Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

16 ώρες πριν, CoyoteD said:

Δηλαδή να φτιάξω μία ομάδα που να λέει συγκεντρωθείτε όλοι όσο πληρώνετε 0,30 κάθε φορά που ανανεώνεται στη wind θα μου την κατεβάσουν;

Μα δεν έχει κανένα νόημα αυτή η κίνηση. Υπάρχει φόρμα επικοινωνίας που θα το δούνε και πιο γρήγορα και ας κάνουν ότι νομίζουν ύστερα  

https://www.wind.gr/gr/epikoinonia/forma-epikoinonias/

Link to comment
Share on other sites

Την να παραπονέθω.....είναι δυνατόν να υπάρχει χρέωση 0.30. Το πιστεύει κάποιος;

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι δυνατόν. Και απόδειξη ειναι ότι υπάρχει στην WIND.

Link to comment
Share on other sites

Με την ανανέωση είναι τόσα πολλά που παίρνουν που έχω χάσει το μέτρημα. Μεθαύριο που θα κάνω μια σε 1 νούμερο που έχω & θα το ελέγξω να δω. 

Edited by hercoulis
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς μας εάν κανένα από τα Smart Data (ή Roaming) πακέτα δίνει παράταση υπολοίπου των ευρώ για ακόμη 30 μέρες, εάν ενεργοποιηθεί λίγο πριν την ημερομήνια λήξης υπολοίπου;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, hercoulis said:

Με την ανανέωση είναι τόσα πολλά που παίρνουν που έχω χάσει το μέτρημα. Μεθαύριο που θα κάνω μια σε 1 νούμερο που έχω & θα το ελέγξω να δω. 

Με ανανέωση 12€ πόσα σου μένουν; Και τι bonus data παίρνεις; Από ότι κατάλαβα θέλει 15€ για να βγει ο μήνας!

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

Στην ανανέωση για 12 ευρω μου γράφει η απόδειξη

καθαρό 8,80 φόρος 10% 0,88  και ΦΠΑ 24% 2,32

 

το 0,30 που το γράφει δε βλέπω....

Πως μου κρατάει κάτι που δε το γράφει στην απόδειξη? 

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, CoyoteD said:

Στην ανανέωση για 12 ευρω μου γράφει η απόδειξη

καθαρό 8,80 φόρος 10% 0,88  και ΦΠΑ 24% 2,32

 

το 0,30 που το γράφει δε βλέπω....

Πως μου κρατάει κάτι που δε το γράφει στην απόδειξη? 

8.80 υπόλοιπο δηλαδή; Τι πακέτο να πάρεις!

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα για 3ο συνεχόμενο μήνα το unlimited data του f2g. Αυτή την φορά με κόστος μόνο 15 ευρώ, χωρίς την προϋπόθεση ενεργοποίησης κάποιου εκ των Unlimited max ή plus. Στους 2 μήνες που το χρησιμοποιώ δεν μπήκε κανένας κόφτης με κατανάλωση 600gb.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, CoyoteD said:

Στην ανανέωση για 12 ευρω μου γράφει η απόδειξη

καθαρό 8,80 φόρος 10% 0,88  και ΦΠΑ 24% 2,32

 

το 0,30 που το γράφει δε βλέπω....

Πως μου κρατάει κάτι που δε το γράφει στην απόδειξη? 

Η φορολογική απόδειξη σου λέει πόσα λεφτά είναι το καθαρό ποσό που πηγαίνει στη wind. Τόσα εισέπραξε η ίδια και θα μπουν στα ταμεία της προ φόρων. Το τι θα σου δώσει για αυτά τα λεφτά σε παροχές είναι άλλο θέμα. Μπορεί να σε χρεώσει 0.30, να σου τα φάει όλα μετά από δύο μήνες γιατί έτσι, να σου μειώσει το υπόλοιπο γιατί τα κατανάλωσες σε πακέτο ή κλήσεις ή να σου δώσει τζάμπα απεριόριστα και ότι άλλο θέλει. Το τι θα γίνει με το υπόλοιπο είναι πια εσωτερικό θέμα της wind και δεν εμφανίζονται σε καμία φορολογική απόδειξη, οπότε δε ξέρω τι ψάχνεις να αποδείξεις και δε καταλαβαίνω γιατί έχεις κολλήσει τόσο άσχημα με το όλο πράγμα. Ειλικρινά δε ξέρω τι άλλο περιμένεις να σου πούμε εμείς εδώ στο φόρουμ.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, CoyoteD said:

Στην ανανέωση για 12 ευρω μου γράφει η απόδειξη

καθαρό 8,80 φόρος 10% 0,88  και ΦΠΑ 24% 2,32

 

το 0,30 που το γράφει δε βλέπω....

Πως μου κρατάει κάτι που δε το γράφει στην απόδειξη? 

Βάζοντας 12 ευρώ, δύο εταιρείες σου δίνουν 10.91 στο καρτοκινητο. 

Η Wind σου δίνει 10.61

Στην απόδειξη δεν θα το δεις. Ψάχνεις σε λάθος μέρος. 

Από την άλλη μεριά τώρα.:

Καπιες εταιρείες χρεώνουν πακέτο 10.90 ευρω. 

Η Wind έχει το πακέτο στα 10.60

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

8.80 υπόλοιπο δηλαδή; Τι πακέτο να πάρεις!

Πήρα 600 λεπτά προσωπική προσφορά

Ρωτάω που γράφει τι είναι τα τριάντα λεπτά;

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

Στείλε την παραπάνω φόρμα που έβαλα πιο πίσω ενα ερώτημα, τι είναι το εννιαίο τέλος διαχείρισης;

A4257868-7292-4E81-A3BB-24D3ADC97182.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Η wind θεωρεί ότι  το να κάνεις ανανέωση, της δημιουργεί ένα κόστος.
Αυτό είναι σωστό. Οποιαδήποτε εταιρεία κάνει μια συναλαγή έχει εναν υπολογιστή να λειτουργεί, λογιστή, χαρτί εκτύπωσης και έξοδα προς την visa/mastercard. H wind το έχει υπολογίσει 0,30€
Όλες οι εταιρείες που ξέρω ενσωματώνουν αυτό το κόστος στην τιμή. Όπως είπε και ο Βασίλειος παραπάνω η wind προτιμά να το προπληρώσεις και να σου εμφανίζει μετά φθημότερα πακέτα.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, balkos said:

Η wind θεωρεί ότι  το να κάνεις ανανέωση, της δημιουργεί ένα κόστος.
Αυτό είναι σωστό. Οποιαδήποτε εταιρεία κάνει μια συναλαγή έχει εναν υπολογιστή να λειτουργεί, λογιστή, χαρτί εκτύπωσης και έξοδα προς την visa/mastercard. H wind το έχει υπολογίσει 0,30€
Όλες οι εταιρείες που ξέρω ενσωματώνουν αυτό το κόστος στην τιμή. Όπως είπε και ο Βασίλειος παραπάνω η wind προτιμά να το προπληρώσεις και να σου εμφανίζει μετά φθημότερα πακέτα.

Διαφωνώ κάθετα και θεωρώ παράλογο το να δικαιολογούμε την επιβολή χαρατσιων. Με την ίδια λογική, όταν πηγαίνεις στο σούπερ μάρκετ, θα πρέπει να μας χρεώνουν ένα τέλος 5€ για τη χρήση του κτιρίου ενώ ψωνίζουμε, τη φθορά των καροτσιών, των ραφιών και του κινούμενου ιμάντα στο ταμείο, το κόστος των προσπέκτους κλπ κλπ. Όλα αυτά τα συνυπολογίζεις και τα ενσωματώνεις στις τιμές των προϊόντων σου.

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αντίστοιχο το παράδειγμα σου γιατί στο σουπερμάρκετ αγοράζεις προϊόντα και δεν πληρώνεις μπροστά για να δημιουργήσεις υπόλοιπο από το οποίο καταναλώνεις χρησιμοποιώντας υπηρεσίες.

Ένα πιο σωστό παράδειγμα είναι σα να πηγαίνεις σε μοντέρνο λουναπάρκ. Σκας ένας 20ρικο να φορτώσεις μία κάρτα και μετά με αυτή μπαίνεις σε παιχνίδια που έχουν διαφορετικό κόστος μέχρι να σου τελειώσει το υπόλοιπο.

Ένα λουναπάρκ σε αφήνει ελάχιστα λιγότερα χρήματα από το 20ρικο κάθε φορά που φορτώνεις την κάρτα αλλά έχει λίγο φθηνότερες τιμές, τα άλλα λουυναπάρκ σου βάζουν όλα τα χρήματα αλλά τα παιχνίδια τους είναι λίγο πιο ακριβά.

Αν δεν σου αρέσει το ένα πας στο άλλο λουνα παρκ.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, spiliot said:

Δεν είναι αντίστοιχο το παράδειγμα σου γιατί στο σουπερμάρκετ αγοράζεις προϊόντα και δεν πληρώνεις μπροστά για να δημιουργήσεις υπόλοιπο από το οποίο καταναλώνεις χρησιμοποιώντας υπηρεσίες.

Ένα πιο σωστό παράδειγμα είναι σα να πηγαίνεις σε μοντέρνο λουναπάρκ. Σκας ένας 20ρικο να φορτώσεις μία κάρτα και μετά με αυτή μπαίνεις σε παιχνίδια που έχουν διαφορετικό κόστος μέχρι να σου τελειώσει το υπόλοιπο.

Ένα λουναπάρκ σε αφήνει ελάχιστα λιγότερα χρήματα από το 20ρικο κάθε φορά που φορτώνεις την κάρτα αλλά έχει λίγο φθηνότερες τιμές, τα άλλα λουυναπάρκ σου βάζουν όλα τα χρήματα αλλά τα παιχνίδια τους είναι λίγο πιο ακριβά.

Αν δεν σου αρέσει το ένα πας στο άλλο λουνα παρκ.

Δεν έχει σημασία αν οι τιμές είναι ακριβές ή φθηνές, αλλά η παράλογη λογική-δικαιολόγηση της συγκεκριμένης χρέωσης. Και να είχαμε όντως φθηνή καρτοκινητη στην Ελλάδα, να πω άντε δε θα το κάνουμε και τόσο ζήτημα. Αλλά τα 0,30€ είναι το κερασάκι στην τούρτα πολλών που έχουν προηγηθεί.

Και ειδικά με τη Wind, που παίρνει παράσημο στην κουτοπονηριά (Κιου φι, daily internet, περικοπή bonus ανανέωσης), δε μπορείς να δείξεις καμία κατανόηση.

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gpapas640 said:

Δεν έχει σημασία αν οι τιμές είναι ακριβές ή φθηνές, αλλά η παράλογη λογική-δικαιολόγηση της συγκεκριμένης χρέωσης. Και να είχαμε όντως φθηνή καρτοκινητη στην Ελλάδα, να πω άντε δε θα το κάνουμε και τόσο ζήτημα. Αλλά τα 0,30€ είναι το κερασάκι στην τούρτα πολλών που έχουν προηγηθεί.

Και ειδικά με τη Wind, που παίρνει παράσημο στην κουτοπονηριά (Κιου φι, daily internet, περικοπή bonus ανανέωσης), δε μπορείς να δείξεις καμία κατανόηση.

Που είναι η περικοπή του bonus ανανέωσης;; Τα ίδια με την κόκκινη δίνει με την ανανέωση.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Chrischal1908 said:

Που είναι η περικοπή του bonus ανανέωσης;; Τα ίδια με την κόκκινη δίνει με την ανανέωση.

Μια φορητότητα πόσες μέρες χρειάζεται για να ενεργοποιηθεί στην μπλέ;;

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Chrischal1908 said:

Μια φορητότητα πόσες μέρες χρειάζεται για να ενεργοποιηθεί στην μπλέ;;

 Μέσα σε δύο εργάσιμες, αν θυμάμαι σωστά, είχε ενεργοποιηθεί η μητέρα μου τον Νοέμβριο, προερχόμενη από την πράσινη.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, p_k said:

 Μέσα σε δύο εργάσιμες, αν θυμάμαι σωστά, είχε ενεργοποιηθεί η μητέρα μου τον Νοέμβριο, προερχόμενη από την πράσινη.

👍

Link to comment
Share on other sites

Μουλοχτα μουλοχτα έχει αφήσει φθηνά τα απεριόριστα δεδομένα. 

Πολύ καλό. 

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Που είναι η περικοπή του bonus ανανέωσης;; Τα ίδια με την κόκκινη δίνει με την ανανέωση.

Η κιου χρεώνει 1,70€ το μπόνους ανανέωσης. Εάν ζητήσεις να μην χρεώνεται, δεν παιρνεις τίποτα. Το ξερω απο πρωτο χέρι. 

10 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Που είναι η περικοπή του bonus ανανέωσης;; Τα ίδια με την κόκκινη δίνει με την ανανέωση.

Η κιου χρεώνει 1,70€ το μπόνους ανανέωσης. Εάν ζητήσεις να μην χρεώνεται, δεν παιρνεις τίποτα. Το ξερω απο πρωτο χέρι. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...