν τα έβαλε στην τσέπη του.

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν έχει να κάνει με την εταιρία αλλά με την τακτική του κάθε καταστήματος. 
 

Αλλά και τα 15€ που ζητάνε για να ενεργοποιήσουνε πακέτο, ο πολίτης δε γνωρίζει ότι σε αυτό το ποσό το κατάστημα μπορεί να έχει κέρδος 80/90% του ποσού. 
 

Εντέλει εγώ τα δίνω τα 5€ για να μου αλλάξουν κάρτα και να μη γράφει ΤΙΜ αλλά όταν το ρώτησα μου απάντησε με ύφος, γιατί δε λειτουργεί έτσι; 😄

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν υπάρχει απόδειξη που αναγράφει αντικατάσταση κάρτας μπορείτε να τη στείλετε στην εξυπηρέτηση και να σας πιστώσουν 5 ευρώ. Επί wind το ίδιο είχα κάνει σε περίπτωση που μου ζήταγαν ακατέβατα 5 ευρώ για αλλαγή κάρτας (σε 4G ή από f2g σε q, δεν θυμάμαι) επειδή το σύστημα δεν τους επέτρεπε δωρεάν αντικατάσταση. Υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις που το σύστημα δεν δίνει το ok για δωρεάν αντικατάσταση όταν υπάρχει παλιότερη αντικατάσταση της κάρτας.  Μάλιστα από την εξυπηρέτηση τότε με ρώτησαν αν ήταν η πρώτη αντικατάσταση.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, hercoulis said:

Παιδιά, και στη κοσμοτε που ήρθα εγώ από τη wind, τα ίδια μου έκαναν. 
Η υπάλληλος μου είπε, να σας βάλω πακέτο 12€, -όχι της είπα, - ε, τότε θα χρεωθείτε ένα ποσό που δε θυμάμαι. & η απόδειξη έγραφε αντικατάσταση κάρτας. 
Όταν μου δόθηκε η ευκαιρία, μετά από επικοινωνία που είχα τηλεφωνικά, το ανέφερα & ο υπάλληλος μου απάντησε ότι οι χρεώσεις είναι ανάλογες του κάθε καταστήματος. 
όλοι τα ίδια. 

Αλλο το "15Ε να παρετε νεα sim με πακετο μαζι"

Και αλλο "10Ε να παρετε νεα sim χωρις κανενα πακετο".

Για τις αλλες εταιριες.

Και αλλο το "Καικαι 15Ε για πακετο (συνολο 20Ε) για να παρετε νεα sim" που ΜΗΝ ΑΛΛΑΖΟΝΤΑΣ ΠΑΝΤΙΟΤΡΟΠΩΣ συνεχιζει να εφαρμοζει την ιδια τακτικη αυτη η εταιρια.

Link to comment
Share on other sites

On 13/1/2023 at 10:04 ΠΜ, damianos said:

Κάτι μου λέει οτι είναι ο τελευταίος τον μοΐκανων το πακέτο τον 5€...

20230113_095649.jpg

Το πιο πεταμένο 5-ευρω ever !!!

"Ξεχάσανε" να γράψουνε στη διαφήμιση την ταχύτητα του ιντερνετ.

0,9 Mb/s , και αυτή στις 1:30 τα μεσάνυχτα (όχι youtube........., και οι απλές σελίδες μισο-φορτώνουν)

Και μάλιστα με την πλήρη υποστήριξη και εύνοια της ελληνικής νομοθεσίας.

Αντίστοιχη προσφορά του CU (4,90 ευρώ, απεριοριστο ιντερνετ για 22 μέρες , μου έληξε εχθές) ...... 12-14 Μb/s

 

speedTest.jpg

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, Teo010 said:

Για το tap & get it η λύση για να το καταναλώνει πρώτο είναι όταν βάζουμε κάρτα να ενεργοποιώ πρώτα αυτό και μετά να βάζω το πακέτο;

Ευχαριστω για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πεταμένο 5-ευρω ever !!!

"Ξεχάσανε" να γράψουνε στη διαφήμιση την ταχύτητα του ιντερνετ.
0,9 Mb/s , και αυτή στις 1:30 τα μεσάνυχτα (όχι youtube........., και οι απλές σελίδες μισο-φορτώνουν)
Και μάλιστα με την πλήρη υποστήριξη και εύνοια της ελληνικής νομοθεσίας.

Αντίστοιχη προσφορά του CU (4,90 ευρώ, απεριοριστο ιντερνετ για 22 μέρες , μου έληξε εχθές) ...... 12-14 Μb/s
 
speedTest.thumb.jpg.45e8158def7ea8e8e92b2915fd67de62.jpg
Κάποιο πρόβλημα πρέπει να έχει η περιοχή σου,

προχτές είχα μετρήσει στο κινητό της αδερφής μου (ίδιο πακέτο) και ήταν ΟΚ από ταχύτητα

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Teo010 said:

Ευχαριστω για την απαντηση

μετά από μία μέρα το ενεργοποιώ το πακέτο.

 

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα!

Έχω f2go και μου χει έρθει μήνυμα "Προσοχή: σε 15 μέρες λήγει η διάρκεια ισχύος του υπολοίπου σας σε ευρώ..". Είμαι κάτοικος εξωτερικού και το νούμερο το χρειάζομαι κυρίως για όταν βρίσκομαι Ελλάδα (1-2 φορές το χρόνο). Αν δε βάλω κάρτα, απ'ότι κατάλαβα απενεργοποιείται και ο αριθμός και δε μπορούν να μου τηλεφωνήσουν; Και αν ισχύει αυτό, πόσο καιρό μπορεί να μείνει έτσι προτού χάσω εντελώς τον αριθμό;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, IllusionOfLife said:

Καλησπέρα στην παρέα!

Έχω f2go και μου χει έρθει μήνυμα "Προσοχή: σε 15 μέρες λήγει η διάρκεια ισχύος του υπολοίπου σας σε ευρώ..". Είμαι κάτοικος εξωτερικού και το νούμερο το χρειάζομαι κυρίως για όταν βρίσκομαι Ελλάδα (1-2 φορές το χρόνο). Αν δε βάλω κάρτα, απ'ότι κατάλαβα απενεργοποιείται και ο αριθμός και δε μπορούν να μου τηλεφωνήσουν; Και αν ισχύει αυτό, πόσο καιρό μπορεί να μείνει έτσι προτού χάσω εντελώς τον αριθμό;

Αν δεν σε ενδιαφέρει να δέχεσαι κλήσεις αλλά μόνο το εάν θα χάσεις τον αριθμό, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας αφού έρχεσαι Ελλάδα τουλάχιστον μία φορά το χρόνο και προφανώς βάζεις κάρτα.. Το νούμερο το χάνεις αν περάσει ολόκληρος χρόνος χωρίς να βάλεις κάρτα.

Προς το παρόν δεν μπαίνει φραγή στις εισερχόμενες πριν τους 12 μήνες αλλά μπορεί να αλλάξει καθώς υπάρχει ήδη ανακοίνωση από την εταιρεία ότι θα μπαίνει φραγή στο 3μηνο (νομίζω) χωρίς να έχει εφαρμοστεί ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...