Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω 10 λογαριασμούς στο F2G που έλεγχο σε φίλους και συγγενείς κανένας δεν παρουσιάζει το παραπάνω πρόβλημα για την ώρα.... Ευτυχώς...

 

Ούτε εγώ, κανένα πρόβλημα. Πάντως εάν μου τύχαινε αυτό + η χρέωση 1,20 ημερήσιου ίντερνετ που χρεωθηκαν μερικοί που πήραν τα 2γιγα δώρο Πάσχα, θα την εβαζα στο συρτάρι την σιμ.

Link to comment
Share on other sites

Χθες εκανα ανανεωση στη μανα μου..παρατηρησα οτι δεν μπηκε το σωστο ποσο στη καρτα της (φυσικα αφαιρεσα το 12% του φορου). Σε επικοινωνια με τη Wind μου ειπαν κατι που δεν ειχα παρατηρησει (αλλα και ακομη δε το βρηκα πουθενα!!) οτι με καθε ανανεωση απο 29/3 γινεται παρακρατηση 0.30€ . Αυτο ηταν και το ποσο που ελειπε
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Χθες εκανα ανανεωση στη μανα μου..παρατηρησα οτι δεν μπηκε το σωστο ποσο στη καρτα της (φυσικα αφαιρεσα το 12% του φορου). Σε επικοινωνια με τη Wind μου ειπαν κατι που δεν ειχα παρατηρησει (αλλα και ακομη δε το βρηκα πουθενα!!) οτι με καθε ανανεωση απο 29/3 γινεται παρακρατηση 0.30€ . Αυτο ηταν και το ποσο που ελειπε
Σε κατάστημα έγινε? Αυτό είναι καιρό που γίνεται. Απλά παλιά στο κατάστημα έδινε 120 προς wind και q τώρα τραβάει το 0.30 και δεν δίνει τίποτα.

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Πηρα την Πασχαλινη προσφορα σε 2 νουμερα και θα την βαλω και σε ενα ακομα.Στον αδερφο μου που εδωσα το προνομιακο παντως εχω φτιαξει ενα ψευτικο apn και κοβω τα δεδομενα.Εβαλα της Wind αφου εστειλα το sms και ολα καλα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,σαν πιο έμπειροι,τι εννοούν όταν λένε,συνεχίζεται μέχρι 30/6/18,η προσφορά log & win,κατά τη γνώμη σας πρόκειται περί προσφοράς η οποια θα καταργηθεί;
Link to comment
Share on other sites

Χθες εκανα ανανεωση στη μανα μου..παρατηρησα οτι δεν μπηκε το σωστο ποσο στη καρτα της (φυσικα αφαιρεσα το 12% του φορου). Σε επικοινωνια με τη Wind μου ειπαν κατι που δεν ειχα παρατηρησει (αλλα και ακομη δε το βρηκα πουθενα!!) οτι με καθε ανανεωση απο 29/3 γινεται παρακρατηση 0.30€ . Αυτο ηταν και το ποσο που ελειπε

ειχε ανακοινωθει πριν το Νοεμβριο νομιζω,και σε ανανεωση με καρτα περιπτερου (ή 16ψηφιο κωδικο) κρατουσαν τα 0,30. Στους αλλους τροπους ανανεωσης δεν ειχε εφαρμοστει νομιζω.Πως ακριβως εκανες την ανανεωση?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά,σαν πιο έμπειροι,τι εννοούν όταν λένε,συνεχίζεται μέχρι 30/6/18,η προσφορά log & win,κατά τη γνώμη σας πρόκειται περί προσφοράς η οποια θα καταργηθεί;

 

το γραφει στη σελιδα του f2g? Το λογικο ειναι να ξαναπαρει παραταση μετά την ημερομηνια αυτη,εκτος αν μεχρι τελος Μαη ανακοινωσουν κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το αναφέρει,μακάρι να μην τα κόψουν,βολεύουν γιατί μπορείς και να τα στείλεις σε άλλον,ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Σε κατάστημα έγινε? Αυτό είναι καιρό που γίνεται. Απλά παλιά στο κατάστημα έδινε 120 προς wind και q τώρα τραβάει το 0.30 και δεν δίνει τίποτα.

 

Και εγώ έκανα ανανέωση χθες, online με χρήση Paypal, και προστέθηκαν 4,16€ αντί για 4,46€ που έμπαιναν πάντα ως τώρα!!! Δηλαδή 0,30€ λιγότερα! Τώρα χρεώνουν και την online ανανέωση;;;

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Αν αντιμετωπίζει κι άλλος αυτό το πρόβλημα όταν προσπαθεί να κάνει login, είναι συστημικό, συμβαίνει από χθες σε κάποιους λογαριασμούς, θα διορθωθεί τις επόμενες ώρες/μέρες.

 

Και στην Q τα ίδια...

 

Αυτή τη στιγμή στο myQ (online/app) σε μένα δουλεύει κανονικά ξανά, χωρίς να κάνω τίποτα πέρα από υπομονή. :happy:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έκανα ανανέωση χθες, online με χρήση Paypal, και προστέθηκαν 4,16€ αντί για 4,46€ που έμπαιναν πάντα ως τώρα!!! Δηλαδή 0,30€ λιγότερα! Τώρα χρεώνουν και την online ανανέωση;;;

:wacko:

Είναι πολύ περίεργο και θα είναι λάθος σοβαρό, γιατί εγώ δεν έχω δει πουθενά ανακοίνωση για χρέωση 0.30€ σε online ανανέωση.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ περίεργο και θα είναι λάθος σοβαρό, γιατί εγώ δεν έχω δει πουθενά ανακοίνωση για χρέωση 0.30€ σε online ανανέωση.

 

Ας ενημερώσει και όποιος κάνει online ανανέωση, για να δούμε αν έτυχε κάποιο λάθος σε μένα, ή ισχύει για όλους!

Link to comment
Share on other sites

Ας ενημερώσει και όποιος κάνει online ανανέωση, για να δούμε αν έτυχε κάποιο λάθος σε μένα, ή ισχύει για όλους!

Και σε εμένα αφαιρέθηκαν 30 λεπτά από ανανέωση online πρόσφατα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγώ τα επιπλέον €0,30 στην ανανέωση και επιπλέον η διάρκεια πήγε από τρεις μήνες στους δύο!
Less is more...
Link to comment
Share on other sites

παίδες άσχετο θέλω να κάνω μια ερώτηση. μήπως ξέρετε αν γίνεται να κάνεις αλλαγή απο Q σε F2G με κάποιο μήνυμα ή τηλ; όπως πχ. σε cosmote γράφεις WU και απο cosmoκάρτα γίνεσαι what’s up. κάτι τέτοιο θέλω κι εγώ.
Link to comment
Share on other sites

παίδες άσχετο θέλω να κάνω μια ερώτηση. μήπως ξέρετε αν γίνεται να κάνεις αλλαγή απο Q σε F2G με κάποιο μήνυμα ή τηλ; όπως πχ. σε cosmote γράφεις WU και απο cosmoκάρτα γίνεσαι what’s up. κάτι τέτοιο θέλω κι εγώ.

 

Τέτοιου είδους αλλαγή στην περίπτωσή σου δεν γίνεται με μήνυμα ή τηλεφωνική κλήση.

Θεωρείται φορητότητα και θα πρέπει να απευθυνθείς σε κατάστημα Wind.

Edited by XP130TD

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε κατάστημα έγινε? Αυτό είναι καιρό που γίνεται. Απλά παλιά στο κατάστημα έδινε 120 προς wind και q τώρα τραβάει το 0.30 και δεν δίνει τίποτα.

 

οχι ηλεκτρονικα !

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

στιχομυθία :

"Καλημέρα, ενημερωθήκαμε πως έκανες ανανέωση στις 2/4 και το ποσό που αποδόθηκε ήταν 5,36€.

Ωστόσο, από 29.03.2018 εφαρμόζεται ενιαίο Τέλος Ανανέωσης Καρτοκινητής 0,30€ στις Ανανεώσεις Χρόνου Ομιλίας σε όλες τις ανανεώσεις. Συγκεκριμένα, από 29 Μαρτίου 2018 και για όλες τις Ανανεώσεις χρόνου Ομιλίας που πραγματοποιούνται Online (web & myF2G application), ισχύει:

Αυτόματη καταβολή ποσού 0,30€ που ισχύει σε όλες τις ανανεώσεις.

 

Και στις ηλεκτρονικές;

 

Όπως σε ενημερώσαμε, εφαρμόζεται ενιαίο τέλος ανανέωσης καρτοκινητής 0,30€ στις Ανανεώσεις Χρόνου Ομιλίας σε όλες τις ανανεώσεις."

 

Μιλαμε ειναι *****

Edited by Vasileios
Ασκούμε κριτική σε ιδέες και όχι σε ανθρώπους.
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

τι ****είναι;;;; ;;έφυγε ήδη ένα email σε εντελώς μη κόσμιο ύφος! έλεος *****!

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Edited by Vasileios
Ασκούμε κριτική σε ιδέες και όχι σε ανθρώπους.
Link to comment
Share on other sites

οχι ηλεκτρονικα !

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

στιχομυθία :

"Καλημέρα, ενημερωθήκαμε πως έκανες ανανέωση στις 2/4 και το ποσό που αποδόθηκε ήταν 5,36€.

Ωστόσο, από 29.03.2018 εφαρμόζεται ενιαίο Τέλος Ανανέωσης Καρτοκινητής 0,30€ στις Ανανεώσεις Χρόνου Ομιλίας σε όλες τις ανανεώσεις. Συγκεκριμένα, από 29 Μαρτίου 2018 και για όλες τις Ανανεώσεις χρόνου Ομιλίας που πραγματοποιούνται Online (web & myF2G application), ισχύει:

Αυτόματη καταβολή ποσού 0,30€ που ισχύει σε όλες τις ανανεώσεις.

 

Και στις ηλεκτρονικές;

 

Όπως σε ενημερώσαμε, εφαρμόζεται ενιαίο τέλος ανανέωσης καρτοκινητής 0,30€ στις Ανανεώσεις Χρόνου Ομιλίας σε όλες τις ανανεώσεις."

 

Μιλαμε ειναι *******

 

Αυτο ξεπερναει καθε επιπεδο αλητειας...ειναι η μοναδικη εταιρεια που σου χρεωνει την ανανεωση.Και μαλιστα την Online οπου τα λεφτα πανε αμεσως σε τραπεζικους λογαριασμους της Wind χωρις να εμπλεκεται καταστημα και μεσαζοντες οπως τα περιπτερα,ψιλικαντζιδικα και σουπερ μαρκετ που πουλανε καρτες ανανεωσης.

Απαραδεκτο...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παίδες άσχετο θέλω να κάνω μια ερώτηση. μήπως ξέρετε αν γίνεται να κάνεις αλλαγή απο Q σε F2G με κάποιο μήνυμα ή τηλ; όπως πχ. σε cosmote γράφεις WU και απο cosmoκάρτα γίνεσαι what’s up. κάτι τέτοιο θέλω κι εγώ.

 

Φορητοτητα κανεις σε καταστημα Wind.Η Q ειναι κομματι της Wind μεν ανεξαρτητο δε.Ειναι ξεχωριστο απο τα συμβολαια της Wind και το F2G καθως και εχει ξεχωριστες καρτες sim,το συστημα της εθνικης περιαγωγης με οτι συνεπαγεται αυτο.

Δηλαδη σε προτεραιοτητα κλησεων παει: Συμβολαιο Wind>F2G>Q.

Edited by Vasileios

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν θελω να βγω offtopic μπαίνοντας σε θέματα κάλυψης,η προτεραιότητα που αναφέρεις δεν έχει αποδειχτεί ούτε σε επίπεδο επαρκών ενδείξεων θα έλεγα. Μην γράφουμε ως δεδομένα πράγματα που δεν είμαστε 100% σίγουροι οτι ισχύουν. Όλοι (κι εγώ) κατα καιρούς απο βιασύνη εχουμε γράψει κάτι που μπορεί να είναι ανακριβές,αλλά να μην το κάνουμε σύστημα. Μετά οι άλλοι θα πρέπει να τρέχουν απο κατω να διορθώνουν.

 

Για το θέμα των 0.30,η σχετική ανακοίνωση ήταν ως συνήθως χρησμός

https://www.wind.gr/gr/wind/gia-tin-etaireia/anakoinoseis/anakoinosi/?prid=472

Αν και νομίζω οτι τότε λέγαμε (πρέπει να το έλεγε και το cc) οτι δεν ίσχυε για online ανανέωση. Ενημέρωση για τις 29/3 επισημα δεν υπήρχε,μπορεί να πουν ότι το είχαμε ανακοινώσει Σεπτέμβρη και το εφαρμόζουμε τωρα.

Παρεπιπτόντως (αν και καθυστερημένα) η συγκεκριμένη ανακοίνωση αναφέρεται και στο τέλος διπλασιασμού της wind card που έψαχνε κάποιος φίλος προ καιρού.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

τι ****είναι;;;; ;;έφυγε ήδη ένα email σε εντελώς μη κόσμιο ύφος! έλεος *****!

 

Σε ποιο email; Μόνο τη φόρμα επικοινωνίας βρίσκω στην ιστοσελίδα τους!! Εκεί τους έγραψα, ενημερώνοντάς τους ότι μόλις τελειώσει το χρηματικό μου υπόλοιπο, τέλος για μένα οι F2G αριθμοί που έχω :)

Edited by yyyy
Link to comment
Share on other sites

Είναι προφανές πως σκέφτηκαν ότι θα "αναγκάσουν" τους κατόχους των αριθμών να ανανεώνουν με μίνιμουμ 12€ αντί για 10€. Όπως νομίζει ο καθένας.

 

Προσωπικά έχω τρεις αριθμούς εκ των οποίων κυρίως τον έναν χρησιμοποιώ περιστασιακά πιο πολύ για να τσεκάρω την δήθεν αναβάθμιση του δικτύου. Μπορεί να μην είμαι κανονικός χρήστης, αλλά μέσα σε ένα χρόνο τους έχω δώσει 50-60€ σε ανανεώσεις. Απλά θα σταματήσω να ασχολούμαι. Και δεν είναι τα 30 λεπτά ο λόγος ότι δεν μπορώ να θα δώσω. Είναι η εμφανής κοροϊδία. Τουλάχιστον όσο είχε το bonus ανανέωσης στα καταστήματα ήταν με κάποια μορφή ανταπόδοσης, δίνοντας την επιλογή να το γλυτώσεις on line. Τώρα γεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά είναι γνωστό αλλά βλέπεις το πράγμα απο την λάθος σκοπιά κατά την γνώμη μου.

Το θέμα είναι γιατί δεν κάνουν κάτι με τις χρεώσεις του 1€ όταν σου τελειώνει το πακέτο δεδομένων.

Η cosmote το έχει 2 χρόνια αυτό. Μόλις τελειώσουν δεδομένα στα κλείνει αυτόματα. Έφαγαν μονοευρα όλα αυτά τα χρόνια από τον κόσμο μιλάμε για εκατομμύρια.

Link to comment
Share on other sites

Και για μένα οι 3 παραπάνω λόγοι ήταν που με έκαναν να αποφασίσω να καταργήσω τα F2G αριθμούς μου:

α) χρέωση 1€ για δεδομένα (όσο προσεκτικός και αν ήμουν 2-3 φορές το χρόνο έτρωγα τη χρέωση, μόλις ενεργοποίησα στον Cosmote το my internet, κατάλαβα τη διαφορά)

β) Διάρκεια χρηματικού υπολοίπου 2 μήνες

γ) 0,30€ τέλος ανανέωσης (η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι)

 

Και όλα αυτά, παρόλο που έχω 120' το μήνα δωρεάν, φοιτητικό, 300' με 10€ ανανέωση κλπ. Εξακολουθεί να είναι λίγο πιο φθηνή από τις άλλες λύσεις που έχω (με άλλους αριθμούς), όχι τόσο όμως όσο παλιότερα, αλλά από την άλλη έχει γίνει πολύ πιο ψυχοφθόρα η σχέση μου μαζί της :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Οριζόντιο τυφλό χαράτσι σε κάθε ανανέωση ανεξαρτήτως καναλιού δεν θα μπορέσω να καταλάβω πώς θα το δικαιολογήσουν. Εφόσον στο καρτοκινητό ο μόνος τρόπος πληρωμής υπηρεσιών είναι η ανανέωση, πώς γίνεται να χρεώνεται σταθερό τέλος πληρωμής;
Link to comment
Share on other sites

Και για μένα οι 3 παραπάνω λόγοι ήταν που με έκαναν να αποφασίσω να καταργήσω τα F2G αριθμούς μου:

α) χρέωση 1€ για δεδομένα (όσο προσεκτικός και αν ήμουν 2-3 φορές το χρόνο έτρωγα τη χρέωση, μόλις ενεργοποίησα στον Cosmote το my internet, κατάλαβα τη διαφορά)

β) Διάρκεια χρηματικού υπολοίπου 2 μήνες

γ) 0,30€ τέλος ανανέωσης (η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι)

 

Και όλα αυτά, παρόλο που έχω 120' το μήνα δωρεάν, φοιτητικό, 300' με 10€ ανανέωση κλπ. Εξακολουθεί να είναι λίγο πιο φθηνή από τις άλλες λύσεις που έχω (με άλλους αριθμούς), όχι τόσο όμως όσο παλιότερα, αλλά από την άλλη έχει γίνει πολύ πιο ψυχοφθόρα η σχέση μου μαζί της :) :) :)

 

Απο την στιγμη που εχεις φοιτητικο,τα 300' με 10€ και τα 120' λογω σταθερου γιατι να κοψεις τον αριθμο;

Εισαι απο τους ελαχιστους που εχεις και τις τρεις προσφορες σε ενα νουμερο.Κανε τα 300' σε 500MB ωστε να γλυτωνεις το χαρατσι καθε εξαμηνο.Με 12€ καρτα παιρνεις με ολα τα Bonus και το φοιτητικο 3GB(αν κανεις τα 300' 500MB) και 1.620 λεπτα προς ολους.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...