Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

"Σε περίπτωση που ο συνδρομητής δεν συναινεί με τις ανωτέρω τροποποιήσεις – αυξήσεις, έχει το δικαίωμα να καταγγείλει αζημίως τη σύμβασή του με τη WIND Ελλάς, εντός προθεσμίας 30 ημερών από τη λήψη του σχετικού ενημερωτικού σύντομου γραπτού μηνύματος (SMS) και την παρούσα ανακοίνωση ή να καταργήσει τo πακέτο «ειδικής προσφοράς». Με την πάροδο της ανωτέρω προθεσμίας και εφόσον ο συνδρομητής δεν προβεί σε καταγγελία ή κατάργηση του πακέτου, θα εφαρμόζονται οι νέες χρεώσεις."

 

Που ακριβώς μπορώ να κάνω καταγγελία??Παρόλο που μαζί με τα 300' και τα 120' κάθε 1η του μηνός μπορώ να βγάζω και πάλι τον μήνα,θα ήθελα να κάνω μια καταγγελία μπας και κάνουμε πολλοί και ασχοληθεί κάνεις...και χίλιες φορές να μου βγάλουν την προσφορά,παρά να κάνουν διάφορα τέτοια χωρίς να μιλάει κάνεις.Και στην άλλη εταιρία που έχω φοιτητικό,ανά πάσα στιγμή μπορεί να το κόψουν γιατί δεν το δικαιουμαι πια αλλά δεν με πειράζει.Θα ήθελα λοιπόν να μάθω πως κάνω καταγγελία στη Wind

Link to comment
Share on other sites

Καταγγελία σύμβασης εννοεί, δηλαδή να καταργήσεις το κινητό σου στη Wind, ή να το κάνεις φορητότητα σε άλλη εταιρία.
Link to comment
Share on other sites

Καταγγελία σύμβασης εννοεί, δηλαδή να καταργήσεις το κινητό σου στη Wind, ή να το κάνεις φορητότητα σε άλλη εταιρία.

 

Α δεν γίνεται να κάνω κάποιου άλλου είδους καταγγελία??Γραπτώς μόνο email σαν παράπονο?Κατάλαβα..

Link to comment
Share on other sites

Τα more απο οτι ειδα στην εφαρμογη μεχρι πριν λιγο εχουν 2.00 euro και οχι 2.02

http://s33.postimg.org/n097noajz/IMG_20160601_200713.jpg

 

 

Πως και ετσι ...?

 

τους επιασε το φιλοτιμο σε ενα πακετο

 

Γιατι στα αλλα μονο φιλοτιμο δεν ειδα

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Προχτές έκανα ανανέωση χρόνου με 10€ και μπαίνοντας στα log'n'win βλέπω να δίνει 300ΜΒ αντί 150. Παίζει καμία προσφορά λόγω του παρε να 'χεις της κόκκινης ή μας χρυσωνουν το χάπι για τις αυξήσεις που ανακοίνωσαν πρόσφατα;

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Τα more απο οτι ειδα στην εφαρμογη μεχρι πριν λιγο εχουν 2.00 euro και οχι 2.02

http://s33.postimg.org/n097noajz/IMG_20160601_200713.jpg

 

 

Πως και ετσι ...?

 

τους επιασε το φιλοτιμο σε ενα πακετο

 

Γιατι στα αλλα μονο φιλοτιμο δεν ειδα

Θά'θελες, ε? Κανονικότατα 2,02€ είναι, απλά δεν έχει ενημερωθεί η εφαρμογή, προφανώς. Στο site, αλλά και στο 1265, λέει κανονικά 2,02€.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εσύ τί λες να είχε γίνει;

Θυμάσαι τίποτα 0,0x € να προστίθενται;

Είναι προφανές ότι πρόκειται για συντονισμένη κίνηση των εταιρειών με προοπτική στο μέλλον αν ο ΦΠΑ πάει 25 ή 28%...;)

Είσαι σίγουρος γι'αυτό που λες? Όταν ο ΦΠΑ είχε αυξηθεί από 21 σε 23% (νομίζω υπήρχαν πακέτα σε κάποια καρτοκινητά), είχε απορροφηθεί αμέσως η αύξηση? Μήπως την ημέρα της αύξησης, το σύστημα είχε προσθέσει αυτόματα κάποια λεπτά, τα οποία αφαιρέθηκαν μετά από λίγο καιρό? Μήπως γίνει έτσι και τώρα? Μήπως στη συνέχεια μας αφαιρέσουν τα 0,04€ και μας το παρουσιάσουν για έκπτωση, για λόγους μάρκετινγκ? Εγώ δεν είχα καρτοκινητό τότε και δε γνωρίζω τι είχε γίνει.

Link to comment
Share on other sites

GM87*τραγική*ειρωνεία είναι*πως το*post παραπανω τα αλλα πακετα αλλαξαν δεν θα επρεπε και αυτο ... το ξερω οτι ειναι 2.02 αλλα λεω γιατι στην εφαρμογη ειναι ακομα 2.00

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Παντως τωρα ειναι τραγικο,να μας παιρνουν και τα ψιλα στην καρτα.Ευτυχως ομως κρατησε το 6μηνο.Οσο για το φοιτητικο,πλεον δεν συμφερει τοσο.Οι αλλες εχουν καλυτερα πακετα.Το απλο F2G μια χαρα ειναι για τον μεσο χρηστη.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

\

[/color]

Είσαι σίγουρος γι'αυτό που λες? Όταν ο ΦΠΑ είχε αυξηθεί από 21 σε 23% (νομίζω υπήρχαν πακέτα σε κάποια καρτοκινητά), είχε απορροφηθεί αμέσως η αύξηση? Μήπως την ημέρα της αύξησης, το σύστημα είχε προσθέσει αυτόματα κάποια λεπτά, τα οποία αφαιρέθηκαν μετά από λίγο καιρό? Μήπως γίνει έτσι και τώρα? Μήπως στη συνέχεια μας αφαιρέσουν τα 0,04€ και μας το παρουσιάσουν για έκπτωση, για λόγους μάρκετινγκ? Εγώ δεν είχα καρτοκινητό τότε και δε γνωρίζω τι είχε γίνει.

 

Μακάρι. Αλλά δε νομίζω:

Εκτός από συντονισμένη κίνηση και των 3

είναι και "πολιτική" κίνηση που θα έχει διάρκεια όσο {και έπονται χειρότερα} θα αυξάνει το ΦΠΑ.

Το "Δόγμα του ΣΟΚ" εν πλήρει και συντονισμένη δράση: Από ένα σημείο και πέρα δε θα μας "πειράζει" τίποτα.

 

Αλλά έχω 1 απορία:

Στα mobile internet πακέτα (10€, 15€ κλπ) με κάρτα πώς θα μπαίνουν οι κάρτες;

Εκεί δεν έχει φόρο κινητής 12%.

"Βάλε μου 16€ να'χω 15,12€ να βάλω το 5GB πακέτο για 30 μέρες;"

 

Και ό,τι περισσευούμενα μετά από καιρό "υπέρ εταιρείας" στη λήξη 6μήνου (ή 3μήνου στις άλλες);

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ Πια δεν έχει νόημα. Πάντα υπάρχει κάτι να ειπωθεί.

 

Οπότε όταν λήγει το 6μηνο (ή 3μηνο) και τα 21,84€ υπολοίπου (από προηγούμενες κάρτες) λήγουν

Εξαφανιζόλ στο υπόλοιπο, δλδ, λόγω παρέλευσης διάρκειας υπολοίπου

αποδίδεται ΦΠΑ...!!!:wacko:

 

Εεεε θα τρελλαθούμε!!

Το ΦΠΑ αποδίδεται κατά την ανταλλαγή (πέρασμα €) από 1 πρόσωπο/εταιρεία σε ένα άλλο._ Τελεία και παύλα.

Και αυτό γίνεται μόνο κατά την αγορά κάρτας (ή online) 10€ κλπ._

ΤΟ ΦΠΑ ΣΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΧΡΕΩΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΠΑΚΕΤΑ ΚΑΙ ΧΡΕΩΣΕΙΣ ΚΛΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΛΟΙΠΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ, ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΝΕΩΣΗ.

Όταν κάνεις ανανέωση, μπαίνει ολο το ποσό μείων το φόρο καρτοκινητής 12%. Δεν αφαιρείται ΦΠΑ από την ανανέωση. Σταμάτα να γράφεις ό,τι να ναι, θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι θα έπρεπε να κάνει η Wind (και η κάθε Wind);

Εφόσον ο αυξημένος ΦΠΑ είναι νόμος του κράτους, λογικό επόμενο να γίνουν παντού αυξήσεις, όπως και σε χιλιάδες άλλα καταναλωτικά αγαθά.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Προχτές έκανα ανανέωση χρόνου με 10€ και μπαίνοντας στα log'n'win βλέπω να δίνει 300ΜΒ αντί 150. Παίζει καμία προσφορά λόγω του παρε να 'χεις της κόκκινης ή μας χρυσωνουν το χάπι για τις αυξήσεις που ανακοίνωσαν πρόσφατα;

 

Για μια βδομαδα ισχυει δωρακι

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι θα έπρεπε να κάνει η Wind (και η κάθε Wind);

Εφόσον ο αυξημένος ΦΠΑ είναι νόμος του κράτους, λογικό επόμενο να γίνουν παντού αυξήσεις, όπως και σε χιλιάδες άλλα καταναλωτικά αγαθά.

 

Εντάξει, αυξήσεις στον ΦΠΑ έχουν γίνει και άλλες πρόσφατα, και αρκετές επιχειρήσεις επέλεξαν να απορροφήσουν τις αυξήσεις, δηλ. να διατηρήσουν την ίδια τελική τιμή για τον καταναλωτή μειώνοντας το κέρδος τους.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΦΠΑ ΣΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΧΡΕΩΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΠΑΚΕΤΑ ΚΑΙ ΧΡΕΩΣΕΙΣ ΚΛΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΛΟΙΠΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ, ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΝΕΩΣΗ.

Όταν κάνεις ανανέωση, μπαίνει ολο το ποσό μείων το φόρο καρτοκινητής 12%. Δεν αφαιρείται ΦΠΑ από την ανανέωση. Σταμάτα να γράφεις ό,τι να ναι, θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε στο τέλος.

Αυτό είναι βέβαιο; Απλά ρωτάω. Μήπως υπάρχει ενδεχόμενο και στην ανανέωση να έχεις φπα και στα πακέτα να περιλαμβάνεται επίσης φπα, έτσι ώστε απλά να μην σου φαίνεται πουθενά ο συγκεκριμένος φόρος(και λογικά να μην μας απασχολεί); Γιατί εδώ λέει : "Όλες οι κάρτες ανανέωσης έχουν διάρκεια ισχύος 6 μήνες. Στις τιμές συμπεριλαμβάνεται ΦΠΑ και Τέλος Καρτοκινητής Τηλεφωνίας 12%."

Επίσης εδώ λέει : "Σε όλες τις τιμές συμπεριλαμβάνεται Φ.Π.Α. 24%"

Συμπαθάτε με αν κάνω λάθος, απλά μια υπόθεση κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Παντως τωρα ειναι τραγικο,να μας παιρνουν και τα ψιλα στην καρτα.Ευτυχως ομως κρατησε το 6μηνο.Οσο για το φοιτητικο,πλεον δεν συμφερει τοσο.Οι αλλες εχουν καλυτερα πακετα.Το απλο F2G μια χαρα ειναι για τον μεσο χρηστη.

 

Νομίζω πως έχει το καλύτερο φοιτητικό πακέτο η Wind

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως έχει το καλύτερο φοιτητικό πακέτο η Wind

Θα διαφωνήσω, φοιτητικό είναι της vodafone με 4€, 8.5€ το μήνα είναι για πλουσιόπαιδα ή επιχειρηματίες. Τούμπανο το πακέτο της Wind, αλλά όχι για τον μέσο φοιτητή

Αυτό είναι βέβαιο; Απλά ρωτάω. Μήπως υπάρχει ενδεχόμενο και στην ανανέωση να έχεις φπα και στα πακέτα να περιλαμβάνεται επίσης φπα, έτσι ώστε απλά να μην σου φαίνεται πουθενά ο συγκεκριμένος φόρος(και λογικά να μην μας απασχολεί); Γιατί εδώ λέει : "Όλες οι κάρτες ανανέωσης έχουν διάρκεια ισχύος 6 μήνες. Στις τιμές συμπεριλαμβάνεται ΦΠΑ και Τέλος Καρτοκινητής Τηλεφωνίας 12%."

Επίσης εδώ λέει : "Σε όλες τις τιμές συμπεριλαμβάνεται Φ.Π.Α. 24%"

Συμπαθάτε με αν κάνω λάθος, απλά μια υπόθεση κάνω.

Κάνε ανανέωση και μέτρα πόσα χρήματα μπαίνουν. Στα 10€ μπαίνουν ανέκαθεν τόσα χρόνια 8.93€, κι όχι 6.xx€. Το ΦΠΑ χρεώνεται μία φορά, όχι 2. Κι αυτή η μία φορά είναι στις χρεώσεις των πακέτων και των λοιπών υπηρεσιών στον τιμοκατάλογο.

Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

Α, ξέχασα, είχα δει και αυτό που λέει εδώ : "

Τέλος καρτοκινητής τηλεφωνίας

******

1.* Με τις διατάξεις της παραγράφου 1 περίπτωση β* του άρθρου 12 του ν.2579/1998, όπως τούτο ισχύει με τις νεότερες νομοθετικές ρυθμίσεις, επιβάλλεται τέλος υπέρ του Δημοσίου, με την ονομασία «τέλος καρτοκινητής τηλεφωνίας», το οποίο υπολογίζεται ως ποσοστό 12% επί της αξίας του χρόνου ομιλίας ή επικοινωνίας των καρτοκινητών τηλεφώνων.

******

2. Το τέλος αυτό υπολογίζεται επί της αξίας του παρεχόμενου χρόνου ομιλίας ή επικοινωνίας των καρτοκινητών τηλεφώνων, ανεξαρτήτως του τρόπου με τον οποίο αυτός χορηγείται.*

Το τέλος καρτοκινητής τηλεφωνίας υπολογίζεται προ του φόρου προστιθέμενης αξίας.

******

3. To τέλος* αποδίδεται από τις επιχειρήσεις παροχής υπηρεσιών κινητής τηλεφωνίας, στις αρμόδιες για τη φορολογία εισοδήματος τους Δημόσιες Οικονομικές Υπηρεσίες, με μηνιαίες δηλώσεις που υποβάλλονται μέχρι το τέλος του μεθεπόμενου μήνα, είτε από την πώληση των καρτών ομιλίας, είτε των καρτών ανανέωσης του χρόνου ομιλίας ή επικοινωνίας, είτε από την ανανέωση του χρόνου* ομιλίας* ή επικοινωνίας* με οποιονδήποτε άλλο τρόπο."

 

Sent from my Moto E2

Link to comment
Share on other sites

:!:Ενημέρωση

Αφαιρέθηκαν μηνύματα.

 

Στο επόμενο ειρωνικό ή προσβλητικό σχόλιο που θα δω από οποιονδήποτε θα υπάρξουν κυρώσεις.

Αν θέλετε να συνεχίσετε το διάλογο κάντε το πολιτισμένα. Αν δεν μπορείτε καλύτερα να μην το κάνετε...

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ έχουμε "φάει" Mega Πακέτο τύπου ποιό είναι ποιό:

 

Από το app:

http://i66.tinypic.com/kao7lh.png

 

Από το f2g.gr:

http://i66.tinypic.com/2qspa9w.jpg

 

!!!

 

παντως απο οτι βλεπω δεν πηρε αυξηση το πακετο 5gb με 15 ευρω αποροφησε η wind το 0,12 ευρω ; μπα δεν το κοβω μαλλον δεν εχουνε ενημερωσει το πακετο ετσι δεν ειναι; μεχρι στιγμης ακομα και στο site το γραφουνε 15 ευρω δειτε εδω https://www.wind.gr/gr/f2g/paketa/

 

Προχτές έκανα ανανέωση χρόνου με 10€ και μπαίνοντας στα log'n'win βλέπω να δίνει 300ΜΒ αντί 150. Παίζει καμία προσφορά λόγω του παρε να 'χεις της κόκκινης ή μας χρυσωνουν το χάπι για τις αυξήσεις που ανακοίνωσαν πρόσφατα;

 

 

η προσφορα του log and win της wind ισχυει για αυτην την εβδομαδα; . με 300mb απο 150 ή οχι; .

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

απο χθες ηλθε μήνυμα ( οπως καθε μηνα ) οτι εχω 1 gb σε μια σιμ που εχω απο την συνδεση του σταθερου μου στην wind αλλα δεν εχω καθολου ντατα δεν συνδέετε πουθενα
Link to comment
Share on other sites

κοιτα τις ρυθμισεις στο στικακι/mifi/κινητο που βαζεις αυτη την καρτα,μηπως πρέπει να περάσεις πάλι apn κλπ.
Link to comment
Share on other sites

απο χθες ηλθε μήνυμα ( οπως καθε μηνα ) οτι εχω 1 gb σε μια σιμ που εχω απο την συνδεση του σταθερου μου στην wind αλλα δεν εχω καθολου ντατα δεν συνδέετε πουθενα

 

Αν έχεις υπόλοιπο 0€, τα δεδομένα δε λειτουργούν. Πρέπει να βάζεις νομίζω τουλάχιστον μια κάρτα με 5€ κάθε 6 μήνες, αρκεί να έχεις έστω και 0,01€ υπόλοιπο.

Link to comment
Share on other sites

https://m.facebook.com/WINDF2G/photos/a.172414882804184.35485.168980533147619/1058531567525840/?type=3

 

πεφτει πολυ κραξιμο στην wind για της 25 μερες στο ειδικο πακετο κριμα να μην εχω FB να κραξω και εγω ... το εκανα ομως στο 8005000200 οπου μπορει ο καθενας να ριξει κραξιμο μηπως και βαλουν μυαλο over αν βλεπουν οτι ο κοσμος δεν αντιδρα θα κανουν και χειροτερα

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

@kostascbr στη συγκεκριμενη καρτα κανονικα δεν πρεπει να χρειαζεται ανανεωση,δεν ειναι καρτοκινητό. Αν το θέμα είναι το μηδενικο υπόλοιπο,ζήτα απο την εξυπηρετηση (βλαβες - παραπονα 8005000200 δωρεαν) να σου πιστωσουν 0,01 για να λειτουργει. Το ειχε ζητησει και αλλος απο εδω και το ειχαν δεχτεί.

Αν έχεις υπόλοιπο 0€, τα δεδομένα δε λειτουργούν. Πρέπει να βάζεις νομίζω τουλάχιστον μια κάρτα με 5€ κάθε 6 μήνες, αρκεί να έχεις έστω και 0,01€ υπόλοιπο.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...