Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια ειμαι με Q φοιτητικο με 1500 προς ολους και 2gb ιντερνετ με 10,40 η προσφορα που τρεχει. Αλλα δεν εχω 5g. Ομιλια τον τρωω τον χρονο καθε μηνα συνηθως τσιμα τσιμα. Με συμφερει να παω σε f2g λετε με απεριοριστη ομιλια τωρα που δινει με 12,90€; Ή θα ειναι λαθος κινηση;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, polakis said:

Παιδια ειμαι με Q φοιτητικο με 1500 προς ολους και 2gb ιντερνετ με 10,40 η προσφορα που τρεχει. Αλλα δεν εχω 5g. Ομιλια τον τρωω τον χρονο καθε μηνα συνηθως τσιμα τσιμα. Με συμφερει να παω σε f2g λετε με απεριοριστη ομιλια τωρα που δινει με 12,90€; Ή θα ειναι λαθος κινηση;

Για εμένα σε συμφέρει,απλά αν θελήσεις να κάνεις την φορητότητα θα πας στο μαγαζί και θα τους Ρωτήσεις αν έχουν κάρτες sim,μόλις σου τις δείξουν πες τους αα ωραία γιατί θέλω να μεταφερθώ από Q se F2G. Πετυχημένη συνταγή 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι τώρα,ο φίλος μου τελικά αποφάσισε να εγκατάλειψη την πράσινη και να έρθει εδώ στην μπλε με 20€ κάρτα/μήνα για το πακέτο με 17.50 unlimited. Πήγε σε ένα κατάστημα και έκανε τις διαδικασίες. Γνωρίζετε πώς θα καταλάβει ότι έγινε διακοπή από την πράσινη για να τοποθετήσει την νέα μπλε sim?Θα του έλεγα έχω αλλά δεν έτυχε ποτέ να κάνω φορητότητα. Επίσης ο ίδιος με Ρώτησε αν υπάρχει κάποιο πακέτο unlimited talk σε φοιτητικό(για την κοπελιά του το θέλει-από Q απλό σε F2G)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, polakis said:

Παιδια ειμαι με Q φοιτητικο με 1500 προς ολους και 2gb ιντερνετ με 10,40 η προσφορα που τρεχει. Αλλα δεν εχω 5g. Ομιλια τον τρωω τον χρονο καθε μηνα συνηθως τσιμα τσιμα. Με συμφερει να παω σε f2g λετε με απεριοριστη ομιλια τωρα που δινει με 12,90€; Ή θα ειναι λαθος κινηση;

Έχε υπόψιν σου τα εξής:

1. Αν κάνεις φορητότητα, το προνομιακό πακέτο χάνεται χωρίς επιστροφή.

2. Πιθανότατα οι τιμές των unlimited πακέτων θα αυξηθούν ελαφρά απο Μάρτιο.

Το θέμα κατά τη γνώμη μου δεν είναι αν σε συμφέρει αλλά το ΓΙΑ ΠΟΣΟ. H Wind δεν είναι ακριβώς συνώνυμο της φερεγγυότητας. Μην κάνει κανένα πισωγύρισμα και χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο 

Προσωπικά θα σου πρότεινα να περιμένεις 1-2 βδομάδες να ξεκαθαρίσει το τοπίο. Βλέπω ότι αρκετοί έχουν σπεύσει να γίνουν F2G στο άκουσμα των Unlimited.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι τώρα,ο φίλος μου τελικά αποφάσισε να εγκατάλειψη την πράσινη και να έρθει εδώ στην μπλε με 20€ κάρτα/μήνα για το πακέτο με 17.50 unlimited. Πήγε σε ένα κατάστημα και έκανε τις διαδικασίες. Γνωρίζετε πώς θα καταλάβει ότι έγινε διακοπή από την πράσινη για να τοποθετήσει την νέα μπλε sim?Θα του έλεγα έχω αλλά δεν έτυχε ποτέ να κάνω φορητότητα. Επίσης ο ίδιος με Ρώτησε αν υπάρχει κάποιο πακέτο unlimited talk σε φοιτητικό(για την κοπελιά του το θέλει-από Q απλό σε F2G)
Έκανα προσφατα από Cosmote και απλώς όταν κόπηκε το σήμα από την παλιά SIM έβαλα την καινούρια. Επίσης, όχι φοιτητικό unlimited πακέτο δεν υπάρχει, μόνο τα γνωστά.
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το roaming πάντως, στον σύνδεσμο

https://www.wind.gr/gr/f2g/support/roaming/to-roaming-stin-evropaiki-enosi-ke-to-inomeno-vasilio-ine-dorean

αναφέρει: "Όπου κι αν ταξιδεύεις στην Ε.Ε. ή στο Ηνωμένο Βασίλειο, χρησιμοποιείς τις ενσωματωμένες παροχές του F2G πακέτου που έχεις ενεργοποιήσει για να επικοινωνείς χωρίς καμία χρέωση, σαν να είσαι στην Ελλάδα."

Για ποιόν λόγο τότε έχουν ειδικό πακέτο "Talk to All EU Edition", εφόσον το roaming εντός Ε.Ε. υποτίθεται πως είναι δωρεάν και αναφέρουν πως "χρησιμοποιείς τις ενσωματωμένες παροχές του F2G πακέτου που έχεις ενεργοποιήσει για να επικοινωνείς χωρίς καμία χρέωση, σαν να είσαι στην Ελλάδα.";

Τα νέα Unlimited πακέτα, είναι πακέτα που ενεργοποιείς. Αναφέρουν όμως ότι δεν ισχύουν στην περιαγωγή, ερχόμενα σε αντίθεση με τους όρους που οι ίδιοι έχουν αναρτήσει στην ιστοσελίδα τους.

Μεγάλη απάτη, χρειάζονται καταγγελία.

Edited by vdanasto
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, aektzhs 1 said:

Να ρωτήσω κάτι τώρα,ο φίλος μου τελικά αποφάσισε να εγκατάλειψη την πράσινη και να έρθει εδώ στην μπλε με 20€ κάρτα/μήνα για το πακέτο με 17.50 unlimited. Πήγε σε ένα κατάστημα και έκανε τις διαδικασίες. Γνωρίζετε πώς θα καταλάβει ότι έγινε διακοπή από την πράσινη για να τοποθετήσει την νέα μπλε sim?Θα του έλεγα έχω αλλά δεν έτυχε ποτέ να κάνω φορητότητα. Επίσης ο ίδιος με Ρώτησε αν υπάρχει κάποιο πακέτο unlimited talk σε φοιτητικό(για την κοπελιά του το θέλει-από Q απλό σε F2G)

Άν έχει κάνει την διαδικασία επικηρωποίησης με την ταυτότητα, απλά θα του έρθουν μηνύματα οτι ευχαριστούν που πάει στη Wind ενώ είναι ακόμα στην cosmote, θα του σταλεί ένα μήνυμα αργότερα που να λέει την παρακολούθηση της αίτησης( και να μπεί δεν θα δεί ποτέ την πορεία της αίτησης, κλασσικός αντιεπαγγελματισμός) και την επόμενη μέρα ξαφνικά θα αντιληφθεί οτι δεν έχει σήμα στην cosmote. Θα πρέπει να βάλει την sim της Wind και να περιμένει λίγο για να γίνει η αλλαγή..σε 10 λεπτά αργότερα θα είναι ήδη στην Wind.. Για ενεργοποίηση του VoLTE θα πρέπει να πάρει τηλέφωνο το 13800 και να το ζητήσει.

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Πολύ όλους σας για τις απαντήσεις,ήδη τον ενημέρωσα. Γνωρίζετε σε πόσες ημέρες του είπαν τουλάχιστον 7 από το κατάστημα

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, aektzhs 1 said:

Ευχαριστώ Πολύ όλους σας για τις απαντήσεις,ήδη τον ενημέρωσα. Γνωρίζετε σε πόσες ημέρες του είπαν τουλάχιστον 7 από το κατάστημα

Άν έχει την sim στα χέρια σε 2-3 μέρες θα είναι Wind ήδη..

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Nikos_96 said:

Άν έχει την sim στα χέρια σε 2-3 μέρες θα είναι Wind ήδη..

Την sim του είπαν χτες Πέμπτη όταν και έκανε την αίτηση,πως αύριο να πάει να την παραλάβει. Το περίεργο είναι πως όταν τους ρώτησε πως θα καταλάβει ότι μπήκε στο δίκτυο τους στο κατάστημα του είπαν να πάρει τηλ στο 13800

Edited by aektzhs 1
Link to comment
Share on other sites

γνωριζει καποιος αν ανοιξω τα δεδομενα χωρις ενεργο πακετο και ενεργοποιησω αμεσως ενα πακετο που περιεχει και δεομενα θα με χρεωσει με daily internet ή οχι?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Πολύ όλους σας για τις απαντήσεις,ήδη τον ενημέρωσα. Γνωρίζετε σε πόσες ημέρες του είπαν τουλάχιστον 7 από το κατάστημα
Εγώ το έκανα μέσω ίντερνετ και πήρε 5 μέρες. Κάπου εκεί υπολογίζω ότι θα γίνει.
Link to comment
Share on other sites

On 17/2/2022 at 2:05 ΜΜ, Mobileras said:

Στείλε τους e-mail με σκρηνσοτ τον Ευρωπαϊκό νόμο και ρώτα τους τον λόγο που δεν ακολουθούν τη νομοθεσία. Με φανερή κοινοποίηση στο e-mail της γενικής γραμματείας καταναλωτή. 

Δυστυχώς, δεν υπάρχει δυνατότητα επικοινωνίας μαζί τους μέσω e-mail, καθώς δεν δίνουν καμία διεύθυνση e-mail στην ενότητα επικοινωνία.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, δεν υπάρχει δυνατότητα επικοινωνίας μαζί τους μέσω e-mail, καθώς δεν δίνουν καμία διεύθυνση e-mail στην ενότητα επικοινωνία.
Από την φόρμα παιδιά

Καλύτερα και από emails

Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλαν την υπηρεσία επεκτάσεις υπολοίπου wind sos

Έβγαλαν την υπηρεσία επιβράβευσης win club

Έβγαλαν την μεταφορά υπολοίπου σε άλλο αριθμό f2g

Έβγαλαν την υπηρεσία buy more όταν έχεις σταθερό double play να σου αποδίδει κάθε μήνα 120 λεπτά προς όλους

Έβγαλαν την υπηρεσία Magic number 

Έβγαλαν τα flames 

Έβγαλαν τα more με 3 ευρώ

Νομίζω ήρθε η ώρα να τούς βγάλω και εγώ από τον οικογενειακό μου προϋπολογισμό μετά από 20 χρόνια συνεχόμενα...

media-2

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, damianos said:

Έβγαλαν την υπηρεσία επεκτάσεις υπολοίπου wind sos

Έβγαλαν την υπηρεσία επιβράβευσης win club

Έβγαλαν την μεταφορά υπολοίπου σε άλλο αριθμό f2g

Έβγαλαν την υπηρεσία buy more όταν έχεις σταθερό double play να σου αποδίδει κάθε μήνα 120 λεπτά προς όλους

Έβγαλαν την υπηρεσία Magic number 

Έβγαλαν τα flames 

Έβγαλαν τα more με 3 ευρώ

Νομίζω ήρθε η ώρα να τούς βγάλω και εγώ από τον οικογενειακό μου προϋπολογισμό μετά από 20 χρόνια συνεχόμενα...

media-2 107 kB · 5 downloads

Τι να πω,το F2G κατάντησε να είναι πιο ακριβό απ όλους. Τουλάχιστον ας έδινε απεριόριστα προς όλους και 2GB με 10€. 
Θα το προτιμούσα περισσότερο. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

On 15/2/2022 at 8:33 ΜΜ, HEO said:

Το θέμα είναι να πας σε κατάστημα που ξέρουν την δουλειά τους και δεν είναι αγύρτες

Το νούμερο γιατί το έχασες;;; Θα μπορούσες να το πας σε άλλη εταιρεία με φορητότητα

Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk
 

Δεν με ενδιέφερε τότε το νούμερο αν και νομίζω ότι προβλέπεται ότι το χάνεις με την επιστροφή των χρημάτων. Αν και σε αυτήν την περίπτωση  τώρα το νούμερο θα το ήθελα. Το θέμα είναι ότι και αλλού να πάω πάλι θα πρέπει να κάνω ανανεώσεις. Είχα ανεβάσει έναν οδηγό αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν σε αυτό το forum γιατί είχα ταλαιπωρηθεί και τελικά μου επέστρεψαν τα χρήματα αφού έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ

Link to comment
Share on other sites

Εκανα κι εγώ απο κοσμοτε φορητοτητα, με πηραν μετά δυο μερες για αντιπροταση με απεριοριστη ομιλια προς ολους 5 γιγα το μηνα και 2000 sms, 20,42 τελικη τιμη προγραμμα. Μου αφησε και αριθμο 2106290500.

Πιο ακριβο μεν αλλά περισσοτερα ΜΒ....

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, vaskor said:

Εκανα κι εγώ απο κοσμοτε φορητοτητα, με πηραν μετά δυο μερες για αντιπροταση με απεριοριστη ομιλια προς ολους 5 γιγα το μηνα και 2000 sms, 20,42 τελικη τιμη προγραμμα. Μου αφησε και αριθμο 2106290500.

Πιο ακριβο μεν αλλά περισσοτερα ΜΒ....

Απαντησε τους οτι θελεις απεριοριστο ίντερνετ να δούμε τι αντιπρόταση θα σου κάνουν 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Mobileras said:

Απαντησε τους οτι θελεις απεριοριστο ίντερνετ να δούμε τι αντιπρόταση θα σου κάνουν 

Το ρωτησα για περισσότερο ιντερνέτ αλλα παει πανω απο 30. Δεν είναι κατι που θελω να πληρωνω. Εξαλλου κανω νορμαλ χρηση οχι μεγαλη.

Αν εχεις κ σταθερο κοσμοτε, διπλασιαζει τα ΜΒ

Edited by vaskor
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Mobileras said:

Απαντησε τους οτι θελεις απεριοριστο ίντερνετ να δούμε τι αντιπρόταση θα σου κάνουν 

Στον φίλο μου,όταν έληξε(μια μέρα μετά)τον πήραν τηλ. Του προτείναν ένα άλλο με περισσότερες μεν παροχές,αλλά πολύ ακριβότερα δε. Όταν τους ρώτησε να ανανεώσει με το υπάρχων,του είπαν πως ήταν ειδική προσφορά και δεν υπάρχει πλέον. Τους είπε πως δεν ενδιαφέρεται. Τετάρτη ώρα 17:01 κλήση από την πράσινη για ένα άλλο ακόμα πιο ασύμφορο πρόγραμμα. Όταν τους ζήτησε να κάνει πρόγραμμα με όλα απεριόριστα του ζήτησαν γύρω στα 40€/μήνα 

ΥΓ:Το πρόγραμμα που πρότειναν στον φίλο,το έχει ακριβώς το ίδιο η αδελφή μου με τι διαφορά ότι θα γίγκα είναι 4(στην ίδια τιμή)για αυτό που έδωσε το πάσο της 

Edited by aektzhs 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιέφερε τότε το νούμερο αν και νομίζω ότι προβλέπεται ότι το χάνεις με την επιστροφή των χρημάτων. Αν και σε αυτήν την περίπτωση  τώρα το νούμερο θα το ήθελα. Το θέμα είναι ότι και αλλού να πάω πάλι θα πρέπει να κάνω ανανεώσεις. Είχα ανεβάσει έναν οδηγό αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν σε αυτό το forum γιατί είχα ταλαιπωρηθεί και τελικά μου επέστρεψαν τα χρήματα αφού έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ
Οκ αν δεν ενδιέφερε το νούμερο

Πάντως εγώ την προηγούμενη φορά που ρευστοποίησα κάποιο νούμερο τους ρώτησα και μου είπαν ότι μπορείς να το μεταφέρεις όπου θέλεις αφού πάρεις τα λεφτά σού

Το λέω για να το γνωρίζουν όσοι ενδιαφέρονται και να το ξαναρωτησουν μπας και έχει αλλάξει κάτι.


Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

το νουμερο ακομα και μετα τη διακοπη του εξακολουθει να ανηκει στον συνδρομητη για 6 μηνες, Μπορει να βγαλει νεα σιμ απο την τελευταια εταιρια στην οποια ηταν. Ειναι κανονισμος της ΕΕΤΤ.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, kmpatra said:

το νουμερο ακομα και μετα τη διακοπη του εξακολουθει να ανηκει στον συνδρομητη για 6 μηνες, Μπορει να βγαλει νεα σιμ απο την τελευταια εταιρια στην οποια ηταν. Ειναι κανονισμος της ΕΕΤΤ.

Το θέμα είναι ότι αν χρησιμοποιείς το νούμερο μπορεί να σε αφήσουν ξεκρεμαστο για αρκετές εβδομάδες, επικαλούμενοι γραφειοκρατία. Με αυτόν τον τρόπο αποτρέπουν τον κόσμο από το να ασκήσει το δικαίωμα για επιστροφή χρημάτων.

Επίσης, εγώ που είχα προχωρήσει στη διαδικασία πριν μερικα χρόνια, λίγες εβδομάδες μετά την πίστωση των χρημάτων, ζήτησα την εκ νέου ενεργοποιήση των αριθμών με σκοπό φορητότητα και μου είπαν (από το κατάστημα) ότι το σύστημα τους δείχνει ότι δε μπορεί να γίνει επανάκτηση. Και δεν ήταν στημένο διότι δε τους είχα αναφέρει τίποτα για την επιστροφή χρημάτων. Αυτά από κατάστημα. Όταν επικοινώνησα μέσω φόρμας, μου είπαν το εξής εξωφρενικό: κάνε παραγγελία νέου αριθμού online και όταν παραλάβεις τη σιμ, ξαναστείλε μας και ζήτα η σιμ να ενεργοποιηθεί στον παλιό σου αριθμό! Κι οοοολα αυτά για κατι που θα έπρεπε να γίνεται σε μια βδομάδα το πολύ. Καμία εμπιστοσύνη στη Wind!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ναι, έχει μια παράμετρο χρόνου.

Αν έχεις και άλλο νούμερα δεν υπάρχει πρόβλημα να χορέψεις αναγκαστικά στους δικούς τους ρυθμούς για να μην χάσεις το νούμερο.

Αν όχι την πάτησες


Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk



Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...