Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα, τελικά ήταν πιο συμφέρον να αγοράσω έξτρα πακέτο από τον πάροχό μου μιας και κάνει περιαγωγή και στα τρία δίκτυα. Τώρα όσον αφορά τα υπόλοιπα, θεωρώ κοροϊδία να πληρώνεις και να ορίζουν το πακέτο που μπορείς να ενεργοποιήσεις ειδικά όταν η διαφορά σε αυτό που παίρνεις είναι τόσο μεγάλη. Πιο σωστό θα ήταν να πληρώνεις εναλλακτικά 20 ευρώ μια κάρτα ανανέωσης μαζί με τη SIM (δηλαδή +8 ευρώ καπέλο, τα οποία θα έδινα εφόσον θέλω να αγοράσω κάρτα στη Σαντορίνη για να απαντήσω σε ό,τι γράφτηκε 🙃) μιας και πάλι το κέρδος στον πωλητή θα πήγαινε, αλλά μου φαίνεται απαράδεκτο να μη μπορώ να τα χαλάσω όπως θέλω. 20 ευρώ για 15GB, ενώ τα απεριόριστα είναι €9.90. Κανένα πρόβλημα να υπάρχει έτοιμο πακέτο για κάποιον που έρχεται και δε ξέρει, αλλά μη σε διώχνουν κιόλας τύπου «α δεν έχει άλλο», στην ελάχιστη είναι κι αγένεια. Τώρα όσον αφορά το αν εξεπλάγην η όχι, η αλήθεια είναι όχι, αλλά πρέπει επίσης να αναφέρω ότι σε άλλη χώρα που πηγαίνω συχνά και τα δίκτυα είναι πιο καρτελοφάση κι από εδώ και είναι και εκτός ΕΕ, αγοράζεις κάρτα SIM με €0.80 και βάζεις ό,τι πακέτο θες σε όποιο σημείο μεταπώλησης θες. Μιλάμε δηλαδή για συνειδητή επιλογή αυτό που συμβαίνει εδώ. Οπότε ναι αυτό που γίνεται εδώ είναι λίγο θλιβερό. Όσον αφορά τα «δεν έχω κάρτα SIM, δεν έχω σύστημα από το πρωί» κλπ έπρεπε να είχα μιλήσει ξένη γλώσσα να δω αν θα υπήρχε κάρτα ή σύστημα 😵💫 μπορεί βέβαια όντως να ήταν έτσι. Τέλος πάντων ευχαριστώ πολύ όλα τα παιδιά που προσπάθησαν να δώσουν λύση και κρίμα για τον κόσμο που πληρώνει ό,τι πληρώνει για τέτοιου είδους υπηρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

Οσο ο κοσμος εκει που βρισκεσαι εχει να τα σκασει (πιθανον κι εσυ, απλα εσυ "ξερεις", οπως γραφεις), δε προκειται να αλλαξει τιποτα.

Ναι: Συνειδητη επιλογη τους ειναι των επιχειρηματιων εκει. Ας "κανει" ενας απο κει οτι εχει "σωστες" τιμες , να δεις τι θα του "κανουν" οι υπολοιποι. Δε γινεται αλλιως οσο η συντριπτικη πλειοψηφια στα νησια ετσι ζει το καλοκαιρι για να πηγαινει Μαλδιβες το χειμωνα.

Link to comment
Share on other sites

Η αγορά είναι ελεύθερη. Αν θέλουν να νοικιάζουν την Ξαπλώστρα 50 ευρώ (100 το σετ ) έχουν κάθε δικαίωμα. 

Μπορείς να πας να αγοράσεις αλλού κάρτα SIM αν σου φαίνεται ακριβή. Εν ανάγκη και από άλλη εταιρεία που σίγουρα έχει κατάστημα στην Σαντορίνη.

Αλλά Σαντορίνη και Μύκονο μην περιμένεις να βρεις σε περίπτερο, κάρτα με 0,80 ευρώ...(δηλαδή μία λίρα Αγγλίας ) Οι κάρτες που πουλάνε τα περίπτερα στους τουρίστες (παρανόμως ) είναι προενεργοποιημένες και σε ονόματα τρέχα γύρευε... 

Ο πωλητής για να πληρωθεί από την εταιρεία , πρέπει να μπει κάρτα ανανέωσης , εξού και οι περισσότερες έχουν ήδη κάρτα και πακέτο.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Pppe said:

Αλλουνου.

Που το περιεργο;

Σε ποια χωρα ζεις;

Aκριβώς. Εχω δει σε cosmote app ένα όνομα αλλοδαπού και στο οποίο ήταν προενεργοποιημένα καμμιά 100 νούμερα.. Προφανώς το ίδιο συμβαίνει και στις άλλες εταιρίες με τα νούμερα που πουλάνε σε λαϊκές,ethnik shops κτλ..

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, bbbb said:

Aκριβώς. Εχω δει σε cosmote app ένα όνομα αλλοδαπού και στο οποίο ήταν προενεργοποιημένα καμμιά 100 νούμερα.. Προφανώς το ίδιο συμβαίνει και στις άλλες εταιρίες με τα νούμερα που πουλάνε σε λαϊκές,ethnik shops κτλ..

Γιατι η ΕΕΤ νοιαζεται για αυτη την κατασταση;

Μη ξαναβαλω απαντηση τους σε καταγγελια μου, για την κοκκινη αυτη τη φορα: Ουδεμια.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Pppe said:

Γιατι η ΕΕΤ νοιαζεται για αυτη την κατασταση;

Μη ξαναβαλω απαντηση τους σε καταγγελια μου, για την κοκκινη αυτη τη φορα: Ουδεμια.

Η Ε.Ε.Τ.Τ. δεν έχει καμία σχετική αρμοδιότητα. 

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το σχετικό νόμο υπάρχει περιορισμός στα ποσά κινητά μπορείς να έχεις στο όνομα σου ανά εταιρεία και συνολικά

Το πρόβλημα είναι ότι δεν ελέγχεται από κανέναν και ότι υπάρχουν πολλοί με πλαστά χαρτιά που επίσης δεν ελέγχονται και δεν τιμωρεί κανείς πραγματικά

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, CoyoteD said:

Για τα πλαστά δηλαδή ποιος έχει αρμοδιότητα;

Να υποθέσω ΕΛ.ΑΣ.

http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=3711&Itemid=656&lang=

 

Link to comment
Share on other sites

Σώθηκες με το site της αστυνομίας. Πήγα το Σάββατο να βγάλω ταυτότητα στη μικρή. Πήρα ότι έλεγε το site. Μόλις έφτασε η σειρά μας, μας λένε Α... ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΠΙΜΕΛΕΙΑΣ ΓΙΑ ΔΙΑΖΕΥΜΕΝΟΥΣ. 
Μααα δεν το λέει στο site;;;
ΞΕΡΕΤΕ ΤΟ SITE ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΟ... από το στόμα της αστυνομικίνας. 
Οπότε μη δίνεις σημασία στο τι γράφει.
ΥΓ. ήθελε και ένα λογαριασμό ΔΕΚΟ. Ούτε αυτό το γράφει το astynomia.gr

Edited by balkos
Link to comment
Share on other sites

On 21/7/2022 at 9:12 ΜΜ, p_k said:

Έχουμε ξεφύγει τώρα εντελώς αυτό το θέμα, αλλά ας πω και το τελευταίο off topic. Παρότι κατοικώ δίπλα ακριβώς στο νομό Χαλκιδικής, δεν πηγαίνω εκεί για διακοπές.

Αντιθέτως, τα τελευταία χρόνια πηγαίνω στον υπέροχο, καταπληκτικό, καταπράσινο, φιλόξενο και τέλειο νομό Πιερίας...καμία σχέση απολύτως σε συμπεριφορές, τιμές,  πρακτικές, νοοτροπίες.

 

Καλά και στην Πιερία όλα "λίγο κάτω από το μέτριο" είναι, από το 2005 μέχρι το 2011 κάτοικος Κατερίνης και από το 2006 διακοπές "όσο το δυνατόν νοτιότερα στον νομό. 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε θα συνεχίσει τα απεριόριστα και μετά τον Αύγουστο έχουμε καμιά πληροφορία;

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε θα συνεχίσει τα απεριόριστα και μετά τον Αύγουστο έχουμε καμιά πληροφορία;
Εμένα με πήρε τηλέφωνο κάποια πιτσιρικα που ήθελε να μου πουλήσει συμβόλαιο και μου είπε ότι ΟΛΕΣ οι εταιρείες ετοιμάζονται να πάνε την ελάχιστη κάρτα στα 15 ευρώ

Ξέρω μπορεί να είναι ράδιο αρβύλα για να τσιμπήσω αλλά μπορεί να είναι και αλήθεια βλέποντας τις τιμές στο σούπερ μάρκετ να έχουν πάρει φωτιά

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Απάντησε της να σε πάρει τηλέφωνο , αμέσως μόλις συμβεί το γεγονός. 

 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, HEO said:

Εμένα με πήρε τηλέφωνο κάποια πιτσιρικα που ήθελε να μου πουλήσει συμβόλαιο και μου είπε ότι ΟΛΕΣ οι εταιρείες ετοιμάζονται να πάνε την ελάχιστη κάρτα στα 15 ευρώ

Ξέρω μπορεί να είναι ράδιο αρβύλα για να τσιμπήσω αλλά μπορεί να είναι και αλήθεια βλέποντας τις τιμές στο σούπερ μάρκετ να έχουν πάρει φωτιά

Sent from my Power 3 using Tapatalk
 

Απλά Παραπλανούν και εκφοβίζουν  σου συνεχώς για να κάνω συμβόλαια έτσι έλεγαν και σε φίλους μου… Είναι παγιωμένη τακτική

Edited by Eliseos
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω πλην όμως με την όλη ακρίβεια δεν θα μου φαινόταν περίεργο αν γινόταν

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ας το κάνει, ειδικά ο "λαγός" Δεν υπάρχει πρόβλημα. "Αυτός" θα φάει τα μούτρα του.

Κάθε 13 μήνες κάρτα και μόνο επειδή έχω πολύ ειδικότατες προσφορές (όχι απλά "φοιτητικό").

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, HEO said:

Ξέρω μπορεί να είναι ράδιο αρβύλα για να τσιμπήσω αλλά μπορεί να είναι και αλήθεια βλέποντας τις τιμές στο σούπερ μάρκετ να έχουν πάρει φωτιά

Η διαφορά είναι ότι τα σούπερ μάρκετ πουλάνε προϊόντα, που έχουν αυξημένο κόστος για να παραχθούν (πρώτες ύλες), να συσκευαστούν (πλαστικά, χαρτί), να μεταφερθούν (καύσιμα), αφού όλα αυτά όντως έχουν ακριβύνει.

Αντίθετα, οι εταιρείες κινητής πουλάνε "αέρα", υπηρεσίες (ομιλία, SMS, data) για τις οποίες δεν βλέπω κάποιο αυξημένο κόστος - εκτός ίσως από το ρεύμα που χρησιμοποιούν για data centers κλπ. Τις υποδομές τους πρέπει να τις έχουν αποσβέσει χιλιάδες φορές με τις αυξημένες (σε σχέση με την Ε.Ε.) χρεώσεις.

Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος, στα δύο μέρη που πηγαίνω διακοπές (εναλλάξ) η Wind δεν έχει oύτε 3G με αποτέλεσμα να χάσω πακέτα data που είχα αγοράσει τότε για να κάνω τη δουλειά μου. Το ίδιο προφανώς θα ισχύει και σε άλλες περιοχές. Άρα για ποια αύξηση μιλάμε?

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι ακριβώς έτσι

Οι εταιρείες χρησιμοποιούν ΠΟΛΥ ρεύμα νέα μηχανήματα ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ αγοράζουν/ενοικιάζουν γη για της κεραίες πληρώνουν μισθοθς αγοράζουν υπηρεσίες από άλλους ....

Είναι πολλοί παράγοντες, σε ένα κλίμα γενικής και αχαλίνωτης ακριβείας κανείς δεν μένει εκτός....


Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι ακριβώς έτσι

Οι εταιρείες χρησιμοποιούν ΠΟΛΥ ρεύμα νέα μηχανήματα ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ αγοράζουν/ενοικιάζουν γη για της κεραίες πληρώνουν μισθοθς αγοράζουν υπηρεσίες από άλλους ....

Είναι πολλοί παράγοντες, σε ένα κλίμα γενικής και αχαλίνωτης ακριβείας κανείς δεν μένει εκτός....


Sent from my Redmi 7 using Tapatalk


Κάτι βλέπω 48 λεπτά η κιλοβατώρα η ΔΕΗ στο τιμολόγιο που εξέδωσε προ επιδότησης από το κράτος. Ετοιμοπολεμοι και δήθεν σκληροτραχηλοι αλλά και αθυροστομοι, νταήδες (πολιτικοί μας) και ο, τι άλλο θρασυδειλο θες εναντίον άλλων που έχουν δύναμη με κανένα ίχνος τσιπας για το τι κάνουν για το λαό χωρίς να ρωτήσουν κανέναν, βάζοντας τον σε περιπέτειες... Ετοιμάστε τα μαγκαλια απλά και τις σόμπες... Αυτοί είναι ικανοί να μας αφήσουν και χωρίς φως. Δεν θα ασχολούμαστε καν με κεραίες όπως το πάμε

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, johnny_htc said:

Κάτι βλέπω 48 λεπτά η κιλοβατώρα η ΔΕΗ στο τιμολόγιο που εξέδωσε προ επιδότησης από το κράτος. Ετοιμοπολεμοι και δήθεν σκληροτραχηλοι αλλά και αθυροστομοι, νταήδες (πολιτικοί μας) και ο, τι άλλο θρασυδειλο θες εναντίον άλλων που έχουν δύναμη με κανένα ίχνος τσιπας για το τι κάνουν για το λαό χωρίς να ρωτήσουν κανέναν, βάζοντας τον σε περιπέτειες... Ετοιμάστε τα μαγκαλια απλά και τις σόμπες... Αυτοί είναι ικανοί να μας αφήσουν και χωρίς φως. Δεν θα ασχολούμαστε καν με κεραίες όπως το πάμε emoji53.png

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ήδη κλείνουν απο νωρίς τα νυχτερινά φώτα σε κεντρικούς δρόμους. Δυστυχώς έρχεται δύσκολος χειμώνας. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, HEO said:

δεν είναι ακριβώς έτσι

Οι εταιρείες χρησιμοποιούν ΠΟΛΥ ρεύμα νέα μηχανήματα ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ αγοράζουν/ενοικιάζουν γη για της κεραίες πληρώνουν μισθοθς αγοράζουν υπηρεσίες από άλλους ....

Είναι πολλοί παράγοντες, σε ένα κλίμα γενικής και αχαλίνωτης ακριβείας κανείς δεν μένει εκτός....


Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

Ακριβώς έτσι.

Η οικονομία είναι αλυσίδα.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...