Jump to content

Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

(πχ 1) έχω ακούσει ότι πρέπει να περιμένω 1 μήνα για να διακοπεί το εταιρικό και τότε να αγοράσω πακέτο, αλλά δεν ξέρω αν αληθεύει, 2) δίνει δωρεάν συνομιλία μεταξύ των καρτοκινητών ή αυτή περιλαμβάνεται στα 200' του πακέτου και στα bonus της online ανανέωσης, κλπ)

.

 

Καλησπέρα,

1. η ενεργοποίηση της καρτοκινητής γίνεται 30 ημέρες μετά την έκδοση του τελευταίου λογαριασμού συμβολαίου.

2. Δεν γνωρίζω για δωρεάν συνομιλίες μεταξύ καρτοκινητών.

Nokia 5110, Nokia 8210, Nokia 7250, E-Ten Glofiish X500, Samsung SGH-ZV60, Acer Neotouch F1, Samsung Galaxy Nexus, Samsung Duos 1182, LG Nexus 5, Microsoft Lumia 640 DS, Doogee X5 Pro, Honor 5X, OnePlus 5, Honor 20 Lite, Samsung S21+
Link to comment
Share on other sites

Είμαι νέο μέλος και ζητάω βοήθεια στο θέμα της καρτοκινητής της Wind

 

Είμαι συνδρομητής της Wind σε εταιρικά (4 αριθμοί) αρκετά χρόνια και λόγω διακοπής της ατομικής επιχείρησης σκέφτομαι να τα μετατρέψω σε καρτοκινητά, στην ίδια εταιρεία, κυρίως λόγω χαμηλού κόστους αλλά και συνδυασμού με σταθερή και vdsl που θέλω να βάλω (είμαι στη Forthnet, επίσης πολλά χρόνια, αλλά αρνείται πεισματικά να δώσε vdsl από KV που έχω τη δυνατότητα στην περιοχή μου).

 

Επειδή είναι η πρώτη φορά που φεύγω από συμβόλαιο για καρτοκινητό, είναι φυσικό να μην γνωρίζω τίποτε από το θέμα αυτό και θα ήθελα λίγη βοήθεια από τους γνωρίζοντες. Τα καρτοκινητά θα μοιραστούν σε μέλη της οικογενείας μου και νομίζω ότι το φτηνό πακέτο των 5€, με εξαίρεση το τηλέφωνο που θα πάρει ο γιος μου, αρκεί για τις ανάγκες των υπόλοιπων..

 

Γνωρίζω, συμμετέχοντας ενεργά σε άλλα fora, ότι οι απαντήσεις στα ερωτήματά μου ίσως να βρίσκονται στις πολυάριθμες σελίδες αυτού του νήματος αλλά το να διαβάσει κανείς τις 1500+ σελίδες θα χρειαστεί αρκετούς μήνες ...

 

Τηλεφώνησα στην εξυπηρέτηση πελατών αλλά, κάθε φορά, οι απαντήσεις ήταν διαφορετικές. Ζητάω, λοιπόν, οδηγίες στο τι πρέπει να κάνω και τι πρέπει να περιμένω για να ενεργοποιηθούν οι νέες συνδέσεις, αφού, φυσικά, πάω σε ένα κατάστημα και ζητήσω διακοπή των εταιρικών (πχ 1) έχω ακούσει ότι πρέπει να περιμένω 1 μήνα για να διακοπεί το εταιρικό και τότε να αγοράσω πακέτο, αλλά δεν ξέρω αν αληθεύει, 2) δίνει δωρεάν συνομιλία μεταξύ των καρτοκινητών ή αυτή περιλαμβάνεται στα 200' του πακέτου και στα bonus της online ανανέωσης, κλπ)

 

Ζητώ συγγνώμη για το μακροσκελές post αλλά πιστεύω ότι είναι κατανοητή η αγωνία μου.

Ευχαριστώ, εκ των προτέρων, για το χρόνο σας.

 

Μπες στο σαιτ του f2g & Q.

Αλλά προτείνω Q. ΕΙΝΑΙ πιο οικονομική για λογική χρήση ιδιαιτέρως μεταξύ κινητών.

F2G μόνο για ιντερνέτ. Δεν είναι απαραίτητο να είναι όλοι f2g η Q.

Μπορεί να μοιραστούν.

Αν έχεις Skype να σου εξηγήσω.

Οι υπάλληλοι είναι άσχετοι.

Υπάρχει παραληροφορηση για τα λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

@Nikko_

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Στο site της Wind διάβασα ότι στην online ενεργοποίηση των 200' σου δίνει bonus 100'+100sms προς Wind+Q.

Αυτό γίνεται μόνο online ή και από κατάστημα;

 

Επίσης, άκουσα ότι ένας αριθμός καρτοκινητού διαγράφεται αν μείνει ανενεργό για 8 μήνες ή 1 χρόνο (μου είπε η εξυπηρέτηση πελατών). Ισχύει κάτι τέτοιο;

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

@Nikko_

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Στο site της Wind διάβασα ότι στην online ενεργοποίηση των 200' σου δίνει bonus 100'+100sms προς Wind+Q.

Αυτό γίνεται μόνο online ή και από κατάστημα;

 

Επίσης, άκουσα ότι ένας αριθμός καρτοκινητού διαγράφεται αν μείνει ανενεργό για 8 μήνες ή 1 χρόνο (μου είπε η εξυπηρέτηση πελατών). Ισχύει κάτι τέτοιο;

 

1. Μόνο online. Επίσης υπάρχει και το εβδομαδιαίο δωράκι Log n Win.

2. Από ότι ξέρω είναι 1 χρόνος και 1 μήνας (περίπου) πριν χάσεις το νούμερο.

Nokia 5110, Nokia 8210, Nokia 7250, E-Ten Glofiish X500, Samsung SGH-ZV60, Acer Neotouch F1, Samsung Galaxy Nexus, Samsung Duos 1182, LG Nexus 5, Microsoft Lumia 640 DS, Doogee X5 Pro, Honor 5X, OnePlus 5, Honor 20 Lite, Samsung S21+
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

 

2) Φοιτητικό: Down Of The Dead Part Two ή αλλιώς, (ξανα) πάμε μετρό, αλλά πού 'στε, πάτε γρήγορα, όχι με... το πάσο σας ;)

:wacko:

 

Ψηφίζω αυτή την πρότασή σου ως την καλύτερη ατάκα του 2013.

Link to comment
Share on other sites

@makap: οι online αγορές προγραμμάτων είναι πανεύκολες. Θα έχεις ήδη βάλει χρήματα από κατάστημα/περίπτερο (προτείνω κατάστημα, διότι κερδίζεις και μπονους), μετά κάνεις εγγραφή online (1 φορά) δωρεάν και μετά βλέπεις όλα σου τα υπόλοιπα και όλα τα διαθέσιμα πακέτα. Και κάθε εβδομάδα που θα μπαίνεις online, θα επιλέγεις εντελώς δωρεάν ένα από τα διαθέσιμα log-in bonus (όπως είπε και ενας φίλος πιο πάνω). Ελάχιστη χρέωση 3 λεπτά και μετά χρεωση ανα δευτερολεπτο.

 

Και το Q έχει online υπηρεσιες και ακόμη πιο οικονομικά πακέτα: Με 3 ευρω παιρνεις 80 λεπτα προς ολους, με 1 ευρω παιρνεις 400 λεπτα προς ολη τη wind+q (και συμβολαια) και με 1 ευρω παιρνεις 400sms προς ολη τη wind+q (και συμβολαια). Χρεωση ανα 1 λεπτο, απο το πρωτο λεπτο.

 

Εαν θα μιλάς πιο πολύ προς wind/q, συμφερει το Q. Εαν θα μιλάς πιο πολυ προς όλα τα δίκτυα, συμφερει το f2g. Για πακετα ιντερνετ, η Q δινει 5ε-600mb, ενω το f2g δίνει 5ε-1gb.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμες όλες οι πληροφορίες.

Διάβασα και το site της Q και, πράγματι, τα πακέτα της είναι πιο φτηνά αλλά και οριακά για τη μηνιαία χρήση που θέλω. Ίσως το ένα τηλέφωνο πάει εκεί. Και γεννιέται το ερώτημα, αν ο χρήστης αυτού του τηλεφώνου δεν ικανοποιείται από τα πακέτα της Q, μπορεί να αλλάξει σε F2G αργότερα ή και το αντίστροφο;

 

2. Όταν λέτε "θα βλέπεις όλα τα υπόλοιπα και τα διαθέσιμα πακέτα" τι σημαίνει; Που θα τα βλέπω; Στο MyF2G και MyQ;

 

Ανεχθείτε τις ίσως "χαζές" ερωτήσεις για πολλούς αλλά δήλωσα ότι, παρά τα πολλά χρόνια σε συμβόλαιο, δεν έχω ιδέα από καρτοκινητή.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Έλα τώρα. Τα υπόλοιπα Q στο my, τα υπόλοιπα f2g sto myf2g.

Επανάληψη γρήγορα.

Και βέβαια υπάρχει φορητοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Αλληλούια!!!! Μόλις κόπηκε το σημα της vodafone. Αυριο παω για αλλαγη σε micro sim και λογικά συνδέομαι! Μολις 37 ημέρες χρειάστηκαν!
Link to comment
Share on other sites

Αλληλούια!!!! Μόλις κόπηκε το σημα της vodafone. Αυριο παω για αλλαγη σε micro sim και λογικά συνδέομαι! Μολις 37 ημέρες χρειάστηκαν!

 

Τέτοια ώρα σου κόψανε το σήμα ???

Μπράβο...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αλληλούια!!!! Μόλις κόπηκε το σημα της vodafone. Αυριο παω για αλλαγη σε micro sim και λογικά συνδέομαι! Μολις 37 ημέρες χρειάστηκαν!

 

Με αφορμή αυτό το post, θέλω να ρωτήσω εάν στην περίπτωσή μου (αλλαγή σύνδεσης από εταιρικό της Wind σε καρτοκινητό) η ενημέρωση της ενεργοποίησης θα γίνει με τον ίδιο τρόπο;

Δεν ειδοποιούν με sms ή τηλεφώνημα;

Και πρέπει να πάω για τη νέα κάρτα ή θα μου τη δώσουν όταν κάνω την αίτηση αλλαγής;

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια ώρα σου κόψανε το σήμα ???

Μπράβο...

 

Κάποια στιγμή μεταξύ 1900 και 2130 που το πηρα χαμπάρι.

Link to comment
Share on other sites

Αλληλούια!!!! Μόλις κόπηκε το σημα της vodafone. Αυριο παω για αλλαγη σε micro sim και λογικά συνδέομαι! Μολις 37 ημέρες χρειάστηκαν!

Χαίρομαι φίλε, επιτέλους, άντε να παίρνουμε σειρά οι υπόλοιποι

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Καλα πλακα εχει η wind..μας δουλευει κανονικα

Εχω κανει 3 φορες αιτηση για φοιτητικο f2g και δε με καλεσαν ποτε !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! δεν πανε καθολου καλα !

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Καλα πλακα εχει η wind..μας δουλευει κανονικα

Εχω κανει 3 φορες αιτηση για φοιτητικο f2g και δε με καλεσαν ποτε !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! δεν πανε καθολου καλα !

 

Περιμένουν να πάρεις πτυχίο πρώτα!

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας ένα post στην προηγούμενη σελίδα, θέλω να ξαναρωτήσω εάν στην περίπτωσή μου (αλλαγή σύνδεσης από εταιρικό της Wind σε καρτοκινητό) η ενημέρωση της ενεργοποίησης θα γίνει όταν δω ότι δεν έχω σήμα ή ειδοποιούν με sms ή τηλεφώνημα;

 

Και πρέπει να πάω σε κατάστημα για τη νέα κάρτα ή θα μου τη δώσουν όταν κάνω την αίτηση διακοπής των εταιρικών και μετατροπής τους σε καρτοκινητά;

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας ένα post στην προηγούμενη σελίδα, θέλω να ξαναρωτήσω εάν στην περίπτωσή μου (αλλαγή σύνδεσης από εταιρικό της Wind σε καρτοκινητό) η ενημέρωση της ενεργοποίησης θα γίνει όταν δω ότι δεν έχω σήμα ή ειδοποιούν με sms ή τηλεφώνημα;

 

Και πρέπει να πάω σε κατάστημα για τη νέα κάρτα ή θα μου τη δώσουν όταν κάνω την αίτηση διακοπής των εταιρικών και μετατροπής τους σε καρτοκινητά;

 

Καλημέρα,

δεν ειδοποιούν, θα δεις την συγκεκριμένη ημερομηνία που θα σου πουν ότι δεν θα έχεις σήμα και θα αλλάξεις την κάρτα.

Την νέα κάρτα την παίρνεις με την αίτηση διακοπής στο κατάστημα.

Nokia 5110, Nokia 8210, Nokia 7250, E-Ten Glofiish X500, Samsung SGH-ZV60, Acer Neotouch F1, Samsung Galaxy Nexus, Samsung Duos 1182, LG Nexus 5, Microsoft Lumia 640 DS, Doogee X5 Pro, Honor 5X, OnePlus 5, Honor 20 Lite, Samsung S21+
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, για την άμεση και ουσιαστική απάντηση.
Link to comment
Share on other sites

@manosn2: πιστεύω ότι το βλέπεις και εσύ ότι πρώτη η wind παρουσιάζει νέα πακέτα και μετά η vodafone αντιγράφει. Η ιστορία αυτό δείχνει (βλ. μπονους 300' της ανανέωσης). Επειδή το 'παρείστικο' καρτοκινητο ειναι για μικρότερες ηλικιες, οι πιο ωριμοι και απαιτητικοι ανθρωποι θελουν πακετα προς ολους, λογικό λοιπόν να πηγαίνουν προς f2g+Q μεριά ;) . Η μόδα του 'μικροκοσμου' του ιδιου δικτυου τελειωσε, ευτυχώς που υπάρχει και η wind και αλλάζει τα πράγματα (και αντιγράφουν οι υπόλοιποι...).
Link to comment
Share on other sites

Αμα δειτε τα καινουρια μονιμα πακετα του cu θα πατε εκει με φορητοτητα!

 

Άντε να τα δούμε μαζί. Τουλάχιστον για internet και ομιλία που χρησιμοποιώ.

1) Vodafone: Talk 2 Vodafone 300 - 200 λεπτά προς όλους 200 λεπτά προς το ίδιο δίκτυο

Wind: Talk to all - 200 λεπτά προς όλους 100 λεπτά και 100 sms προς ίδιο δίκτυο +120 λεπτά προς ίδιο δίκτυο από log n win

 

Άρα σε Wind έχεις επιπλέον 20 λεπτά και 100 sms προς ίδιο δίκτυο. Ισχύουν μάλιστα 2 μήνες τώρα.

 

2) Vodafone: Talk 2 Vodafone 600 - 200 λεπτά προς όλους 500 λεπτά προς το ίδιο δίκτυο

Wind: Talk to all - 200 λεπτά προς όλους 100 λεπτά και 100 sms προς ίδιο δίκτυο +Talk & Text More 350 λεπτά και 350 sms προς ίδιο δίκτυο.

 

Αρα με vodafone έχεις 50 λεπτά επιπλέον προς ίδιο δίκτυο και με wind 350 επιπλέον sms προς ίδιο δίκτυο. Βάλε και τα log n win που μπορείς άνετα στα 2 από τα 4 που μπορείς να πάρεις το μήνα να υπερκαλύψεις την διαφορά των 50 λεπτών επιπλέον προς ίδιο δίκτυο και στα άλλα 2 να πάρεις ότι γουστάρεις. Και φυσικά μιλάμε για πακέτα 2 μηνών ήδη και όχι νέα.

 

3) Vodafone: Surf & Email 100 - 1GB

Wind:Unlimited Surf - 1 GB 100 λεπτά και 100 sms προς ίδιο δίκτυο.

 

Άρα με Wind έχεις επιπλέον 100 λεπτά και 100 sms προς ίδιο δίκτυο που βέβαια ισχύει εδώ και 2 μήνες ήδη ενώ το 1GB που τώρα έδωσε η vodafone υπάρχει από την άνοιξη σίγουρα (ίσως και πιο πριν και δεν θυμάμαι)

 

Μήπως λοιπόν εσύ πρέπει να σκεφτείς φορητότητα σε f2g και μάλιστα έχεις ήδη αργήσει ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

δεν ειδοποιούν, θα δεις την συγκεκριμένη ημερομηνία που θα σου πουν ότι δεν θα έχεις σήμα και θα αλλάξεις την κάρτα.

Την νέα κάρτα την παίρνεις με την αίτηση διακοπής στο κατάστημα.

 

Πράγματι, έκανα την αίτηση διακοπής των εταιρικών και ταυτόχρονα της μετατροπής τους σε καρτοκινητά.

Μου έδωσαν τις νέες κάρτες (F2G) και είπαν ότι την τελευταία μέρα του μήνα του επόμενου λογαριασμού θα γίνει η αλλαγή, όπως το είπες.

 

Για την επιλογή αυτών που θέλω σε F2G και σε Q, είπαν ότι θα γίνει αφού ενεργοποιηθούν όλα σε F2G.

Αυτό δεν το κατάλαβα και, λόγω του κόσμου που περίμενε, δεν ζήτησα περισσότερες διευκρινίσεις.

Δηλαδή, όταν θα βάλω τις νέες κάρτες και πρόκειται να αγοράσω πακέτα, θα επιλέξω ποια πακέτα θα αγοράσω από F2G και ποια από Q;

Link to comment
Share on other sites

Όταν έλθει αυτή η ώρα (μετά από καιρό), θα πας στο κατάστημα να δηλώσεις ποια είναι q.

 

να δηλώσει ποιά ΘΕΛΕΙ να γίνουν Q εννοείς

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Τα πάντα για τo FREE2GO καρτοκινητό της Nova

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...