Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο σάιτ δείχνει ότι το πακετο κοστιζει 12,90€ χωρίς να γράφει ότι είναι χρονικά περιορισμενη προσφορα. Μάλλον το διατυπωσαν λάθος το 15ευρο και δεν εξηγουν ότι βάζοντας 15€ έχεις αρκετά χρήματα ώστε να αγοράσεις το πακετο των απεριοριστων λεπτών. Ευκολάκι για την εταιρία του ανέμου... 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, p_k said:

Μικρή η διαφορά για τις παροχές που δίνει.

ψυχολογικά  επηρεάζει.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, bbbb said:

Συμφωνώ μαζί σου. Τρόπο αντίδρασης δεν βλέπω. Και για το ρεύμα που λες. Να μπορώ να πληρώνω μόνο ότι καταναλώνω και όταν καταναλώνω,χωρίς τις έξτρα μπούρδες που ανεβάζουν το κόστος. Και θα προσθέσω και για τα καύσιμα, τα τρόφιμα κτλ. Ολα βασικά είδη ανάγκης είναι έν έτει 2022. Η στην τελική ναι "αν δε θες,μη αγοράζεις". Σε όλα τα πράγματα. Εναν σοβαρό και υλοποίησιμο τρόπο να μας πει κάποιος ώστε να ανακοπεί αυτό το κύμα ακρίβειας. Υπάρχει?

Οταν είμαστε 10 άτομα σε μια πολυκατοικία και ο διαχειριστής μας κλέβει στα κοινόχρηστα μπορούμε να αντιδράσουμε και να δικαιωθούμε. Όταν μιλάμε για εκατοντάδες χιλιάδες συνδρομητές (με διαφορετικά συμφέροντα ο καθένας) απέναντι σε μια εταιρία τηλεπικοινωνιών τότε απλώς το ξεχνάμε. Τι να κάνουμε δηλαδή, ψήφισμα στην avaaz? Ή μαζική αποχή ανανέωσης από τα καρτοκινητα; Το να μην αγοράσεις ένα προϊόν που σου είναι απολύτως απαραίτητο είναι παράλογο. Ποιος θα αφήσει τα παιδιά του σε σπίτι χωρίς ρεύμα; Ποιος θα εκτεθεί στη δουλειά του μένοντας χωρις κινητό; Μπορεί να είναι όμορφα και ρομαντικα όλα αυτά αλλά καθόλου πρακτικά.

Όπως έχω ξαναπεί το κράτος με τις αρμόδιες αρχές θα έπρεπε να φροντίζει για την ομαλή και δίκαιη λειτουργία του ανταγωνισμού.Επειδή όλοι βράζουμε στο ίδιο καζάνι γνωρίζουμε ότι ουσιαστικές παρεμβάσεις δε γίνονται διαχρονικά (σε κανένα θέμα).

Αν μου ζητάς λύση λοιπόν, δεν έχω αλλά ούτε και ο αρμόδιος είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και τρεις μερες δε μπορώ να μπω στο Log n Win (iPhone 12). Μπαίνει στην εφαρμογή, αλλά μόλις πας να μπεις στο Log N Win, κρασάρει και κλείνει εντελώς η εφαρμογή.

Την πεταξα και τη ξαναβαλα, αλλά τίποτα.

Έχει κανείς το ίδιο, ή μόνο εγώ?

make love not work
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, okourkoulos said:

Εδώ και τρεις μερες δε μπορώ να μπω στο Log n Win (iPhone 12). Μπαίνει στην εφαρμογή, αλλά μόλις πας να μπεις στο Log N Win, κρασάρει και κλείνει εντελώς η εφαρμογή.

Την πεταξα και τη ξαναβαλα, αλλά τίποτα.

Έχει κανείς το ίδιο, ή μόνο εγώ?

Μπαίνω κανονικά εγώ. 

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, okourkoulos said:

Εδώ και τρεις μερες δε μπορώ να μπω στο Log n Win (iPhone 12). Μπαίνει στην εφαρμογή, αλλά μόλις πας να μπεις στο Log N Win, κρασάρει και κλείνει εντελώς η εφαρμογή.

Την πεταξα και τη ξαναβαλα, αλλά τίποτα.

Έχει κανείς το ίδιο, ή μόνο εγώ?

Και εγώ το ίδιο θέμα iOS 15.3.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, okourkoulos said:

Εδώ και τρεις μερες δε μπορώ να μπω στο Log n Win (iPhone 12). Μπαίνει στην εφαρμογή, αλλά μόλις πας να μπεις στο Log N Win, κρασάρει και κλείνει εντελώς η εφαρμογή.

Την πεταξα και τη ξαναβαλα, αλλά τίποτα.

Έχει κανείς το ίδιο, ή μόνο εγώ?

Μου το έκανε και εμένα σε android αλλά μετά από επανεγκατάσταση έστρωσε.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα και με μένα για τέσσερις αριθμούς σε τέσσερις διαφορετικές συσκευές.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Είχα έναν αριθμό, ο οποίος ήταν παλιά στην Wind, αλλά τα τελευταία χρόνια, τον είχα μεταφέρει με φορητότητα στην Cosmote. Από τον Αύγουστο του 2020, παράτησα το συγκεκριμένο αριθμό και τον άφησα να λήξει, όπως και έγινε τον περασμένο Σεπτέμβριο. Το ερώτημά μου είναι, αν τώρα μπορώ να επανενεργοποιήσω τον αριθμό ως καρτοκινητό Wind F2G? Δεδομένου ότι ο αριθμός αρχίζει από 693, θα πρέπει μετά τη λήξη του, να επέστρεψε από την Cosmote στην Wind, η οποία ήταν ο αρχικός πάροχος του αριθμού? Πάντως, όταν προσπαθώ να καλέσω το συγκεκριμένο αριθμό, μου λέει "ο αριθμός που καλείτε, δεν χρησιμοποιείται", αλλά μου το λέει η φωνή της Cosmote.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Gm87 said:

Καλησπέρα σε όλους! Είχα έναν αριθμό, ο οποίος ήταν παλιά στην Wind, αλλά τα τελευταία χρόνια, τον είχα μεταφέρει με φορητότητα στην Cosmote. Από τον Αύγουστο του 2020, παράτησα το συγκεκριμένο αριθμό και τον άφησα να λήξει, όπως και έγινε τον περασμένο Σεπτέμβριο. Το ερώτημά μου είναι, αν τώρα μπορώ να επανενεργοποιήσω τον αριθμό ως καρτοκινητό Wind F2G? Δεδομένου ότι ο αριθμός αρχίζει από 693, θα πρέπει μετά τη λήξη του, να επέστρεψε από την Cosmote στην Wind, η οποία ήταν ο αρχικός πάροχος του αριθμού? Πάντως, όταν προσπαθώ να καλέσω το συγκεκριμένο αριθμό, μου λέει "ο αριθμός που καλείτε, δεν χρησιμοποιείται", αλλά μου το λέει η φωνή της Cosmote.

Ο αριθμός επιστρέφει πίσω στον αρχικό πάροχο μετά από 6 μήνες νομίζω από την ακύρωση του.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Gm87 said:

Καλησπέρα σε όλους! Είχα έναν αριθμό, ο οποίος ήταν παλιά στην Wind, αλλά τα τελευταία χρόνια, τον είχα μεταφέρει με φορητότητα στην Cosmote. Από τον Αύγουστο του 2020, παράτησα το συγκεκριμένο αριθμό και τον άφησα να λήξει, όπως και έγινε τον περασμένο Σεπτέμβριο. Το ερώτημά μου είναι, αν τώρα μπορώ να επανενεργοποιήσω τον αριθμό ως καρτοκινητό Wind F2G? Δεδομένου ότι ο αριθμός αρχίζει από 693, θα πρέπει μετά τη λήξη του, να επέστρεψε από την Cosmote στην Wind, η οποία ήταν ο αρχικός πάροχος του αριθμού? Πάντως, όταν προσπαθώ να καλέσω το συγκεκριμένο αριθμό, μου λέει "ο αριθμός που καλείτε, δεν χρησιμοποιείται", αλλά μου το λέει η φωνή της Cosmote.

Καλησπέρα, υποθέτω οτι θα πρεπει να ενεργοποιηθει ο αριθμός με ανανέωση στην κοσμοτέ (εαν το δεχτεί αυτό η κοσμοτέ) και μετά να κανείς αίτηση φορητότητας στο F2G. 

Πριν κάνεις κάτι ίσως να στείλεις πρώτα στο messenger του F2G να σου πουν τι δέχονται και αυτοί. 

Εγώ παντως έχω άτομο που επείγεται για πολλα λεπτά ομιλίας και μάλλον θα το στείλω να παρει νέο νουμερο για πιο γρήγορα, αφου δεν έχει υπάρξει ακόμη αντίδραση από τον ανταγωνισμό. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, user2163 said:

Τον αριθμό εδώ σε τι πάροχο στον βγάζει;

Στην Cosmote τον βγάζει. Ωστόσο, επικοινώνησα και με τους δύο παρόχους, και οι δύο μου λένε έλα σε ένα κατάστημά μας να τον ενεργοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις την διάθεση, για δοκίμασε στη wind. Φαντάζομαι οτι παίζει να είναι άκυρη η απάντηση απο πλευράς τους, κανονικά ισχύει αυτό που γράφουν τα παιδιά παραπάνω για το 6μηνο. Δεν ξέρεις όμως ποτε, κανε μια δοκιμή μην υπάρχει παράθυρο έτσι για να ξέρουμε....

Link to comment
Share on other sites

Αφού το θέλεις στην wind δοκίμασε πρώτα στην wind ;)

Μην ξεχάσεις να μας ενημερώσεις για να ξέρουμε όπως λέει και ο φίλος :)

Sent from my UMIDIGI Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο εύκολο είναι να ξανά ενεργοποιηθεί στην cosmote. Το έκανα το περασμένο καλοκαίρι σε κάρτα που ήταν σε αντίστοιχη κατάσταση. Αφού επικοινώνησα μαζί τους μου ζήτησαν να στείλω ένα mail που θα το ζητάω με επισύναψη της ταυτότητάς μου και γράφοντας τον τηλεφωνικό αριθμό και τον αριθμό σειράς της sim. Το έκανα και σε 3 μέρες ενεργοποιήθηκε.
Για να πάει στη wind σίγουρα θα θέλει νέα κάρτα sim.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

On 6/2/2022 at 10:42 ΜΜ, cmvr said:

Από ότι βλέπω πολύ κόσμος έφυγε για f2g. Απλά θα την πατήσουν γιατί μετά την λήξη της προσφοράς τα 15 ευρώ θα πρέπει να βάζουν 16.8 ευρώ για το μικρό πακέτο. Έπρεπε να παραμείνει στα 15 ευρώ με όλα τα έξοδα.

Αυτές είναι κλασσικές πολιτικές αρπαχτής της Wind.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν παραμείνει πάντως στα 12,90€, για εμένα αχρηστεύει (για όποιον το έχει) το φοιτητικό των 10,40. Δηλαδή καλύτερα να δώσεις 2,5€ παραπάνω και να έχεις απεριόριστα λεπτά για 30 ημέρες αντί για 1500' για 25.



Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Παντα οταν βγαίνει κάτι καινούργιο, θα αχρηστεύει κατι παλαιότερο. Αλλιώς δεν θα υπήρχε εξέλιξη. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Δεν το λέω για κακό. Απλά αν κάποιος "νιώθει άσχημα" που δεν του δίνουν το φοιτητικό στον αριθμό του, δεν έχει νόημα πια...

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mark_K said:

Το πιο εύκολο είναι να ξανά ενεργοποιηθεί στην cosmote. Το έκανα το περασμένο καλοκαίρι σε κάρτα που ήταν σε αντίστοιχη κατάσταση. Αφού επικοινώνησα μαζί τους μου ζήτησαν να στείλω ένα mail που θα το ζητάω με επισύναψη της ταυτότητάς μου και γράφοντας τον τηλεφωνικό αριθμό και τον αριθμό σειράς της sim. Το έκανα και σε 3 μέρες ενεργοποιήθηκε.
Για να πάει στη wind σίγουρα θα θέλει νέα κάρτα sim.

Sent from my Galaxy S10e
 

Δεν έχω κάρτα SIM. Το νούμερο αυτό ήταν ενεργοποιημένο σε eSIM, αλλά από τότε έχω αλλάξει τέσσερις συσκευές! Ξέρεις τι φοβάμαι με αυτό που λες? Νομίζω, ότι η Cosmote δεσμεύει τον αριθμό για τρεις μήνες στα καρτοκινητά (δε μπορείς να τον μεταφέρεις σε άλλο πάροχο για τρεις μήνες), οπότε φοβάμαι μήπως μου εγκλωβίσει το νούμερο. Πάντως, ανεξάρτητα από τη δική μου περίπτωση, πιστεύω ότι ο ανταγωνισμός, προκειμένου να μην αναγκαστεί να αντιδράσει άμεσα, θα καταστήσει πιο δύσκολη τη φορητότητα αριθμού (στο βαθμό του δυνατού) με περισσότερα ψιλά γράμματα - όρους και προϋποθέσεις, προκειμένου να αποτρέψει μαζική φυγή συνδρομητών προς το F2G.

Link to comment
Share on other sites

Ε, κοίτα, σε αυτήν την περίπτωση δεδομένου ότι για να είναι σε αυτήν την κατάσταση δεν τον χρησιμοποιούσες και τόσο τον αριθμό, το πιο εύκολο θα ήταν να πάρεις ένα νέο να τελειώνεις. Σαμποτάζ με φορητότητα λόγω των νέων πακέτων ούτε καν πιστεύω ότι είναι ζήτημα. Ίσα ίσα που σε ότι ακούμε τα τελευταία χρόνια το πρόβλημα προέρχεται από τον πάροχο δέκτη που σου λένε δεν έχουμε sim. Σε καρτοκινητό που δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις οφειλή τι προβλήματα να σου δημιουργήσει ο προηγούμενος πάροχος;


Sent from my Galaxy S10e



Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Mark_K said:

Ε, κοίτα, σε αυτήν την περίπτωση δεδομένου ότι για να είναι σε αυτήν την κατάσταση δεν τον χρησιμοποιούσες και τόσο τον αριθμό, το πιο εύκολο θα ήταν να πάρεις ένα νέο να τελειώνεις. Σαμποτάζ με φορητότητα λόγω των νέων πακέτων ούτε καν πιστεύω ότι είναι ζήτημα. Ίσα ίσα που σε ότι ακούμε τα τελευταία χρόνια το πρόβλημα προέρχεται από τον πάροχο δέκτη που σου λένε δεν έχουμε sim. Σε καρτοκινητό που δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις οφειλή τι προβλήματα να σου δημιουργήσει ο προηγούμενος πάροχος;


Sent from my Galaxy S10e


 

Εννοώ ότι θα μπορούσαν για παράδειγμα να θέσουν όρο, ότι μετά από ένα χρόνο παραμονής στο δίκτυο θα μπορείς να αιτηθείς φορητότητα του αριθμού σου. Οπότε όσοι χρησιμοποιούν αρκετά το νούμερό τους και το έχουν δώσει σε πολλή κόσμο, δεν θα μπορούν να "κουνηθούν ρούπι". Βέβαια, το υγιές θα ήταν να έδινε και ο ανταγωνισμός ανάλογα πακέτα με αυτά του F2G, αλλά κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να συμβεί, τουλάχιστον για τα επόμενα 2-3 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούν να θέσουν τέτιο όρο. Είναι απόφαση της Ε.Ε.Τ.Τ. ότι μπορεις να αλλάξεις δίκτυο οποτεδήποτε (κανονισμός φορητότητας ) 

Δεν μπορεί κανείς να βάζει τέτιους όρους αντίθετους στην νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...