Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να την χαίρεστε την νόβα σας. Σήμερα δικός μου άνθρωπος που δεν ανανέωσε το f2g του στο τρίμηνο του έβαλαν φραγή. Το ηχητικό μήνυμα έλεγε η σύνδεσή σας έχει απενεργοποιηθεί παρακαλώ ανανεώστε τον χρόνο ομιλίας σας.

Ο άνθρωπος την πέταξε στο σκουπίδια και καλά έκανε. Μάγκεψε πολύ η εταιρία και δεν επιτρέπει όπως παλιά να δέχεται εισερχόμενες και μετά το πέρας του τριμήνου.

Ξενερα εντελώς δεν το πίστευα όταν μου το έλεγε μέχρι που το άκουσα με τα ίδια μου τα αυτιά. Δηλαδή σε υποχρεώνουν να βάλεις 4 κάρτες των 12 ευρώ το έτος για να παίρνεις έστω εισερχόμενες. Μπράβο τους τους εύχομαι και ανώτερα.

Έπαιρναν και μερικές ανανεώσεις τον χρόνο από τις προσφορές τώρα τίποτα. Μπράβο σας.

Με το κυάλι θα μας βλέπετε τώρα με τις υγείες σας.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Οι νέοι ιδιοκτήτες νομίζουν ότι "τους παίρνει" να συμπεριφέρονται όπως οι άλλες 2 εταιρίες. Οι 12μηνες εισερχόμενες ήταν ένα σοβαρό πλεονεκτημα σε συγκριση με τον ανταγωνισμό. Πάει και αυτό. Μεγάλο φάουλ. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, cmvr said:

Να την χαίρεστε την νόβα σας. Σήμερα δικός μου άνθρωπος που δεν ανανέωσε το f2g του στο τρίμηνο του έβαλαν φραγή. Το ηχητικό μήνυμα έλεγε η σύνδεσή σας έχει απενεργοποιηθεί παρακαλώ ανανεώστε τον χρόνο ομιλίας σας.

Ο άνθρωπος την πέταξε στο σκουπίδια και καλά έκανε. Μάγκεψε πολύ η εταιρία και δεν επιτρέπει όπως παλιά να δέχεται εισερχόμενες και μετά το πέρας του τριμήνου.

Ξενερα εντελώς δεν το πίστευα όταν μου το έλεγε μέχρι που το άκουσα με τα ίδια μου τα αυτιά. Δηλαδή σε υποχρεώνουν να βάλεις 4 κάρτες των 12 ευρώ το έτος για να παίρνεις έστω εισερχόμενες. Μπράβο τους τους εύχομαι και ανώτερα.

Έπαιρναν και μερικές ανανεώσεις τον χρόνο από τις προσφορές τώρα τίποτα. Μπράβο σας.

Με το κυάλι θα μας βλέπετε τώρα με τις υγείες σας.

Πότε είχε βάλει τελευταία φορά κάρτα; Μετά την 1 Ιουλίου;

Αααα και μακάρι στη χώρα μας τα λόγια να γίνονταν ΟΝΤΩΣ έργα. Όταν ξαναβάλει κάρτα στη συγκεκριμένη sim , ενημέρωσέ μας!!!!

Link to comment
Share on other sites

4μηνο δεν ηταν κανονικά η διάρκεια? Μήπως ήτανε καινούργια sim και δεν είχε βάλει ποτέ μέσα λεφτά?

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου f2go έχω 10 μήνες να βάλω κάρτα και δέχεται κανονικά εισερχόμενα.

Ξανά θα βάλω 12Ε πια που έχει πάει η min κάρτα , από 10Ε που είχα βάλει, σε ακόμα 4 μήνες , μετά από παρατάσεις πακέτων που είχα κάνει και λόγω Public αριθμού sim.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, cmvr said:

Να την χαίρεστε την νόβα σας. Σήμερα δικός μου άνθρωπος που δεν ανανέωσε το f2g του στο τρίμηνο του έβαλαν φραγή. Το ηχητικό μήνυμα έλεγε η σύνδεσή σας έχει απενεργοποιηθεί παρακαλώ ανανεώστε τον χρόνο ομιλίας σας.

Ο άνθρωπος την πέταξε στο σκουπίδια και καλά έκανε. Μάγκεψε πολύ η εταιρία και δεν επιτρέπει όπως παλιά να δέχεται εισερχόμενες και μετά το πέρας του τριμήνου.

Ξενερα εντελώς δεν το πίστευα όταν μου το έλεγε μέχρι που το άκουσα με τα ίδια μου τα αυτιά. Δηλαδή σε υποχρεώνουν να βάλεις 4 κάρτες των 12 ευρώ το έτος για να παίρνεις έστω εισερχόμενες. Μπράβο τους τους εύχομαι και ανώτερα.

Έπαιρναν και μερικές ανανεώσεις τον χρόνο από τις προσφορές τώρα τίποτα. Μπράβο σας.

Με το κυάλι θα μας βλέπετε τώρα με τις υγείες σας.

Δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμη η συγχώνευση, αν και βρίσκεται πολύ κοντά. Εκτός από το όνομα, περιμένουμε και την νέα εμπορική πολιτική και τα νέα συνδυαστικά πακέτα. Υπομονή... Είμαστε προ των πυλών!

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

Στη "νέα εμπορική πολιτική", ο πάντα παραμένων "λαγός" θα κάνει πρωτοπόρος όπως πάντα το 2μηνο 1μηνο και το 3μηνο 2μηνο.

Εμείς θα συνεχίζουμε να του βάζουμε κάρτα, αλλά στο myphone θα γράφουμε: "Πέταξα τη sim στον κουβά".

Άντε καλό 2035!!!

Link to comment
Share on other sites




Να την χαίρεστε την νόβα σας. Σήμερα δικός μου άνθρωπος που δεν ανανέωσε το f2g του στο τρίμηνο του έβαλαν φραγή. Το ηχητικό μήνυμα έλεγε η σύνδεσή σας έχει απενεργοποιηθεί παρακαλώ ανανεώστε τον χρόνο ομιλίας σας.



Ο φίλος σου κάπου τα έχει μπερδέψει

Αν περάσει το δίμηνο πράγματι βγαίνει ηχητικό μήνυμα ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΠΟΥ ΚΑΛΕΙΣ και σε ενημερώνει ότι η σύνδεση έχει απενεργοποιηθεί και πρέπει να βγάλεις νέα κάρτα...

.ΜΗΝΥΝΑ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ που σε καλούν για να βάλεις κάρτα δεν έχει κανένα νόημα .....


Και βέβαια εννοείτε ότι το τηλέφωνο δέχεται κανονικά κλήσεις ΔΕΝ ΚΆΝΕΙ ΚΛΉΣΕΙΣ
Sent from my Redmi 7 using Tapatalk


Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να μην το ξέρουν οι περισσότεροι αυτό. Λογικά μιλάει για φραγή στις εισερχόμενες, σε αντίθεση με την συμπεριφορά που είχε ως τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να μην το ξέρουν οι περισσότεροι αυτό. Λογικά μιλάει για φραγή στις εισερχόμενες, σε αντίθεση με την συμπεριφορά που είχε ως τώρα.
Αυτό ακριβώς όπως το έγραψες. Δεν του το έκοβε όσο καιρός και αν περνούσε.
Στη "νέα εμπορική πολιτική", ο πάντα παραμένων "λαγός" θα κάνει πρωτοπόρος όπως πάντα το 2μηνο 1μηνο και το 3μηνο 2μηνο.
Εμείς θα συνεχίζουμε να του βάζουμε κάρτα, αλλά στο myphone θα γράφουμε: "Πέταξα τη sim στον κουβά".
Άντε καλό 2035!!!
Την πέταξε μπροστά μου και καλά έκανε.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Δε θα πω αν έκανε καλά που πέταξε την σιμ. Ναι η Teleset/Tim/Wind/Nova/...? είναι αυτή που έφερε πρώτη τις δυσχερείς για τους χρήστες εξελίξεις στην καρτοκινητή. Γιαυτό λοιπόν πετάμε την σιμ... Αλλά.... όταν έφερε πρώτη την απεριόριστη ομιλία προς όλους,ώθησε και τους άλλους να βγάλουν απεριόριστα δεδομένα, τότε δεν πετάμε την σιμ?

Το αυτονόητο ήταν να κάνει πράξη αυτό που ανακοίνωσε με την φραγή και δεν το έκανε μέχρι τώρα..

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να μην το ξέρουν οι περισσότεροι αυτό. Λογικά μιλάει για φραγή στις εισερχόμενες, σε αντίθεση με την συμπεριφορά που είχε ως τώρα.
Αν έχουν μπλοκάρει τις εισερχόμενες θα έπρεπε να είναι για όλους όσους δεν έχουν ανανεώσει και έχει παρέλθει το τρίμηνο

Επιλεκτικά αυτά τα πράγματα δεν γίνονται

Ιδωμεν !!
Περνάω το τρίμηνο σε λίγες μέρες



Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, HEO said:

Αν έχουν μπλοκάρει τις εισερχόμενες θα έπρεπε να είναι για όλους όσους δεν έχουν ανανεώσει και έχει παρέλθει το τρίμηνο

Επιλεκτικά αυτά τα πράγματα δεν γίνονται

Ιδωμεν !!
Περνάω το τρίμηνο σε λίγες μέρες



Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

Ο άνθρωπος αυτό όσο καιρό να το άφηνε δεν είχε πρόβλημα έπαιρνε εισερχόμενες πάντα. Τώρα το πέταξε και καλά έκανε.

Το δικό μου αν μου βάλουν φραγή δεν με νοιάζει γιατί το χρησιμοποιώ όταν χρειάζεται μόνο για δεδομένα αν και βάζω σχετικά συχνά. Θα φανεί.

1 ώρα πριν, bbbb said:

Δε θα πω αν έκανε καλά που πέταξε την σιμ. Ναι η Teleset/Tim/Wind/Nova/...? είναι αυτή που έφερε πρώτη τις δυσχερείς για τους χρήστες εξελίξεις στην καρτοκινητή. Γιαυτό λοιπόν πετάμε την σιμ... Αλλά.... όταν έφερε πρώτη την απεριόριστη ομιλία προς όλους,ώθησε και τους άλλους να βγάλουν απεριόριστα δεδομένα, τότε δεν πετάμε την σιμ?

Το αυτονόητο ήταν να κάνει πράξη αυτό που ανακοίνωσε με την φραγή και δεν το έκανε μέχρι τώρα..

 

Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Το που πάει το πράγμα φαίνεται. Που να κάνει και δίκτυο cosmote τι θα κάνει θα ανεβάσει σε όλα τις τιμές. 

Η παλιά καλή wind πέθανε μαζί με το όνομα της απλά πρέπει να το καταλάβουμε όλοι σε θέμα πολιτικής μόνο και όχι σε δίκτυο ακόμα.

Θα δείξει γιατί ο παππούς με έλεγε μεγάλη μπουκιά φάε μεγάλο λόγο μην λες !

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, snapp said:

Αν λήγουν την ίδια μέρα προτεραιότητα έχουν τα mb από το πακέτο. Αν λήγουν διαφορετική μέρα προτεραιότητα έχουν αυτά που λήγουν πρώτα.

Ναι αυτό γίνεται και για μένα είναι λάθος. Αν έχεις στοκαρει πολλά γιγα, πρέπει να φάει όλα τα γιγα από roll over για να καταναλώσει μετά το δώρο

 

Τα δώρα έπρεπε πρώτα 

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, bbbb said:

Δε θα πω αν έκανε καλά που πέταξε την σιμ. Ναι η Teleset/Tim/Wind/Nova/...? είναι αυτή που έφερε πρώτη τις δυσχερείς για τους χρήστες εξελίξεις στην καρτοκινητή. Γιαυτό λοιπόν πετάμε την σιμ... Αλλά.... όταν έφερε πρώτη την απεριόριστη ομιλία προς όλους,ώθησε και τους άλλους να βγάλουν απεριόριστα δεδομένα, τότε δεν πετάμε την σιμ?

Το αυτονόητο ήταν να κάνει πράξη αυτό που ανακοίνωσε με την φραγή και δεν το έκανε μέχρι τώρα..

 

Σε κάθε αλλαγή ορων χρήσης, όπως αυτή με έναρξη την 1/7/2022 που έφερε την φραγή εισερχομένων στο 4μηνο από τελευταία κάρτα, οι συνδρομητές καρτοκινητής θα έπρεπε να επιλέγουν εάν τους αποδέχονται και να πράττουν ανάλογα. Φαίνεται ότι η συντριπτική πλειοψηφία μας δε το κάνει αυτό και συνεχίζει να βάζει κάρτα, μην καν διαβάζοντας τους όρους ακόμα κι αν κάποιος "διαβαστερός" τους επισημαίνει τα σημαντικά σημεία.

Επακόλουθο και για όσους ενδιαφέρονται πραγματικά για το συμφέρον τους και διαβάζουν τους όρους χρήσης όταν τροποποιούνται (ούτε 1% μας) να "μπαίνουν μαζί τους στο τσουβάλι".

Κανένα πάθημα δε μας γίνεται μάθημα, αποδεικνύεται. Αναμενόμενα τα επακόλουθα.

Έρχεται και η φραγή ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ στο 2μηνο, όπως και η διάρκει ευρωυπολοίπου στις 30 μέρες. 

Έεεεελα τα dislike......

Link to comment
Share on other sites

Αν οι όροι αυτοί εμπορικά ειναι νόμιμοι έχει ένα ενδιαφέρον

Θα ήθελα να μάθω αν ξέρει κάποιος αν στο εξωτερικό γίνεται το ίδιο με τις κάρτες και τη διάρκεια

Αυτό που θα σκεφτόμουν είναι το κράτος να τους πει ότι δε μπορείτε πλέον να χρησιμοποιείται εκφράσεις που μπερδεύουν τον καταναλωτή περί κάρτας κλπ

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

Αφού εδω και καιρο ο ανταγωνισμός κόβει τις εισερχόμενες μετά το 3μηνο και καμία αρχή δεν τους βάζει χέρι.

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

αυτό συζητάω όμως. Θα έπρεπε να τους βάλει χέρι, είναι νόμιμο ή θα έπρεπε να τους αναγκάσει να γράφουν τους όρους πιο αναλυτικά ή να μη διαφημίζουν μαλακίες

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

Αν οι όροι αυτοί εμπορικά ειναι νόμιμοι έχει ένα ενδιαφέρον
Θα ήθελα να μάθω αν ξέρει κάποιος αν στο εξωτερικό γίνεται το ίδιο με τις κάρτες και τη διάρκεια
Αυτό που θα σκεφτόμουν είναι το κράτος να τους πει ότι δε μπορείτε πλέον να χρησιμοποιείται εκφράσεις που μπερδεύουν τον καταναλωτή περί κάρτας κλπ

Θα σας πω τι γίνεται στη Σουηδία και κυρίως στη Βραζιλία όπου εχω προσωπική εμπειρία. Εγώ γενικά δεν ήμουν της κάρτας. Παντού ισχύουν όμως πάνω κατω τα ίδια. Εδώ υπάρχει ένα πράγμα περίεργο. Δεν κάνουν καλά δώρα και γενικά δεν ξέρω είναι πολυ λίγα όσα δίνουν.

Στη Σουηδία Εχω την εντύπωση ότι φραγή κάνουν σε extreme περιπτώσεις. Δεν έτυχε να το ψάξω όσο ήμουν πάνω (3 μήνες) γιατι έβαζα κάθε μήνα άρα δεν με ενόχλησε.

Στην Βραζιλία τώρα. Παλιά ήταν όπως εδώ τα πράγματα. Πολυ υψηλές τιμές. Τώρα έχουν γίνει παρά πολυ προσιτές, αφού η ΤΙΜ έβγαλε το ΤΙΜ ΒΕΤΑ που είναι προπληρωμένα πακέτα με πολλά GB (10 το λιγότερο) σε καλές τιμές. Εγώ βέβαια θα πω για ένα άλλο τύπο συμβολαίου που έχει ενδιαφέρον. Και είναι τα λεγόμενα Controle στα πορτογαλικά. Ουσιαστικά τα συμβόλαια αυτά δεν αφήνουν περιθώρια χρέωσης και συνήθως μειώνεται η τιμή ανάλογα με τον καιρό που το χρησιμοποιείς. Πχ εμένα η VIVO στους 6 μήνες μου μείωσε την τιμή λόγω της εμπιστοσύνης/αφοσίωσης (fidelização) που δείχνω και καλά στην εταιρεία. Μετά υπάρχουν και τα κανονικά συμβόλαια που δίνουν πάρα Πολλά GB.
Και βέβαια δίνουν και πολλές υπηρεσίες δώρο σε κάθε τύπο σύνδεσης. Πχ δωρεάν τηλεόραση ενώ η ΤΙΜ με κάθε ανανέωση δίνει και Deezer Premium για ένα μήνα δωρεάν.

Και να πω κάτι τελευταίο για τη Βραζιλία. Πέρα της TIM και της Oi που δίνουν roaming pass μόνο σε συμβόλαια ενω στις άλλες συνδέσεις είναι λίγο ακριβά, οι άλλες 2 (claro, vivo telefônica) έχουν χρεώσεις πραγματικά αστείες για παγκόσμια χρήση του πλάνου σου. Εμένα η VIVO μου έδινε με 30 reais αν δεν ξεγελιέμαι (6€ περίπου) 1 ΜΗΝΑ δωρεάν roaming παγκοσμίως. Είχε κόφτη 1GB τη μέρα και με περιόριζε στα 512kbps και τα λεπτά ήταν γύρω στα 300 τη μέρα (χρέωνε νομίζω τουλάχιστον ένα λεπτο την κληση αλλά δεν είμαι και σίγουρος μπορεί να ήταν ανά δευτερόλεπτο. Σε καμία περίπτωση όπως εδώ) και τα SMS κάπου τόσα. Και αυτά ίσχυαν σε κάθε τύπο σύνδεσης στις δυο αυτές εταιρίες. Εδώ το χούμε ξεφτιλίσει με το roaming εκτός ΕΕ.

Γενικά, Όσον αφορά για τη φραγή στη Βραζιλία είναι στους 6 μήνες χωρίς να βάζεις χρήματα και μετά από λίγο καιρό σε πετάει και απ το δίκτυο. Στην Σουηδία δεν ξέρω ακριβώς.


Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

εάν παρατηρήσετε στης επιγραφές έχει μπει ήδη η ταμπέλα Nova και με μουσαμά έχουν βάλει από πάνω wind.

είναι θέμα ημερών.... βγαίνει ο μουσαμας και επίσημα ξεκινάνε NOVA... δεν ξέρω με τα παλιά νόβα καταστήματα τι θα γίνει που είναι πλησίον στα καταστήματα πρώην wind....

Link to comment
Share on other sites

Στη δική μου περίπτωση, κάρτα της μητέρας μου με χρήση μόνο για λήψη sms από gov, e-banking κλπ, όχι μόνο κράτησε 12μηνο χωρίς ανανέωση, αλλά και την 1/11 έστειλαν και sms για υπενθύμιση ότι σε 15 μέρες θα χαθεί ο αριθμός. Εισερχόμενες κλήσεις δεν είχα δοκιμάσει, μόνο εισερχόμενα sms για κωδικούς ασφαλείας.

Ίσως να ισχύει μόνο για καινούργιες σιμ που ενεργοποιήθηκαν από το καλοκαίρι, ίσως να μην ισχύει για όλους (δεν θα είναι η πρώτη φορά που κάθε αριθμός έχει διαφορετική αντιμετώπιση), αλλά τουλάχιστον στην περίπτωσή μου ίσχυσε το 12μηνο και ελπίζω να συνεχίσει...

Link to comment
Share on other sites

Στη δική μου περίπτωση, κάρτα της μητέρας μου με χρήση μόνο για λήψη sms από gov, e-banking κλπ, όχι μόνο κράτησε 12μηνο χωρίς ανανέωση, αλλά και την 1/11 έστειλαν και sms για υπενθύμιση ότι σε 15 μέρες θα χαθεί ο αριθμός. Εισερχόμενες κλήσεις δεν είχα δοκιμάσει, μόνο εισερχόμενα sms για κωδικούς ασφαλείας.
Ίσως να ισχύει μόνο για καινούργιες σιμ που ενεργοποιήθηκαν από το καλοκαίρι, ίσως να μην ισχύει για όλους (δεν θα είναι η πρώτη φορά που κάθε αριθμός έχει διαφορετική αντιμετώπιση), αλλά τουλάχιστον στην περίπτωσή μου ίσχυσε το 12μηνο και ελπίζω να συνεχίσει...
Όπως έγραψε κάποιος φίλος πιο πάνω υποθέτουμε ότι οι νέοι όροι ισχύουν για ανανεώσεις από 1 Ιουλίου όταν άλλαξαν οι όροι

Sent from my Redmi Note 11 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάστε το μαύρο πρόβατο;;; Έχει παχύνει τώρα ναι δίνει απεριόριστο ίντερνετ και 1000 λεπτά ομιλίας με ίδια τιμή... πέντε ευρώ

Και δίνει και παράταση υπολοίπου κανονικά τώρα έναν μήνα

Το δοκίμασα πριν λίγο στην αδερφή μου

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ήταν το μαύρο πρόβατο αλλά είναι η προσφορά απεριόριστου ίντερνετ που ενεργοποιείται και με το sms με λεκτικό ud. Σε άλλους έρχεται με 9.90 μόνο ίντερνετ και σε άλλους με 5 ευρώ και 1000 λεπτά. Φυσικά και σε άλλους καθόλου B⁠-⁠)

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...